DIY gęsty syrop odżywczy jako ziołowy tonik zdrowotny

Gdybym miał wybrać tylko jedną kategorię ziół, których będę używał do końca życia , bez wahania wybrałabym zioła odżywcze. Ponieważ dobre odżywianie jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia, ta kategoria ziołowych sprzymierzeńców jest tą, którą stosuję najczęściej i obficie w swoim ziołowym repertuarze. Odżywcze zioła można stosować pojedynczo lub łączyć, aby stworzyć wspaniały tonik zdrowotny, taki jak ten, który przyjrzymy się nieco w dalszej części tego artykułu.

Czym są odżywcze zioła?

Niektóre zioła są używane w bardzo specyficznych celach, na przykład wiatropędne, które są używane do łagodzenia dolegliwości trawiennych lub nerwobóle, które mogą być używane do wspomagania relaksacji regularnie lub w okresach ostrego stresu. Niektóre zioła są przyjmowane tylko przez krótki czas, na przykład febrifuge do wspomagania walki z gorączką. Inne zioła, takie jak zioła odżywcze, mogą być używane przez prawie każdego, w dowolnym momencie, w celu ogólnego odżywienia i wsparcia ogólnoustrojowego.

Ponieważ odżywianie jest podstawą zdrowia, nie ma ani jednej dolegliwości, której nie można by poprawić poprzez lepsze odżywienie naszego organizmu. Większość odżywczych ziół jest ogólnie bezpieczna dla osób w każdym wieku, od dzieci po osoby starsze. Odżywcze zioła mogą być stosowane krótkoterminowo w celu zwiększenia odżywiania, gdy doświadczamy problemów zdrowotnych, które mogą obciążać nasze ciała bardziej niż zwykle. Można je również przyjmować długotrwale jako tonik zdrowotny w postaci domowej odżywki.

Odżywcze zioła to zioła, które pomagają nam w odżywianiu dzięki zawartości witamin i minerałów. Dzika róża (Rosa canina) zawiera witaminy C, A, B1, B2, B3 i K. Czarny bez (Sambucus nigra) zawiera zarówno witaminy A, jak i C (Chevallier, 2000). Koniczyna czerwona (Trifolium pratense) zawiera wapń, chrom, magnez, fosfor i potas (Góra Synaj, b.d.). To tylko kilka przykładów z szerokiej i zróżnicowanej klasy ziół, które warto poznać.

Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać stosując odżywcze zioła jest to, że zrównoważona funkcja trawienia jest kluczem do czerpania największych korzyści z ich przyjmowania. Upośledzone trawienie może oznaczać, że nie jesteś w stanie w pełni przyswoić wspaniałych minerałów i witamin tak obfitych w ziołowe odżywki, a wspomaganie trawienia obok lub przed zastosowaniem odżywek jest czasem właściwe.

Jak stosować odżywcze zioła

Pożądane właściwości ziół odżywczych można łatwo wydobyć przez macerację w wodzie, poprzez napar lub wywar z części roślin. Wolę zioła parzone niż zioła w proszku. Ekstrakcja w wodzie pozwala mi trzymać materiał roślinny znacznie bliżej całej formy, dopóki nie będę gotowy do użycia. Podczas gdy niektóre odżywcze zioła są dostępne w postaci proszku, kapsułek lub mieszanek napojów, sproszkowane zioła zwiększają powierzchnię, co pozwala na większe utlenianie i utratę dobrych rzeczy.

Uwielbiam parzyć herbatę w domu i rozkoszować się jej rytuałem. Jednak nawet dla mnie życie może być zbyt zajęte na codzienny napar. Pożywne zioła tak dobrze nadają się do ekstrakcji wodą, że dość łatwo i rozkosznie przekształcają się w syropy.

Dodatek cukru działa jako środek konserwujący, dzięki czemu napar ma dłuższą trwałość. Roztwór cukru i wody w stosunku jeden do jednego może stać w lodówce do miesiąca. Cukier działa również odważnie, co może służyć zwiększeniu przestrzegania dziennej dawki. Przekształcenie wodnego ekstraktu w syrop jest jak przekształcenie suplementu diety w gumę.

Możesz używać każdego odżywczego zioła indywidualnie, ale stosowanie ich w połączeniu ma pewne zalety. Ponieważ niektóre odżywcze zioła są bogate w witaminy, a inne w minerały, łącząc je, możemy cieszyć się szerszym zakresem korzyści żywieniowych. Innym dobrym powodem, aby bawić się mieszaniem i dopasowywaniem tych ziołowych sprzymierzeńców, jest wiele pysznych kombinacji smakowych, które możesz stworzyć, takich jak głęboko soczyste owocowe smaki w poniższym przepisie.

