Pyszny gliceryt poskromiający brzuch dla całej rodziny

Podobnie jak ja, możesz okresowo doświadczać problemów z trawieniem po dużym posiłku z objawami obejmującymi skurcze żołądka , gazy, ból, wzdęcia i ogólny niepokój. Przez wiele lat bezskutecznie szukałam formuły, która złagodziłaby moje dolegliwości żołądkowe i żołądkowo-jelitowe. Odkryłem, że formuły dostępne bez recepty były zbyt surowe i zawierały niepożądane skutki uboczne. Niestety niektóre naturalne formuły okazały się nieskuteczne, inne okazały się zbyt mocne dla mojej wrażliwej budowy. Moja przygoda z ziołolecznictwem doprowadziła mnie do eksperymentowania z preparatami ziołowymi, które przyniosłyby korzyści również mojej rodzinie, dlatego stworzyłem ten kojący gliceryn, który nie tylko pomaga ujarzmić dolegliwości żołądkowe i kolki u dzieci, ale też świetnie smakuje!

Korzyści z glicerytu kojącego brzuch

Niewłaściwe łączenie pokarmów, jedzenie zbyt szybko, nietolerancje pokarmowe oraz potrawy ostre lub bogate w tłuszcz to tylko niektóre z powodów, dla których możesz odczuwać ból brzucha i skurcze po posiłku. Chociaż istnieje wiele preparatów, które mogą pomóc w trawieniu, to połączenie ziół wiatropędnych, przeciwskurczowych i nerwowych działa dobrze dla mnie, pomagając mi się zrelaksować i kojąco na mój przewód pokarmowy. Oprócz łagodnych ziołowych środków uspokajających, które są przyjazne dla dzieci, używam gliceryny roślinnej jako menstruacji, aby wydobyć korzystne właściwości ziół, dzięki czemu ta formuła kojącego brzuszek glicerytu jest bezpiecznym wyborem dla całej rodziny.

Co to jest gliceryt?

Gliceryt to ziołowa nalewka, która wykorzystuje roślinną glicerynę jako środek do ekstrakcji ziołowych składników zamiast alkoholu. Zamiast nalewki na bazie alkoholu stosuje się glicerynę jako bezpieczną alternatywę dla dzieci i osób wrażliwych na alkohol (Green, 2000). Gliceryna roślinna to klarowna i bezwonna ciecz wytwarzana z tłuszczów i olejów roślinnych, takich jak olej palmowy, sojowy i kokosowy (Petre, 2018). Ma słodki i smaczny smak, który sprawi, że Ty (i Twoje maluchy) uwierzycie, że na pewno dostajecie coś w rodzaju smakołyku! Jeśli jesteś rodzicem, wiesz, że zaoferowanie smakołyku jest czasem najłatwiejszym sposobem dostarczenia preparatów ziołowych!

Uwaga: Pomimo swojego przyjemnego smaku, gliceryty nie są tak naprawdę smakołykami. Powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci i podawane wyłącznie przez osobę dorosłą.

Najlepszą praktyką przy zakupie gliceryny jest upewnienie się, że pochodzi ona od firmy, która stosuje zrównoważone praktyki, jest wolna od GMO i organiczna. Przy wytwarzaniu glicerytów lepiej jest również używać świeżej masy roślinnej, ponieważ gliceryna nie jest tak skuteczna w wydobywaniu dobroczynnych właściwości suszonych ziół. Jednak do suszonych ziół można dodać mieszaninę wody i gliceryny, aby lepiej wydobyć składniki roślinne z materii roślinnej. Nalewka glicerynowa powinna zawierać co najmniej 55-60% gliceryny (Green, 2000). W tym przepisie na glicerynę, który łagodzi brzuszek, używam gliceryny roślinnej w stosunku 3:1 do przefiltrowanej wody.

