Zrób to sam Olejek na skurcze brzucha dla delikatnego i uspokajającego masażu

Ból brzucha, a raczej „nadmiar wiatrów” – tak to jest nazywana w medycynie chińskiej – nie jest rzadkością u niemowląt. Szczególnie w ciągu pierwszych 3 do 4 miesięcy (zwanych także „3-miesięczną kolką”) często pojawia się skurcz brzucha.

Antropologowie wysunęli teorię, że ewolucja dokonała kompromisu między naszymi dużymi ludzkimi mózgami a wąskimi miednicami, których potrzebujemy do chodzenia na dwóch nogach, w wyniku czego dzieci rodzą się wcześniej niż ideał. Zgodnie z tą teorią, ciąża trwałaby od 18 do 21 miesięcy zamiast 9 miesięcy, aby dzieci były optymalnie rozwinięte (Schmidt 2015). Być może dlatego są tak zależne i wrażliwe na początku życia, zwłaszcza w przewodzie pokarmowym.

Pierwsze kilka miesięcy może być trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i rodzica, zwłaszcza gdy pojawia się kolka. Znalezienie sposobów na złagodzenie skurczów brzucha jest ważne, aby łatwiej przejść przez ten okres.

W tym artykule znajdziesz przegląd holistycznych podejść do kolki oraz przepis na domowy ziołowy olejek z brzucha.

Naturalne sposoby na skurcze brzucha

Ponieważ przyczyną kurczowego brzuszka u dziecka jest często nadmierne wzdęcia w niedojrzałym przewodzie pokarmowym dziecka, pomocne może być częstsze bekanie dziecka, aby upewnić się, że połknięte powietrze nie musi wydostawać się przez jelita. Niejednokrotnie delikatne wsparcie w postaci ciepła, jak kąpiel, okład lub leżenie na brzuszku na ramieniu lub klatce piersiowej rodzica, może już złagodzić napięcie w brzuszku dziecka. Noszenie dziecka w nosidełku lub chuście pomaga również złagodzić nadmiar wiatrów, a ponadto reguluje układ nerwowy dziecka poprzez własne ciepło, bliskość, zapach i bicie serca.

Jeśli kolka jest ciężka, dodatkowe wsparcie, takie jak podawanie probiotyków, może mieć ogromne znaczenie. Bez względu na to, w jaki sposób dziecko pojawi się na świecie, może to być pomocny wybór. Kiedy dziecko nie urodziło się drogą pochwową, a zatem nie zostało zaszczepione pożytecznymi bakteriami poprzez przejście przez kanał rodny, jego jelita są później kolonizowane przez różne szczepy bakterii środowiskowych, takie jak flora skóry i bakterie szpitalne. Ponadto, jeśli matka lub dziecko otrzymują antybiotyki, może wystąpić dysbioza (nierównowaga mikrobiologiczna), która może przyczynić się do złego trawienia i wywołać kolkę.

Dostępne są szczepy probiotyczne dla niemowląt, które można łatwo łączyć z kilkoma kroplami mleka matki i mlekiem modyfikowanym do podawania butelką lub łyżeczką. Co więcej, jeśli matka sama przyjmuje probiotyki, przynosi to również korzyści dziecku poprzez mleko matki, a nawet już w czasie ciąży.

Pomocne może być szukanie pomocy u holistycznych lekarzy, a nawet kręgarza lub osteopaty, aby złagodzić ewentualne napięcie związane z procesem narodzin w ciele dziecka, ponieważ czasami nawet niewielkie zaburzenia równowagi mogą również prowadzić do skurczów brzucha.

Ale generalnie nie można się pomylić wykonując delikatny masaż przy użyciu kojącego olejku ziołowego. To nie tylko uwalnia nadmiar gazów i napięcie z brzucha, ale także pielęgnujący dotyk odpręża ciało i umysł dziecka – jednocześnie łagodząc opiekuna – i wzmacnia te intymne relacje.

Zioła do uspokajającego masażu brzucha olejkiem

Wszystkie poniższe zioła mają podobne działanie i razem tworzą wspaniałą, uzupełniającą się mieszankę łagodzącą wrażliwy brzuszek niemowlęcia. Po zaparzeniu oliwy z oliwek tymi potężnymi, ale delikatnymi ziołami, ich korzyści można łatwo uzyskać po nałożeniu i wmasowaniu w brzuch.

