Ajurwedyjskie masaże

Ajurwedyjskie masaże

Ajurwedyjskie masaże oddziałują nie tylko na ciało, wpływają uzdrawiająco na umysł i duszę. To terapia pochodzącą z Wed (wiedza), a ściślej mówiąc z jej części zwanej ajurweda (to wiedza długiego, jurnego życia), czyż nie o takie życie nam chodzi!

Wedy związane są z religią hindu, ale nie są księgami o znaczeniu kanonicznym jak Biblia czy Koran, są częścią tradycji mówiącej o czystości początku, o duchowości. U podstaw hinduskiej filozofii życia są poszukiwania duchowe oparte na indywidualnym doświadczeniu wewnętrznym. Stąd bierze się mnogość innych religii, które są dla hindusów miarą bogactwa świata duchowego każdego człowieka. Istota ludzka wybiera swoją indywidualną drogę duchowego życia.

Starożytne teksty mówią, że Wedy i bogowie powstali z tej samej świętej sylaby „om”, dźwięk „om” ma wielką moc współbrzmienia z wibracją wszechświata. Według Wed wydobywanie z siebie dźwięku „om” rozwija intuicję, przywraca wewnętrzną harmonię i spokój umysłu. Wibracja przenika ciało, umysł i duszę, wprowadza w ruch wirowy wszystkie czakry. Wibracja ma ogromną moc łączenia w harmonijną całość wszystkich części, z których się składamy (ciała, duszy i umysłu). Om jest prostym narzędziem pozwalającym w sobie odczuwać całą różnorodność i bogactwo wszechświata.

Wracając do masaży, podstawowym w ajurwedzie jest masaż całego ciała Abhyanga.

Abhyanga w dosłownym tłumaczeniu znaczy „namaszczenie”, czyli wmasowanie oleju w ciało. Masaże olejowe znane ze swojego pozytywnego oddziaływania na system immunologiczny opierają się na zasadzie – im więcej stresu (fizycznego lub psychicznego) doświadcza nasz organizm tym więcej oleju potrzeba użyć do masażu.

To zabieg mający na celu poruszenie energii w całym organizmie, a w konsekwencji jej równowagę na trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym. Wykonując masaż abhyanga stymuluje się punkty witalne znajdujące się na przebiegu kanałów energetycznych. Poprzez stymulację odpowiednich punktów, stanowiących odpowiednik narządów ciała, usprawnia się funkcjonowanie wszelkich układów organizmu, pobudza krążenie płynów ustrojowych, limfy i krwi, wzmacnia działanie systemu odpornościowego.

W efekcie Abhyanga wspiera proces odchudzania, kształtowania sylwetki, usprawnia proces przemiany materii i oczyszczania organizmu z toksyn, wspomaga eliminację wszelkich dolegliwości, tak fizycznych jak i psychicznych.

Masaż abhyanga działa również pielęgnacyjne, jako że oleje stosowane do wszystkich zabiegów ajurwedyjskich, wykonywane na bazie receptur starohinduskich, zawierają różnorodne zioła, nadając olejom właściwości lecznicze jak i pielęgnacyjne. Działają zarówno na skórę właściwą, jak też na wszystkie narządy wewnętrzne.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US