Przepis na krem ​​z żywokostu na obolałe stawy i mięśnie

Czy ekstrakt z korzenia żywokostu (Symphytum officianale) może pomóc złagodzić ból stawów i mięśni? Wielu z tych, którzy do dziś śledzą ludowe zastosowanie żywokostu, tak myśli. Ponadto istnieją badania naukowe wykazujące skuteczność żywokostu w łagodzeniu bólu mięśni i stawów, z których niektóre zostały podkreślone w tym poście.

Ciepła pogoda zachęca nas do wyjścia na zewnątrz i większego ruchu. Niezależnie od tego, czy wędrowałeś, jeździłeś na rowerze, bawiłeś się, czy uprawiałeś sporty wodne, krem ​​z żywokostu może być wspaniałym sprzymierzeńcem we wspieraniu obolałych mięśni, które są wynikiem fizycznej, letniej aktywności. Z tego powodu dołączyłem również mój sprawdzony przepis na krem ​​z żywokostu na obolałe stawy i mięśnie!

Co to jest żywokost?

Nazwa żywokostu lekarskiego, Symphytum officinale, pochodzi od łacińskiego słowa confervere, oznaczającego rosnąć razem. Kiedy korzeń gotuje się w wodzie, tworzy lepką, klejopodobną pastę. Jest to niezapomniane, jeśli pracowałeś z nim, a niektórzy używają tej właściwości, aby przypomnieć sobie wielowiekowe stosowanie żywokostu – nakładanie żywokostu na kości, siniaki, skręcenia i drobne rany z zamiarem wspomagania gojenia!

Członek rodziny ogórecznikowatych, korzeń żywokostu, liście i łodygi mają wyraźną sierść szczeciniastych włosów. Ta bylina może dorastać do 4 stóp wysokości. Jego długie, lancetowate liście mogą mieć do 1 stopy długości bliżej dna łodygi i są krótsze w górnej części łodygi. Kwiaty żywokostu są dzwonkowate, purpurowe, różowe lub bladożółte i mają ciemny korzeń palowy.

Liście i łodygi żywokostu zawierają alkaloidy pirolizydynowe, które mogą powodować toksyczne uszkodzenia w przypadku spożycia w nadmiarze (Ulbricht, 2010). Dlatego nie zaleca się spożywania preparatów ziołowych z żywokostu, chyba że pod kierunkiem doświadczonego farmakologa i lekarza. Dowiedz się więcej w Kontrowersje dotyczące żywokostu: czy i czy można używać żywokostu wewnętrznie?

Miejscowe preparaty z żywokostu są generalnie bezpieczne pod warunkiem, że nie są stosowane w nadmiernej ilości lub na otwartą ranę. Dzieje się tak dlatego, że tylko niewielka ilość alkaloidów pirolizydynowych jest wchłaniana przez skórę (Jedlinszki i in., 2017). Kupując marki komercyjne, jeśli to możliwe, szukaj tych, z których usunięto alkaloidy pirolizydynowe.

Badania nad miejscowym stosowaniem żywokostu

Miejscowo ekstrakty z korzenia i liści żywokostu były tradycyjnie stosowane w przypadku siniaków, bólów mięśni i stawów, skręceń, łagodnych ran i dny moczanowej (Natural Medicines, 2020). Niektóre niedawne badania na ludziach wykazały, że ekstrakty mogą pomóc przy skręceniu kostki, bólu i sztywności kolana, bólach pleców i łagodnych otarciach skóry.

Zniekształcenia kostki

Skręcenie kostki może pojawić się znikąd i spowodować wiele bólu, ograniczeń i żalu, dopóki nie zostanie wyleczone. Co najmniej trzy badania na ludziach wykazały, że miejscowe stosowanie kremu zawierającego ekstrakt z korzenia żywokostu może bezpiecznie pomóc w bólu, obrzęku i objawach ruchowych związanych ze skręceniem kostki.

  W randomizowanym, kontrolowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą z udziałem 203 pacjentów, aplikacja 10% kremu z żywokostu była dobrze tolerowana, zmniejszała obrzęk i ból oraz poprawiała mobilność (Kucera i in., 2004).

