Sitopaladi Churna: Słodki proszek na kaszel wspomagający oddychanie

Wiosną w pełnym rozkwicie, uważaj się za szczęściarza, jeśli nie cierpisz na sezonowe alergie lub inne problemy z oddychaniem . Z drugiej strony, jeśli doświadczasz kichania, świszczącego oddechu, kaszlu i innych objawów alergii układu oddechowego, możesz szukać nowych metod wspomagania oddychania. A może po prostu chcesz mieć pod ręką niezawodnych ziołowych sprzymierzeńców na wypadek okazjonalnego kaszlu lub przeziębienia. Sitopaladi churna to klasyczna formuła ajurwedyjska, która wspomaga oddychanie w przypadku przeziębienia, kaszlu i sezonowych alergii.

Wspomaganie oddychania i alergie: ogólny obraz

Ponieważ Ajurweda jest systemem holistycznym, zawsze bierze się pod uwagę szerszy obraz przed zasugerowaniem konkretnej osobie ziół lub preparatów ziołowych. W tym poście nie będę szczegółowo wyjaśniać przyczyn sezonowych alergii. Jednak możesz przeczytać mój wpis Akademii Ziołowej, Ziołowe wsparcie alergii za pomocą ziół ajurwedyjskich, aby uzyskać wgląd w szerszy ajurwedyjski pogląd na alergie, a także niektóre konkretne ziołowe środki wspomagające.

Nie wchodząc w szczegóły, ważne jest, aby pamiętać, że w Ajurwedzie wszystko zaczyna się w jelitach iw umyśle. Kiedy trawienie idzie nie tak, nieuchronnie pojawią się inne problemy. Podobnie, umysł jest subtelnym korzeniem choroby, a obciążenia psychiczne ostatecznie będą miały falujący wpływ, jeśli nie zostaną rozwiązane. To powiedziawszy, zrównoważenie trawienia i podjęcie działań w celu rozładowania nadmiernego stresu są podstawą każdego protokołu odnowy biologicznej. Jednak oprócz diety i stylu życia czasami musimy wezwać dodatkowe wsparcie, szczególnie podczas ostrych zaostrzeń objawów. Ponadto, bez względu na to, jak zdrowy jest nasz styl życia, większość z nas od czasu do czasu zapada na przeziębienie. Tutaj wkracza sitopaladi churna.

Sitopaladi Churna: Słodki proszek na kaszel

Sitopaladi churna oferuje znacznie więcej niż słodki smak. Rzućmy okiem na to, co jest w środku!

Sitopaladi Churna: Słodki proszek na kaszel

Sitopaladi churna to stosunkowo prosta formuła ajurwedy z wieloma zastosowaniami. Zawiera sporą ilość cukru kamiennego, stąd przydomek „słodki proszek na kaszel” lub dosłowne tłumaczenie „cukier itp.”. (Polak, 2013).

Składniki

50 gramów sitopala (cukierek rockowy)*
25 gramów proszku vamsa rochana (Bambusa arundinacae).
13 gramów proszku z owoców pippali (Piper longum).
7 gramów proszku z nasion kardamonu (Elettaria cardamomum).
5 gramów sproszkowanej kory cynamonu (Cinnamomum verum, syn. C. zeylanicum)

*Użyj dowolnego cukru surowego lub jaggery, rodzaju cukru trzcinowego powszechnie spotykanego na indyjskich rynkach.

Kierunki

Równomiernie wymieszaj wszystkie składniki i przechowuj z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Ta formuła daje 100 gramów ~ 153 ~

Dawkowanie

1-3 gramy 2-3x/dzień (Dass, 2013). Wlej gorącą wodę. Opcjonalnie dodaj 1/2 łyżeczki miodu dla dodatkowego wsparcia przy kaszlu, przeziębieniu i alergii (Pole, 2013).

Zastosowania

Sitopaladi churna jest wskazana przy kaszlu, bólu gardła, astmie, gorączce, infekcjach zatok, zapaleniu oskrzeli i przekrwieniu klatki piersiowej (Dass, 2013; Pole, 2013). Wskazany jest również przy alergiach wywołanych przez kurz, pleśń i alergeny przenoszone drogą powietrzną, a także przy kaszlu z dużą ilością flegmy (Pole, 2013).