O ziołach poskramiających brzuch

Rumianek (Matricaria chamomilla)

Rumianek był tradycyjnie stosowany od wieków przy problemach trawiennych (Chevallier, 2000). Uważa się, że rumianek rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, pomagając złagodzić skurcze i dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia, bóle brzucha i gazy (Żak, 1999). Jest również często używany jako herbata po obiedzie, aby ułatwić trawienie. Rumianek jest wiatropędny, przeciwskurczowy, przeciwzapalny i nerwowy, co czyni go korzystnym dla osób cierpiących na zaburzenia układu pokarmowego lub nerwowego. Rumianek może być jednym z najbardziej rozpoznawalnych ziołowych sprzymierzeńców związanych z relaksacją i uspokojeniem. Jest to również jedno z polecanych ziół w kojącym brzuch glicerynie, którego nauczymy Cię robić poniżej!

Melisa lekarska (Melissa officinalis)

Melisa, środek wiatropędny, nie tylko łagodzi zaburzenia trawienia, ale uważa się, że pomaga, gdy przyczyna braku równowagi jest związana z lękiem lub zdenerwowaniem (Hoffmann, 2003). Ma również podnoszący na duchu, rozgrzewający charakter i jest uważany za tonizujący układ nerwowy (Hoffmann, 2003). Melisa zawiera bogate stężenie olejków, zwłaszcza cytralu i cytronelalu, które działają przeciwskurczowo i pomagają uspokoić zarówno układ nerwowy, jak i pokarmowy (Gladstar, 2012).

Kocimiętka (Nepeta cataria)

Chociaż wiele osób zna stymulujący wpływ kocimiętki na koty, w rzeczywistości ma ona odwrotny wpływ na ludzi i działa uspokajająco i uspokajająco (Castleman, 2009).

Kocimiętka jest często używana do łagodzenia kolki, łagodzenia gazów i wspomagania napięcia żołądka i niepokoju, szczególnie u małych dzieci i niemowląt. Wiele osób używa go również w przypadku dyskomfortu związanego z ząbkowaniem u dzieci (Gladstar, 2015). Tradycyjnie ludzie nosili torebki z pokruszoną kocimiętką na szyi, aby zrelaksować się dzięki kojącym oparom (Castleman, 2009).

Koper włoski (Foeniculum vulgare)

Nasiona kopru włoskiego, również wiatropędne i przeciwskurczowe, mogą pomóc w usuwaniu gazów z układu pokarmowego, powstrzymywać chwytanie i są przydatne przy wzdęciach, niestrawności i kolce (Castleman, 2009). Może również neutralizować kwas w żołądku i jelitach (Gladstar, 2001). Koper włoski zawiera aromatyczne olejki, które mogą pomóc rozluźnić przewód pokarmowy i mięśnie, uwalniając napięcie w jelitach (Castleman, 2009). Mówi się, że żucie nasion kopru włoskiego jest skutecznym sposobem na złagodzenie dyskomfortu po posiłku (Castleman, 2009). Koper włoski jest również dobrze znany ze swojego zastosowania w preparatach dla niemowląt „gripe water”, które są mieszanką ziół wiatropędnych podawanych niemowlętom w celu złagodzenia kolki i bólu w przewodzie pokarmowym.

Kilka randomizowanych, kontrolowanych badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatrii wykazało, że koper włoski przygotowany w oleju, herbacie lub mieszance ziołowej był skuteczny w leczeniu dzieci z kolką niemowlęcą (Anheyer i in., 2017).

Mięta pieprzowa (Mentha x piperita)

Mięta pieprzowa jest kolejnym szeroko znanym ziołem, które jest uwielbiane nie tylko ze względu na swój smak, ale także ze względu na to, że jest silnym środkiem trawiennym. Filiżanka herbaty miętowej to powszechna i smaczna uczta, która pomaga w trawieniu po posiłku. Mięta pieprzowa zawiera olejki eteryczne, w tym mentol (który przyczynia się do jej silnego aromatu) i jest opisywana jako chłodząca po nałożeniu na bolące mięśnie i rozgrzewająca przy stosowaniu wewnętrznie (McIntyre, 1996). Mięta pieprzowa, również przeciwskurczowa i wiatropędna, może pomóc w problemach trawiennych, takich jak bolesne gazy, skurcze, kolka i biegunka. Mięta pieprzowa pomaga w ten sposób, stymulując narządy trawienne i uwalniając napięcie w tych obszarach (Chevallier, 2000).