Kwiat rumianku (Matricaria chamomilla)

Dzięki działaniu wiatropędnemu, przeciwskurczowemu, przeciwzapalnemu i uspokajającemu rumianek jest wspaniałym sprzymierzeńcem, używanym miejscowo i wewnętrznie w problemach trawiennych co najmniej od I wieku n.e. (Chevallier, 2000). Jest uważany za szczególnie przydatne zioło dla niemowląt i dzieci i jest często stosowany w przypadkach kolki (Easley i Horne, 2016; Wood, 2004). Niewielkie badanie kliniczne dotyczyło wpływu macerowanego olejku rumiankowego na objawy kolki u niemowląt. W ciągu 14 dni 34 niemowlętom podawano pięć kropli olejku na brzuch trzy razy dziennie. Wyniki tego randomizowanego badania sugerują, że miejscowe stosowanie wlewu olejku rumiankowego może pomóc złagodzić objawy kolki niemowlęcej (Salehipoor i in., 2019).

Nasiona kopru włoskiego (Foeniculum vulgare)

Spośród wszystkich swoich działań ziołowych, działanie wspomagające trawienie jest tym, z czego nasiona kopru włoskiego są najbardziej znane ze względu na swoje właściwości wiatropędne i przeciwskurczowe. Te mocne strony przypisuje się przede wszystkim olejkom lotnym rośliny, które są również odpowiedzialne za jej silny aromat. Aromatyczne olejki eteryczne rozluźniają przewód pokarmowy, zmniejszając ból mięśni i dyskomfort spowodowany napięciem w jelitach. Tradycyjnie, jak wykazano w różnych badaniach, koper włoski był również skutecznie stosowany w leczeniu kolki wietrznej u niemowląt z wzdęciami, bólem ściskającym i drażliwym jelitem (kolka wiatrowa odnosi się do gazów) (Alexandrovich i in., 2003).

Kminek (Carum carvi) Nasiona

Kminek był wskazany przez XVII-wiecznego angielskiego zielarza Nicholasa Culpepera na dolegliwości kolki wiatrowej. Przeciwskurczowe i wiatropędne właściwości kminku sprawiają, że jest on pomocny w pobudzaniu funkcji górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, przy jednoczesnym złagodzeniu skurczów (Groves, 2016). W tradycyjnym zachodnim ziołolecznictwie wiatr w ciele odpowiada napięciu lub zwężeniu, co szczególnie wpływa na trawienie (Wood, 2004). Tradycyjnie cały kminek lub rozgniecione i smażone nasiona kminku umieszczano w gorącej szmatce i przykładano do brzucha w celu złagodzenia bólu gazowego (Culpeper, 1653/2007).

Olejek na skurcze brzucha dla niemowląt

Działanie wiatropędne, przeciwskurczowe i uspokajające ziół w tym przepisie może pomóc złagodzić kolkę, złagodzić gazy i napięcie w przewodzie pokarmowym. Aby być na to przygotowanym, olejek najlepiej przygotować wcześniej w ciąży, ponieważ zwykle potrzebne jest szybkie wsparcie, gdy brzuszek dziecka zaczyna odczuwać skurcze.

Składniki

½ filiżanki oliwy z oliwek
1 łyżka stołowa kwiatu rumianku (Matricaria chamomilla).
1 łyżka nasion kopru włoskiego (Foeniculum vulgare).
1 łyżka nasion kminku (Carum carvi).
5 kropli oleju z witaminą E (opcjonalnie)

Kierunki

Nalej oliwę z oliwek z ziołami (opcja 1 lub 2):

Opcja 1 (4-6 tygodni): 

  Wlej oliwę z oliwek o temperaturze pokojowej do suszonych kwiatów rumianku, kopru włoskiego i nasion kminku w słoiku, prawie do góry, upewniając się, że zioła są całkowicie przykryte, a olej znajduje się co najmniej 1 cal nad ich wierzchołkiem.

  Aby zabezpieczyć olejek ziołowy przed powłoką chemiczną, która może znajdować się na wieczku, przykryj słoik naturalnym woskowanym papierem, a następnie zamknij go pokrywką.

  Umieść słoik w ciemnym, ciepłym miejscu.

  Odstaw na 4-6 tygodni.

  Obracaj słoik w dłoniach co 1-3 dni, aby pomóc wymieszać zawartość i uwolnić właściwości zioła do oleju.

  Po 4-6 tygodniach zdekantować olej.

  W dużej misce umieść sitko wyłożone gazą.

  Przelej zawartość słoika do sitka.

