Brahmi

Brahmi – Bacopa monnieri

Uważa się, że ta tropikalna roślina poprawia pracę mózgu i pamięć, a jej ziele używane jest w wielu lekach ajurwedyjskich. Brahmi jest atrakcyjna rośliną do wiszących doniczek, można ją uprawiać w ozdobnym stawie.

Wykorzystywane części: część nadziemna

W medycynie

Wykorzystywane części: cała roślina. W ajurwedzie bacopa drobnolistna (brahmi), zalecana jest na poprawę pamięci, zdolności uczenia się i koncentracji. Badania naukowe potwierdzają te działania, sugerując,  że kuracja przynosi efekty po 3 miesiącach stosowania. Brahmi jest uważane za wyjątkowo skuteczny środek na nerwy w przypadku niepokoju i wyczerpania nerwowego. Brahmi nie należy stosować w okresie ciąży lub karmienia.

Uprawa

Brahmi to skromna płożąca się bylina, pochodząca z terenów bagiennych. Jej liście są proste, owalne, ułożone parami, o gładkich krawędziach i gorzkim smaku. brahmi bacopaMa soczyste pędy i małe, pięciopłatkowe kwiaty, białe
z delikatnym niebieskim nalotem na spodzie płatków, utrzymujące się przez wiele miesięcy. Owoce to małe, płaskie torebki.

Stanowisko

Brahmi potrzebuje mokrego podłoża i preferuje lekki cień. Rośnie dobrze w doniczkach, najlepiej o średnicy co najmniej 30 cm, a uprawiana w cieniu nadaje się do wiszących doniczek. Jest wrażliwa na przymrozki, więc na zimę musi być przenoszona do pomieszczeń.

Rozmnażanie

Brahmi można hodować  z nasion, ale jej przybyszowe korzenie i pędy po oddzieleniu i zasadzeniu szybko rozrastają się w nową roślinę. Także obcięte czubki pędów szybko się ukorzeniają.

Pielęgnacja

Brahmi ma bardzo płytki system korzeniowy, wymaga więc częstego podlewania, szczególnie jeśli jest wystawiona bezpośrednio na palące słońce. Szybki wzrost stymuluje zasilanie nawozem z algami, rozcieńczonym woda w zalecanej proporcji.

Szkodniki i choroby

Brak istotnych

Zbór i przechowywanie

Pędy i liście można ścinać gdy roślina osiągnie wiek 5 miesięcy, zostawiając 5 cm., kawałki, z których będzie mogła się zregenerować. Liście należy suszyć w cieniu, w temperaturze pokojowej i przechowywać w szczelnych pojemnikach.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US