Co medycyna ajurwedyjska robi inaczej

Celem medycyny ajurwedyjskiej nie jest  zastąpienie medycyny zachodniej, ale raczej jej uzupełnienie. Skupia się ona bardziej na zapobieganiu i poznaniu przyczyny, podczas gdy medycyna konwencjonalna koncentruje się na leczeniu objawowym. Podejście Ajurwedy do zdrowia polega na wyhamowaniu choroby przed jej pojawieniem się. Zachodnie podejście do zdrowia polega, na radzeniu sobie z chorobą po jej pojawieniu się. Obecnie medycyna zachodnia jest bardzo zaawansowana w leczeniu ostrych stanów i urazów dzięki swojej niesamowitej sprawności  technicznej. Jednakże, brakuje jej zrozumienia wzajemnych powiązań między objawami i przyczyną ich powstania, Ajurweda odkrywa powody, dlaczego wciąż powracają. Medycyna ajurwedyjska utrzymuje, że nasz stan fizyczny odzwierciedla nasz stan psychiczny i odwrotnie.  Jeśli dana osoba ma problemy z wątrobą, lekarz ajurwedyjski zapyta ją o jej nierozwiązany gniew. Jeśli dana osoba ma nadwagę, zapyta ją o to, czego się emocjonalnie złapała i nadal trzyma. Jeśli ktoś nie jest w stanie spać, zaleci uziemienie się poprzez spacery i kontakt z naturą.

Ajurwedyjski lekarz nie postawi diagnozy, dopóki nie dowie się o twoim dzieciństwie, wzorcach żywieniowych, harmonogramie dnia, a nawet snach. Nie patrzy tylko na problem, ale raczej na wszystkie czynniki, które mogły go spowodować. Oferują holistyczne podejście, obejmujące całą osobę – ciało, umysł i ducha. 

Medycyna ajurwedyjska obejmuje również operacje hirurgiczne, badania lekarskie i inne wymagane w konkretnej sytuacji procedury, zawsze jednak pacjent otrzymuje codzienne zalecenia Ajurwedy dotyczące diety i stylu życia. Dostępnych jest wiele ziół ajurwedyjskich – niektóre z nich są czyste i bardzo skuteczne, inne mniej. Jak w przypadku każdego leku, ważne jest, aby wiedzieć, co wkładasz do ust niż przyjmowanie czegoś tylko dlatego, że jest to ajurwedyjskie. Najlepszym i najskuteczniejszym lekarstwem, jakie możesz otrzymać, jest to co kładziesz na twoim talerzu.

Na stronie wyprawa do indii znajdziesz dużo informacji na temat panchakarmy, ajurwedy jogi, medytacji.

medycyna-ajurweda

Nierozerwalny związek Ajurwedy i jogi

Obecnie coraz więcej osób praktykuje jogę, i zainteresowanie nią wciąż rośnie. To właśnie rozpowszechnienie się jogi sprawiło, że coraz więcej ludzi zainteresowało się Ajurwedą, jej siostrzaną praktyką. Jeśli brałeś kiedyś udział w zajęciach jogi, zasadnicze znaczenie  miał powód twojej praktyki. Czy chodziło o to, by stać się jednością z boskim źródłem, czy o to, by stać się zdrowszym i bardziej gibkim i zrównoważonym? Jeśli to pierwsze, to naprawdę praktykowałeś jogę, jeśli to drugie, to tak naprawdę praktykowałeś Ajurwedę. Celem Ajurwedy jest osiągnięcie zdrowia, podczas gdy celem jogi jest osiągnięcie duchowego oświecenia. W rzeczywistości, większość ludzi na zajęciach jogi prawdopodobnie praktykuje Ajurwedę, a nie jogę, ponieważ szukają raczej korzyści zdrowotnych niż jedności z boskością.  Im lepiej odżywiamy nasze ciała, tym bardziej jesteśmy w zgodzie z naszą wewnętrzną świadomością.

Dlatego właśnie joga jest zalecaną praktyką w Ajurwedzie, a Ajurweda jest zalecaną praktyką w jodze. Im zdrowsi się stajemy, tym stajemy się bardziej świadomi duchowo. Codzienne praktyki  jogi w Ajurwedzie mają cel, a jest nim podniesienie naszej świadomości. Zdrowie nie jest celem końcowym, ale raczej środkiem do jego osiągnięcia. Celem końcowym jest przebudzenie i transcendencja. Asany (pozycje jogi), ćwiczenia oddechowe i  medytacja są tylko narzędziami, które mają nam pomóc w osiągnięciu celu, którym jest przebudzenie

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US