W badaniu z 2005 roku uczestnicy badania stwierdzili, że powlekane dojelitowo kapsułki z miętą pieprzową są skutecznym środkiem zwiotczającym mięśnie gładkie w przypadku zespołu jelita drażliwego (IBS), pomagając uczestnikom w łagodzeniu mniej poważnych zaparć lub biegunek (Grigoleit i in., 2005). To właśnie dlatego mięta pieprzowa jest ważnym składnikiem naszej pysznej, kojącej brzuszek formuły glicerynowej.

A teraz zabawa! Poniżej znajdziesz prosty przepis na kojący brzuszek gliceryn, który posmakuje całej Twojej rodzinie, przy użyciu dość powszechnych, ale skutecznych ziół. W tym przepisie używam terminu „części” zamiast dokładnych pomiarów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie „części” znajdują się w preparatach ziołowych, czytając ten artykuł: Czym dokładnie są składniki w przepisach ziołowych?

Jak zrobić glicerynę poskramiającą brzuch

Jak zrobić glicerynowy poskramiacz brzucha ~ 753 ~ ~ 153 ~

Składniki

Suszone zioła Porcja:

~ 152 ~ 2 części kwiatów rumianku (Matricaria chamomilla).
2 części liści melisy (Melissa officinalis).
2 części liści kocimiętki (Nepeta cataria).
1 część nasion kopru włoskiego (Foeniculum vulgare).
1 część liścia mięty pieprzowej (Mentha x piperita)

Porcja płynu:

~ 152 ~ 3 części gliceryny roślinnej
1 część przefiltrowanej wody

Kierunki

  Przygotuj porcję suszonych ziół, łącząc powyższe zioła w szklanej misce i dobrze mieszając. Możesz zrobić tyle lub tyle tej mieszanki, ile chcesz. Napełnij słoik do połowy suszoną mieszanką ziół i przechowuj pozostałą mieszankę w hermetycznym pojemniku z dala od światła i wilgoci do wykorzystania w przyszłości.

  Przygotuj płynną porcję mieszając 3 części gliceryny z jedną częścią wody. Będziesz chciał, aby ta porcja była równa całkowitej objętości używanego słoika. Na przykład, jeśli robisz jeden kufel tego kojącego brzuch glicerytu, będziesz chciał użyć pół szklanki jako „części”, podnosząc swoje pomiary do 1 1/2 szklanki gliceryny i 1/2 szklanki wody. Wlej płyn do słoika na zioła. Ta mieszanka powinna przykryć górę suszonych ziół i pozostawić około jednego cala na górze słoika.

  Mieszaj mieszaninę gliceryny/wody i ziół rączką drewnianej łyżki lub pałeczki, aby dobrze wymieszać i uwolnić pęcherzyki powietrza.

  Zakręć słoik i opisz zawartość (użyte zioła, proporcja, data). Umieść słoik w ciemnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła słonecznego.

  Delikatnie i często wstrząsać butelką przez co najmniej 4 tygodnie. Jeśli płyn zostanie wchłonięty i przebije się trochę ziół, w razie potrzeby uzupełnij odrobiną gliceryny.

  Po 4 tygodniach przecedź glicerynę do przezroczystego słoika. Używając torebki z mlekiem orzechowym, muślinu lub gazy, ściśnij mocno, aby wydobyć każdą kroplę płynu. Wyrzuć lub kompostuj zużyte zioła.

