Ziołowy przepis na gorzki napój na dobranoc

Wykonywanie własnych ziołowych lekarstw daje poczucie siły w kulturowym klimacie, który wydaje się coraz bardziej oderwany od natury. W tym procesie jest piękno, a także poczucie prostoty. Jednym z najbardziej dostępnych środków dla początkujących zielarzy jest nalewka z gorzkich ziół. Jest łatwy do zrobienia i daje trochę swobody w znalezieniu tych ziołowych nalewek (jest ich wiele), które najbardziej do ciebie przemawiają.

Dostosowywanie Ziołowych Bittersów

Możesz znać gorzkie ze względu na ich zdolność wspomagania trawienia. Kiedy smakujesz coś gorzkiego, wysyłasz sygnał do swojego ciała, aby rozpocząć proces trawienia. Gorzki smak wyzwala wydzielanie śliny i sygnalizuje żołądkowi, wątrobie i innym narządom trawiennym, aby przygotowały organizm na przyjęcie pokarmu.

Jednak, poza zdolnością wspomagania trawienia poprzez smak i smak, wiele gorzkich ziół wspiera również inne systemy i procesy organizmu. W tym przepisie na Bedtime Bitters wybraliśmy zioła, które również poprawiają nastrój i zachęcają do zdrowego snu.

Od ostrej, spiczastej goryczki serdecznika i chmielu (Humulus lupulus) po delikatne kwiatowe nuty rumianku (Matricaria chamomilla), zioła te działają jak towarzysze, wzajemnie uzupełniając działanie innych. Powstała mieszanka ziołowa jest gorzka, z pewnością z delikatnymi nutami kwiatowymi i żywą, harmonizującą nutą mięty.

Gorzkie Zioła Wspierające Odpoczynek

Motherwort (Leonurus cardioda) smakuje paskudnie gorzko z ziemistym posmakiem. Jego agresywna goryczka wskazuje na obecność różnych związków ziołowych, takich jak różne glikozydy, alkaloidy i garbniki. Zioło to, tradycyjnie stosowane dla nowych matek, ma również szerszy potencjał. Jest wysoce przeciwzapalny, wspomaga pracę serca (Bernatoniene i in., 2014), łagodzi stany lękowe, uspokaja nerwy i ułatwia odpoczynek (Wojtyniak i in., 2013).

Chmiel (Humulus lupulus) jest używany do warzenia piwa ze względu na jego gorzki posmak, a zielarze tradycyjnie używali tego zioła do wspomagania relaksu i spokojnego snu. Kwiaty chmielu, bogate w różne gorzkie kwasy, mają delikatne właściwości uspokajające, ułatwiające zasypianie (Schiller i in., 2006). Pamiętaj, że roślina ma działanie estrogenne, więc unikaj jej, jeśli jesteś w ciąży.

Rumianek (Matricaria chamomilla) to aromatyczne, gorzkie zioło o słodkim, pudrowym zapachu. Podobnie jak inni członkowie rodziny stokrotek (Asteraceae), jej kwiat ma słonecznie żółty środek otoczony białymi płatkami. Zioło to jest dobrze znane z łagodnego sposobu, w jaki podnosi na duchu i łagodzi zmartwienia. Oprócz tych właściwości relaksujących, rumianek jest obiecujący w łagodzeniu niepokoju (Amsterdam i in., 2020).

Mięta zielona (Mentha spicata) ma żywy duch i jasny smak oraz wnosi harmonizującą energię do mieszanki gorzkich ziół w tym lekarstwie. Podobnie jak inni członkowie rodziny mięty (Lamiaceae), mięta zielona ma reputację środka wspomagającego relaks. Łagodzi również rozstrój żołądka (Gladstar, 2008), co czyni go naturalnym partnerem wspomagających trawienie gorzkich ziół.

Przepis na gorzkie napoje na dobranoc

Nalewki to doskonały sposób na wykorzystanie gorzkich ziół, których niesamowicie ostry smak może sprawić, że trudno będzie się nimi cieszyć w inny sposób. Te dwa zioła, serdecznik i chmiel, dobrze ze sobą współpracują. Motherwort łagodzi zmartwienia i podnosi na duchu, podczas gdy kwiaty chmielu zapewniają spokojny sen. Delikatny duch rumianku wspiera te działania, podczas gdy mięta ogrodowa harmonizuje mieszankę, jednocześnie wnosząc własne właściwości relaksujące. Wydajność: około 1 szklanki.

