4 techniki dekorowania jajek wielkanocnych

Wielkanoc jest tuż za rogiem, a barwienie jajek to bardzo lubiana tradycja tego święta. Tej wiosny dodaj trochę ziołowej zabawy do swoich uroczystości dzięki tym pomysłom na naturalne techniki dekorowania jajek! Używanie naturalnych barwników do jajek to świetny sposób, aby dać dzieciom możliwość obcowania z ziołami i naturą. Zaangażowanie dzieci w proces zbierania zapasów i przygotowywania barwników pomaga im dowiedzieć się więcej o każdej roślinie podczas pracy z nią. Dzieci są często przyciągane do świata przyrody i za każdym razem, gdy łączą się z nim poprzez bezpośrednie doświadczenie, przyroda oferuje im nowe uznanie dla roślin i innych naturalnych materiałów. Takie zabawne projekty mogą być dla dzieci dobrym sposobem na poznanie sztuki i przyrody. Dla starszych dzieci ten projekt może być nawet punktem wyjścia, aby dowiedzieć się więcej o barwnikach roślinnych i sposobach, w jakie różne kultury wykorzystują te rośliny w swoich tradycjach.

Techniki dekorowania jaj ~ 653 ~
Naturalne barwniki do jajek wielkanocnych

Owoce i warzywa oferują zabawną opcję barwienia jaj: zapoznaj się z instrukcjami w tym artykule.

Wiele ziół i przypraw zawiera również zabawne kolory, dzięki czemu możesz tworzyć piękne odcienie z przedmiotów, które prawdopodobnie masz już pod ręką. Poniżej znajduje się lista możliwości. Nie krępuj się i wypróbuj inne zioła, które masz w spiżarni.

  • Kurkuma
  • Kawa
  • Pokrzywa
  • Spirulina
  • Hibiskus
  • Łuski cebuli
  • Czarna herbata
  • Jagody czarnego bzu

Wypróbuj łyżkę ziół/przypraw, łyżeczkę octu (który działa jak środek utrwalający, aby skorupki jajek nabierały koloru) i tyle gorącej wody, aby napełnić półlitrowy słoik. Wodę podgrzewam w czajniku i przelewam do słoiczków. Zachowaj ostrożność podczas nalewania gorącej wody, jeśli w pobliżu znajdują się dzieci, i pozwól jej nieco ostygnąć, zanim pozwolisz dzieciom pracować z barwnikami.

Pozostaw jajka w mieszance barwników na 10 minut lub dłużej, a nawet kilka godzin, w zależności od pożądanego odcienia (i cierpliwości). Naturalne barwniki często dają bardziej miękkie, ziemiste odcienie niż konwencjonalne barwniki.

Istnieje wiele sposobów dekorowania jajek poza zwykłym farbowaniem ich na jednolite kolory. Wypróbuj te pomysły na dodanie większej różnorodności i kreatywności do jajek!

Odporność na wosk

Technika ta czerpie z metody barwienia tkanin znanej jako batik. Używając kredki woskowej lub zwykłego wosku pszczelego, narysuj wzory na jajkach przed włożeniem ich do barwnika. Kiedy jajka są farbowane, wosk pozostanie na miejscu, więc jakakolwiek skorupa pod woskiem nie przyjmie barwnika, a wzory pojawią się na gotowym jajku. Upewnij się, że woda nieco ostygła przed włożeniem tych jaj, aby wosk się nie stopił.

Gumki

Ta metoda naśladuje farbowanie krawatów! Zbierz kilka gumek recepturek i owiń nimi jajka w dowolny wzór. Pofarbuj jajka, a następnie zdejmij gumki, aby odkryć zabawne wzory!

Nadruki liści i kwiatów

Ta technika jest moją ulubioną! Będziesz potrzebował kilku świeżo zebranych liści i kwiatów, nylonowych pończoch, krawatów i nożyczek.

Połóż jeden lub więcej liści na jajku i zawiń całe jajko w nylon. Mocno owiń nylon wokół niego, aby przytrzymać liść na miejscu i zabezpiecz za pomocą przekręcanej opaski. Odetnij nadmiar nylonu i pomaluj jajko. Kiedy nylon i materiał roślinny zostaną usunięte z jajka, otrzymasz idealny zarys liścia lub kwiatu!

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US