Zrób to sam Zielonka pospolita

Ptasie ziele (Stellaria media) jest jednym z najczęstszych chwastów leczniczych w Ameryce Północnej. Lubi niskie temperatury, więc zazwyczaj jest jednym z pierwszych chwastów pojawiających się wczesną wiosną. Ten pospolity chwast ma wiele ziołowych korzyści; był tradycyjnie używany do łagodzenia problemów skórnych, co czyni go doskonałym składnikiem formuły maści. Wytwarzanie maści z ciecierzycy jest tanią, zrównoważoną opcją dla każdego zielarza.

Żerowanie na ciecierzycę

Zbieranie ptasia jest dość proste. Jest to obfite zioło, które przylega do ziemi. Ze względu na swoje powinowactwo do niskich temperatur można go spotkać na podwórkach, otwartych polach i lasach. Można go również powszechnie znaleźć w dużych skupiskach. W tym poście na blogu z pesto z ciecierzycy można znaleźć informacje dotyczące identyfikacji ptasie ziele.

Wyciągnięcie go z ziemi wymaga delikatnego szarpnięcia. W celu przygotowania tej maści z ptasie ziele, trzeba będzie zebrać półtorej kwarty ziela.

Gdy ptasie ziele zostanie zlokalizowane i zebrane, będzie musiało zostać spłukane, jeśli jest szczególnie brudne lub zakurzone. Użyj wody o temperaturze pokojowej pod kranem przez kilka sekund. Po wypłukaniu ptasie ziele należy wytrzeć do sucha.

Suszenie ptaszyny

Ptasie ziele zawiera dużo wody, więc zanim będzie gotowe do zaparzania w oleju, będzie musiało wyschnąć przez 5-7 dni. Można go suszyć za pomocą suszarki do ziół. Niektórzy zielarze również wiążą swoje zioła sznurkiem, a następnie wieszają je na wieszakach ściennych, aby je wysuszyć. Gdy ptasie ziele wyschnie, znacznie zmniejszy swoją objętość.

Zrób to sam Maść z ciecierzycy

Naparowany olejek z ptasienicy

Po wyschnięciu zebrane ptasie ziele można następnie zalać olejem nośnikowym. Tak ważne jest dokładne wysuszenie ptaszyny, ponieważ jeśli zawiera ona jeszcze dużo wody, to wykonanie olejku infuzyjnego metodą ludową na olejki infuzyjne może być niekorzystne. Naparowany olej będzie miał większą szansę na zjełczenie, jeśli ptasie ziele jest świeże. Niektórzy zielarze używają metody kuchenki do zaparzania świeżej ptaszyny w oleju, ale ten przepis wybiera suchą ptasie ziele.

Olejek z ciecierzycy

Przed zrobieniem maści należy najpierw zaparzyć suszoną ptasie ziele w oleju bazowym.

Składniki

~ 152 ~ ¾ kufla suszonej ptasie ziele (Stellaria media)
1 szklanka oleju z awokado
1 szklanka oleju słonecznikowego
1-litrowy słoik na przetwory
etamina
sitko z uchwytem
miska lub szklana miarka

Kierunki

  Suszoną ciecierzycę rozdrobnij rękami na mniejsze kawałki lub pokrój nożyczkami na mniejsze kawałki.

  Napełnij półlitrowy słoik do ¾ wysokości suszoną ciecierzycą, około 1 ½ szklanki ziela.

  Wlej 1 szklankę oleju z awokado i 1 szklankę oleju słonecznikowego na górę ptasia. Pozwól ptasie ziele zanurzyć się i poczekaj, aż pęcherzyki powietrza wypłyną na powierzchnię oleju, w razie potrzeby mieszając czystą łyżką. W razie potrzeby dolej więcej oleju.

  Zakręć słoik i umieść macerację z ciecierzycy w ciemnym miejscu w domu na 6 tygodni. Często sprawdzaj i potrząsaj naparem z ciecierzycy.

  Po upływie 6 tygodni odcedź napar olejowy za pomocą gazy i sitka do innego pojemnika, takiego jak miska lub szklany kubek miarowy. Możesz kompostować ptasie ziele, gdy zostanie użyte do ekstrakcji.

