Jak zrobić sukus

Sukkus to świeżo wyciśnięty sok z rośliny lub jej owocu. Jeśli nie znasz tego rodzaju preparatu ziołowego, to prawdopodobnie dlatego, że nie był on tak szeroko oferowany przez producentów z branży zielarskiej. Domowi zielarze mają tendencję do rezerwowania tego typu preparatów dla mniejszej liczby roślin lub takich, które zostaną użyte natychmiast.

Sukkus był regularnie używany przez zielarzy w XIX wieku i wypadł z użycia, gdy nalewka stała się standardem przemysłowym pod koniec wieku (Kress, b.d.). Uważa się, że nalewki są bardziej podatne na standaryzację, a świeże soki różnią się znacznie pod względem mocy ze względu na różnice w uprawie, klimacie i innych czynnikach środowiskowych.

To powiedziawszy, dla ludowych zielarzy sukkus jest nadal użytecznym rozwiązaniem do przekształcenia nadwyżki ziół w łatwe do opanowania zapasy. Jest mnóstwo ziołowych sprzymierzeńców, których możesz użyć do wytworzenia sukusa — i jeszcze więcej sposobów czerpania przyjemności z ich używania!

Jak zrobić sukusa

Dobra wiadomość, jeśli masz sokowirówkę! Oprócz wyciskania soku z owoców i warzyw można go używać do tworzenia świeżych soków ziołowych. Po prostu wyciśnij sok z wybranego materiału roślinnego zgodnie z instrukcjami producenta. Po zakończeniu przepuszczania materiału roślinnego przez sokowirówkę pamiętaj, aby wycisnąć nadmiar soku z miąższu za pomocą gazy.

Jeśli nie masz sokowirówki, możesz użyć blendera do zrobienia soku. Jeśli używasz blendera, posiekaj wybrane świeże zioła przed włożeniem ich do blendera. W przypadku osób o twardszych łodygach możesz odszypułkować lub zniekształcić świeże zioła, używając tylko liści i kwiatów. Użyj swojej oceny na podstawie tekstury i smaku łodyg oraz rozmiaru, kształtu ostrza i mocy blendera.

Gdy twoje zioła znajdą się w blenderze, dodaj niewielką ilość wody, zaczynając od ¼ szklanki lub mniej więcej tyle, ile myślisz, że zajmie zmiksowanie ziół na gęstą miazgę. Rozpocznij miksowanie, a jeśli zawiesina jest zbyt gęsta, aby kontynuować mieszanie, dodaj niewielką ilość wody przez otwór w górnej części blendera. Potrzebujesz tylko tyle wody, aby zioła poruszały się i rozpadały.

Gdy zioła zmielą się na gęsty, grząski szlam, możesz odcedzić sok z materiału roślinnego za pomocą gazy. Upewnij się, że w pełni odciągasz materiał roślinny, aby uzyskać maksymalny plon.

Sukkus Używa

Sukkusem można delektować się w postaci świeżego soku (pomyśl o shotach z trawy pszenicznej), a także można go konserwować na różne sposoby, aby przedłużyć trwałość preparatu.

Tradycyjnie, sukkus był konserwowany przez dodanie 25% alkoholu objętościowo, aby zachować świeży sok (Kress, b.d.). Niektórzy zielarze dodają sukkus do nalewek z tej samej rośliny, aby wzmocnić efekty synergistyczne i moc nalewki (Moonflower Herbals, b.d.).

Succi wykonane z aromatycznych korzeni lub owoców może ożywić Twoją grę w miksologię. Cytrynowo-imbirowy sukkus z łatwością może stać się lemoniadą, która z pewnością olśni kubki smakowe osób w każdym wieku. W tym celu możesz wydłużyć okres przydatności do spożycia sukkusa, łącząc go z miodem, jak opisano poniżej.

Niektóre succi są stworzone do użytku zewnętrznego i można je zamrozić, aby zachować je do użycia. Jest to opisane w przepisie na „boo-boo cubes” na końcu tego artykułu.

Metody konserwacji

Jak wspomniano wcześniej w tym artykule, sukkusem można cieszyć się świeżym lub zakonserwowanym do późniejszego wykorzystania. Zachowując te świeże soki, możesz mieć pod ręką tych dobroczynnych wiosennych i letnich sojuszników roślin przez cały rok. Istnieje kilka sposobów konserwacji sukkusów iw zależności od ich przeznaczenia preferowana metoda konserwacji może się różnić.

Na przykład, w zachodnim ziołolecznictwie tradycją jest konserwowanie soku alkoholem. W swojej książce The Herbal Medicine-Maker’s Handbook: A Home Manual James Green (2002) mówi nam, że możemy zakonserwować sukusa, łącząc 3 części soku z 1 częścią alkoholu, aby uzyskać produkt końcowy o zawartości alkoholu 25%. (Pamiętaj tylko, aby wziąć pod uwagę zawartość wody w każdym produkcie alkoholowym, takim jak wódka lub Everclear, którego używasz, który nie zawiera 95% alkoholu.) Jest to dobra opcja dla każdego sukkusa, niezależnie od tego, czy jest przeznaczony do użytku wewnętrznego, czy zewnętrznego.

