Robienie miodu z szałwii

Sage. Jedno z moich ulubionych ziół kulinarnych i jedno z ziół, do których ludzie mają łatwy dostęp bez względu na to, gdzie się znajdują. Salvia officinalis – już sama łacińska nazwa daje wyobrażenie o szacunku, jakim zasłużyła sobie ta śródziemnomorska piękność. Szałwia po łacinie pochodzi od słowa salvere, które oznacza „ratować”. W przeszłości był używany na wiele sposobów, od toniku do twarzy po lekarstwo na zarazę, a także wysuszał mleko matki i łagodził kaszel. Szałwia jest ukochanym i dobrze używanym ziołem przez wieki.

Dlaczego Mędrzec

Być może, jeśli przyjrzymy się bliżej temu ziołu, będziemy mogli lepiej zrozumieć, jak szałwia działa na organizm.

Nazwa łacińska: Salvia officinalis

Nazwy zwyczajowe: szałwia pospolita, szałwia ogrodowa, szałwia złota, szałwia kuchenna i szałwia prawdziwa. Uprawiane odmiany obejmują purpurową i czerwoną szałwię.

Rodzina: Laminacea

Użyte części: całe zioło

Opis: To często uprawiane zioło pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. Od tego czasu naturalizował się na całym świecie. Istnieją inne pożyteczne gatunki szałwii pochodzące z większości bioregionów. Jest to roślina wieloletnia, która przy regularnym zbieraniu może urosnąć około dwóch stóp wysokości i szerokości. Kolor liści i kwiatów może się znacznie różnić w zależności od uprawy, ale szałwia zwyczajna jest srebrzystozielona na wierzchu i prawie biała na dole z miękkimi jajowatymi liśćmi i kwiatami w okółkach, od fioletowego do jasnego delikatnego, prawie białego, różowego. Łodygi mają wspólną cechę Laminacea, że ​​są kwadratowe. Dobrze rozwija się w suchym klimacie i jest doskonałym dodatkiem do ogrodu typu permakultury, który można posadzić raz i pozostawić, aby rozwijał się przez lata. Posadzona w ogrodach warzywnych może pomóc odstraszyć niektóre owady.

Działanie: przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyseptyczne, przeciwskurczowe, przeciwkatarowe, przeciwpotne, ściągające, napotne (podane na ciepło), wykrztuśne, emmenagogiczne, przeciwgorączkowe, uspokajające, ściągające, alternatywne, moczopędne, wiatropędne, pobudzające

Energetyka: Szałwia to interesująca roślina, która różnie wpływa na ludzi. Może być rozgrzewający lub chłodzący, w zależności od osoby. Sprawdź, czy możesz znaleźć świeże liście szałwii i włóż jeden do ust, przeżuj i zobacz, czy rozgrzewa się, czy chłodzi w ustach. Stwierdzam, że jeśli przygotuję szałwię w ciepłej herbacie lub podgrzeję nalewkę, jest ona bardziej rozgrzewająca, a jeśli wezmę ją w chłodnej herbacie lub nalewce, jest bardziej chłodząca. Świeża szałwia też mi odpowiada. Jak to działa w Twoim organizmie? Spróbuj i przekonaj się sam. Wysycha z natury.

Przeciwwskazania: Ponieważ szałwia wysusza, należy jej unikać w okresie karmienia piersią, chyba że konieczne jest ograniczenie laktacji. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest dobrym sprzymierzeńcem dla osób, które są suche. Ze względu na zawartość tujonu (zawiera jeden z olejków eterycznych szałwii) nie powinien być stosowany leczniczo u osób ze skłonnością do drgawek. Nie sugeruję przyjmowania go w dawce leczniczej podczas ciąży przez dłuższy czas.

Przepis na miód z szałwii

Teraz, gdy już wiesz, jak powszechnie stosuje się szałwię, pozwól, że przedstawię Ci jeden z moich ulubionych środków na drapanie w gardle spowodowane wydzieliną z zatok i nadmiernym kaszlem – miód z szałwii.