  Butelkowy gliceryn w kobaltowej lub bursztynowej butelce. Nie zapomnij oznaczyć swojego kojącego brzuch glicerytu!

Jako dorosły biorę 30-60 kropli (1-2 pełne krople lub ¼ do ½ łyżeczki) po posiłkach lub w razie potrzeby. Chociaż zioła użyte w tym przepisie są na ogół bezpieczne dla dzieci, wielu zielarzy stosuje jedną z dwóch miar przedstawionych poniżej w celu dawkowania odpowiedniego dla dzieci.

  Reguła Clarka

   Aby skorzystać z Reguły Clarka, weź wagę swojego dziecka i podziel ją przez 150 (dla osoby dorosłej o wadze 150 funtów).

   Na przykład, jeśli twoje dziecko waży 38 funtów, podzieliłbyś 38 przez 150 (38/150 = 0,253 lub ¼), więc twoje dziecko przyjęłoby ¼ dawki dla osoby dorosłej (White i Mavor, 1998).

  Reguła Younga

   Dodaj 12 do wieku dziecka i podziel obecny wiek dziecka przez tę liczbę.

   Oto przykład dla 4-letniego dziecka: 4+12 = 16, 4/16 = 0,25 lub 1/4 dawki dla osoby dorosłej (Gladstar, 2015).

Czas na uspokojenie

Doświadczanie niestrawności może być nieprzyjemne, szczególnie po satysfakcjonującym posiłku. Uważam, że ten kojący brzuch gliceryn jest tak pyszny i uspokajający, że zawsze mam przy sobie butelkę. Wolę butelkować go w 1-uncjowej butelce ze szkła bursztynowego lub kobaltowego z zakraplaczem, dzięki czemu łatwo mieści się w mojej torebce lub torbie. Dla wygody trzymam butelkę w szafce kuchennej.

Ta ziołowa formuła jest delikatna i wystarczająco wspomagająca, aby stosować ją regularnie. Mój syn nawet często prosi o ten kojący brzuszek gliceryn! Wierzę, że wyrośniesz i zaczniesz oczekiwać tego smaku jako pysznej uczty po posiłku, jednocześnie zapewniając trochę komfortu niespokojnemu brzuchowi.

PRZYPISY

Anheyer, D., Frawley, J., Koch, AK., Lauche, R., Langhorst, J., Dobos, G., Cramer, H. (2017). Leki ziołowe na zaburzenia żołądkowo-jelitowe u dzieci i młodzieży: przegląd systematyczny. Pediatria, 139(6). doi:10.1542/peds.2017-0062.

Castleman, M. (2009). Nowe zioła lecznicze: Niezbędny przewodnik po ponad 125 najsilniejszych naturalnych lekach ziołowych (3rd ed.). Emaus, Pensylwania: Rodale, Inc.

Chevallier, A. (2000). Encyklopedia ziołolecznictwa. Londyn: DK Publishing.

Gladstar, R. (2001). Zielnik rodziny Rosemary Gladstar. North Adams, MA: Storey Books.

Gladstar, R. (2015). Ziołowe przepisy na żywe zdrowie. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Gladstar, R. (2012). Zioła lecznicze: przewodnik dla początkujących. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Green, J. (2000). Podręcznik producenta leków ziołowych: Podręcznik domowy. Nowy Jork, NY: Crossing Press.

Grigoleit, HG. i Grigoleit, P. (2005). Olejek miętowy w zespole jelita drażliwego. Fitomedycyna, 12(8):601-606.

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Peter, A. (2018). Co to jest gliceryna roślinna? Pobrane z https://www.healthline.com/nutrition/vegetable-glycerin#what-it-is

~ 152 ~ White, LB i Mavor, S. (1998). Dzieci, zioła i zdrowie. Loveland, Kolorado: Interweave Press.

Żak, W. (1999). 20 000 sekretów herbaty. Nowy Jork, NY: Dell Publishing.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US