Przepis na olejek do masażu Pitta (lato i późna wiosna)

Olejek do masażu, zwłaszcza z dodatkiem ziół, może być czymś więcej niż tylko poprawiającym samopoczucie środkiem nawilżającym skórę . Ajurweda uczy, że tłuszcz jest ściśle związany z miłością, satysfakcją i ochroną (Svoboda, 1999). Oprócz odżywiania i pielęgnacji skóry, stosowanie domowych olejków do masażu z dodatkiem ziół zapewnia uziemienie, wsparcie i ochronę ciała i umysłu. Codzienny automasaż olejkiem, zwany abhyanga, jest wspaniałą praktyką, zwłaszcza dla ukojenia doszy vata, ale może być praktykowany z korzyścią dla wszystkich typów. Olej bazowy i zioła można dostosować w zależności od konstytucji i pory roku.

Ajurweda uczy, że każda pora roku odpowiada jednej lub kilku doszom. Pitta dosha dominuje latem i późną wiosną – gorącą i ognistą porą roku (O’Donnell, 2015). Dlatego ten przepis na olejek do masażu pitta koncentruje się na ziołach i przyprawach o chłodzącej energii.

Przepis na olejek do masażu Pitta

Olej słonecznikowy ma lekką i chłodną naturę, dlatego dobrze sprawdza się w porze pitta. Dla uproszczenia możesz użyć dowolnej kombinacji sugerowanych ziół, o ile całkowita ilość sumuje się do jednej uncji zioła wagowo. Wydajność: 4 uncje.

Składniki
~ 152 ~ 1 uncja łącznie dowolna kombinacja nadziemnych części gotu kola (Centella asiatica), łodygi guduchi (Tinospora cordifolia), kwiatów hibiskusa (Hibiscus sabdariffa), kwiatów lawendy (Lavandula spp.), korzenia manjistha (Rubia cordifolia), róży (Rosa spp.) kwiaty lub korzeń shatavari (Asparagus racemosus).
6 uncji oleju słonecznikowego
16 uncji wody 

Kierunki

  W zależności od tego, jakie zioła wybierzesz, umieść twarde części ziół (korzenie, korę) i wodę razem w średniej wielkości rondlu.

  Doprowadzić mieszaninę do wrzenia, a następnie gotować na wolnym ogniu, aż woda zredukuje się o 50%.

  Zdejmij mieszaninę z ognia. Dodaj miękkie części (kwiaty, liście lub łodygi) i pozostaw pod przykryciem na 30-60 minut. (Jeśli używasz tylko miękkich części ziół, zagotuj wodę, zdejmij z ognia, dodaj zioła, przykryj i zaparzaj przez 30-60 minut. Jeśli używasz tylko twardych części, przejdź do następnego kroku po wody jest zmniejszona o 50%, nie trzeba jej już moczyć.)

  Dodaj olej do rondla wraz z naparem/wywarem i ziołami.

  Podgrzewaj, aż woda i olej zaczną bulgotać, a następnie zmniejsz ogień do małego wrzenia.

  Mieszaj od czasu do czasu i upewnij się, że zioła się nie przypalają ani nie przyklejają do dna garnka.

  Gotuj, aż cała woda odparuje i pozostanie tylko olej i zioła.

  Poszukaj tych znaków wskazujących, że woda odparowała: powstają tylko bardzo małe bąbelki. (Olej tworzy małe bąbelki, podczas gdy woda tworzy duże bąbelki). Przytrzymaj suchą szklankę lub szklany talerz nad garnkiem. Jeśli widać kondensację, oznacza to, że pozostała jeszcze woda.

  Kiedy uznasz, że mieszanka jest gotowa lub prawie gotowa, odcedź zioła. Powinieneś zostać z 4-6 uncjami płynnego oleju. Jeśli masz więcej, gotuj jeszcze trochę.

Sposób użycia: Przechowywać w zamkniętym szklanym słoju lub butelce z dala od bezpośredniego światła słonecznego i nakładać na skórę codziennie — lub tak często, jak chcesz!

 

Więcej przepisów na olejki do masażu

Przepis na olejek do masażu Vata (jesień i wczesna zima)
Przepis na olejek do masażu Kapha (późna zima i wczesna wiosna)
Domowy olejek do masażu na każdą porę roku

PRZYPISY

O’Donnell, K. (2015). Codzienna książka kucharska ajurwedy: sezonowy przewodnik po dobrym jedzeniu i życiu. Boulder, Kolorado: Szambala.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US