  Zbierz końce gazy czystymi, suchymi rękami i mocno wyciśnij pozostały olej z zioła do miski, aby uzyskać każdą kroplę!

  Wlej olej do czystego, suchego słoika, zakręć i odstaw na kilka dni lub na całą noc.

Opcja 2 (8 godzin): 

  Zakręć słoik wypełniony ziołami i olejem i umieść go w rondlu lub garnku wypełnionym 2-3 calami wody. Aby zabezpieczyć podstawę słoika, umieść kilka metalowych pokrywek lub ręczników na dnie garnka/rondelka.

  Podgrzewaj przez 8 godzin (lub więcej) na małym ogniu, upewniając się, że olej nie nagrzewa się powyżej 120-140 stopni F (najlepiej w temperaturze 100-110 stopni F) i uzupełniaj wodę w razie potrzeby, gdy odparuje.

  Podczas pomiaru temperatury oleju uważaj, aby nie wlać wody do pojemnika na olej.

  Wyjmij słoik z rondla lub garnka i pozwól mu ostygnąć.

  Zdekantuj i przecedź jak opisano powyżej, butelkuj, ​​etykietuj i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu.

Korzystanie z olejku na skurcze brzucha 

Aby prawidłowo stosować oliwkę dla niemowląt, warto wybrać odpowiedni moment, kiedy dziecko nie jest zbyt podrażnione, a także delikatną metodę. Unikaj masowania dziecka tuż przed lub po posiłku. Olejek stosuj raczej profilaktycznie, wprowadzając go do codziennej rutyny mniej więcej dwa razy dziennie, zwłaszcza przed snem.

Na początek połóż dziecko na miękkim, ciepłym kocu lub ręczniku na środku łóżka lub na podłodze. Rozetrzyj w dłoniach ćwiartkę olejku, zanim dotkniesz dziecka, aby ogrzać dłonie i olejek. Następnie utrzymuj kontakt wzrokowy i delikatnie umieść palce w pobliżu pępka dziecka i zacznij poruszać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, spiralnie do krawędzi brzucha. Postępuj od jednego palca delikatnie krążąc do całej dłoni, delikatnie naciskając.

Na zakończenie,

Pierwsze miesiące bycia świeżo upieczonym rodzicem nie są łatwym rozdziałem, zwłaszcza jeśli dziecko jest niespokojne i zmaga się ze skurczami brzuszka. Wypróbowując delikatne i naturalne metody, takie jak masaż olejkiem ziołowym, możesz nie tylko zmniejszyć dyskomfort dziecka, ale także zbudować bliższą więź z dzieckiem.

PRZYPISY

Alexandrovich, I., Rakovitskaya, O., Kolmo, E., Sidorova, T., & Shushunov, S. (2003). Wpływ emulsji oleju z nasion kopru włoskiego (Foeniculum vulgare) na kolkę niemowlęcą: randomizowane badanie kontrolowane placebo. Alternatywne terapie w zdrowiu i medycynie, 9(4), 58-61.

Chevallier, A. (2000). Encyklopedia ziołolecznictwa. Wydawnictwo DK.

Culpeper, N. (2007). Kompletny zielnik Culpepera: Księga naturalnych środków na starożytne dolegliwości. (Oryginalna praca opublikowana 1653). Wydania Wordswortha.

Easley, T. i Horne, S. (2016). Nowoczesna apteka ziołowa: przewodnik po medycynie. Książki północnoatlantyckie.

Groves, M. (2016). Ciało w równowadze: Ziołowy przewodnik po holistycznej samoopiece. Wydawnictwo piętrowe.

Salehipoor, H., Afzali, B., Akrami, R., Ghorat, F., Niktabe, Z., & Sahebkar, M. (2019). Wpływ miejscowego olejku rumiankowego (Matricaria chamomile L.) jako metody uzupełniającej na objawy kolki u niemowląt: randomizowane badanie kliniczne kontrolowane placebo. Iranian Journal of Neonatology, 10(1), 15-22. https://doi.org/10.22038/ijn.2019.32270.1448

Schmidt, N. (2015). artgerecht – Das andere Baby-Buch: Natürliche Bedürfnisse stillen. Gesunde Entwicklung fördern. Naturnah erziehen. Kösel-Verlag.

Drewno, M. (2004). Praktyka tradycyjnego zachodniego ziołolecznictwa: podstawowa doktryna, energetyka i klasyfikacja. Książki Północnego Atlantyku.