Naturalny barwnik do jajek wielkanocnych

Istnieje więcej naturalnych sposobów barwienia jajek niż używanie musujących tabletek, których używaliśmy jako dzieci. Nie musisz biec do sklepu, aby kupić zestaw lub specjalne materiały. Kolorowe warzywa, owoce i przyprawy tworzą ładne barwniki.

W tym roku eksperymentowałem z tym, co mogłem znaleźć w mojej kuchni. Użyłam lekko spalonych w zamrażarce jagód, malin i żurawiny, które miałam w zamrażarce. Miałem też trzy marchewki, pół paczki szpinaku i limonkę, które, jak sądziłem, mogłyby zadziałać.

Każdy składnik ugotowałam w szklance wody. Po pojawieniu się koloru spuściłem wodę i zmieszałem z łyżką octu. Ocet utrzyma kolor. Namoczyłam każde jajko, aż nabrało koloru. Rezultaty nie były tak intensywne jak w przypadku sztucznych barwników, ale bardziej miękkie odcienie pasteli.

Jagody dały najbogatszy kolor, atramentowy fiolet. Połączenie malin i żurawiny dało delikatny róż. Szpinak i limonka zrobiły się bladożółte. Spróbowałem też kilku łyżeczek papryki, która zabarwiła jajka na brązowo.

Znalezienie tego, co działa, może być metodą prób i błędów. Dowiedziałem się, że marchewki nie zachowały najlepszego koloru. Im dłużej moczysz jajko, tym głębszy kolor. Bądź kreatywny z tym, co masz pod ręką. Buraki i czerwona kapusta dadzą intensywniejsze odcienie czerwieni. Brązowy można zrobić z herbat lub skórek cebuli (jeśli możesz znieść ten zapach).

Muszę podziękować mojej mamie za jej pomoc! Stworzyliśmy świetny zespół eksperymentujący, fotografujący i piszący ten artykuł.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US