W takim razie istnieje prosta opcja pozostawienia sukkusa w jego niezmienionej postaci i zamrożenia go. Chociaż będziesz potrzebować dodatkowej przestrzeni w zamrażarce do tego rodzaju konserwacji, jest to najlepszy sposób na zachowanie tych świeżych zielonych wiosennych chwastów, które są tak pomocne przy ukąszeniach, zadrapaniach i oparzeniach.

Kiedy zrobisz Succus?

Sukkus powstaje poprzez wyciskanie soku ze świeżego materiału roślinnego. Jeśli kiedykolwiek wyciskałeś sok z czegokolwiek, wiesz, że możesz wycisnąć całą górę materiału roślinnego i nadal nie mieć więcej niż kwartę soku, kiedy skończysz. Z tego powodu sukkus nie zawsze będzie najbardziej pomysłowym wyborem dla każdego zioła.

Zdobędziesz o wiele więcej plonu, kiedy nalewasz roślinę, niż kiedy wyciskasz z niej sok, więc w przypadku ziół, które dają ograniczony materiał, sukkus nie jest najlepszym sposobem na zwiększenie zapasów. Biorąc to pod uwagę, sukkus jest idealnym rozwiązaniem dla tych ziół, które rosną obficie, szczególnie wiosną i wczesnym latem, kiedy są delikatne i obfite.

Kopce ptasienic (Stellaria media), które otulają grządki niczym warstwy topniejącego śniegu, oraz plątanina tasaków (Galium aparine) wokół krawędzi ogrodzenia na podwórku to wspaniałe przykłady wczesnowiosennych przybyszów. rozmawiać o.

Podsysanie może być również dobrym sposobem na wykorzystanie ziół, których jest zbyt dużo i są dostępne od razu. Na przykład posiadanie miejsca do suszenia lub nalewki może być trudne do uratowania wszystkich jagód czarnego bzu (Sambucus nigra), które dojrzałe drzewo wyprodukuje w ciągu sezonu, ale wyciskanie soku z jagód pozwala zmniejszyć objętość owoców do soku, który może być łatwiejszy w zarządzaniu i częściowo przetworzony do celów przechowywania.

Idealne Zioła dla Succusa?

Do soku potrzebne są świeże zioła — suszone zioła nie zawierają wody nawet po sproszkowaniu. Ogólnie rzecz biorąc, zioła o wyższej zawartości wody dadzą większy plon. Tutaj umieściłem zioła, które moim zdaniem byłyby doskonałymi kandydatami na sukusy.

 • Aloes (Aloe barbadensis)
 • Tasaki (Gal aparine)
 • Chickweed (Stellaria media)
 • Calendula (Calendula officinalis)
 • Babka lancetowata (Plantago spp.)
 • Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
 • Bzu czarnego (Sambucus nigra)
 • Imbir (Zingiber officinale)
 • Hibiskus (Hibiscus sabdariffa)

Kostki Boo-Boo

Składniki

1 część babki lancetowatej (Plantago spp.)
1 część ptasie ziele (Stellaria media)
1 część aloesu (Aloe barbadensis)

Uwaga: Zmierz części według objętości.

Kierunki

Oddziel miękki wewnętrzny miąższ aloesu od twardej zewnętrznej części.

 • Przepuszczaj przez sokowirówkę lub blender tylko miękką, mięsistą wewnętrzną część rośliny aloesu.
 • Użyj sokowirówki lub blendera, aby wycisnąć sok z całego materiału roślinnego.
 • Po wyciśnięciu soku dobrze go wymieszaj trzepaczką lub widelcem. Soki roślinne będą miały różną lepkość i gęstość, a przed przejściem do następnego kroku będziesz chciał się upewnić, że są dobrze połączone.
 • Po dokładnym wymieszaniu sukusa, wlej mieszaninę do tacek z lodem i zamroź. Po zamrożeniu kostki można je umieścić w pojemniku do przechowywania w zamrażarce do czasu użycia. Używaj tacek do lodu w różnych kształtach, aby spodobać się dzieciom.
 • Te zamrożone kostki sukusa są świetne do łagodzenia ukąszeń, zadrapań, wysypek i oparzeń. Same zioła ochładzają, a chłodzący efekt kostki lodu również będzie natychmiast kojący.

Na zakończenie,

Sukkus może nie być najlepszą metodą przygotowywania ziół dla wszystkich naszych roślinnych sprzymierzeńców. Jednak z pewnością może to być rozwiązanie pozwalające wykorzystać obfitość niektórych. Teraz, gdy już wiesz, jak wytwarzać, konserwować i używać tych świeżych soków ziołowych, mam nadzieję, że zaprosisz tę metodę przygotowania do swojej praktyki zielarskiej i rutynowej pielęgnacji.

PRZYPISY

Zielony, J. (2002). Podręcznik wytwórcy leków ziołowych: Podręcznik domowy. Nowy Jork, NY: Crossing Press.

Kress, H. (nd). Succi.-Juices [Baza danych]. Pobrane z https://www.henriettes-herb.com/eclectic/kings/succus.html

Księżycowe Zioła. (nd). Ekstrakty i preparaty ziołowe [PDF]. Pobrane z http://organicgrowersschool.org/wp-content/uploads/2013/06/Herbal-Extractions-and-Preparations.pdf

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US