Podobnie jak w przypadku wielu klasycznych receptur ajurwedyjskich, można zaobserwować pewne różnice w proporcjach ziół pochodzących od jednego producenta produktu do drugiego. Jednak biorąc wszystko pod uwagę, jest to stosunkowo prosta formuła, a podstawowe składniki pozostają takie same. To powiedziawszy, jeśli znalezienie, a następnie zmierzenie i zmieszanie tych pięciu składników wydaje się kłopotliwe, sitopaladi churna jest łatwo dostępna u dostawców produktów ajurwedyjskich. Więc możesz zamówić to gotowe, jeśli to trochę ułatwi życie.

Co w tym jest!? Bardziej szczegółowo…

Teraz, gdy już wiesz, co składa się na sitopaladi churna, przyjrzyjmy się bliżej energetyce i zastosowaniu każdego składnika, abyś mógł lepiej zrozumieć, dlaczego sitopaladi jest wypróbowanym i prawdziwym ulubieńcem ajurwedy.

Vamsa Rochana (Bambusa arundinaceae) – „Bambusowa Manna”

Czasami określany również jako „vamsa lochana”, jest to wewnętrzny rdzeń rodzaju zbitego bambusa, który rośnie w Azji Południowej (Pole, 2013). Vamsa rochana ma słodki i cierpki smak, chłodną energię i ogólny efekt odżywczy (Frawley & Lad, 2001). Jest stosowany jako środek łagodzący, wykrztuśny, tonizujący, przeciwskurczowy i odmładzający (Frawley i Lad, 2001). Biorąc pod uwagę te właściwości, łatwo zrozumieć, dlaczego to zioło jest zawarte w formule łagodzącej kaszel, przeziębienie i alergie.

Vamsa rochana równoważy wszystkie trzy dosze. Jednak ze względu na swoje słodkie, chłodne i odżywcze właściwości może pogorszyć kapha dosha, jeśli jest przyjmowany w nadmiarze. Być może interesujące dla entuzjastów ziół, chociaż sitopaladi churna wymaga wewnętrznego rdzenia kory bambusa, liście tej rośliny mogą być również używane do pobudzania zdrowego krwawienia miesiączkowego i usuwania nadmiaru ciepła i stanów zapalnych z płuc (Pole, 2013) .

Pippali (Piper Longum) – Długi pieprz 

Pippali, zwany także długim pieprzem lub indyjskim długim pieprzem, dodaje trochę ciepła do sitopaladi churna. Ta ostra papryka jest interesująca, ponieważ rozgrzewa, a jednocześnie zapewnia ogólny efekt odżywczy (Dass, 2013). Kiedy zioła mają ogólny efekt odżywczy, w Ajurwedzie określa się je jako mające „słodki efekt po trawieniu” lub „słodką vipakę”. Pippali ma również wilgotne właściwości, co odróżnia je od czarnego pieprzu (Piper nigrum) i imbiru (Zingiber officinale), które mają działanie wysuszające. To sprawia, że ​​jest pomocny w stanach, w których występuje ogólne osłabienie, wyczerpanie i suchość tkanek. Pippali jest używany do łagodzenia zwykłego kaszlu, przeziębienia i przekrwienia i może być pomocny w chorobach zwyrodnieniowych płuc (Dass, 2013).

Kardamon (Elettaria cardamomum) 

Czego nie kochać w kardamonie? To aromatyczne ziarno jest pyszne w chai i wypiekach, a nawet stanowi świetną polewę do lodów! (Lody waniliowe i kardamon… tak!) W rzeczywistości kardamon doskonale nadaje się jako uzupełnienie nabiału i ciężkostrawnych potraw, ponieważ jest skutecznym środkiem wiatropędnym i delikatnie stymuluje trawienie bez przegrzewania pitta dosha (choć osoby z zaburzeniami równowagi pitta lub bardzo ciepłą konstytucją należy zachować ostrożność, ponieważ kardamon może zaostrzyć pitta dosha, jeśli jest przyjmowany w nadmiarze) (Dass, 2013). Kardamon ma słodki i ostry smak, rozgrzewającą energię i ogólnie oczyszczający wpływ na organizm. Jest również uważany za sattwiczny, co oznacza, że ​​oczyszcza umysł (Dass, 2013).

