Pierwsza Ziołowa Kąpiel Niemowlaka

Rytuał kąpieli zapewnia nie tylko oczyszczenie i pielęgnację maluszka, ale także głęboki relaks i dobre samopoczucie! Noworodki szczególnie dobrze czują się w ciepłej wodzie, która przypomina im o chronionym czasie w łonie matki. W tym artykule znajdziesz przepis na pierwszą ziołową kąpiel niemowlaka z naturalnymi składnikami kojącymi ciało i umysł.

Obecnie wiele produktów do kąpieli jest sprzedawanych dla niemowląt. Jednak na liście składników znajdziesz dodatki, które nie zawsze są konieczne, bezpieczne lub zalecane dla skóry wrażliwej. Bardziej satysfakcjonującą alternatywą są domowe dodatki do kąpieli wykonane z naturalnych składników. Noworodki najlepiej myje się czystą wodą, więc mydła też nie są potrzebne, ale zioła i składniki nawilżające, odżywcze mogą być bardzo korzystne. Co więcej, przygotowanie ziołowej kąpieli jest naprawdę proste i szybkie oraz pozwala uniknąć niepotrzebnych odpadów i plastiku.

Składniki do kojącej kąpieli dla niemowląt

Często we własnej spiżarni jest już mnóstwo wysokiej jakości składników do cudownej kąpieli dziecka. Oprócz stosowania mleka matki, które dzięki obfitości składników odżywczych i tłuszczów jest doskonałym dodatkiem do kąpieli, poniższe proste składniki mogą holistycznie wzbogacić kąpiel:

Rumianek (Matricaria chamomilla)

Jako zioło o właściwościach wrażliwych i przeciwzapalnych, rumianek ma długą historię stosowania w przypadku podrażnień skóry, takich jak wysypki, otarcia, ukąszenia owadów i słabo gojące się rany (Chevallier, 2007). Kąpiele z tym ziołem są popularne wśród niemowląt ze względu na ich delikatne i kojące działanie.

Ponadto rumianek działa uspokajająco. Za delikatne działanie uspokajające odpowiada wdychanie niektórych olejków eterycznych (np. apigeniny), które wiążą się z receptorami benzodiazepinowymi w ośrodkowym układzie nerwowym (Romm, 2017).

Lawenda (Lavandula spp.)

Podobnie jak rumianek, lawenda jest świetna dla skóry i układu nerwowego. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza również przede wszystkim zawartym w nim olejkom lotnym, które odpowiadają za jego piękny aromat. Lawenda była od dawna używana do celów oczyszczających. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa lavare, „myć”, ponieważ Rzymianie używali go do aromatyzowania i wzbogacania kąpieli. Samo wdychanie zapachu lawendy może uspokoić i zrelaksować niespokojny umysł (Cavanagh i Wilkinson, 2002; McIntyre, 1996).

Ponieważ zarówno rumianek, jak i lawenda lekko wysuszają, można je zrównoważyć dodatkami nawilżającymi, takimi jak owies i mleko.

Owies (Avena sativa)

Owies to doskonały wybór do pielęgnacji skóry dziecka. Naturalnie nawilżają skórę, uwalniają mleczne emolienty i mają właściwości przeciwzapalne. Oba mogą szczególnie łagodzić suchą i skłonną do egzemy skórę, a także ciemieniuchę. Kojący śluz, który powstaje ze zmielonego owsa w połączeniu z wodą, zapewnia nawilżającą, ochronną, okluzyjną warstwę, która poprawia funkcję barierową skóry i zatrzymuje wilgoć (Kurtz i Wallo, 2007; Reynertson i in., 2015; Romm, 2003). ).

Sole

Sole, takie jak sól morska, zawierają szereg minerałów i pierwiastków śladowych, które są wchłaniane przez skórę i dlatego świetnie nadają się do kąpieli. Stanowią doskonały składnik kąpieli dla podrażnionej skóry.

Ziołowa kąpiel dla niemowląt

Ziołowy płyn do kąpieli dla niemowląt

Kąpiele z rumianku, lawendy, owsa i soli wspaniale uspokajają skórę i umysł. Ten kojący przepis na kąpiel to uczta nie tylko dla Twojego dziecka, ale także dla Ciebie! Z łatwością można ją przygotować również do dużej wanny, dzięki czemu rodzic może cieszyć się tym razem z dzieckiem i jeszcze bardziej się zrelaksować.

