Rozgrzewająca ziołowa kąpiel do stóp z cynamonem i magnezem

Tej zimy będziesz chciał zanurzyć się w tej ciepłej, uziemiającej ziołowej kąpieli do stóp z cynamonem i magnezem . Długie dni z zimnym powietrzem mogą obciążać ciało i umysł. Zimą zauważalne napięcie przechodzi przez twoje kończyny, gdy mocno ściskasz kurtkę wokół ciała. Nawet w klimatach bez śniegu spadek temperatury ma ten sam skutek. Nie ma nic lepszego niż ciepła ulga, gdy przechodzisz przez drzwi witane przez znajome wygody domu. Niezależnie od tego, czy chodzi o rozpalanie ognia, podkręcanie grzejnika, czy przytulenie się pod puszystym kocem, zima zachęca nas do szukania sposobów na cieszenie się ciepłem i rozluźnienie napiętych mięśni. Ziołowe namaczanie stóp to świetny sposób.

Korzyści z moczenia stóp 

Przygotowanie ziołowej kąpieli do stóp to łatwy i skuteczny sposób na przywrócenie ciepła ciału. Nasze stopy są pokryte naczyniami krwionośnymi, które z kolei odgrywają rolę w regulacji temperatury ciała. Kiedy twoje stopy stają się zimne, naczynia krwionośne zwężają się, co następnie hamuje krążenie. (Johnson, 2020). Och, tak ciepła woda, w połączeniu z tymi dobroczynnymi składnikami, pomaga zrelaksować się i otworzyć naczynia krwionośne, aby umożliwić większy przepływ krwi. To przyspieszenie krążenia pomaga ogrzać całe ciało.

Ponadto, czy słyszałeś termin uziemienie? Jest to praktyka, w której chodzisz boso po ziemi, aby ponownie połączyć się

do dodatnich ładunków ziemi. To sposób na zresetowanie energii. Nosimy tak wiele mocy w naszych stopach, ale często są one ignorowane. Ja sama nie zwracałam większej uwagi na swoje stopy, dopóki nie zaczęłam chodzić do praktykującego akupunkturę, który również ma doświadczenie z medycyną chińską.

W medycynie chińskiej zidentyfikowano około sześćdziesięciu punktów akupunkturowych na stopach, które wpływają na całe ciało. Zgodnie z tym modelem kąpiel stóp może odciągnąć negatywną energię od głowy, pobudzić krążenie i wzmocnić energię narządów przez cały czas – fascynujące podejście do ogólnego stanu zdrowia. To zrozumienie zapewnia nam małe, codzienne praktyki, które ostatecznie będą miały duży wpływ na nasze nastroje i samopoczucie.

Wpływ magnezu – Dlaczego magnez?

Magnez jest niezbędnym minerałem i jest wymagany w stosunkowo dużych ilościach. Magnez jest kofaktorem w ponad 300 reakcjach enzymatycznych i dlatego jest niezbędny dla wielu kluczowych funkcji fizjologicznych, takich jak rytm serca, napięcie naczyń, funkcja nerwów, skurcze mięśni i relaksacja; Magnez jest również potrzebny do tworzenia kości i może być również określany jako naturalny „antagonista wapnia” (Jahnen-Dechent & Ketteler, 2012). Jony magnezu w roztworze są wchłaniane przez naszą skórę za pośrednictwem mieszków włosowych (Chandrasekaran, 2016), dlatego też moczenie lub kąpiel stóp jest idealnym sposobem aplikacji. Magnez wchłaniany przez skórę podczas kąpieli stóp pomaga zmniejszyć ból, rozluźnić mięśnie i regulować pracę układu nerwowego (Jahnen-Dechent & Ketteler, 2012). Chociaż badania potwierdzające te twierdzenia są ograniczone, jest to praktyka ludowa od wielu lat. Dodając magnez do moczenia stóp, możesz odczuć niezliczone korzyści, w szczególności rozluźnienie mięśni i wyciszenie nadaktywnych nerwów.

