Przepis na ziołową maść na oparzenia z żywokostem, nagietkiem i nie tylko

W zeszłym miesiącu moja czterolatka doznała poparzenia drugiego stopnia nogę, dzięki filiżance przypadkowo rozlanego gorącego kakao. Na szczęście miałam w apteczce ziołową maść na oparzenia, która była idealnym lekarstwem na tę bolesną sytuację.

Historia

Czy to nie jest po prostu sposób, w jaki rzeczy się dzieją? Dzieci zawsze wydają się cierpieć, gdy mama nie patrzy na nie. Oto ja, kradnąc spokojne chwile, karmiąc moje miesięczne dziecko, podczas gdy trójka moich starszych dzieci cieszyła się przekąską, kiedy nagle z sesji przytulania wyrywa mnie mrożący krew w żyłach krzyk… który trwał… i trwał… i trwał.

Zastałam go ściskającego swoje ubranie, łzy spływały mu po policzkach i szlochał tak bardzo, że nie mógł mi nawet powiedzieć, co się stało. Jednak jego starszy brat był tam, aby dać mi znać, że przypadkowo upuścił gorące kakao prosto na nogę brata. Okładałam jego nogę zimnymi opatrunkami, aż ciepło ustało (ponieważ nie było już tak gorąco w dotyku). W końcu mogłem dobrze przyjrzeć się jego poparzeniom i teraz był w stanie powiedzieć mi dokładnie, co się stało.

Wyglądało to źle. Skóra łuszczyła się, a wokół niej tworzyły się pęcherze. Wiedziałem, że to oparzenie drugiego stopnia, ponieważ przedostało się przez pierwszą warstwę skóry i wiedziałem, że muszę sobie z tym poradzić w sposób, który pomoże wyleczyć oparzenie bez infekcji i bez pozostawiania dużej blizny. 153~

Plan 

Wiedziałem, co robić, widząc, jak mój 2-latek poparzył się na naszym piecu opalanym drewnem zeszłej zimy, a ja z dużym powodzeniem zastosowałem na nim mój domowy krem ​​na oparzenia. Niestety, krem ​​na oparzenia, który zrobiłem wcześniej, nie był już dobry, ale znalazłem w mojej szafce kolejny ziołowy skarb: uniwersalną maść leczniczą, która zawierała wspaniałe zioła na oparzenia.

Nakładałam maść na nieprzywierający bandaż każdego wieczoru przed snem i usuwałam go w ciągu dnia, aby mógł nabrać trochę powietrza. W ciągu dnia, kiedy bandaż był zdjęty, smarowałam oparzenie kilka razy dziennie, bo nagietek jest znanym ziołem na oparzenia. Powtarzałem to codziennie, aż oparzenie było całkowicie pokryte nową, różową skórą.

Od tego czasu stosuję olejek z nagietka tylko codziennie. Jego poparzenia nadal wyglądają lepiej i nie wykazują żadnych oznak blizny, z radością informuję!

Ziołowy przepis na oparzenia 

Założę się, że zastanawiasz się, co było w tej maści na oparzenia i jak została zrobiona, prawda? Cóż, bez obaw. Mam dla ciebie przepis na maść na oparzenia.

Ziołowa maść na oparzenia

Druk

Składniki
~ 152 ~ 1 szklanka organicznej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
2 łyżki organicznych liści żywokostu
2 łyżki ekologicznych kwiatów nagietka
2 łyżki organicznego liścia babki lancetowatej
2 łyżki zwiędłych kwiatów dziurawca (suszone wierzchołki też się sprawdzą)
1 uncja wosku pszczelego
50 kropli olejku lawendowego

Kierunki

  • W podwójnym bojlerze wlej oliwę z oliwek na górną patelnię, a następnie suszone zioła.
  • Podgrzewać na małym ogniu przez 60 minut, od czasu do czasu mieszając.
  • Zdjąć z ognia. Odcedź i kompostuj zioła, zachowując naparowany olej.
  • Rozpuść wosk pszczeli w czystym rondlu na małym ogniu.
  • Po stopieniu dodaj olejek ziołowy i olejek lawendowy. Dobrze wymieszaj.
  • Szybko wlej maść do puszek lub szklanych słoików i pozostaw do ostygnięcia przed założeniem pokrywek i etykietowaniem.

O tych ziołach na oparzenia

Zioła użyte w powyższym przepisie ziołowej maści na oparzenia są powszechnie używanymi ziołami na oparzenia. Poniżej krótko wyjaśnię każde z tych ziół i ich korzystne działanie na oparzenia.

Cofret: Zawiera alantoinę, przeciwzapalny fitochemik, który przyspiesza gojenie i stymuluje wzrost nowych komórek skóry.

Nagietek: Zawiera właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i ściągające, dzięki czemu idealnie nadaje się na oparzenia. Uważa się, że zwiększa dopływ tlenu do ran w celu przyspieszenia gojenia.

Babka: Podobnie jak żywokost, zawiera alantoinę, przeciwzapalny fitochemik, który przyspiesza gojenie i stymuluje wzrost nowych komórek skóry. Babki lancetowatej używamy również do ukąszeń pszczół, o czym możesz dowiedzieć się więcej tutaj!

Św. Dziurawiec: ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe i uważa się, że pomaga w szybszym gojeniu się ran i zmniejsza ryzyko powstania blizn.

Nie wiesz skąd wziąć te zioła? Zalecamy sprawdzenie Mountain Rose Herbs z opcjami zamówień online!

Morał z tej opowieści o ziołowej maści na oparzenia

Powodem, dla którego dzielę się dziś z wami tą historią i przepisem, jest to, że nigdy nie wiadomo, kiedy coś takiego się wydarzy… kompletny, nieoczekiwany przypadek. Jestem bardzo wdzięczna, że ​​miałam do dyspozycji kilka ziołowych opcji do wykorzystania w tej sytuacji i jestem wdzięczna, że ​​gdybym nie miała nic gotowego w mojej apteczce, nie zajęłoby mi to dużo czasu ubić tę maść z tymi czterema ziołami, które zawsze znajdują się w mojej szafce na zioła.

Bądź przygotowany, trzymając pod ręką popularne zioła, jak również gotowe do użycia preparaty ziołowe. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz ich potrzebować.

Zajrzyj na internetowe kursy ziołowe Herbal Academy, aby uzyskać więcej informacji na temat uczenia się i używania ziół.

ODNIESIENIA

Duke, James A. (2000) The Green Pharmacy Herbal Handbook. Nowy Jork: St. Martin’s Press.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US