Wątroba – jak o nią zadbać

Wątroba, powiedz jej kocham cię!

Wątroba, wrażliwy na nasze emocje organ, który szczególnie nie lubi ich tłumienia, potrafi również odreagować wybuchem gniewu, złości. Stare porzekadło „powiedz co ci leży na wątrobie”, jest wskazówką jak postępować w relacjach z bliskimi, ważnymi dla nas osobami. Tłumienie swoich myśli, niemożność wypowiedzenia swoich racji w relacji partnerskiej czy związku małżeńskim, prędzej lub później odbije się na pracy wątroby.

Wątroba jest organem, który ma zdolność regeneracji i ta funkcja jest nam bardzo potrzebna, gdyż właśnie w niej aminokwasy przekształcają się w białka, tu tworzy się cholesterol i sole żółciowe. W wątrobie toksyny z powietrza, pokarmu i płynów ulegają rozkładowi, w niej również następuje przetwarzanie substancji toksycznych w związki możliwe do wydalenia. Zaburzona praca wątroby i pęcherzyka żółciowego jest główną przyczyną naszych niestrawności i dyskomfortu. Odpowiada za trawienie i wchłanianie substancji odżywczych, witamin i mikroelementów tj. miedź, żelazo. Właśnie w niej wchłaniają się witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A,D,E,K. Jak ważnym jest organem świadczy funkcja magazynowania glukozy w postaci glikogenu, który w miarę potrzeby jest uwalniany do krwi. W niej następuje przemiana chemiczna hormonów tarczycy, wytwarza również hormon wspomagający wzrost komórek (IGF-1), reguluje ciśnienie tętnicze krwi poprzez regulację sodu i potasu we krwi. To właśnie ona eliminuje i wydala substancje toksyczne i trujące z organizmu działając jak wysokiej technologii oczyszczalnia. Dzięki jej pracy mamy życiową energię pozyskaną z przetworzonych tłuszczy. Jak widać jest jednym z najważniejszych organów naszego ciała, od którego zależy nie tylko stan zdrowia ale również nastrój, radość życia i optymizm, który pomaga zmagać się przeciwnościami losu.

Warto o nią dbać stwarzając jej dobre warunki głównie poprzez odpowiedni pokarm, dobre myśli, codzienny odpoczynek, nienadużywanie alkoholu, bardzo ostrych przypraw, pamiętając że wyjątkowo nie lubi smażenia.

Możemy ją wspomagać każdego dnia stosując różne rośliny lecznicze zarówno w formie naparów (dla lubiących ziółka), wyciągów roślinnych, sproszkowanych roślin leczniczych dodawanych do potraw wzbogacających ich smak (kurkuma). Stosować możemy przyjemną w smaku formę leczniczą ziołomiodów, wszystkie związki roślinne oprócz głównych substancji leczniczych zawierają również ciała balastowe tj. fitosterole, tłuszcze, sole mineralne, kwasy organiczne, nieorganiczne, prowitaminy, żywice, witaminy, cukrowce, saponiny, dekstryny i wiele innych. Te substancje wchodzące w skład roślin leczniczych odznaczają się wysoką biodostępnością-przyswajalnością wywierają leczniczy wpływ i wzmacniają działanie głównych wyciągów leczniczych z tych roślin. Najlepiej widać to na przykładzie witaminy C, która w roślinach znajduje się w towarzystwie flawonoidów, które są dla niej czynnikiem ochronnym, wzmacniają i przedłużają jej działanie. Dlatego naturalna witamina C pozyskana z 4 dniowej kiełkującej gryki i gorzkiej pomarańczy dzięki zawierającym ją flawonoidom działa 6 razy silniej od syntetycznej witaminy C. Warto pamiętać, że wątroba potrzebuje naturalnej witaminy C zwłaszcza, że nasz organizm nie potrafi jej sam wytwarzać, musimy ją spożywać w zalecanych dawkach chcąc poprawić i ułatwić jej pracę.

W zapobieganiu i leczeniu chorób wątroby (i pęcherzyka żółciowego-najczęściej idzie w parze) bardzo wskazana jest fitoterapia (ziołolecznictwo). Lecznicze rośliny można podzielić na dwie grupy działania, wolno ale długotrwale działające przy przewlekłych stanach chorobowych wątroby (stosowane od kilku m-cy do kilku lat)[1] oraz rośliny działające bardzo szybko do stosowania krótkotrwałego (od kilku do kilkunastu dni).[2]

Zioła i substancje roślinne stosowane w fitoterapii wątroby i układu żółciowego można podzielić na kilka grup terapeutycznych:

  • Zioła i substancje roślinne żółciopędne i żółciotwórcze
  • Zioła i substancje roślinne rozkurczowe
  • Zioła i substancje roślinne ochraniające miąższ wątroby, przeciwzapalne i regenerujące miąższ wątroby
  • Zioła i substancje roślinne przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe stosowane w infekcjach wątroby i dróg żółciowych
  • Zioła i substancje roślinne przeciwpasożytnicze, w tym pierwotniakobójcze stosowane w parazytozach układu żółciowego

Jest jeszcze jedna zjawiskowa roślina lecząca wątrobę z wielu chorób pochodzenia wirusowego i chemicznego (zatrucia alkoholowe i lekami), chroni komórki wątroby i pomaga ich regenerację. Roślinę o nazwie desmodium adscendens stosują od tysięcy lat w regionie równikowej Afryki. W latach 60 ubiegłego wieku właściwości lecznicze tej rośliny udowodnili Francuscy naukowcy, nie ma sobie równych w leczeniu ciężkiego zapalenia wątroby, wspomaga długoterminowe leczenie farmakologiczne tj. chemioterapia również ciężkie alergie.[3]

[1] Stany przewlekłe-działanie długotrwałe: cynaryna, sylimaryna, ziele dymnicy (Herba Fumariae),  korzeń czarnej rzepy (Radix Raphani),  korzeń i ziele mniszka (Radix et Herba Taraxaci ),  kłącze kurkumy (Rhizoma Curcumae), korzeń cykorii (Radix Cichorei), kwiat kocanki (Flos Helichrysi), ziele rzepiku (Herba Agrimoniae), ziele lebiodki (Herba Origani), ziele szanty (Herba Marrubi)

[2] Dziłające radykalnie do krótkiego stosowania: ziele glistnika jaskółczego ziela (Herba Chelidonii), liść bielunia dziędzierzawy (Folium Stramonii), liść lulka czarnego (Folium Hyoscyami), Folium), liść pokrzyku wilczej jagody (Folium Belladonnae), Opium.

[3] dr Anne-Marie Tubéry-Crauzes, dr Pierre Tubéry

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US