Przepis na syrop o dużej zawartości składników odżywczych

Składniki
~ 152 ~ 1 kwarta wody
½ szklanki suszonego całego czarnego bzu (Sambucus nigra lub S. canadensis)
½ szklanki suszonych owoców dzikiej róży (Rosa spp.)
¼ szklanki suszonych daktyli Medjool
¼ szklanki suszonych śliwek
1 łyżka suszonego kłącza imbiru (Zingiber officinale).
1 laska cynamonu (Cassia cinnamomum).
1 łyżka suszonej skórki z pomarańczy (Citrus sinensis).
2 szklanki kwiatu koniczyny czerwonej (Trifolium pratense).
2 szklanki miodu lub cukru

Kierunki

  Posiekaj i odmierz suszone daktyle i suszone śliwki. Następnie dodaj oba do swojej puli.

  Odmierz owoce dzikiej róży, czarny bez i suszony imbir. Dodaj je do garnka ze śliwkami i daktylami, razem z jedną laską cynamonu.

  Odmierz 3 szklanki wody do garnka, przykryj i postaw na palniku na małym ogniu.

  Pozwól, aby garnek powoli się gotował. Gotować przez pół godziny.

  Gdy suszone owoce, imbir i cynamon będą się gotować przez godzinę, zdejmij z ognia.

  Do gorącej zawartości garnka dodaj czerwoną koniczynę i skórkę pomarańczową.

  Przykryj i pozostaw do zaparzenia na kolejne 20 minut.

  Za pomocą sitka o drobnych oczkach przefiltruj płyn z materiału roślinnego do żaroodpornego szklanego słoika o pojemności kwarty. Przefiltrowany wywar powinien mieć około 2 filiżanek. Jeśli masz więcej, po prostu wylej nadmiar do filiżanki i ciesz się.

  Opłucz garnek, dodaj zawartość słoika z powrotem do garnka i postaw na małym ogniu.

  Odmierz dwie szklanki miodu lub cukru, dodaj je do garnka i delikatnie mieszaj, aż słodzik całkowicie się rozpuści.

  Gdy środek słodzący zostanie w pełni włączony do płynu, wyłącz ogrzewanie i poczekaj, aż ostygnie, zanim przełożysz syrop z powrotem do słoika w celu przechowania.

  Oznacz swój słoik datą powstania i zawartością syropu.

Do użycia: 

Trzymaj syrop wzmacniający zdrowie w lodówce. Stosunek cukru jeden do jednego, taki jak ten stworzony w tym przepisie, powinien być przechowywany przez około miesiąc w lodówce. Możesz bawić się proporcją cukru do wywaru, jeśli chcesz, aby Twój syrop był mniej słodki, ale zmniejszenie ilości cukru w ​​syropie może wpłynąć na okres przydatności do spożycia. Przyjmuj swój bogaty w składniki odżywcze tonik zdrowotny łyżką stołową do 3x dziennie, aby cieszyć się korzyściami płynącymi z tych odżywczych sprzymierzeńców.

Będziesz mógł stwierdzić, czy twój syrop zaczął się psuć, jeśli po otwarciu słoika poczujesz kwaśny lub winny zapach. Ciśnienie może również wzrosnąć, jeśli rozpocznie się fermentacja, co spowoduje trzask lub syk, gdy zakrętka zostanie zdjęta ze słoika.

Produkt gotowy

Smak tego syropu będzie głęboki i bogaty w owocową dobroć. Imbir i cynamon są na tyle subtelne, że gotowy produkt nie będzie zbyt ostry dla najmłodszych. Zamiast tego dodatek tych przypraw służy dopełnieniu owocowych smaków. Więc to jest świetne dla całej rodziny.

Suszone śliwki i daktyle w tym przepisie dodają głębi smaku, odrobiny słodyczy i dodatkowego zastrzyku składników odżywczych. Suszone śliwki są bogate w witaminy A i C, a także kwas foliowy, wapń, magnez i potas (Mateljan, 2007). Daktyle zawierają potas, magnez, wapń i witaminę B6 (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, 2019). Skórki pomarańczowe dodają cierpkiej i gorzkiej nuty, która pomaga dopełnić owocowe smaki syropu i dodaje do mieszanki własną witaminę C.

Na zakończenie,

Odżywcze zioła są jak przyjaciel, którego nie potrzebujesz do zabawy, doskonale zadowalający się przyjściem i posiedzeniem podczas składania prania lub sprzątania kuchni. Nie musisz mieć nic ekscytującego, aby oni byli tam dla ciebie. Podczas gdy każde odżywcze zioło ma zdolność oferowania nam wsparcia, pyszny i pożywny tonik zdrowotny można przygotować łącząc je. Obfite i delikatne, jest to kategoria ziół, które warto poznać.

PRZYPISY

Chevallier, A. (2000). Encyklopedia ziołolecznictwa: ostateczne odniesienie do 550 ziół i lekarstw na powszechne dolegliwości. Nowy Jork, NY: Dorling Kindersley.

Mateljan, G. (2007). Najzdrowsza żywność na świecie: Niezbędny przewodnik po najzdrowszym sposobie odżywiania. Seattle, Waszyngton: Fundacja George’a Mateljana.

Góra Synaj. (nd). Koniczyna czerwona [Biblioteka Zdrowia]. Pobrane z https://www.mountsinai.org/health-library/herb/red-clover

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). (2019). Daty, medjool [Baza danych]. Pobrane z https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168191/nutrients

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US