Panchakarma

Panchakarma, czyli jak uzdrowić swoje ciało, umysł i duszę

Ajurweda to wiedza o zdrowiu, o tym jak żyć szczęśliwie, jak czerpać radość z każdego dnia, jak przez długi czas pozostać w dobrym zdrowiu. Często też nazywana jest życiem w wiecznej młodości.
Ajurweda to starohinduski system leczenia, opierający się na utrzymaniu równowagi organizmu,  istnieje 5 tysięcy lat i nic znacząco do czasów obecnych się w niej nie zmieniło.

Właśnie w tej tradycji, opartej w dużej mierze na samouzdrawianiu narodziła się Panchakarma, z której dobrodziejstw bardzo długo korzystały tylko wyższe kasty w Indiach i na Sri Lance.

Pancha w sanskrycie oznacza pięć, a karma proces, dlatego określa się ją jako pięciostopniowy system uzdrawiania. Panchakarma przywraca młodość, równowagę i piękno, a drogą do tego jest głębokie oczyszczanie i odbudowa organizmu. Uzdrawianie następuje na wszystkich poziomach, przy czym, w początkowej fazie najbardziej odczuwalną jest sfera fizyczna, gdzie zabiegi są dopasowane do każdej osoby indywidualnie. Do konkretnych zaburzeń przypisane są terapie ziołowe i   trwające kilka godzin dziennie masaże olejowe, ziołowe, kąpiele parowe.

Ważnym etapem kuracji, oprócz wedyjskiej wiedzy, jest wychwycenie subtelności związanych z emocjami, których następstwem są napięcia, lęki, depresje. Ta część pozwala również uświadomić nam jak postrzegamy świat, co nas kształtuje, i jak nasze postępowanie wpływa na nasze zdrowie. Dzięki Panczakarmie możemy wyleczyć się z bardzo wielu poważnych chorób i spowodować, że rozpocznie się proces samouzdrawiania. W całym cyklu jesteśmy wspomagani różnymi ajurwedyjskimi ziołami. W pierwszej części kuracji – oczyszczającymi, w drugiej- odmładzającymi, wspomagającymi regenerację tkanek.

Najbardziej wskazanym miejscem, gdzie narodziła się ajurwedyjska panchakarma jest Kerala na południowym zachodzie Indii. To właśnie tam praktykuje się system oczyszczania, odmładzania, regenerowania i relaksowania organizmu.

Cudowny leczniczy dotyk, w tradycji ajurwedyjskiej jest podstawą leczenia, wpływa uzdrawiająco na wszystkie partie ciała. Poprawia trawienie i wchłanianie, wzmacnia ukrwienie i wymianę płynów w tkankach, usuwa obrzęki, stany zapalne, zwiększa znacznie odporność organizmu, odblokowuje kanały energetyczne, aby energia życia znów płynęła. Masaże trwają do 3 godzin dziennie, jest ich kilka rodzai.

Kilka masaży ma w Panchakarmie absolutnie lecznicze działanie, do takich zalicza się  masaż marma, który uruchamia 107 punktów na całym ciele. Zgodnie z ajurwedą punkty marma są szczególnymi miejscami na ciele. Kiedy są otwarte, ciało wchłania energię z otoczenia i przechowuje ją w tych punktach, a następnie oddaje ją naturze, dzięki czemu energia krąży swobodnie i ciało oraz umysł pozostają w równowadze emocjonalnej.

Masaże pudrami ziołowymi są szczególnie ważne przy zaburzeniach wagi, cellulicie, problemach skórnych, wolnym metabolizmie. Sprzyjają także głębokiemu oczyszczeniu skóry oraz poprawiają mikrokrążenie, wspomagają eliminację toksyn z organizmu, wzmacniają krążenie krwi, wspaniale wpływają na wygląd skóry.

Masaże ciepłym olejem sezamowym mają działanie odżywcze dla skóry, regenerują mięśnie, niwelują stresy, uwalniają toksyny z organizmu.

Panchakarma oferuje nam duże spektrum masaży uzdrawiających, które stosowane są w zależności od potrzeby w każdej z faz: oczyszczania a następnie odmładzania. Wszystkie mają swoje tajemne techniki i przynoszą wręcz spektakularne efekty.

Warto pomyśleć o sobie z czułością i miłością, i chociaż raz w życiu zafundować sobie cudowną Panchakarmę, a najlepiej zrobić to u źródła, w którym się narodziła.

Autor: Barbara Radajak moda na eko

Powyższy artykuł pochodzi z wrześniowego wydania czasopisma Moda na Eko.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US