• Home
  • Zioła
  • Jak Przygotować Idealną Filiżankę Zielonej Herbaty

Jak Przygotować Idealną Filiżankę Zielonej Herbaty

Standardowe Metody Przygotowywania Zielonej Herbaty

1. Umieść liście herbaty w imbryku. 2. Przygotuj wodę w odpowiedniej temperaturze. Wlej wodę z czajnika do kubków herbaty, aby doprowadzić ją do odpowiedniej temperatury, a następnie wlej do czajniczka. 3. Zaczekaj, aż składniki herbaty się zaparzą. 4. Aby upewnić się, że herbaty są równie mocne, wlewaj po małej porcji herbaty do każdej filiżanki. Rozlewaj herbatę, aż do ostatniej kropli.

 

Rodzaj herbaty Ilość liści Temperatura wody Ilość wody (dla jednej osoby) Czas parzenia Drugie zaparzanie
Sencha

(standardowa)

2.0g (około ¾ łyżki) 80-90°C

(powoli zaczynająca się gotować)

90ml Około 60 sekund Za drugim razem temperatura wody powinna być nieco większa a czas zaparzania krótszy.
Sencha

(wysokiej jakości)

2.0g (około połowy łyżki) 70°C

(powoli zaczynająca się gotować)

60ml Około 120 sekund
Gyokuro

(standardowa)

3.3g (płaska łyżka) 60°C

(widoczna, unosząca się niewielka ilość pary)

20ml Około 120 sekund
Gyokuro

(wysokiej jakości)

3.3g (płaska łyżka) 50°C

(widoczna, unosząca się bardzo niewielka ilość pary)

20ml Około 150 sekund
Bancha 3.0g

(około jednej łyżki)

Wrząca woda 130ml Około 30 sekund Również wrząca woda.
Hojicha 3.0g

(około 1 czubatej łyżki)

 

 

Ważne zasady przygotowywania pysznej, zielonej herbaty.

Liście herbaty umieszcza się w imbryku, gorącą wodę dodaje się do liści herbaty i pozostawia do zaparzenia przez pewien czas. Oczywiście sposoby przygotowania będą się różnić w zależności od takich czynników, jak lokalne zwyczaje, gusta osobiste, okazja, pora dnia lub pora roku. Poniżej znajduje się kilka kluczowych punktów, które pomogą Ci przygotować pyszną zieloną herbatę i wyjaśnienie różnych standardowych metod przygotowania. Podczas przygotowywania herbaty, rodzaj stosowanej wody, temperatura wody, czas pozostawiania herbaty do zaparzenia oraz ilość zużytych liści herbaty są głównymi punktami określania smaku i zapachu herbaty. Aby przygotować „idealną” filiżankę herbaty, najlepiej wybrać metodę przygotowania, która pasuje do specyfiki przygotowywanej herbaty.

Wybór odpowiedniej wody. Zielona herbata właściwości.

Zasadniczo najlepszym rodzajem wody używanej do zaparzania zielonej herbaty jest miękka woda (o niskiej zawartości wapnia i innych minerałów), która jest bardzo mało kwaśna. Jeśli korzystasz z wody z kranu, najlepiej najpierw ją zagotować, aby usunąć zapach chloru. W przypadku stosowania butelkowanej wody mineralnej należy unikać wody twardej (bogatej w wapń lub magnez).

Związek pomiędzy temperaturą wody, a smakiem i aromatem.

Temperatura wody odgrywa ważną rolę w określaniu smaku i aromatu herbaty, a różne rodzaje herbaty wymagają innych temperatur wody. Dzieje się tak, ponieważ różne składniki herbaty rozpuszczają się w różnych temperaturach. Składniki cierpkie (katechiny) będą wyciągane w temperaturach powyżej 80°C, podczas gdy składniki smakowe (aminokwasy [teanina]) wymagają niższej temperatury około 50°C do rozpuszczenia. W związku z czym, jeśli chcesz przygotować herbatę Sencha, która nie jest zbyt cierpka, zaleca się temperaturę około 70°C, natomiast w przypadku Gyokuro zaleca się niższą temperaturę, aby dłużej wyciągać jej  smak. Z drugiej strony, w przypadku herbat takich jak Hojicha i Genmaicha, które mają unikalne aromaty, należy użyć wrzącej wody lub wody o temperaturze bliskiej 100°C. Dla osób, które preferują cierpki smak herbaty Sencha, woda powinna wynosić ponad 80°C.