  W wieloośrodkowym, randomizowanym, podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu z udziałem 142 uczestników skręcenia stawu skokowego, wyciąg z korzenia żywokostu stosowany 4x dziennie przez 8 dni poprawił ból, obrzęk i mobilność bez żadnych niepożądanych reakcji (Koll i in., 2004) .

  W randomizowanym, wieloośrodkowym badaniu z udziałem 164 pacjentów ze skręceniem stawu skokowego, obrzęk i ból zostały skuteczniej złagodzone przy użyciu ekstraktu z korzenia żywokostu w porównaniu z żelem z diklofenakiem (Predel i in., 2005).

Chociaż potrzebne są większe i więcej badań, aby w pełni określić bezpieczeństwo i skuteczność, krótkotrwałe miejscowe stosowanie żywokostu może zapewnić spokój ducha, ulgę i wsparcie podczas odpoczynku i leczenia, po wszelkich dodatkowych zaleceniach lekarza.

Na ból i sztywność kolana

Ból i sztywność kolana mogą być uporczywym zmartwieniem, które powstrzymuje wiele osób przed wykonywaniem czynności, które sprawiają im przyjemność. Dwa interesujące badania wykazały, że miejscowe stosowanie produktu zawierającego ekstrakt z korzenia żywokostu pomogło na ból i sztywność kolana. W jednym z tych badań średni czas, w jakim uczestnicy doświadczali bólu i sztywności kolana przed badaniem, wynosił sześć i pół roku!

  W randomizowanym, kontrolowanym placebo, podwójnie ślepym, wieloklinicznym badaniu, 43 ochotników z chorobą zwyrodnieniową stawów stosowało miejscowo krem ​​zawierający żywokost, kwas garbnikowy i eukaliptus lub krem ​​placebo 3x dziennie przez 6 tygodni. Ziołowy krem ​​do stosowania miejscowego przygotowano w dwóch różnych mocach, jako dodatkową miarę skuteczności. Grupy stosujące preparaty ziołowe zgłosiły znacznie większą redukcję bólu i sztywności związanej z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego bez poważnych działań niepożądanych (Smith & Jacobson, 2011).

  W randomizowanym, podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu, 220 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego stosowało komercyjny wyciąg z korzenia żywokostu do stosowania miejscowego lub placebo. W grupach stosujących produkt z żywokostu zaobserwowano znaczną redukcję bólu. Jako dodatkową miarę skuteczności, grupy, którym polecono stosowanie preparatu z żywokostu przez najdłuższy okres czasu, doświadczyły największej poprawy. (Grube i in., 2007).

Oczywiście potrzeba więcej badań, aby potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo. Jednak osoby z bólem kolana mogą chętnie wypróbować miejscowy preparat, który może pomóc oprócz wszelkich innych zaleceń lekarza.

Na ból pleców

Jako licencjonowany masażysta od piętnastu lat zauważyłem, że ból pleców może być spowodowany różnymi przyczynami i może być bardzo wyniszczający. Czasami masowanie miejscowych maści może pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny.

Trzy badania kliniczne dostarczyły dowodów, że maści zawierające korzeń żywokostu pomogły zmniejszyć ból pleców. Chociaż może istnieć wiele przyczyn bólu pleców, te małe badania dają obiecujące wyniki, że korzeń żywokostu może oferować potencjalne korzyści przeciwbólowe i przeciwzapalne. Potrzebne są dalsze badania.

  W podwójnie ślepym, randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniu z udziałem 120 pacjentów z ostrym bólem pleców, objawy szybko zmniejszyły się w grupie stosującej 4 gramy maści zawierającej 35% ekstraktu z korzenia żywokostu 3x dziennie przez 5 dni (Giannetti i wsp. , 2010).

  W małym badaniu z udziałem 30 osób ból dolnej części pleców spowodowany ćwiczeniami został zmniejszony dzięki maści zawierającej żywokost. Krem nakładano na miejscowy odcinek lędźwiowy 4x w ciągu dnia ćwiczeń, przy czym pierwsza aplikacja była przed ćwiczeniami (Jurcau i Jurcau, 2013).

