Ziołowy syrop na kaszel Przepis na suchy kaszel

Suchy, nieproduktywny kaszel może być spowodowany podrażnieniem, takim jak suche powietrze, dym, alergeny i zanieczyszczenia lub rozwijają się podczas infekcji dróg oddechowych. Co najgorsze, może to być naprawdę niewygodne, zakłócać sen, pracę, szkołę, podróże i inne czynności oraz może powodować ból głowy lub ból gardła, który trwa. Suchy kaszel i ból gardła będą się wzajemnie utrwalać. Aby uzyskać kojącą ulgę, podzielę się z Tobą przepisem na łatwe przygotowanie własnego domowego syropu na kaszel, w tym ziół nawilżających, łagodzących stany zapalne i łagodzących.

Zioła te przychodzą z pomocą w suchym kaszlu, gdy brakuje naturalnej ochrony, takiej jak zdrowa produkcja błony śluzowej, a gardło jest suche i drapie. Tak więc, zamiast tłumić kaszel, ten ziołowy syrop na kaszel pomaga zmniejszyć podrażnienie powodujące kaszel, dzięki czemu napady kaszlu nie są tak bolesne i stają się bardziej produktywne. Właściwości łagodzące mogą również w wielu przypadkach wspomagać naturalne leczenie!

Ziołowe sprzymierzeńcy na suchy kaszel

Korzeń lukrecji (Glycyrrhiza glabra), korzeń prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis), liście i nasiona babki lancetowatej (Plantago spp.) oraz kielichy hibiskusa (Hibiscus sabdariffa) są środkami łagodzącymi. Śliska natura środków łagodzących przyczynia się do i wpływa na jakość śluzu, nawet gdy stał się lepki, suchy i sklejony, pomagając odkleić i rozrzedzić naturalną warstwę śluzówki, czyniąc ją bardziej funkcjonalną i ochronną. To skutecznie sprawia, że ​​środki łagodzące również działają wykrztuśnie! Jest to szczególnie pomocne w suchym kaszlu lub gdy pojawia się potrzeba kaszlu, ale kaszel nie występuje. W takich przypadkach śluz może być obecny, chociaż jest zbyt gęsty, stwardniały i obojętny, aby wywołać kaszel lub zbyt gęsty i lepki, aby skutecznie wydalić go przez kaszel. Zioła te można również stosować w celu zmniejszenia wpływu alergenów unoszących się w powietrzu i innych czynników drażniących, takich jak dym lub zanieczyszczenia, które często występują na gęsto zaludnionych obszarach.

Lukrecja – Glycyrrhiza glabra (korzeń)

Nazwa rodzajowa, Glycyrrhiza, jest pochodzenia greckiego, gdzie glykys oznacza „słodki”, a rhiza oznacza „korzeń”. Dobrze pasująca nazwa dla tego zioła!

Lukrecja to słodki, neutralny i wilgotny korzeń, który regeneruje, relaksuje i zmiękcza. Polisacharydy w korzeniu przyczyniają się do jego kojących, łagodzących właściwości. Lukrecja ma również właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu idealnie nadaje się na dolegliwości, które są gorące i suche, takie jak ból gardła związany z zapaleniem oskrzeli i suchy kaszel.

Lukrecja może również działać jako środek przeciwwirusowy o szerokim spektrum działania, który albo zapobiega przedostawaniu się wirusa do komórek, bezpośrednio zabija wirusa poprzez różne mechanizmy (np. zatrzymuje replikację, hamuje wzrost) lub stymuluje układ odpornościowy do ataku na wirusa .

Glicyryzyna, jej najbardziej znany składnik przeciwwirusowy, jest również 50 razy słodsza niż cukier i nadaje lukrecji jej słodki smak. (Buhner, 2013)

Bezpieczeństwo: Lukrecji nie należy przyjmować długotrwale (ponad 4-6 tygodni) ani w dużych dawkach (Buhner, 2013). Lukrecja może powodować spadek poziomu potasu, co prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi i osłabienia. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca, wątroby i nerek, cukrzycą oraz kobiety w ciąży nie powinny spożywać całej lukrecji.

Korzeń prawoślazu lekarskiego – Althaea officinalis (korzeń)

Łagodzące, moczopędne, przeciwzapalne, wykrztuśne i zmiękczające właściwości prawoślazu od dawna stosuje się w celu łagodzenia stanów zapalnych i bólu gardła (Whelan, b.d.). Obecnie zielarze nadal cenią ten środek łagodzący za wspomaganie błon śluzowych. Dodatkowo, niemiecka komisja E, naukowa federalna medyczna rada doradcza, zatwierdziła korzeń prawoślazu lekarskiego na podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz suchy kaszel (Hoffmann, 2003).

Babka zwyczajna – Plantago spp. (szczególnie P. lanceolata i P. major) (liść) ~ 753 ~

Ten z pozoru niewielki chwast, wszechobecny w zaburzonych i ubitych glebach na całym świecie, ma zaskakująco szeroki zakres zastosowań! Wśród tych wielu zastosowań babka lancetowata jest potężnym sprzymierzeńcem dla zdrowia płuc, pomagając łagodzić stany zapalne i podrażnione drogi oddechowe (Gray, 2011).