Cynamon, nie tylko przyprawa do spiżarni

Cynamon (Cinnamomum verum, syn. C. zeylanicum), jedna z moich ulubionych przypraw! (Jeśli przeczytałeś kilka moich artykułów, zauważyłeś pewną prawidłowość.) Jako początkujący zielarze, kiedy zaczynamy zagłębiać się w świat ziołolecznictwa, mamy tendencję do chwytania się znanych nam ulubionych. Kontynuując naukę, wracam do tej przyprawy ze spiżarni. Wszechstronność, korzyści i oczywiście smak tej przyprawy zalecają ją do wielu zastosowań. Dodanie cynamonu do kąpieli stóp to doskonały sposób na urozmaicenie rytuału pielęgnacji. Tradycyjnie używany do ogrzewania w energetycznie zimnych warunkach, cynamon jest również używany jako środek pobudzający krążenie, aby pobudzić obwodowy przepływ krwi do rąk i stóp (Chevallier, 1996). Co więcej, cynamon działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo – oba są idealne do przygotowania ziołowej kąpieli do stóp.

Rozgrzewająca ziołowa kąpiel do stóp z cynamonem i magnezem

Rozgrzej się tej zimy za pomocą uziemiającego, rozgrzewającego, krążącego moczenia stóp, używając prostych, ale skutecznych składników, które być może masz już w domu! Ten przepis wymaga 1 łyżki oleju ziołowego. Możesz zrobić własne lub kupić.

Składniki
~ 152 ~ 1 szklanka płatków magnezowych
1 łyżeczka kory cynamonu (Cinnamomum verum, syn. C. zeylanicum), mielonej*
1 łyżka olejku ziołowego*
Woda do napełnienia miski do kąpieli stóp 

Kierunki

  Dodaj wszystkie składniki do miski.

  Wymieszaj razem płatki magnezu, cynamon i olej.

  Napełnij miskę do kąpieli stóp gorącą wodą.

  Dodaj ¼ szklanki mieszanki do moczenia stóp do wody lub do muślinowego woreczka i umieść worek w gorącej wodzie.

  Wejdź do rozgrzewającej, kojącej kąpieli stóp.

  Chwyć za książkę i ciesz się chwilą. Najlepiej, jeśli możesz moczyć się przez dobre 20 minut, aby umożliwić optymalne wchłonięcie wszystkich korzyści płynących z tej ziołowej kąpieli stóp.

  Po zakończeniu zdejmij stopy ręcznikiem, aby usunąć wodę i nadmiar oleju, i załóż wygodne skarpetki.

*W przypadku skóry wrażliwej cynamon może działać drażniąco. Aby upewnić się, że nie wystąpią reakcje skórne, umieść składniki w muślinowym woreczku, a nie bezpośrednio w wodzie do moczenia stóp. To będzie działać jako bufor.

*W przypadku olejku ziołowego stworzyłam olejek poprawiający krążenie, używając cynamonu, anyżu gwiaździstego i skórki pomarańczowej w oleju z awokado.

Uwaga: Ten przepis pozwala na przygotowanie jednej filiżanki. Pozostaną resztki, które można zachować w słoiku i wykorzystać do przyszłych kąpieli stóp.

Na zakończenie, 

Nie lekceważ mocy swoich stóp, tych małych przekaźników energii! Kiedy poświęcamy czas na opiekę i zwracanie na nie uwagi, mamy możliwość czerpania korzyści. Prosta ziołowa kąpiel stóp to świetny sposób na wprowadzenie tych korzyści!

PRZYPISY

Johnson, J. (2020). Zimne stopy: przyczyny i środki zaradcze [Artykuł online]  Pobrano z https://www.medicalnewstoday.com/articles/320327#Causes-of-cold-feet

Chandrasekaran, NC, Sanchez, WY, Mohammed, YH, Grice, JE, Roberts, MS, & Barnard, RT (2016). Przenikanie miejscowo stosowanych jonów magnezu przez ludzką skórę jest ułatwione przez mieszki włosowe. Badania nad magnezem, 29(2), 35–42. https://doi.org/10.1684/mrh.2016.0402

Kawaler. (1996). Monografia cynamonu [artykuł online]. Pobrano z https://herbarium.theherbalacademy.com/

Jahnen-Dechent, W. i Ketteler, M. (2012). Podstawy magnezu. Clinical Kidney Journal, 5 (Suppl 1), i3–i14. https://doi.org/10.1093/ndtplus/sfr163

Kauffman, S. (2019). Korzyści z kąpieli stóp TCM [Artykuł online]. Pobrane z https://www.susannekaufmann.com/blogs/journal/benefits-of-a-tcm-foot-bath