  Przeprowadzono wieloośrodkowe, randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane badanie kliniczne z udziałem 161 pacjentów cierpiących na ostry ból krzyża. Maść zawierająca żywokost pomogła zmniejszyć ból w dole pleców (Stam i in., 2001).

Na powierzchowne siniaki

Żywokost był od dawna używany w tradycjach ludowych na siniaki i otarcia. Chociaż w przeszłości był stosowany na otwarte rany, obecnie nie zaleca się go w połączeniu z toksycznymi alkaloidami pirolizydynowymi, które mogą łatwiej wchłaniać się do organizmu przez otwartą ranę. Dodatkowo zastosowanie na głęboką ranę może sprzyjać gojeniu się zewnętrznej skóry, z którą preparat ma bezpośredni kontakt szybciej niż z głębszą tkanką, co prowadzi do powstania ropnia. Z tego powodu unika się żywokostu na skaleczeniach lub ranach kłutych.

  W badaniu z udziałem 712 dzieci z powierzchownymi ranami stosowanie 25% kremu z żywokostu przez tydzień lub do dwóch tygodni (2-4x dziennie) zapewniało wysoki stosunek korzyści do ryzyka (Kucera i in., 2018).

  W randomizowanym, podwójnie ślepym badaniu z udziałem 278 pacjentów ze świeżymi otarciami miejscowy preparat zawierający 10% wyciąg z liści żywokostu stosowany przez 2-3 dni skracał czas gojenia się ran u dorosłych i dzieci bez skutków ubocznych (Barna i in., 2012).

Bezpieczeństwo stosowania miejscowego

Kiedy zbierasz żywokost lub kupujesz od niekomercyjnego dostawcy, pamiętaj, że w obrębie gatunku występuje różnorodność. Hybrydy i inne gatunki mogą mieć podobny wygląd, ale mogą mieć znacząco różne ilości toksycznych alkaloidów pirolizydynowych (Kucera i in., 2018). Upewnij się, że korzeń i liść żywokostu lekarskiego (Symphytum officinale) zawsze kupujesz z zaufanego źródła.

Unikaj stosowania wyciągów z żywokostu na uszkodzoną skórę lub otwarte rany. Unikaj również stosowania przez ponad dwa tygodnie lub nadmiernych stężeń zawierających ponad 100 mcg alkaloidów pirolizydynowych (Wichtl, 2004 & Ulbricht, 2010).

Nie używaj żywokostu u bardzo małych dzieci lub w czasie ciąży lub laktacji. Unikaj żywokostu przy pewnych schorzeniach, takich jak choroby wątroby. Unikaj leków, które indukują CYP3A4 lub są hepatotoksyczne (Natural Medicines, 2020). Skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli masz jakiekolwiek pytania przed użyciem. Jak w przypadku każdego nowego leczenia, należy przerwać stosowanie, jeśli wystąpi jakiekolwiek podrażnienie. W niektórych przypadkach maści z żywokostem powodowały zaczerwienienie, swędzenie i wysypkę (Smith, 2011).

Przepis na krem ​​z żywokostu dla komfortu mięśni i stawów

Ten przepis na krem ​​z żywokostu doskonale sprawdza się w miejscowych obszarach, w których występują łagodne siniaki lub ból tkanek miękkich. Niewielką ilość (nie przekraczającą łyżeczki) nakładać miejscowo 2-3x dziennie przez okres do 2 tygodni. Zapoznaj się z przeciwwskazaniami żywokostu przed jego użyciem.

Aby zrobić ten przepis, najpierw musisz przygotować nalewkę z korzenia żywokostu. Odbywa się to poprzez namoczenie korzenia w co najmniej 50% alkoholu przez co najmniej dwa tygodnie. Upewnij się, że używasz korzenia żywokostu z renomowanego źródła, które właściwie zidentyfikowało gatunek. Jeśli to możliwe, wybieraj żywokost uprawiany metodami ekologicznymi. Po przygotowaniu nalewki możesz ubić wspaniały krem ​​na stawy i mięśnie! Pamiętaj, aby w miarę możliwości wybierać organiczne oleje nośnikowe i olejki eteryczne. Wydajność: około 5 filiżanek ubitego balsamu.

