Przepis na olejek do masażu Kapha (późna zima i wczesna wiosna)

Olejek do masażu, zwłaszcza nasycony ziołami, może być czymś więcej niż tylko uczuciem- dobry nawilżacz skóry. Ajurweda uczy, że tłuszcz jest ściśle związany z miłością, satysfakcją i ochroną (Svoboda, 1999). Oprócz odżywiania i pielęgnacji skóry, stosowanie domowych olejków do masażu z dodatkiem ziół zapewnia uziemienie, wsparcie i ochronę ciała i umysłu. Codzienny automasaż olejkiem, zwany abhyanga, jest wspaniałą praktyką, zwłaszcza dla ukojenia doszy vata, ale może być praktykowany z korzyścią dla wszystkich typów. Olej bazowy i zioła można dostosować w zależności od konstytucji i pory roku.

Kapha dosha dominuje późną zimą i wczesną wiosną (O’Donnell, 2015). Ta pora roku charakteryzuje się ciężkością i wilgocią. Dlatego ten przepis na olejek do masażu Kapha zawiera zioła i przyprawy o rozgrzewającej i orzeźwiającej energii. Olejek musztardowy jest lekki i rozgrzewający, dlatego dobrze sprawdza się jako baza w okresie kapha. Olej migdałowy jest dobrym zamiennikiem, jeśli chcesz olej o nieco słodszej, bardziej kojącej energii.

Przepis na olejek do masażu Kapha

Dla uproszczenia możesz użyć dowolnej kombinacji sugerowanych ziół, o ile całość wynosi jedną uncję zioła wagowo. Wydajność: 4 uncje.

Składniki
~ 152 ~ 1 uncja łącznie dowolna kombinacja owoców czarnego pieprzu (Piper nigrum), goździków (Syzygium aromaticum), kłączy suszonego imbiru (Zingiber officinale), kłączy tataraku (Acorus calamus), kłączy jałowca (Juniperus spp.), gorczycy (Brassica nigra) ) nasiona i skórki pomarańczy (Citrus spp.).
6 uncji oleju musztardowego
16 uncji wody ~ 153 ~
Kierunki

  Umieść wybrane zioła (łącznie jedną uncję) w średniej wielkości rondlu z wodą.

  Doprowadzić mieszaninę do wrzenia, a następnie gotować na wolnym ogniu, aż woda zredukuje się o 50%.

  Zdejmij mieszaninę z ognia.

  Dodaj olej do rondla wraz z naparem/wywarem i ziołami.

  Podgrzewaj, aż woda i olej zaczną bulgotać, a następnie zmniejsz ogień do małego wrzenia.

  Mieszaj od czasu do czasu i upewnij się, że zioła się nie przypalają ani nie przyklejają do dna garnka.

  Gotuj, aż cała woda odparuje i pozostanie tylko olej i zioła.

  Poszukaj tych znaków wskazujących, że woda odparowała: powstają tylko bardzo małe bąbelki. (Olej tworzy małe bąbelki, podczas gdy woda tworzy duże bąbelki). Przytrzymaj suchą szklankę lub szklany talerz nad garnkiem. Jeśli widać kondensację, oznacza to, że pozostała jeszcze woda.

  Kiedy uznasz, że mieszanka jest gotowa lub prawie gotowa, odcedź zioła. Powinieneś zostać z 4-6 uncjami płynnego oleju. Jeśli masz więcej, gotuj jeszcze trochę.

Sposób użycia: Przechowywać w zamkniętym szklanym słoju lub butelce z dala od bezpośredniego światła słonecznego i nakładać na skórę codziennie — lub tak często, jak chcesz!

Więcej przepisów na olejki do masażu

Przepis na olejek do masażu Vata (jesień i wczesna zima)
Przepis na olejek do masażu Pitta (lato i późna wiosna)
Domowy olejek do masażu na każdą porę roku

PRZYPISY

O’Donnell, K. (2015). Codzienna książka kucharska ajurwedy: sezonowy przewodnik po dobrym jedzeniu i życiu. Boulder, Kolorado: Szambala.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US