Poznaj rodzinę mięty (+ przepis na miętową herbatę!)

Spaceruję po moich ogrodach w lipcowy wieczór, podziwiając bujną zieleń obfitującą w środku lata . Balsam pszczeli jest wysoki na klatkę piersiową i bliski kwitnienia, lawenda, kocimiętka i oregano są w pełnym rozkwicie; szałwia, rozmaryn, tymianek i bazylia prawie codziennie wypuszczają delikatne nowe listki; a mięta pieprzowa i melisa rozprzestrzeniają się obficie. Sprawdzam rozwój pąków balsamu pszczelego, tak jak ostatnio widziałem kolibra, wtykam nos w lawendę, żeby się głęboko wdychać, zrywam kilka gałązek kocimiętki dla kotka i szczypam listki bazylii na pesto, wyłapując zapach każdej rośliny, jak idę. Wszystkie te rośliny są ukochane i szeroko stosowane w celach kulinarnych, aromaterapeutycznych i leczniczych, a ponadto mają jeszcze jedną ważną cechę jednoczącą — wszystkie należą do rodziny miętowatych, Lamiaceae, która ma ponad 200 rodzajów i 7000 gatunków!

Do innych pospolitych roślin z rodziny miętowatych należą mięta zielona, ​​hyzop, serdecznik zwyczajny, majeranek, jarmułka, bazylia, samoleczenie, horehound i cząber; nie wspominając już o wielu odmianach mięt, takich jak mięta jabłkowa, mięta czekoladowa i mięta ananasowa.

Identyfikacja roślin rodziny miętowej

Rośliny z rodziny miętowatych to ptasi ptak, a jeśli zaczniesz je obserwować i porównywać, zauważysz, że mają następujące cechy:

 • Kwadratowe (czterostronne) łodygi (zwróć uwagę, że większość mięt, ale nie wszystkie, ma kwadratowe łodygi, a kilka nie-miętowych ma kwadratowe łodygi, ale nie pachną miętą)
 • Pary przeciwległych liści, które zmieniają kierunek i stopniowo zmniejszają się w kierunku wierzchołka łodygi
 • Małe kwiaty z pięcioma połączonymi płatkami (dwa w górę, trzy w dół) tworzące górne i dolne „wargi” tworzące kanaliki (idealne dla kolibrów i motyli!)
 • Kwiaty ułożone w okółki (kiście) u podstawy liści lub na końcach kłosów
 • Silnie aromatyczny (prawie wszystkie rośliny z rodziny miętowych mają silny aromat)
 • Prawdopodobnie siedzisz na swoim stojaku na przyprawy! (prawie połowa powszechnych przypraw kuchennych należy do rodziny mięty)

Mint Family Ziołolecznictwo

Aromatyczny charakter roślin z rodziny miętowych wynika z ich wysokiego poziomu olejków eterycznych, które również odpowiadają za bogaty smak ceniony w kuchni i wiele z ich właściwości leczniczych. Podczas gdy właściwości lecznicze roślin z rodziny miętowych są dość długą listą, wiele z nich mieści się w czterech kategoriach:

 • Nervine na dolegliwości układu nerwowego (niepokój, depresja, bóle głowy, bezsenność, demencja)
 • Pokarmowy przy dolegliwościach układu pokarmowego: (niestrawność, gazy, skurcze, nudności, kolka)
 • Przeciwdrobnoustrojowe na infekcje: (bakteryjne, wirusowe, grzybicze)
 • Oczyszczanie dolegliwości ze strony układu oddechowego (infekcja, przekrwienie, astma)

Więc jak oni to robią? Odpowiedź tkwi w lotnych olejkach. Rośliny te zawierają olejki eteryczne, takie jak mentol, tymol, cytronelal, limonen, kamfora, karwakrol i linalol, by wymienić tylko kilka. Pomijając działania przeciwdrobnoustrojowe (przejdziemy do tego), głównym działaniem olejków eterycznych jest rozluźnienie napięcia i skurczów w naszych narządach wewnętrznych. Nasz potężny zmysł węchu jest bezpośrednio połączony z układem limbicznym mózgu, który zarządza emocjami i pamięcią. Kiedy łapiemy zapach aromatycznej rośliny, zakończenia nerwowe są stymulowane do wysyłania impulsów do układu limbicznego i struktur zarządzających stresem w naszych narządach wewnętrznych; gdy lotne olejki dostaną się do naszej krwi, rozluźniają mięśnie gładkie dróg oddechowych i tkanki krążenia w jelitach, łagodząc napięcie i przywracając równowagę (Masé, 2013). Jeśli chodzi o działanie nerwowe, zrównoważony stan tworzony w naszych narządach wewnętrznych znajduje odzwierciedlenie w naszym stanie emocjonalnym poprzez uczucie „bycia w przepływie” lub poczucie harmonii. Masé (2013) postuluje, że jest to najprawdopodobniej spowodowane tym, że nowe zapachy oznaczają zmieniające się środowisko i działają jak swego rodzaju pobudka, pozwalając nam przejść od stresującego stanu do spokojniejszego stanu.