Składniki

Nalewka z żywokostu
1 uncja suszonego organicznego korzenia żywokostu lekarskiego (Symphytum officinale).
1 litr 50% alkoholu
1 mały szklany słoik konserwowy z pokrywką

Krem z żywokostu
½ szklanki organicznego oleju słonecznikowego
¼ szklanki organicznego oleju z krokosza barwierskiego
2 ½ szklanki organicznego, nierafinowanego oleju kokosowego
½ szklanki organicznego, nierafinowanego masła kakaowego
1/8 szklanki nalewki z żywokostu lekarskiego (Symphytum officinale), kupiona w sklepie lub z przepisu powyżej.
12 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej (Mentha piperita).
12 kropli olejku z jagód jałowca (Juniperus communis).
12 kropli olejku z czarnego pieprzu (Piper nigrum).
Podwójny bojler
Mikser elektryczny (taki jak KitchenAid) lub blender
Szklana miska z pokrywką
Małe szklane słoiki z pokrywkami do dzielenia się (opcjonalnie)

Kierunki

  Najpierw przygotuj nalewkę z korzenia żywokostu, łącząc suszony korzeń żywokostu z alkoholem w wysterylizowanym, suchym, szklanym słoiku. Uszczelnij pokrywką, a następnie opisz składniki i datę. Ustaw na nasłonecznionym parapecie i potrząsaj raz dziennie przez 2-4 tygodnie.

  Po 2-4 tygodniach odcedź korzeń z alkoholu za pomocą filtra do kawy umieszczonego w siatce drucianej lub podobnym ustawieniu. Zachowaj pozostałą porcję płynnego alkoholu. To jest nalewka. Odłóż ⅛ szklanki na przepis na krem, a resztę przechowuj w szklanym słoju. Etykieta ze składnikami i datą wykonania.

  Aby przygotować krem, połącz olej słonecznikowy, olej szafranowy, olej kokosowy i masło kakaowe w podwójnym bojlerze na małym ogniu, aż do całkowitego stopienia. Zdjąć z ognia. Przykryj, ale zostaw mały otwór na powietrze.

  Pozostaw mieszaninę olejów do ostygnięcia, aż osiągnie temperaturę pokojową, co może zająć 8-12 godzin. Jest gotowe, gdy mieszanina nieco się zestali i uzyska mętną, kremową i lekko lejącą konsystencję.

  Przenieś schłodzoną mieszaninę oleju i masła do stojącego miksera elektrycznego lub blendera.

  Dodaj ⅛ szklanki nalewki z żywokostu i wszystkie olejki eteryczne do schłodzonej mieszaniny oleju i masła.

  Rozpocznij miksowanie na niskim poziomie. Gdy konsystencja zacznie gęstnieć, zwiększ nieco obroty miksera. Gdy konsystencja zgęstnieje jeszcze bardziej, zwiększ nieco obroty miksera. Mieszaj przez około 10 minut, aż będzie ładnie ubita

  Przełóż gotowy krem ​​z żywokostu do zdezynfekowanych szklanych słoików. Zakręć, a następnie opisz słoiki datą produkcji i składnikami.

Przepis na około 5 filiżanek bitej śmietany. Bez nadmiernej ekspozycji na powietrze lub ciepło – i bez zanieczyszczenia krzyżowego – receptura powinna trwać tak długo, jak data ważności użytych olejów nośnikowych.

Do użycia. Zdrowi dorośli: wmasuj około 1 łyżeczkę kremu w miejscowy obszar do 4x dziennie przez okres do 2 tygodni. Przed użyciem przeczytaj sekcję Bezpieczeństwo stosowania miejscowego tego artykułu (powyżej).

Ten przepis jest przeciwwskazany dla małych dzieci i osób z pewnymi schorzeniami. Przed użyciem wykonaj test płatkowy na skórze, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę i nigdy nie używaj na głęboką ranę. Zapytaj swojego lekarza, jeśli masz jakieś pytania.

