Ajurweda na przesilenie wiosenne

Z wiosennym przemęczeniem spowodowanym przez przesilenie wiosenne najlepiej walczyć w zgodzie z zasadami tradycyjnej indyjskiej sztuki leczenia, czyli Ajurwedy. Postępując według jej reguł musimy w pierwszej kolejności oczyścić swój organizm, następnie go odżywić, a na końcu go odmłodzić. Jeśli postąpimy według tych starożytnych prawideł, pomoże nam to przywrócić odpowiednią równowagę organizmu i cieszyć się niezwykłą witalnością.

Naturalne oczyszczenie organizmu z toksyn

Czas przełomu zimy i wiosny oraz równonocy wiosennej to doskonały moment na poddanie swojego organizmu naturalnemu detoksowi i wypłukanie z niego różnorodnych toksyn i szkodliwych złogów. Proces ten sprawi również, że nasz ustrój nabierze nowych sił, a my poczujemy przypływ energii i staniemy się bardziej pewni siebie.

Jak właściwie zabrać się za oczyszczenie organizmu zgodnie z tajnikami Ajurwedy?

  1. Pij dużo ciepłej wody, gdyż rozgrzewanie organizmu sprawia, że nagromadzone złogi tłuszczu rozpuszczają się szybciej. Jeśli nie lubisz samej wody, możesz zastąpić ją ziołową, zieloną, bądź też czerwoną herbatą z dodatkiem imbiru, cynamonu i kurkumy. Te aromatyczne przyprawy nie tylko rozgrzewają, ale także stymulują do lepszego działania cały układ pokarmowy, przez co doskonale przyspieszają przemianę materii i spalanie tłuszczów w organizmie. W przywróceniu dobrej pracy układu pokarmowego pomoże też codzienne picie na czczo 100 % soku aloesowego. Dostarcza on także naszemu organizmowi wielu ważnych substancji i pomaga wzmocnić odporność.
  2. Sięgnij po indyjskie oczyszczające owoce, do których należą bibhitaki, amla oraz haritaki. Są one bogate w przeciwutleniacze, usuwają toksyny z układu pokarmowego, wewnętrznie nawilżają tkanki, a także nawilżają i regenerują jelita bez ich podrażniania.
  3. Masuj się regularnie wcierając w ciało ciepły olej sezamowy. Taki masaż nie tylko świetnie poprawia stan skóry, ale także pobudza krążenie. Po masażu, nadmiar oleju należy pozostawić na skórze na około 10 minut, a następnie zmyć go w gorącej kąpieli.
  4. Ćwicz regularnie. W Ajurwedzie dużą uwagę przykłada się do uprawiania jogi. W procesie oczyszczania organizmu najważniejsze są pozycje stymulujące, dynamiczne i ekspansywne. Dzięki włączeniu ich w codzienny rytm ćwiczeń pobudzimy nasz układ oddechowy, co sprawi, że nasze płuca będą skuteczniej oczyszczały się z dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, które wdychamy razem z zanieczyszczonym powietrzem.

Pobudzenie trawienia i właściwe odżywianie

Ajurweda zakłada, że najważniejszym procesem zachodzącym w organizmie człowieka jest trawienie. Ta starożytna sztuka leczenia mówi, iż niemal wszystkie choroby zaczynają się właśnie od nieprawidłowej pracy układu pokarmowego. W Ajurwedzie procesy trawienne utożsamiane są z żywiołem ognia. Dbanie o odpowiednie trawienie można porównać do rozpalania ogniska. Aby operacja ta przebiegła właściwie musimy najpierw w odpowiedniej kolejności poukładać na samym spodzie drobne gałązki, a następnie grubsze konary drzew. Jak widać, w tym procesie wszystko ma swoje miejsce i właściwą porę. Podobnie powinno być z układaną dietą. Powinny się w niej znaleźć produkty dobrej jakości ułożone we właściwych proporcjach i zjadane w takich porach dnia, aby było to zgodne rytmem biologicznym naszego organizmu. Dzięki właściwemu odżywianiu wzmacniamy nasz ustrój od wewnątrz, co przekłada się również na wygląd zewnętrzny oraz zwiększenie witalności i energii. Ajurweda podkreśla, że trawienie powinno być jak Agni, czyli przypominać słońce, które jest jasne, gorące i przenikliwe. Aby to osiągnąć warto dodawać do wielu potraw przyprawy takie jak: kurkuma, imbir, pieprz cyanne, bądź też cynamon. Pracę układu trawiennego można pobudzić również zjadając najróżniejsze kiszonki, warzywa i pijąc mieszanki ziół zawierające miętę, kminek oraz inne zioła wspomagające procesy trawienne.

Krok 3:

Zabiegi odmładzające nasz organizm

Wielu osobom odmładzanie organizmu kojarzy się głównie z czynnościami pielęgnacyjnymi, których zadaniem jest poprawienie stanu skóry i wyglądu zewnętrznego. Ajurweda natomiast podkreśla, że wszelkie procesy odmładzające rozpoczynają się od odnowy naszego wnętrza. Tradycyjnie cykle te nazywane są „rasayana”.

We wspomaganiu wewnętrznej odnowy organizmu ważne jest, abyśmy regularnie dostarczali organizmowi ważnych związków, bez których te procesy nie mogłyby zachodzić. Wśród nich znajdują się między innymi antyutleniacze blokujące rozwój wolnych rodników czy kurkumina, która zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych. Indyjscy lekarze w swojej praktyce bardzo często stosują zioła takie jak imbir, kurkuma, amla oraz żeńszeń, gdyż wspomagają one długowieczność i wewnętrzną odnowę komórek, tkanek i organów.

Mówiąc o odnowie organizmu nie można również zapomnieć o odpowiednim oddziaływaniu na psychikę. Właśnie dlatego doskonałym pomysłem jest włączenie codziennych spacerów, medytacji lub ćwiczeń relaksacyjnych. Tylko ciało, które odczuwa wewnętrzny spokój i harmonię może się dobrze regenerować.

Jak widać, przesilenie wiosenne to nie tylko mit, ale wielu ludzi odczuwa jego skutki bardzo dotkliwie. Nie należy jednak traktować tego okresu jako przekleństwa, ale warto zauważyć w nim szansę na odpowiednie zregenerowanie organizmu i przygotowanie go do wyzwań, jakie postawią przed nami kolejne pory roku.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US