Jeśli chodzi o działanie przeciwdrobnoustrojowe roślin z rodziny mięty — krótko mówiąc, ich olejki eteryczne doskonale nadają się do zabijania mikroorganizmów, od bakterii i wirusów po grzyby. W średniowieczu aromaty były używane do rozsypywania ziół w gospodarstwach domowych w czasie chorób i zarazy w celu zwalczania „zła”, czyli mikroorganizmów. Jest też niesławna legenda o Czterech Złodziei, w której czterech braci, którzy zabrali się do rabowania grobów podczas dżumy dymieniczej, rzekomo używało mieszanki ziół (w tym lawendy, rozmarynu i mięty pieprzowej), aby chronić się przed infekcją. Współczesne badania naukowe potwierdzają przeciwdrobnoustrojowe działanie roślin z rodziny mięty na takie dolegliwości, jak przeziębienie, grypa, infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i opryszczka (opryszczka), by wymienić tylko kilka.

A co może być bardziej niebiańskiego niż aromaterapia rodzinna mięty jako lekarstwo na infekcje zatok? Niezależnie od tego, czy jest to filiżanka herbaty miętowej na przekrwienie błony śluzowej nosa, tymiankowa para na twarz na uspokojenie kaszlu, czy syrop hyzopowy na przekrwienie płuc, aromatyczne działanie tych roślin z rodziny mięty rozluźnia tkankę układu oddechowego i otwiera drogi oddechowe, umożliwiając przekrwienie. wyprowadź się i oddychaj swobodnie.

Ziołowe środki zaradcze z rodziny mięty

Istnieje tak wiele łatwych sposobów na włączenie podnoszącej na duchu, kojącej i pysznej natury mięty do swojego dnia — gliceryn z melisy poprawiający nastrój, miska tabbouleh z miętą na lunch, filiżanka zimnej herbaty miętowej na podwieczorek, powiew olejku lawendowego w godzinach szczytu, filiżanka kojącej herbaty z kocimiętki po posiłku lub orzeźwiający masaż stóp z olejkiem rozmarynowym na koniec dnia. Oto kilka prostych przepisów do wypróbowania.

Słoneczna herbata miętowa

Druk

Cudownie chłodzący napój na upalny letni dzień.
Składniki
~ 152 ~ 1/2 szklanki suszonych lub 1 szklanka świeżych liści mięty pieprzowej
1/2 galona wody z kranu ~ 153 ~
Kierunki

 • Umieść miętę pieprzową i wodę w szklanym słoju o pojemności 1/2 galona.
 • Ustaw w nasłonecznionym miejscu na 2-8 godzin.
 • Przechowywać w lodówce i pić jako zimny napój.

Herbata na brzuch

Druk

Nerwowe i trawienne działanie tych roślin tworzy kojącą mieszankę na bóle brzucha, przeziębienia i niepokój przed snem. Jest to szczególnie przyjemna mieszanka dla dzieci.
Składniki
Suszony liść kocimiętki
Suszony liść melisy
Suszone kwiaty rumianku
Kierunki

 • Wymieszaj dokładnie równe części kocimiętki, melisy i rumianku w słoiku, zakręć i etykiecie.
 • Aby zaparzyć herbatę, zaparz 1 łyżkę herbaty w 8 uncjach przegotowanej wody i pozostaw do zaparzenia na 3-4 minuty.
 • Posłodzić do smaku (lub nie) i cieszyć się.
 • Zauważ, że rumianek stanie się gorzki, jeśli będzie moczony zbyt długo.

Lawendowy miód

Druk

Pyszne na grzance, herbacie lub jogurcie; i kojący środek przeciwinfekcyjny na oparzenia i rany.
Składniki
Suszone lub świeże pąki kwiatowe lawendy
Miejscowy surowy miód
Kierunki

 • Napełnij słoik w 1/4-1/2 pąkami kwiatów, a następnie napełnij miodem.
 • Pokłuć nożem lub pałeczką, aby wymieszać i usunąć wszelkie pęcherzyki powietrza.
 • Pozwól mieszance parzyć przez tydzień do miesiąca, w zależności od preferowanej mocy, od czasu do czasu degustując, aż idealnie dopasuje się do Twoich kubków smakowych.

Gotowi na więcej?

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o leczniczych i terapeutycznych możliwościach roślin z rodziny miętowatych? Nasze internetowe kursy ziołowe zagłębiają się w wykorzystanie tych roślin w leczeniu dolegliwości układu nerwowego, układu pokarmowego i układu oddechowego oraz przywracaniu równowagi umysłu i ciała. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ziołolecznictwem, dołącz do nas na poziomie początkującym na internetowym wprowadzającym kursie ziołolecznictwa; jeśli masz wcześniejsze doświadczenie, wskocz na zaawansowany kurs ziołowy online. Oto uspokajające umysły, otwarte drogi oddechowe i łatwe trawienie!

PRZYPISY

Masé, Guido. (2013). Rozwiązanie Dzikiej Medycyny. Rochester, VT: Healing Arts Press.