Poza zastosowaniem jako kulinarna przyprawa i zioło wspomagające trawienie, kardamon usuwa również nadmiar kapha dosha z płuc i żołądka (Frawley & Lad, 2001). Kapha dosha w żołądku i płucach może być odczuwana jako nadmiar flegmy, powolne trawienie, problemy z oddychaniem i ogólna ciężkość. Ponadto ta smaczna przyprawa pomaga zmniejszyć nadmiar śluzu wytwarzanego podczas spożywania nabiału – to kolejny powód, aby łączyć ją ze słodyczami, nabiałem i ciężkimi pokarmami (Frawley i Lad, 2001).

Kardamon jest wskazany w wielu stanach, włączając przeziębienia, kaszel, astmę, zapalenie oskrzeli i niestrawność (Frawley & Lad, 2001). Biorąc pod uwagę te wskazania, ma sens, że jest to kluczowy składnik sitopaladi churna.

Cynamon (Cinnamomum verum, syn. C. zeylanicum) 

Sitopaladi churna zawiera nie jedną, a dwie pyszne aromatyczne przyprawy. Cynamon, kolejny ulubieniec domowy, ma ostry, słodki i cierpki smak, energię rozgrzewającą i ogólny efekt odżywczy. Oprócz wspomagania krążenia, cynamon działa napotnie i wykrztuśnie. Ze względu na swoją rozgrzewającą energię ta smaczna przyprawa najlepiej nadaje się dla osób o konstytucji vata lub kapha (Frawley i Lad, 2001). Jednak jego słodycz i wilgoć łagodzą ciepło, więc może być stosowany dla osób pitta z ostrożnością, aby nie powodować nadmiernego ciepła.

Cynamon, podobnie jak kardamon, jest dość wszechstronny – jego wskazania obejmują przeziębienia, kaszel, grypę, przekrwienie zatok, świszczący oddech, niestrawność, przewlekłą biegunkę i słabe krążenie (Dass, 2013).

Sitopala – Cukier 

Według Ajurwedy słodki smak jest odżywczy i uspokaja dosze vata i kapha. Oczywiście z cukrem można przesadzić, ale odrobina słodyczy sprawia, że ​​ta ziołowa formuła jest bardziej smaczna i przypomina substancję spożywczą. Starszy lekarz ajurwedyjski w Indiach wyjaśnił mi kiedyś, że czasami, gdy zioła są przyjmowane razem lub z odrobiną jedzenia, organizm lepiej je przyjmuje. W tej formule słodycz zapewniana przez cukier zwiększa łagodzące właściwości mieszanki (Pole, 2013).

Na zakończenie,

Chociaż każdy składnik sitopaladi churna ma swoje zalety, po połączeniu razem wynik jest większy niż suma jego części. Pięć składników łączy się, aby stworzyć formułę, która jest przyjemna dla języka, aromatyczna i szanowana ze względu na swoją skuteczność w łagodzeniu kaszlu, przeziębienia, przekrwienia i sezonowych alergii. Sitopaladi churna ma słodki i ostry (ostry) smak, ciepłą energię i ogólny efekt odżywczy (Pole, 2013). Rozpala ogień trawienny, pomaga zmniejszyć uczucie pieczenia, działa napotnie i rozszerza oskrzela (Pole, 2013). Niezależnie od tego, czy sam zmieszasz partię, czy kupisz gotową, sitopaladi churna może stać się nowym ulubieńcem gospodarstwa domowego na alergię i zimną porę roku!

REFERENCJE 

Dass, V. (2013). Zielarstwo ajurwedyjskie: Wschód i Zachód. Lotus Press.

Frawley, D. & Lad, V. (2001). Joga ziół (wyd. 2). Prasa Lotosu.

Polak, S. (2013). Medycyna ajurwedyjska: zasady tradycyjnej praktyki. Śpiewający smok.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US