Ćwiczenia oddechowe

Na odstresowanie – ćwiczenia oddechowe

Oddychając, nie zastanawiamy się nad tym jak to robimy. Jest to czynność, którą nasze ciało wykonuje samoczynnie, bez udziału świadomości. Tymczasem często okazuje się, że robimy to niewłaściwie, przez co nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości tlenu. W przypadku, gdy mózg nie otrzymuje dostatecznej dawki tego gazu, negatywnie odbija się to na naszym samopoczuciu psychicznym, odczuwamy zmęczenie i brak energii, a także może to prowadzić do wystąpienia uporczywych bólów głowy.

Odpowiednie oddychanie wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, reguluje procesy przemian zachodzących w całym organizmie, a także doskonale koi nerwy w chwilach stresu i napięcia. Świadome oddychanie i skupienie się na rytmie wdechów i wydechów pozwala także oderwać myśli od problemów oraz rozluźnić ciało, dlatego też techniki oddechowe bardzo często wykorzystywane są w metodach relaksacyjnych.

Ćwiczenia oddechowe wspomagające funkcjonowanie organizmu i walkę ze stresem

Aby ćwiczenia prawidłowego oddychania przyniosły pożądany efekt, należ przeprowadzać je w wygodnej pozycji, z wyprostowanym kręgosłupem. W trakcie trwania treningu, młodzież mająca od 15 do 16 lat, powinna wykonywać od 12 do 18 cykli oddechów w trakcie minuty, natomiast dorośli – 16.

  • Głębokie wdechy i wydechy

To ćwiczenie można wykonywać w każdym miejscu, w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. Polega ono na głębokim wdychaniu powietrza do momentu, aż poczujemy je w przeponie, a następnie bardzo powolnym wydychaniu go. Dla zwiększenia świadomości całego procesu, warto położyć rękę na swojej przeponie oraz poczuć jak unosi się ona wraz z wdechem i powoli opada wraz z wydechem. Można powtarzać też w myślach słowa „wdech” i „wydech”. Dzięki temu nie tylko łatwiej skoncentrujemy się na oddychaniu, ale także wyciszymy myśli. Ćwiczenie wykonujemy do momentu, w którym poczujemy się zrelaksowani i odprężeni.

  • Ćwiczenie na dobry początek dnia

Tuż po obudzeniu się, pozostając jeszcze w łóżku powinniśmy przeciągnąć się, aby rozluźnić i rozciągnąć mięśnie. Później bierzemy głęboki wdech w taki sposób, aby powietrze dotarło aż do przepony. Kolejnym krokiem jest wstrzymanie oddechu na czas od 3 do 5 sekund i bardzo powolne wypuszczenie powietrza. Cykl ten powtarzamy 5 razy.

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie zarówno ciała, jak i umysłu, o głębokim oddychaniu powinno się pamiętać przez cały czas. Właśnie dlatego, tak ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń oddechowych, dzięki którym wypracujemy odpowiednie automatyzmy. Warto jednak pamiętać, że osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia, nadczynność tarczycy, czy pewne choroby centralnego układu nerwowego oraz gruczołów wewnątrzwydzielniczych, do stosowania ćwiczeń oddechowych, powinny podejść ostrożnie i najpierw skonsultować je z lekarzem.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US