Składniki
~ 152 ~ 1/4 szklanki suszonych liści serdecznika (Leonurus cardioda).
2 łyżki suszonych kwiatów chmielu (Humulus lupulus).
2 łyżki kwiatów rumianku (Matricaria chamomilla).
2 łyżki suszonych liści mięty zielonej (Mentha spicata).
1 szklanka 100-procentowego destylowanego alkoholu, takiego jak wódka

Kierunki

    Używając moździerza i tłuczka lub młynka do przypraw, grubo zmielić serdecznik, chmiel, rumianek i miętę.

    Włóż zioła do 1-litrowego słoika Mason, a następnie zalej alkoholem. Zamknij słoik niereaktywną pokrywką, oznacz go, a następnie umieść w szafce z dala od bezpośredniego światła i ciepła, potrząsając nim codziennie przez 1 miesiąc.

    Umieść sito o drobnych oczkach nad miarką do cieczy lub małym dzbankiem i wyłóż gazą.

    Przecedź nalewkę przez gazę do miarki lub dzbanka. Zbierz szmatkę i ściśnij ją tak mocno, jak to możliwe, aby uwolnić jak najwięcej płynu, odrzucając ciała stałe.

    Wlej nalewkę przez lejek do butelki, a następnie zamknij ją zakraplaczem lub innym szczelnym plastikowym wieczkiem.

Stosowanie: Te ziołowe gorzkie będą przechowywane przez około dwa lata w ciemnej szafce, z dala od bezpośredniego światła i ciepła. Weź około ½ łyżeczki przed snem.

Wibrujące rośliny botaniczne

Ten przepis pochodzi z książki kucharskiej Vibrant Botanicals, w której opisano proste, odżywcze potrawy i łatwe preparaty ziołowe, które można przygotować w domu. Zawiera przepisy dodające energii na poranek, przepisy wspierające układ odpornościowy, poprawiające pamięć i funkcje poznawcze lub po prostu pomagające dobrze się wyspać, jak te Bedtime Bitters.

Przedruk z Vibrant Botanicals. Prawa autorskie © 2021 by Jennifer McGruther. Prawa autorskie do zdjęć © 2021 autorstwa Jennifer McGruther. Opublikowane przez Ten Speed ​​Press, wydawnictwo Random House, oddział Penguin Random House

Aby uzyskać więcej przepisów na gorzkie napoje, zobacz:

Mroczny i burzowy przepis na gorzki grzyb
Przepis na letnią goryczkę z mniszkiem lekarskim, goryczką i korzeniem lukrecji

PRZYPISY

~ 152 ~ Amsterdam, JD, Li, QS, Xie, SX i Mao, JJ (2020). Domniemane działanie przeciwdepresyjne ekstraktu doustnego z rumianku (Matricaria chamomilla L.) u osób ze współistniejącym uogólnionym zaburzeniem lękowym i depresją. Journal of Alternative and Complementary Medicine), 26 (9), 813–819. https://doi.org/10.1089/acm.2019.0252

Bernatoniene, J., Kopustinskiene, DM, Jakstas, V., Majiene, D., Baniene, R., Kuršvietiene, L., … Trumbeckaite, S. (2014). Wpływ ekstraktu z ziela Leonurus cardioda i niektórych jego flawonoidów na mitochondrialną fosforylację oksydacyjną w sercu. Planta Medica, 80 (7), 525–532. https://doi.org/10.1055/s-0034-1368426

Gladstar, R. (2008) Ziołowe przepisy Rosemary Gladstar dla pełnego zdrowia. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Schiller, H., Forster, A., Vonhoff, C., Hegger, M., Biller, A., & Winterhoff, H. (2006). Działanie uspokajające ekstraktów z Humulus lupulus L. Fitomedycyna: International Journal of Phytotherapy and Phytopharmacology, 13(8), 535-541. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2006.05.010

Wojtyniak K., Szymański M., Matławska I. (2013). Leonurus cardioda L. (matka): przegląd jego fitochemii i farmakologii. Badania Fitoterapii, 27(8):1115-20. https://doi.org/10.1002/ptr.4850