Herbaciane przybory do codziennego użytku

Istnieje ogromna różnorodność przyborów do herbaty używanych w Japonii, w zależności od okazji, rodzaju herbaty, regionu i indywidualnych preferencji. Naczynia do herbaty – po japońsku Chaki – używane do oficjalnej ceremonii parzenia herbaty (Cha-no-yu) różnią się od tych używanych codziennie w domu. Poniżej znajduje się podstawowe wprowadzenie do najpopularniejszych rodzajów przyborów wykorzystywanych do wyrobu i picia herbaty jako części codziennego życia.

green tea 1 Czajniczek (Kyusu)

Jest to najważniejsze naczynie przy przygotowywaniu zielonej herbaty. Wybierając czajniczek dopasowany do rodzaju przygotowywanej herbaty, można zwiększyć przyjemność z jej smaku i aromatu. Generalnie, niezależnie od rodzaju herbaty, najlepiej podgrzać czajnik ciepłą wodą, którą następnie należy wylać. W przypadku wysokogatunkowych herbat Sencha i zielonej herbaty premium, takich jak Gyokuro, stosuje się mały imbryk. Codziennego użytku Kyusu mają brązowe ceramiczne kolory i posiadają uchwyt na boku, więc herbata może być wylewana jedną ręką, trzymając pokrywkę w miejscu kciukiem. Większość czajników wyposażona jest w sitko u podstawy dziobka lub wkładkę z siatki zawieszoną od góry w doniczce. Większe czajniki są zwykle używane do takich herbat jak Hojicha i Genmaicha, i często mają łukowate uchwyty u góry, wykonane z trzciny.

green tea 2 Filiżanki do herbaty (Chawan)

Podobnie jak w przypadku imbryka, przyjemność picia herbaty można zwiększyć, używając różnych filiżanek w zależności od rodzaju herbaty. Małe kubki są używane do najwyższej jakości gatunków herbaty, takich jak Gyokuro, podczas gdy filiżanki Sencha są zazwyczaj małe i płytkie. Dobrą herbatę najlepiej jest pić z kubków, które są białe w środku, aby pijący mogli cieszyć się kolorem herbaty. Większe kubki są zwykle używane w przypadku Hojicha i Genmaicha.

green tea 3 Puszka na herbatę (Chasaji)

Ważne jest, aby trzymać liście herbaty z dala od wilgoci lub tlenu w jak największym stopniu, dlatego do przechowywania herbaty zaleca się dobrą puszkę do  herbaty. Japońskie pojemniki na herbatę mają zwykle zewnętrzną pokrywkę i wewnętrzną pokrywę, aby zapewnić szczelność powietrzną. Zbiorniki na herbatę do codziennego użytku są zwykle wykonane z metalu, na przykład ze stali cynowanej.

green tea 4 Łyżeczka do herbaty (Chasaji)

Jest  wykorzystywana do mierzenia ilości liści herbaty, kiedy są one przenoszone z pojemnika na herbatę do czajnika. Japońskie gałki do herbaty mogą być wykonane z drewna, bambusa lub metalu. Łyżka do herbaty powinna umożliwić użytkownikowi łatwy pomiar odpowiedniej ilości liści herbaty, ponieważ niewielka miarka to zwykle jedna łyżeczka lub około 3 g herbaty.

green tea 5 Spodki do herbaty (Chataku).

Podczas podawania herbaty gościom, spodki czasami umieszcza się pod filiżankami. Często stosuje się drewniane lakierowane spodki.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US