Składniki

2 łyżki pąków kwiatowych rumianku (Matricaria chamomilla).
1 łyżka pąków kwiatowych lawendy (Lavandula spp.).
2 szklanki przefiltrowanej wody
4 łyżki mielonego owsa (Avena sativa)
4 łyżki soli z Morza Martwego lub soli morskiej
Opcjonalnie: ¼ szklanki mleka matki lub pełnego mleka

Kierunki

    Przygotuj napar z ziół: połącz kwiaty rumianku i lawendy w garnku, zalej zioła gorącą wodą i pozwól im parzyć przez około 10-15 minut.

    Przykryj garnek podczas moczenia, aby uniknąć utraty olejków eterycznych.

    W międzyczasie przygotuj wanienkę dla dziecka, dodając zmielony owies, sól i mleko, jeśli chcesz.

    Gdy napar będzie gotowy, odcedź zioła i wlej je do wanny.

    Przed włożeniem dziecka do wody sprawdź, czy temperatura wody wynosi około 100°F.

Pomysł na prezent:

Alternatywnie, jeśli chcesz zrobić niespodziankę świeżo upieczonym rodzicom, możesz z łatwością włożyć suche składniki do muślinowego woreczka, którego można użyć do parzenia kąpieli bez konieczności wykonywania pojedynczych czynności przygotowawczych.

Uwaga: Aby przygotować dużą kąpiel dla rodzica i dziecka, wymieszaj ½ szklanki kwiatów rumianku, ¼ szklanki pąków kwiatowych lawendy, 1 litr przefiltrowanej wody, 1 szklankę zmielonych płatków owsianych, 1 szklankę soli z Morza Martwego, 2 szklanki soli Epsom, 1 szklankę mleko matki lub mleko pełne i postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Na zakończenie, 

Często delikatna ziołowa kąpiel w wannie pod koniec dnia może być doskonałym sposobem na głębokie odprężenie dziecka. Aby jeszcze bardziej odprężyć się przed kąpielą, wypróbuj ajurwedyjski masaż olejkiem abhyanga! Może to wspierać funkcję układu odpornościowego poprzez stymulację układu limfatycznego i krążenia oraz wspomaganie układu pokarmowego. Dla jeszcze większego uspokojenia układu trawiennego olejek dla dzieci na skurcze brzucha jest idealnym wyborem do tego masażu.

Po prostu rozgrzej w dłoniach olejek do masażu i zacznij masować główkę i buzię dziecka. Następnie kontynuuj na szyi, klatce piersiowej, ramionach i dłoniach w dół do brzucha i pleców, następnie bioder i pośladków, a na końcu do nóg i stóp. Następnie umieść dziecko w kąpieli ziołowej. Pozwala to na otwarcie porów skóry i zachęca olejek i składniki do kąpieli do pełnego wchłonięcia się w skórę.

Więcej o kąpielach ziołowych w:
Ziołowa herbata do kąpieli z rumiankiem i różą
Przepis na ziołową kąpiel na dobranoc z lipą, kocimiętką, lawendą i nie tylko ~ 153 ~

PRZYPISY

Cavanagh, HMA i Wilkinson, JM (2002). Aktywność biologiczna olejku eterycznego z lawendy. Phytotherapy Research, 16, 301–308.

Chevallier, A. (2007). Ziołowe lekarstwa. Wydawnictwo DK.

Kurtz, ES i Wallo, W. (2007). Koloidalne płatki owsiane: historia, chemia i właściwości kliniczne. ​Journal of Drugs in Dermatology, 6(2),167-170.

Niski Pies, T. (2016). Wzmocnij swoje życie. Towarzystwo National Geographic.

McIntyre, A. (1996). Moc kwiatów. Henry Holt and Company, Inc.

Reynertson, KA, Garay, M., Nebus, J., Chon, S., Kaur, S., Mahmood, K., … Southall, MD (2015). Przeciwzapalne działanie koloidalnej płatki owsianej (Avena sativa) przyczynia się do skuteczności owsa w leczeniu świądu związanego z suchą, podrażnioną skórą. Journal Of Drugs In Dermatology, 14(1), 43-48.

Romm, A. (2003). Naturalnie zdrowe niemowlęta i dzieci. Niebiańskie Sztuki.

Romm, A. (2017). Medycyna botaniczna dla zdrowia kobiet. Nauki o zdrowiu Elsevier.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US