  Otrzymasz około 1,5 filiżanki olejku z ptasie ziele.

Powyższy sposób zaparzania olejku znany jest jako metoda ludowa. Nie wymaga pomiarów wagowych. Po napełnieniu i przecedzeniu oleju można go teraz użyć do przygotowania maści z ptasienicy.

Zrób to sam Maść z ciecierzycy

Maść z ciecierzycy

Maść z ciecierzycy pastewnej Stosunek zastosowany w tej recepturze wynosi około 1:5. Jedna część będzie składać się z wosku pszczelego, a 5 części będzie składać się z nasączonego oleju. Jeśli nie chcesz robić 12 uncji maści, możesz zmniejszyć ilość wosku pszczelego i oleju, ale upewnij się, że proporcje pozostają 1:5.

Składniki

~ 152 ~ 1,5 filiżanki zaparzonego oleju z ptasienicy
5 łyżek wosku pszczelego
podwójny kocioł
garnek
12 uncji pojemników z maścią (np. cztery pojemniki po 2 uncje i 4 pojemniki po 1 uncji)

Kierunki

  Napełnij garnek wodą i podgrzej na średnim poziomie

  Umieść podwójny kocioł na garnku do gotowania, a następnie dodaj 1,5 filiżanki oleju z ptasienicy i 5 łyżek wosku pszczelego do garnka.

  Pozwól woskowi pszczelemu stopić się w oleju. Może wymagać mieszania.

  Gdy wosk pszczeli całkowicie stopi się z olejem, możesz wlać go do pojemników na maści.

  Gdy maści z ciecierzycy całkowicie ostygną, możesz nałożyć na nie wszystkie pokrywki.

Możesz użyć swojej maści z ptasie ziele natychmiast po jej ostygnięciu. Maść z ciecierzycy to również przemyślany prezent! Przekaż dodatki znajomym lub zachowaj je do późniejszego wykorzystania. Salves wytrzymują do 2 lat w zależności od warunków w jakich są przechowywane. Aby uzyskać optymalny okres przydatności do spożycia, przechowuj w temperaturze pokojowej i trzymaj pojemniki zamknięte.

Maść z ciecierzycy używa

Maść z ciecierzycy to delikatna, uniwersalna maść, która może być używana do łagodzenia dolegliwości skórnych. Wielu zielarzy używa maści z ciecierzycy na swędzenie skóry, egzemy, wysypki, drobne skaleczenia, suche i popękane dłonie (de la Foret, 2019). Ciecierzyca jest łagodnym ziołem i jest bezpieczna również dla dzieci (Codekas, 2021). Dzieci zawsze doznają skaleczeń podczas zabawy na świeżym powietrzu, a ta maść jest idealna do ukojenia ich „boo buu”. To jeden z tych balsamów, który zawsze warto mieć w pieluszce lub torebce, bo każdy może go używać. Ta maść z ciecierzycy to świetna uniwersalna maść dla całej rodziny.

Na zakończenie,

Nie ma znanych przeciwwskazań do stosowania maści z ptasiej trawy, ale zawsze najbezpieczniej jest przetestować ją na własnej skórze. Jeśli zauważysz jakiekolwiek reakcje skórne, przerwij stosowanie.

Miłego czasu na szukanie ptasie ziele i tworzenie tej delikatnej, uniwersalnej maści z ptasie ziele.

PRZYPISY

Codekas, C. (2021, 11 lutego). Żerowanie ptactwa zwyczajnego: identyfikacja, sobowtóry i zastosowania. Uprawiaj paszę Gotuj Ferment. https://www.growforagecookferment.com/foraging-for-chickweed/

de la Foret, R. (2019, 1 lutego). Przepisy na coroczną maść z jadalnej ptasiej ciecierzycy i pesto z ciecierzycy: Pozwól tej gwiaździstej roślinie zabłysnąć, wykorzystując jej orzeźwiające właściwości w silnie leczniczej maści i bogatym w składniki odżywcze pesto z dzikiej zieleniny. Bezpłatna biblioteka internetowa. https://www.thefreelibrary.com/Recipes+for+an+Annual+Dzikie+Jadalne+Ptasie ziele+Salve+%26+Pesto z Zieleńca+%3a…-a0571514958

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US