Łatwe domowe przyprawy kuchenne Syrop na kaszel

Poniższy fragment pochodzi z naszego BEZPŁATNEGO e-booka Zielarstwo w spiżarni, w którym znajdziesz monografie i przepisy na przyprawy, potrawy i zioła z podwórka które prawdopodobnie masz już w domu.

Tymianek (Thymus vulgaris) nadziemne części

Bliski krewny oregano, tymianek (Thymus vulgaris) jest również bogaty w olejki eteryczne. Składniki te, zwłaszcza tymol, działają przeciwdrobnoustrojowo na wiele różnych rodzajów bakterii, w tym te zaangażowane w infekcje górnych dróg oddechowych (Nabavi i in., 2015), a także przyczyniają się do właściwości wykrztuśnych, przeciwskurczowych, rozszerzających oskrzela, napotnych i przeciwkatarowych tymianku.

Tymianek od dawna jest preferowany przez zachodnich zielarzy jako zioło stosowane przy trudnościach w oddychaniu i wspomaganiu leczenia przeziębień, grypy i innych infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych. Ponadto zioło działa otwierająco na zatoki, gdzie jego rozgrzewający i wysuszający charakter pomaga usunąć przekrwienie. Jest często używany jako herbata, płukanie gardła lub para w celu wydalenia śluzu. Tymianek można również dodawać do syropów i miodów ziołowych. Ze względu na swój wysuszający charakter, tymianek może wymagać połączenia z ziołami łagodzącymi, gdy stosuje się go jako środek wykrztuśny na suchy kaszel.

Liść tymianku (z kwiatami lub bez) można zebrać z ogrodu w suchy dzień i wykorzystać świeży lub wysuszyć do wykorzystania w przyszłości. Spróbuj tymianku jako prostego naparu ziołowego, używając 2 łyżeczek świeżej lub 1 łyżeczki suchych części nadziemnych na 1-2 filiżanki (8-16 uncji) gorącej wody. Miód i/lub odrobina soku z cytryny dodaje smaku.

Uwaga dotycząca bezpieczeństwa: Osoby w ciąży powinny stosować tymianek wyłącznie w ilościach kulinarnych.

Przyprawy kuchenne Syrop na kaszel 

Ten przepis może być przygotowany tak jak jest, ale jak wspomniano powyżej, tymianek dobrze łączy się z ziołami łagodzącymi, takimi jak korzeń lukrecji (Glycyrrhiza glabra) (nie stosować u osób z wysokim ciśnieniem krwi), kozieradka (Trigonella foenum- graecum), nasiona babki lancetowatej (Plantago spp.) lub części nadziemnych fiołka (Viola spp.) na suchy kaszel. Po prostu zastąp połowę tymianku w tym przepisie wybranymi ziołami łagodzącymi. Uwaga: Ten syrop nie powinien być podawany dzieciom poniżej 1 roku życia.

Przyprawy kuchenne Syrop na kaszel

Druk

Ten przepis na syrop na kaszel z przyprawami kuchennymi może pomóc w leczeniu przeziębienia, grypy i innych infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych.

Składniki

⅓ szklanki suszonego lub ½ szklanki świeżego tymianku (Thymus vulgaris) nadziemne części
⅛ szklanki nasion anyżu (Pimpinella anisum), kopru włoskiego (Foeniculum vulgare) lub kardamonu (Elettaria cardamomum)
1 szklanka (8 uncji) wody
½-2 filiżanki (6-25 uncji) surowego miodu

Wskazówki

  • Doprowadź wodę do wrzenia.
  • Umieść zioła w małym rondlu.
  • Przygotuj skoncentrowany napar ziołowy: zalej suszone zioła 1 szklanką gotowanej wody. Parzyć przez 20-40 minut pod przykryciem.
  • Przecedź napar i przelej płyn z powrotem do rondla.
  • Dodaj ½ do 2 filiżanek surowego miodu. Jeśli zrobi się z ½ szklanki miodu, syrop będzie przechowywany w lodówce przez 3 tygodnie; jeśli zrobi się to z 2 filiżanek miodu, syrop będzie przechowywany w lodówce przez 1 rok (Cech, 2000; Gladstar, 2012).
  • Mieszaninę lekko podgrzać, aby umożliwić wymieszanie płynu i słodzika. Unikaj ogrzewania powyżej 110 stopni F (Cech, 2000).
  • Przenieś syrop do odkażonej butelki lub słoika (najlepiej ciemnego słoika, aby chronić go przed światłem) używając odkażonego lejka i szczelnie zakręć.
  • Oznacz i przechowuj w lodówce.
  • W razie potrzeby weź 1 łyżeczkę na 1 łyżkę stołową.

W tym ebooku znajdziesz wiele propozycji wykorzystania popularnych przypraw i ziół kuchennych (a także kilku dzikich)! Te zioła i proste przepisy mogą stać się Twoimi nowymi ulubionymi produktami wspomagającymi zdrowie podczas sezonów przeziębienia i grypy (a także układu oddechowego).

Pobierz BEZPŁATNY eBook Zielarstwo w spiżarni na przeziębienie i grypę.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US