Łyżka tego pysznego, naparowanego miodu działa magicznie na drapiące gardło. W ciepłej herbacie pomaga stymulować pocenie się i wydzielanie śliny oraz rozrzedza śluz, umożliwiając jego wydalanie z organizmu. Dodany do zimnego naparu może wysuszać większość wydzielin ustrojowych, w tym pot, ślinę i produkcję śluzu w jamie ustnej, gardle i płucach oraz podczas laktacji. Zmieszana z letnią herbatą, jej właściwości antybiotyczne i ściągające pomagają w przypadku bólu gardła (Wood, 2008).

Szałwiowy Miód

Drukuj

Składniki

Szklany słoik na przetwory – niedawno zdezynfekowany
Świeżej szałwii wystarczy do napełnienia ½ słoika lub tyle suchej szałwii do napełnienia ¼ słoika (wolę użyć świeżej szałwii, ale obie są smaczne i skuteczne)
Wystarczająco dużo lokalnego, surowego miodu, aby wypełnić słoik po brzegi

Kierunki

  • Zdezynfekuj słoik, zanurzając go we wrzącej wodzie lub przeprowadzając cykl dezynfekcji w zmywarce. Pozostawić do wyschnięcia.
  • Posiekaj świeżą szałwię najdrobniej jak potrafisz i dodaj ją do słoika, aż wypełni się mniej więcej do połowy. Jeśli używasz suszonej i przesianej szałwii, dodaj tyle szałwii, aby wypełnić słoik do ¼ wysokości.
  • Napełnij słoik do samej góry lokalnym surowym miodem i pozwól, aby pęcherzyki powietrza same się uwolniły. Dodaj więcej miodu, aby uzupełnić słoik, pozostawiając około ¼ – ½ cala u góry. ~ 253 ~
  • Przykryj słoik pokrywką i odstaw w chłodne, ciemne, suche miejsce na 2-4 tygodnie.
  • Użyj w razie potrzeby.

Kilka innych ziół, które warto dodać oprócz szałwii, przestrzegając wskazówek dotyczących pomiarów w powyższym przepisie:

Imbir działa rozgrzewająco na organizm, przeciwbólowo, antybakteryjnie i smakuje wyśmienicie. Połączenie imbiru i szałwii jest mało prawdopodobne, ale z pewnością zadowoli podniebienie i całkiem skuteczne.

Cynamon to kolejne słodkie, rozgrzewające, przeciwbólowe, przeciwdrobnoustrojowe zioło, które jest powszechnym lekarstwem na wirusy i jest smaczne! (Cynamon to coś więcej niż świąteczna przyprawa!)

Rozmaryn to wspaniały aromat, który dobrze łączy się z szałwią. Oba razem w filiżance gorącej wody pachną bosko i pobudzają zarówno umysł, jak i ciało.

Sproszkowany korzeń prawoślazu, nagietek, liście fiołka i inne łagodzące zioła mogą pomóc zrównoważyć i, w zależności od ilości zawartej w formule, przeciwdziałać wysuszającemu efektowi szałwii i pomóc organizmowi zatrzymać bardzo potrzebne nawilżenie.

Amanda Klenner jest właścicielką magazynu Natural Herbal Living i Herb Box oraz bloga Natural Living Mamma. Jest matką dwójki małych dzieci, które każdego dnia lubi obserwować, jak rosną, a także żoną, zielarzem i autorem. Życie oparte na roślinach to jej pasja. Wszyscy jesteśmy połączeni i wszyscy polegamy na sobie nawzajem, aby przetrwać. Amanda szanuje chwasty i chce pomóc innym nauczyć się pasji do nich, do ziół i do życia na tej planecie. Wierzy, że pracując z naturą nie tylko odżywiamy nasze ciała i umysły, ale także odżywiamy ducha.

PRZYPISY

Frawley D i Lad V. (2001). Joga ziół. Twin Lakes, WI: Lotus Press

Salvere. Pobrano w październiku 2014 z http://en.wiktionary.org/wiki/salvare

Drewno, Mateusz. (2008). The Earthwise Herbal: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych Starego Świata. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books

 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US