• Home
 • Przygotowanie Jak-To
 • Krem na brzuch dla majsterkowiczów w ciąży: pomaga zapobiegać rozstępom dzięki tej naturalnej mieszance

Krem na brzuch dla majsterkowiczów w ciąży: pomaga zapobiegać rozstępom dzięki tej naturalnej mieszance

Podczas ciąży ciało doświadcza ogromnych zmian. Brzuch rośnie, piersi już przygotowują się do karmienia, a ogólnie cały system działa idealnie, tworząc w środku żywą istotę. W tym artykule znajdziesz holistyczne wskazówki, jak zapobiegać powstawaniu rozstępów, a także porady dotyczące optymalnej pielęgnacji rozstępów, które mogły już się pojawić. Porozmawiamy również o skutecznych ziołach i olejkach, z których możesz skorzystać, a także o szczegółowym przepisie na wykonanie własnego kremu na brzuch w ciąży w domu!

Rozstępy w czasie ciąży

Rozstępy nie są rzadkością. W rzeczywistości około 50 do 90 procent kobiet w ciąży rozwinie rozstępy przed porodem (Brennan, 2016). U niektórych kobiet pojawiają się rozstępy, u innych nie. W grę mogą wchodzić różne czynniki: dziedziczność, odżywianie, wytrzymałość tkanek, elastyczność skóry (Romm, 2014).

Rozstępy (Striae gravidarum) są spowodowane rozdarciem skóry właściwej, wewnętrznej warstwy skóry. Dzieje się tak często w wyniku szybkiego rozciągania skóry związanego z szybkim wzrostem lub gwałtownymi zmianami masy ciała. Zazwyczaj skóra może wydawać się nieco cieńsza, a we włóknach mięśniowych tkanki podskórnej pojawiają się drobne rozdarcia, przez które przechodzą czerwonawe – niebieskawe naczynia krwionośne prześwitują. Z biegiem czasu wiele rozstępów zacznie blednąć i tracić kolor. Czasami po prostu całkowicie odejdą.

Ze względu na różne czynniki, które odgrywają rolę w powstawaniu rozstępów, można im tylko w ograniczonym stopniu zapobiegać. Możesz jednak zrobić kilka rzeczy, aby Twoja skóra przetrwała naturalne rozciąganie podczas ciąży z minimalnymi zmianami.

Minimalizacja powstawania rozstępów zaczyna się od zdrowej, pełnowartościowej diety, odpowiedniego nawodnienia i zindywidualizowanej suplementacji w celu pokrycia wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ponadto regularne ćwiczenia i ruch ułatwiają utrzymanie zdrowego, powolnego i stałego przyrostu masy ciała, co jest niezbędne, aby zapobiegać powstawaniu rozstępów.

Dla dodatkowego wsparcia, regularne masowanie, szczotkowanie na sucho, naprzemienne ciepłe i zimne prysznice oraz pielęgnacja skóry dobroczynnymi olejkami i ziołami jest świetna. Te praktyki poprawią elastyczność Twojej skóry i poprawią przepływ krwi.

Potężne składniki kremu na brzuch w ciąży

Wykazano, że niektóre oleje i zioła są wyjątkowo pomocne w zmniejszaniu rozstępów i blizn.

Olejek eteryczny z rumianku (Matricaria chamomilla)

Jako napar olejowy lub olejek eteryczny, rumianek może być stosowany w przypadku drobnych podrażnień skóry (Charousaei i in., 2011). Jest szczególnie pomocny przy swędzeniu, które może pomóc ukoić skórę rosnącego brzucha w ciąży. Chamazulen to olejek eteryczny ekstrahowany z rumianku przy użyciu destylacji z parą wodną i wykazano, że ma właściwości przeciwzapalne (Safayhi i in., 1994).

Calendula (Calendula officinalis) Napar ze słodkich migdałów

Nagietek jest wyjątkowym ziołem wspierającym skórę zarówno w tradycyjnym zastosowaniu, jak i we współczesnych badaniach klinicznych. Od naparów po nalewki, maści, kremy i maści, pudry i płyny do mycia, nagietek jest jednym z bardziej wszechstronnych i potężnych ziół, odpowiednich do szeregu preparatów do skóry i rodzajów skóry, w tym do minimalizowania blizn (Wood, 2008). 153~

Łagodny olejek ze słodkich migdałów doskonale sprawdza się jako olejek nośny nasycony nagietkiem. Jest łatwo wchłaniany przez skórę i zawiera witaminy B1, B2 i B6. Działa przeciwzapalnie i poprawia koloryt skóry (Galper & Daigneault, 2018).

