Aloes

Aloes  – Aloe vera

Starożytni Egipcjanie nazywali go „rośliną nieśmiertelności”. Kleopatra używała jego soku, by dłużej zachować urodę. Przezroczysta galaretka z wnętrza liści ma właściwości kojące i lecznicze. Można go uprawiać w domu , w doniczkach lub w ogródku.

W medycynie

Wykorzystywane części – liście. Przezroczysta , lepka galaretka z wnętrza liści aloesu ma właściwości lecznicze i przeciwzapalne. Używa się do leczenia oparzeń, może również być stosowana na rany, otarcia, egzemę, łuszczycę i wrzody.aloes w medycynie

Wydzielina liści aloesu zawiera składnik o silnym działaniu przeczyszczającym, w sprzedaży są środki pozbawione tego składnika. Badania wykazały, że preparaty z aloesu mogą pomagać w wielu schorzeniach m.in. w cukrzycy niezależnej od insuliny oraz podwyższonym poziomie lipidów we krwi. Żel o chłodzących właściwościach zawarty w tej roślinie łagodzi ból i zmniejsza stany zapalne.  Chroni miejsca oparzenia skóry przed infekcją i pobudza kolagen do naprawy uszkodzenia naskórka.  Czas gojenia ran przy użyciu żelu aloesowego skraca się nawet o 8 dni.

Maść na oparzenia i podrażnienia. Ze ściętego liścia aloesu nanieś żel bezpośrednio na oparzenie lub skórę podrażnioną drapaniem. Wybierz najstarsze liście rośliny.

Opatrunek z aloesu. Rozciąć liść aloesu nie przecinając go na połowę lecz tylko w jego wierzchniej warstwie, otwórz wnętrze liścia. Liściem owiń podrażnione miejsce aby żel dotykał naskórka, zostaw na 10 minut lub do póki nie odczuje się ulgi, następnie spłucz wodą.

W kosmetyce

Aloes działa kojąco, odżywia nawet bardzo wysuszoną i odwodnioną skórę. Ma słabe właściwości złuszczające, łagodnie usuwa martwe komórki naskórka i stymuluje regenerację, zapobiega powstawaniu blizn, zmniejsza zmarszczki.

Jak uzyskać żel aloesaloes w kosmetyceowy.

Wewnątrz liści aloesu zwyczajnego znajduje się gęsty, bezbarwny żel. Ma właściwości osłaniające więc stosuje się go przy oparzeniach i problemach z suchą skórą. Należy go wykorzystać zaraz po zebraniu (szybko traci żelową konsystencję).  Nie należy używać żelu o zielonym odcieniu powinien być bezbarwny i pochodzić z min. trzyletniej rośliny. Duży zewnętrzny liść odciąć przy nasadzie. Przeciąć go wzdłuż na dwie części, oderwać od siebie kawałki. Nożem o zaokrąglonym czubku wyskrobać żel ze środka liścia i włożyć do miski. Żel nanoś świeży bezpośrednio na skórę w okolicach oczu, czoła, dekoltu działa przeciwzmarszczkowo, stosuj regularnie.

Uprawa

Aloes zwyczajny jest rośliną sukulentną, o bardzo mięsistych jasnozielonych liściach tworzących rozetę. Aloes potrzebuje słonecznego stanowiska i bardzo przepuszczalnego podłoża.

Rozmnażanie z tworzących się ualoes uprawa nasady pędu odrośli.  Po oddzieleniu rośliny sadzonkę należy zostawić na 2 dni do wyschnięcia. Sadzić w małych doniczkach wypełnionych żwirowym , przepuszczalnym podłożem. Kiedy się ukorzeni przesadzić na właściwie miejsce.

Pielęgnacja.

Aloes jest wrażliwy na przymrozki gdzie temp.spada poniżej 5 st.C., może być uprawiany w pojemnikach wnoszonych do domu. Łatwo daje się uprawiać w domu z dostępem do światła.

Szkodniki i choroby.

Wełnowcowate mogą stanowić problem u roślin hodowanych w domach, raczej nie atakują rosnących w ogrodzie. Należy je spryskać nietoksycznym mydłem owadobójczym, które nie pozostawia osadów. Zabieg przeprowadzić późnym popołudniem po zachodzie słońca aby nie uszkodzić rośliny.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US