Domowa maść na ugryzienia owadów na swędzące plamy

Lato zachęca nas do wygrzewania się w promieniach słońca i większej aktywności fizycznej. Cały ten czas na świeżym powietrzu pozostawia nas opalonymi, uziemionymi, a także, w wielu przypadkach, pogryzionymi przez owady. Jak wszystkie najlepsze rzeczy w życiu, zawsze jest trochę goryczy ze słodyczą. Domowa maść na ukąszenia owadów to doskonały sposób na uporanie się z kąsającymi częściami lata!

Wytwarzanie maści

Salves można formułować z tak konkretnym lub szerokim zastosowaniem, jak wybierzesz. Tradycyjne metody wytwarzania maści polegają na podgrzewaniu ziół w smalcu lub łoju wołowym, ale obecnie coraz więcej zielarzy robi maści, łącząc napary z olejków ziołowych i wosku pszczelego.

Przygotowanie olejku infuzyjnego

Aby przygotować olejek do infuzji, po prostu zalej wybrane zioła wybranym olejem. Wybierając olejek do stosowania miejscowego, wybieram jojoba. Jest trochę droższy, ale ten płynny wosk się nie psuje, co znacznie wydłuża trwałość moich olejków utrwalających i kreacji na bazie olejów. Można również stosować dobrej jakości oliwę z oliwek, która jest szerzej dostępna. W tym artykule opisano kilka innych opcji dotyczących olejów, które można stosować jako oleje nośnikowe do ziół, które są również używane w produkcji mydła.

Jeśli masz kilka dni, jedną z opcji zaparzania suszonych ziół w oleju jest pozostawienie ich w maceracji przez 14-28 dni. W tej metodzie ważne jest, aby podnieść pojemnik do maceracji (zwykle szklany słoik z pokrywką) i dobrze nim wstrząsnąć raz lub dwa razy dziennie. To mieszanie utrzymuje mieszanie wytłoków i menstruacji, aby umożliwić maksymalny transfer między materiałem roślinnym a olejem.

Za każdym razem, gdy używam świeżych ziół lub brakuje mi czasu na przygotowanie oleju, wolę używać metody podgrzewania (opisanej w przepisie na maść na ukąszenia owadów poniżej oraz w tym artykule Jak zrobić olejki na bazie ziół). Proces ten pozwala na podgrzanie i ucieczkę wody ze świeżej rośliny. Resztki wody w zaparowanym oleju mogą prowadzić do psucia się. Zalecam więdnięcie świeżych ziół przez noc, ponieważ pozwoli to im uwolnić część wilgoci bez nadmiernego wysychania.

Ziołowa maść na ukąszenia owadów

Następujące zioła zostały wybrane ze względu na ich zdolność do łagodzenia, równoważenia stanów zapalnych, ściągania i pomagania w zwalczaniu infekcji. Wszystkie te cechy są wartościowe w twoim domowym ugryzieniu i maści.

Babka (Plantago major)

Babka wielkolistna jest dobrze znana ze swojej zdolności wspomagania organizmu w procesie gojenia się ran (Hoffmann, 2003). Babka lancetowata może działać jako środek ciągnący i od dawna jest postrzegana jako taka (Wood, 1997). Łagodzące, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe działanie tego zioła czyni go potężnym sprzymierzeńcem w opiece nad zewnętrznymi ranami.

Ta roślina zadomowiła się na całym świecie. Jeśli nie możesz wyczarować tej rośliny dziko, możesz ją kupić w lokalnym sklepie zielarskim lub online u wielu dostawców ziół.

Calendula (Calendula officinalis) 

Calendula to słoneczny, kwiatowy środek do naprawy skóry. Kwiaty tej rośliny mogą być korzystne dla prawie każdego problemu związanego ze stanem zapalnym skóry. Od zadrapań po wysypki, nagietek łagodzi podrażnienia skóry (Chevallier, 2002). Ten potężny sprzymierzeniec jest również na tyle delikatny, że można go używać z niemowlętami i dziećmi.

Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, ściągającemu i antyseptycznemu nic dziwnego, że nagietek zasłużył sobie na miano zioła wrażliwego (Hoffmann, 2003). Możesz uprawiać nagietek w swoim ogrodzie lub doniczce, jeśli mieszkasz w strefach odporności USDA 2-11. Możesz kupić od sprzedawcy ziół, jeśli uprawa na własną rękę nie jest opcją w twoim miejscu zamieszkania (Missouri Botanical Garden, b.d.).