Masło Shea

Masło Shea jest bogate w witaminę A i E. Działa przeciwzapalnie, poprawia krążenie i przynosi korzyści skórze suchej i zapalnej. Od dziesięcioleci jest używany przez rdzennych Afrykanów do minimalizowania i zapobiegania powstawaniu rozstępów (Goreja, 2004). Połączony i ubity z innymi olejami tworzy cudowną kremową i maślaną konsystencję.

Olejek z dzikiej róży (Rosa spp.)

Dzika róża jest zbierana z nasion krzewów róży i jest ceniona od czasów starożytnych ze względu na wiele korzystnych właściwości. Jest pełen witamin, przeciwutleniaczy i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które świetnie działają na skórę. Witamina A i C pomagają opóźnić efekty starzenia się skóry, wspomagają regenerację komórek, zwiększają poziom kolagenu i elastyny, a witamina E działa antyoksydacyjnie. Leczenie uszkodzonej skóry lub blizn tym olejkiem może być skuteczne. Badania pokazują, że wmasowanie w skórę olejku z dzikiej róży może pomóc w poprawie wyglądu rozstępów (López i in., 2013).

Wszystkie te składniki działają świetnie same, ale połączone w kremie dają jeszcze więcej mocy!

Krem na brzuch w ciąży

Kojący skórę krem ​​do ciała, który po nałożeniu na brzuch zamienia się w olejek! Wspaniale nawilża i odżywia skórę, łagodzi swędzenie i pomaga minimalizować i zapobiegać rozstępom.

Składniki

~ 152 ~ 1/4 szklanki masła shea
1/4 szklanki nagietka lekarskiego (Calendula officinalis) – nasyconego olejkiem ze słodkich migdałów
1/4 szklanki oleju z dzikiej róży (Rosa spp.).
10 kropli olejku eterycznego z rumianku (Matricaria chamomilla)

Kierunki

Krok 1: Zaparz olejek ze słodkich migdałów z nagietkiem (opcja 1 lub 2):

Opcja 1: 

  Wlej olej ze słodkich migdałów o temperaturze pokojowej na suszone kwiaty nagietka w słoiku, prawie do góry, upewniając się, że kwiaty są całkowicie pokryte, a olej znajduje się co najmniej 1 cal nad ich wierzchołkiem.

  Umieść kwadratowy kawałek naturalnego woskowanego papieru na wierzchu słoika, a następnie zamknij słoik pokrywką (to chroni olejek ziołowy przed wszelkimi chemicznymi powłokami, które mogą znajdować się na pokrywce).

  Umieść słoik w ciemnym, ciepłym miejscu.

  Odstaw na 4-6 tygodni.

  Co 1-3 dni obracaj słoik w dłoniach, aby pomóc wymieszać zawartość i uwolnić składniki zioła do oleju.

  Po 4-6 tygodniach zdekantować olej.

  Umieść sitko wyłożone gazą w dużej misce z dziobkiem.

  Przelej zawartość słoika do sitka.

  Czystymi, suchymi rękami zbierz razem końce gazy i wyciśnij pozostały olej z ziół do miski. Będziesz chciał mocno ścisnąć, aby wydobyć każdą ostatnią kroplę!

  Wlej olej do czystego, suchego szklanego słoika, zakręć i pozostaw na noc lub kilka dni.

Opcja 2: 

  Uszczelnij żaroodporny szklany słoik wypełniony ziołami i olejem i umieść go w rondlu lub garnku wypełnionym 2-3 calami wody. Umieść kilka pokrywek słoików pod słoikiem, aby chronić podstawę.

  Podgrzewaj na bardzo małym ogniu przez 8 godzin (lub więcej), upewniając się, że olej nie nagrzewa się powyżej 120-140 stopni F (najlepiej 100-110 stopni F) i uzupełniaj wodę w razie potrzeby, gdy odparuje.

  Podczas pomiaru temperatury oleju uważaj, aby nie wlać wody do pojemnika na olej!

  Wyjmij słoik z garnka i pozwól mu ostygnąć.

  Zdekantować, butelkować, oznaczyć etykietą i przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Krok 2: Przygotuj krem:

  Delikatnie podgrzej masło shea w podwójnym bojlerze na małym ogniu (lub w szklanej lub ceramicznej misce lub słoiku nad małym rondelkiem z gotującą się wodą), aż się roztopi.

