• Home
  • Slow life
  • Dźwięki natury mają wpływ na zdrowie i świadomość

Dźwięki natury mają wpływ na zdrowie i świadomość

Prawdopodobnie każdy powinien spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i na łonie natury. Oczywiście – nie każdy może ma na to czas. Wielu z nas pochłania praca, a przecież nie każdy może pracować w lesie. Na szczęście da się to rozwiązać w inny sposób. Wystarczy nawet kilkunastominutowy spacer po parku, na przykład w czasie przerwy obiadowej. Nawet tak krótki okres czasu spędzonego z naturą wpłynie w pozytywny sposób na nasz nastrój, umysł oraz produktywność, ponieważ warto wiedzieć, że dźwięki natury mają wpływ na zdrowie i świadomość

Nie jest to czczy wymysł. Powyższa teza opiera się o badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Północnej Florydy. Zaobserwowano, że dźwięki natury, wpływają na ludzi zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Badania zostały przeprowadzone na grupie kilkudziesięciu osób. Wyniki są bardzo interesujące. Osoby, które słuchały innych dźwięków niż dźwięki natury, a więc np. muzyki poważnej czy po prostu ciszy, nie odczuły żadnego wpływu na swoje samopoczucie. Jednak osoby, które słuchały natury – poczuły sporą różnicę. Wystarczyło zaledwie od 5 do 7 minut, aby zauważyć pierwsze pozytywne różnice.

Wniosek jest bardzo prosty, ale jednocześnie niesamowicie ciekawy – przebywanie wśród natury, słuchanie jej dźwięków, wpływa w bardzo pozytywny sposób na nasz organizm, pod każdym względem.

Inne badanie przeprowadzone przez Instytut Politechniki Renselaer zbadał wpływ dźwięków natury puszczanych w biurze. Celem badania było sprawdzenie tego, jaki będzie to miało wpływ na efektywność pracowników. Okazało się, że osoby poddane eksperymentowi pracowały najwydajniej, słysząc dźwięk wody, liści szeleszczących od wiatru i tak dalej. Jednocześnie dowiedziono, że w przypadku gdy panowała zupełna cisza – koncentracja opadała.

Oczywiście, warto brać to pod uwagę nie tylko w czasie pracy, ale w życiu codziennym. Dlatego, jeżeli mieszka się w centrum miasta – to z całą pewnością warto od czasu do czasu zrobić wypad poza miasto, nad jezioro lub do lasu.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US