Hashimoto a witamina C

Tarczyca – hashimoto – przewlekłe stany zapalne – witamina C

Na pozór nie związane ze sobą hasła, jednak zgłębiając temat okazuje się, że są przyczyną choroby hashimoto zaś antidotum na nie mogą być odpowiednio duże dawki naturalnej witaminy C. Początkiem bardzo wielu chorób uznawanych za cywilizacyjne są ciche, utajnione i przewlekłe stany zapalne właściwie z braku odpowiednich narzędzi  niemożliwe do zdiagnozowania. Obraz CRP lub OB wykazuje dopiero ich bardziej zaawansowany stan. Przez całe dziesięciolecia nie zdajemy sobie sprawy z przyczyn wielu dolegliwości, zwyrodnienia stawów leczone latami, cukrzyca typu II, choroba hashimoto, stwardnienie rozsiane, drażliwość jelit, otyłość i inne choroby nazywane degeneracyjnymi w swoim zalążku mają  cichy, przewlekły o niewysokim nasileniu stan zapalny. Nawet do głowy by nam nie przyszło, że w cichej, wieloletniej i nie dającej żadnych symptomów a toczącej się w naszych organizmach powolnej zagładzie bierzemy czynny udział. Już wiemy, że geny to zaledwie ułamek wpływu na nasze zdrowie, że styl naszego życia to decydujący gracz. Z owych stanów zapalnych biorą się przerażające, unieszczęśliwiające nas, i bardzo drogie w leczeniu bez efektów leczenia choroby tj. stwardnienie rozsiane, astma, depresja, choroby autoimmunologiczne, Alzheimer, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba hashimoto, Parkinson i inne.

Choroba hashimoto dieta

Skoro styl życia ma tak wielki wpływ na stan naszego zdrowia to wiedząc, że tyle od nas zależy możemy zrobić krok do przodu i rozpoznać w swoim żywieniu dietę prozapalną. Bardzo ogólnie mówiąc w jej skład wchodzą w nadmiarze stosowane cukier, tłuszcz, i przetworzone produkty. Stosujemy ją latami wyrabiając sobie ulubione nawyki żywieniowe, na zasadzie jak na śniadanko to tylko płatki czekoladowe….., w każdym razie dużo makaronu, białego ryżu, białej mąki, przetworzonych produktów zwierzęcych, smażonych, wędzonych, rafinowanych. Nie wierzmy w tak wielkim stopniu w geny i ich wpływ na nasze życie. W większym stopniu na jego stan wpływ mają nasze rodzinne tradycyjne dania i smakołyki przekazywane z pokolenia na pokolenie wraz z chorobami je wywołującymi. Powiedzenie, bo u nas to rodzinna przypadłość jest rzeczywiście prawdziwe, gdyż wynika najczęściej z rodzinnych tradycji. To jest właśnie przekazywany prozapalny styl życia i ulubione nawyki żywieniowe, do których w obecnych czasach dołączyła wygoda i moda na przetworzone gotowe dania zawierające substancje poprawiające smak, dużo cukru, soli i konserwantów.

Przestańmy przekazywać kolejnym pokoleniom chorobotwórcze nawyki, wróćmy do naturalnych produktów i nauczmy się z nich robić proste posiłki, które zapewnią nam zdrowie i siłę, spowolnią procesy starzenia. Mając świadomość, że tylko od nas zależy czy zatrzymamy cichego, podstępnego zabójcę jakim są przewlekłe o niskim natężeniu stany zapalne, możemy to zmienić.  Mając wiedzę, że nawet jeśli w nieświadomości wyrządziliśmy sobie krzywdę możemy to odwrócić. Warto to uczynić dla siebie, swoich bliskich, jeśli nie zdegenerowaliśmy swoich organów to mamy szansę na długie zdrowe życie, gdyż ten proces jest odwracalny i działa w obie strony. Ponieważ mamy w sobie zdolności do samouzdrawiania, mamy też dużą szansę na odnowę swoich organów np. co 120 dni odnawia się krew, co 28 dni skóra, co ok. 6 tygodni wątroba, co rok kości, tkanka wyścielająca przewód pokarmowy co 1 dzień.

Największym winowajcą jest tandem cukru i tłuszczu, oczywiście jedzony w nadmiarze i złej jakości. O jakości substancji prozdrowotnych wiemy również dużo, cukier zdrowy pozyskujemy ze świeżych owoców, warzyw zaś tłuszcz również znajduje się w kompletnym pożywieniu jak strączki, awokado, oliwki. Węglowodany również mogą nam sprzyjać w formie owoców, warzyw, kasz, fasoli bogatych w witaminy, minerały i błonnik niezbędny do odżywiania dobroczynnej flory bakteryjnej naszych jelit. Produkty nieprzetworzone w fabrykach, tylko lekko przygotowane do spożycia, ziarna moczone i ugotowane, kasze niepalone, naturalne są naszym lekarstwem zawierającym mnóstwo dobroczynnych, odżywczych substancji, które przeciwdziałają stanom zapalnym. Aby dokładnie wiedzieć co jest najbardziej wskazane do przyrządzania posiłków można się posłużyć indeksem glikemicznym i produkty o najniższym i średnim wskaźniku są dla nas najlepsze.

Witamina C na stany zapalne

Ważnym składnikiem naszej diety mającym ogromny wpływ na ciche stany zapalne jest witamina C, niestety nasz organizm nie potrafi jej syntetyzować. Warto włączyć codzienne dawki naturalnej witaminy C do codziennego spożycia, pamiętając, że większość oferowanej nam jest pochodzenia syntetycznego, nie potrafi się wchłaniać i nie daje zakładanych rezultatów. Witamina C pozyskana z natury działa w naszym organizmie błyskawicznie, regenerując tkanki, neutralizując wolne rodniki przyczynę procesu starzenia się naszego organizmu. Witamina C pozyskana z naturalnych substancji jest nie tylko przeciw zapalna ale działa również przeciwstarzeniowo.

Ponieważ choroba hashimoto jest wynikiem autoagresji, jest też wynikiem długotrwałego cichego procesu zapalnego. Leczenie tej choroby jest złożone a jedną z ważnych części jest zapewnienie organizmowi witamin i minerałów, ważne aby były naturalne nie syntetyczne. Organiczny chrom i selen wpływa korzystnie na leczenie tarczycy ale również naturalna witamina C wpływa na poprawę jej funkcjonowania. Obecnie badania potwierdzają, iż jedną z przyczyn chorób tarczycy są długotrwałe stany zapalne również niedobory cynku, selenu i witaminy C. Nadnercza do niedawna nie kojarzone z chorobami tarczycy potrzebują witaminy C jak przysłowiowego powietrza, gdyż właśnie ta witamina jest ich głównym składnikiem odżywczym i ochronnym. Wiadomo bowiem, że nadnercza są bardzo wrażliwe na stres oksydacyjny. Zatem pamiętać musimy, że chorując na hashimoto nie powinniśmy uprawiać intensywnych sportów, zbyt forsujących nasze nadnercza, które nade wszystko potrzebują spokoju, odpoczynku, i witaminy C, która jest bezpośrednio zaangażowana w wytwarzanie w nich kortyzolu. Zły stan nadnerczy zawsze ma swoje odbicie w pracy tarczycy. Dlatego wprowadzenie diety przeciwzapalnej i stosowanie minerałów i witamin jest tak ważne, wśród nich naturalna witamina C jest niezbędna, gdyż jak wyżej wspomniano nie potrafimy jej wytwarzać. Warto również uprawiać sport i wesprzeć swoją tarczycę.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US