  Wyłącz ogrzewanie, wyjmij masło shea z podwójnego bojlera, pozwól mu ostygnąć przez około 10 minut, a gdy będzie jeszcze ciepłe i płynne (ale nie gorące w dotyku), dodaj olejek migdałowy z nagietka, olejek eteryczny z rumianku i olejek z dzikiej róży.

  Mieszaj, aż mieszanina będzie spójna.

  Przykryć i wstawić do lodówki na około 1 godzinę lub do momentu, aż nie będzie już półpłynnego środka.

  Używając blendera zanurzeniowego lub miksera elektrycznego, ubijaj miksturę na najwyższych obrotach przez 2 minuty lub do momentu, aż zmieni kolor i będzie wyglądać na puszystą. (Może być konieczne zeskrobanie mieszanki ze ścianek miski pomiędzy nimi.) Ważne: Nie przesadzaj!

  Oznacz i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu. Ten przepis będzie przechowywany w lodówce do roku.

Uwaga: Zalecamy stosowanie tego kremu tylko po pierwszym trymestrze ciąży.

Do użycia:

Nałóż porcję Ciążowego kremu na brzuch wielkości migdała na brzuch, piersi i inne części ciała, które chcesz pielęgnować, a następnie delikatnie wmasuj w skórę. Najlepiej po sesji szczotkowania na sucho, po której następuje kąpiel lub prysznic!

Na zakończenie, 

Nawet jeśli niektórych rozstępów nie da się uniknąć, zrobienie i stosowanie kremu na brzuch w ciąży jest szansą na zwiększenie miłości własnej i szacunku do ciała, które stworzyło i wykarmiło drugiego człowieka. Nauczmy się okazywać podziw i akceptować nasze wyjątkowe ciała, a tym samym pomagać zmieniać społeczeństwo dzięki naszym wartościom. Aby okazać trochę miłości własnej, natrzyj brzuch i piersi tym cudownym olejkowym kremem, aby zadbać o siebie i połączyć się z dzieckiem, a nie tylko z zamiarem zmniejszenia widoczności rozstępów i zapobiegania im. Pozwól dziecku poczuć pełną miłości uwagę i podziwiać siebie, niezależnie od tego, czy pojawią się u Ciebie rozstępy.

Więcej postów na temat ciąży znajdziesz w:
Jak zrobić odżywczą mieszankę herbaty dla kobiet w ciąży
Bezpieczne olejki eteryczne dla kobiet w ciąży ~ 153 ~

PRZYPISY

Brennan, M., Clarke, M. i Devane, D. (2016). Stosowanie preparatów przeciw rozstępom przez kobiety w ciąży: badanie opisowe, przekrojowe. BMC Ciąża Poród, 16, 276. https://doi.org/10.1186/s12884-016-1075-9

Charousaei, F. Dabirian i A. Mojab, F. (2011). Stosowanie roztworu rumianku lub 1% miejscowej maści z hydrokortyzonem w leczeniu zmian skórnych w okolicy stomii u pacjentów z kolostomią: wyniki kontrolowanego badania klinicznego. Zarządzanie ranami stomijnymi, 57 (5), 28–36.

Galper, A. i Daigneault, C. (2018). Piękno napędzane roślinami. Dallas, Teksas: BenBella Books, Inc.

Goreja, W.G. (2004). Masło Shea: Odżywcze właściwości najlepiej strzeżonej tajemnicy naturalnego piękna w Afryce. TNC International Inc.

~ 152 ~ López, EA, Pérez, JH i Ramos, EM (2013). Dowody naukowe dotyczące stosowania oleju z dzikiej róży w ciąży. [Abstrakcyjny]. Medicina Naturista, 7, 94-98.

Romm, A. (2014). Książka o naturalnej ciąży: Kompletny przewodnik po bezpiecznej, organicznej ciąży i porodzie z ziołami, odżywianiem i innymi holistycznymi wyborami. Nowy Jork, NY: Ten Speed ​​​​Press.

Safayhi, H., Sabieraj, J., Sailer, ER., & Ammon, HP. (1994). Chamazulen: przeciwutleniacz typu inhibitor tworzenia leukotrienów B4. Planta medica, 60 (5), 410–3.

Drewno, M. (2008). Ziemski zielnik: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych Starego Świata. Berkeley, Kalifornia: Północny Atlantyk.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US