Przepis na olejek do masażu Vata (jesień i wczesna zima)

Olejek do masażu, zwłaszcza nasycony ziołami, może być czymś więcej niż tylko poprawiającym samopoczucie środkiem nawilżającym skórę . Ajurweda uczy, że tłuszcz jest ściśle związany z miłością, satysfakcją i ochroną (Svoboda, 1999). Oprócz odżywiania i pielęgnacji skóry, stosowanie domowych olejków do masażu z dodatkiem ziół zapewnia uziemienie, wsparcie i ochronę ciała i umysłu. Codzienny automasaż olejkiem, zwany abhyanga, jest wspaniałą praktyką, zwłaszcza dla ukojenia doszy vata, ale może być praktykowany z korzyścią dla wszystkich typów. Olej bazowy i zioła można dostosować w zależności od konstytucji i pory roku.

Vata dosha dominuje jesienią i wczesną zimą – suchą, chłodną porą roku (O’Donnell, 2015). Dlatego warto wybierać pokarmy, zioła i przyprawy o działaniu rozgrzewającym, uziemiającym i kojącym. Olej sezamowy jest ciężki i ciepły, dlatego najlepiej nadaje się na porę roku vata.

Przepis na olejek do masażu Vata

Dla uproszczenia możesz użyć dowolnej kombinacji sugerowanych ziół, o ile całość wynosi jedną uncję zioła wagowo. Wydajność: 4 uncje.

Składniki
~ 152 ~ 1 uncja łącznie dowolna kombinacja korzenia ashwagandhy (Withania somnifera), korzenia bala (Sida cordifolia), kory cynamonu (Cinnamomum zeylanicum), suszonego kłącza imbiru (Zingiber officinale), lawendy (Lavandula spp.), lukrecji (Glycyrrhiza glabra) korzeń lub korzeń kozłka lekarskiego (Valerian spp.).
6 uncji oleju sezamowego
16 uncji wody 

Kierunki

  W zależności od tego, jakie zioła wybierzesz, umieść twarde części ziół (korzenie, korę) i wodę razem w średniej wielkości rondlu.

  Doprowadzić mieszaninę do wrzenia, a następnie gotować na wolnym ogniu, aż woda zredukuje się o 50%.

  Zdejmij mieszaninę z ognia. Dodaj miękkie części (pąki lawendy, jeśli używasz) i pozostaw pod przykryciem na 30-60 minut.

  Połącz wywar lub napar, zioła i olej w małym lub średnim rondlu.

  Podgrzewaj, aż woda i olej zaczną bulgotać, a następnie zmniejsz ogień do małego wrzenia.

  Mieszaj od czasu do czasu i upewnij się, że zioła się nie przypalają ani nie przyklejają do dna garnka.

  Gotuj, aż cała woda odparuje i pozostanie tylko olej i zioła.

  Poszukaj tych znaków wskazujących, że woda odparowała: powstają tylko bardzo małe bąbelki. (Olej tworzy małe bąbelki, podczas gdy woda tworzy duże bąbelki). Przytrzymaj suchą szklankę lub szklany talerz nad garnkiem. Jeśli widać skraplanie, oznacza to, że pozostała jeszcze woda.

  Kiedy uznasz, że mieszanka jest gotowa lub prawie gotowa, odcedź zioła. Powinieneś zostać z 4-6 uncjami płynnego oleju. Jeśli masz więcej, gotuj trochę dłużej. Sposób użycia: Przechowuj w zamkniętym szklanym słoju lub butelce z dala od bezpośredniego światła słonecznego i nakładaj na skórę codziennie — lub tak często, jak chcesz!

Więcej przepisów na olejki do masażu

Przepis na olejek do masażu Pitta (lato i późna wiosna)
Przepis na olejek do masażu Kapha (późna zima i wczesna wiosna)
Domowy olejek do masażu na każdą porę roku

PRZYPISY

O’Donnell, K. (2015). Codzienna książka kucharska ajurwedy: sezonowy przewodnik po dobrym jedzeniu i życiu. Boulder, Kolorado: Szambala.