Ptasie ziele (Stellaria media)

Jeśli masz swędzenie, rozważ ptasie ziele! Zarówno w działaniu chłodzącym, jak i łagodzącym, ptasie ziele jest przydatne w przypadku egzemy i wysypki pokrzywowej oraz ma zdolność łagodzenia swędzenia, którego inne zioła ledwo dotykają (Chevallier, 2002).

Ptasie ziele to kolejna łatwo dostępna roślina w większości miejsc na świecie. Jak sama nazwa wskazuje, ten ziołowy sprzymierzeniec jest powszechnie uważany za chwast. Części nadziemne najlepiej stosować świeże do stosowania miejscowego (Hoffmann, 2003). Niektóre kluczowe cechy charakterystyczne tej rośliny to pełzający pokrój winorośli i miękkie, soczyste, włochate łodygi, małe owalne liście na całej długości łodyg i małe białe, symetryczne, gwiaździste kwiaty, stąd nazwa rodzajowa „Stellaria” (Chevallier, 2002).

Domowa maść na ukąszenia owadów ~ 753 ~

Maść na ukąszenia owadów domowej roboty to doskonały sposób na uporanie się z kąsającymi częściami lata!

Składniki

1 łyżka liści babki lancetowatej (Plantago major)
1 łyżka kwiatów nagietka lekarskiego (Calendula officinalis)
2 łyżki nadziemnych części ciecierzycy (Stellaria media)
6 uncji wybranego oleju przewoźnika
1 łyżka granulek wosku pszczelego

Kierunki

  Zmiel zioła na małe kawałki za pomocą robota kuchennego, blendera, młynka, noża lub nożyczek.

  Podgrzewaj zioła i olej razem w podwójnym bojlerze, bez przykrycia, przez 30 minut.

  Wyłącz ogrzewanie.

  Pozwól olejowi całkowicie ostygnąć przed filtrowaniem.

  Aby przefiltrować, wyłóż sito o drobnych oczkach kilkoma warstwami gazy i wlej olej do małego (4-6 uncji) słoika z masonem. Ten przepis powinien dać około 4 uncji utrwalonego oleju.

  W słoiku z masonem połącz 4 uncje zaparzonego oleju z 1 łyżką stołową granulek wosku pszczelego.

  Ustaw piekarnik na najniższe ustawienie.

  Umieść blachę do pieczenia w piekarniku, aby uzyskać równą powierzchnię na półce piekarnika.

  Umieść słoik mason na blasze do pieczenia.

  Pozostaw uchylone drzwi piekarnika, aby zapewnić wentylację. Ciepłe ustawienia wielu piekarników wynoszą około 200 stopni, a idealna temperatura dla tego procesu to 100-140 stopni Fahrenheita.

  Podgrzej, aż wosk pszczeli całkowicie się rozpuści.

  Gdy wosk pszczeli się rozpuści, ostrożnie wyjmij słoik z piekarnika.

  Mieszaj, aby równomiernie połączyć olej i wosk pszczeli.

 • Pozwól maści ostygnąć na blacie przez noc (Green, 2002).

Do użycia: 

Możesz z łatwością nosić maść tej wielkości w podróży. Zastosuj tę maść tak szybko, jak to możliwe po wystąpieniu ugryzienia i regularnie w razie potrzeby, aż się zagoi. Ta maść na ukąszenia owadów może być również stosowana w przypadku drobnych zadrapań i wysypek.

Na zakończenie,

Z odpowiednimi ziołowymi sprzymierzeńcami i kilkoma narzędziami kuchennymi możesz stworzyć tę domową maść na ukąszenia owadów, która utrzyma Twoje przygody na świeżym powietrzu przez ostatnie dni lata i chłodniejsze dni jesieni. Delikatni i skuteczni ziołowi sprzymierzeńcy sprawiają, że ta maść jest wystarczająco bezpieczna do stosowania u niemowląt i małych dzieci. Chociaż absolutnie przeznaczone wyłącznie do użytku miejscowego, jadalne składniki podstawowe są nietoksyczne w przypadku połknięcia. Domowa maść na ukąszenia owadów to wszechstronna wygrana!

PRZYPISY

Chevallier, A. (2000). Encyklopedia ziołolecznictwa: ostateczne odniesienie do 550 ziół i lekarstw na powszechne dolegliwości. Nowy Jork, NY: Dorling Kindersley.

Zielony, J. (2002). Podręcznik wytwórcy leków ziołowych: Podręcznik domowy. Nowy Jork, NY: Crossing Press.

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne: nauka i praktyka ziołolecznictwa. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Ogród Botaniczny Missouri. (nd). Calendula officinalis [Baza danych]. Pobrane z http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=277409

Drewno, M. (1997). Księga mądrości zielarskich. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US