Hibiscus – Hibiscus sabdariffa (kielichy)

Kielichy soczystego hibiskusa działają zarówno ściągająco, jak i łagodząco, sprawiając, że jest soczysty, a jednocześnie tonizujący, wspierając w zrównoważony sposób funkcje naszych naturalnych barier.
Poza tym jest bogaty w przeciwutleniacze, w tym polifenole, rutynę i antocyjany, i ma piękny owocowy smak, dzięki czemu idealnie uzupełnia recepturę syropu (Groves, 2016).

Domowy syrop na kaszel na suchy kaszel

Ziołowy syrop jest przygotowywany poprzez połączenie zagęszczonego wywaru i/lub naparu z miodem. Miód działa dobrze na każdy rodzaj kaszlu i zwiększa trwałość wywaru. Ponadto miód zwiększa smakowitość mniej smacznych ziół. Syropy są szczególnie smaczne dla dzieci!

Składniki

2 łyżki korzenia lukrecji (Glycyrrhiza glabra), suszonego
2 łyżki suszonego korzenia prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis).
2 łyżki babki lancetowatej (Plantago spp. (szczególnie P. lanceolata i P. major) liść/nasiona, suszone lub świeże
2 łyżki suszonych kielichów hibiskusa (Hibiscus sabdariffa).
1 litr wody
1 szklanka surowego, lokalnego miodu

Kierunki

  Zmiel zioła w moździerzu i tłuczku.

  Przygotuj skoncentrowany wywar z lukrecji i korzenia prawoślazu:
  Połącz suszone korzenie z kwartą wody w rondlu w następujący sposób.
  Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu, aż objętość płynu zmniejszy się o połowę.
  Pilnuj wywaru, aby upewnić się, że pozostaje na wolnym ogniu i pamiętaj, aby zdjąć go z ognia, zanim mieszanina stanie się zbyt gęsta lub przypalona.

  Przygotuj napar z babki lancetowatej i hibiskusa, używając gotowego wywaru z korzenia (powinno być około 1-2 filiżanek): Gorącym, przecedzonym wywarem zalej liście babki lancetowatej i kielichy hibiskusa.
  Parzyć przez co najmniej 1 godzinę, ale nie dłużej niż 8 godzin.

  Odcedź przez sitko do herbaty, gazę lub prasę francuską i przelej płyn z powrotem do rondla.

  Dodaj miód do płynu w rondlu.

  Lekko podgrzej mieszaninę, aby umożliwić wymieszanie płynu i miodu.
  (nie nagrzewanie powyżej 110 stopni Fahrenheita) ~ 253 ~
  Przenieś syrop do czystej, suchej, wysterylizowanej szklanej butelki lub słoika (najlepiej ciemnego słoika lub butelki w celu ochrony przed światłem) za pomocą wysterylizowanego lejka.

  Oznacz i przechowuj w lodówce.

Stosowanie: Dorośli 1 łyżkę stołową co 4 godziny, starsze dzieci 1 łyżeczkę co 4 godziny.
Okres przydatności do spożycia: Do 1 roku w lodówce.

Ten pyszny słodki syrop stanowi doskonały dodatek do wielu napojów i potraw. Lub jest wystarczająco smaczny, aby przyjmować go samodzielnie. Rozkoszuj się tym ziołowym syropem na kaszel z ciepłą herbatą, wodą gazowaną lub deserem — wykaż się kreatywnością!

Przygotowanie na sezon alergiczny

Nawet jeśli czujesz się zrównoważony w teraźniejszości, zawsze najlepiej jest przygotować się jak najwięcej z wyprzedzeniem, abyś czuł wsparcie we wszystkich wyzwaniach, jakie może przynieść nadchodzący sezon alergii. Ten syrop z ziołami łagodzącymi jest po prostu wspaniały do ​​ukojenia tkanek gardła podczas suchego kaszlu lub bólu gardła. Zastanów się również nad przygotowaniem porcji z wyprzedzeniem, jeśli planujesz spędzić czas w obszarze, który jest ciężki od zanieczyszczeń lub innych substancji drażniących przenoszonych drogą powietrzną.

Koniecznie sprawdź też nasz domowy syrop na kaszel na mokry kaszel!

PRZYPISY

Buhner, S. (2013). Ziołowe środki przeciwwirusowe. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Szary, B. (2011). Zielnik borealny: Dzikie rośliny spożywcze i lecznicze Północy. Whitehorse, YK: Aroma Borealis Press.

Groves, M. (2016). Ciało w równowadze. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe ~ 153 ~

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne. Rochester, VT: Healing Arts Press

~ 152 ~ Whelan, R. (nd). Marshmallow [online baza danych]. Pobrane z http://www.rjwhelan.co.nz/herbs%20A-Z/marshmallow.html

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US