Na zakończenie, 

Wyciągi z korzenia żywokostu były używane przez zielarzy i ludowe tradycje od wieków do łagodzenia bólu. Ostatnie badania sugerują korzyści miejscowe, ale potrzebne są dalsze badania. Jako licencjonowany masażysta wielokrotnie osobiście przygotowałem ten krem ​​z żywokostu i rozdawałem go moim klientom w słoikach. Wielu powiedziało, że pomogło im to w różnych dolegliwościach i bólach!

PRZYPISY

Barna, M., Kucera, A., Hladikova, M. i Kucera, M. (2012). Gojenie się ran kremu z ekstraktem z ziół symphytum (Symphytum × uplandicum Nyman) u dzieci: randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą. Arzneimittelforschung, 62(06), 285-289. https://doi.org/10.1007/s10354-007-0474-y

~ 152 ~ Giannetti, BM, Staiger, C., Bulitta, M. i Predel, HG (2010). Skuteczność i bezpieczeństwo maści z ekstraktu z korzenia żywokostu w leczeniu ostrego bólu górnej lub dolnej części pleców: Wyniki podwójnie ślepej, randomizowanej, kontrolowanej placebo, wieloośrodkowej próby. Brytyjski dziennik medycyny sportowej, 44(9), 637-641. https://doi.org/10.1136/bjsm.2009.058677

Grube B., Grünwald J., Krug L. i Staiger C. (2007). Skuteczność maści ekstraktu z korzenia żywokostu (Symphyti offic. Radix) w leczeniu pacjentów z bolesną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego: Wyniki podwójnie ślepej, randomizowanej, dwuośrodkowej próby kontrolowanej placebo. Fitomedycyna, 14(1), 2-10. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2006.11.006

Jedlinszki, N., Balázs, B., Csányi, E. i Csupor, D. (2017). Penetracja likopsaminy z maści z żywokostu przez ludzki naskórek. Toksykologia regulacyjna i farmakologia, 83, 1-4. https://doi.org/10.1016/j.yrtph.2016.11.015 

Jurcău, R. i Jurcău, I. (2013). Wpływ umiarkowanego wysiłku fizycznego na podostry ból krzyża po leczeniu maścią Symphytum officinale. Palestrica of the Third Millennium Civilization & Sport, 14(3).

Koll, R., Buhr, M., Dieter, R., Pabst, H., Predel, HG, Petrowicz, O., … & Staiger, C. (2004). Skuteczność i tolerancja ekstraktu z korzenia żywokostu (Extr. Rad. Symphyti) w leczeniu zniekształceń stawu skokowego: Wyniki wieloośrodkowego, randomizowanego, kontrolowanego placebo badania z podwójnie ślepą próbą. Fitomedycyna, 11(6), 470-477. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2004.02.001

Kucera, A., Barna, M., Holcova, S., Horacek, O., Hladiková, M., & Ottillinger, B. (2018). Tolerancja i skuteczność kremu przeciwurazowego z ekstraktem z ziela żywokostu lekarskiego w zastosowaniu pediatrycznym na skórę nieuszkodzoną i uszkodzoną. International Journal of Pediatrics and Adolescent Medicine, 5(4), 135-141. https://doi.org/10.1016/j.ijpam.2018.11.002

Kučera M., Barna M., Horáček O., Kováriková J. i Kučera A. (2004). Skuteczność i bezpieczeństwo stosowanego miejscowo kremu z wyciągiem z ziół Symphytum w leczeniu zniekształceń stawu skokowego: Wyniki randomizowanego kontrolowanego badania klinicznego z podwójnie ślepą próbą. WMW Wiener Medizinische Wochenschrift, 154(21), 498-507. https://link.springer.com/article/10.1007/s10354-004-0114-8

Leki naturalne (2020). Żywokost [artykuł online]. Pobrane z https://naturalmedicines.therapeuticresearch.com/databases/food,-herbs-supplements/professional.aspx?productid=295

Predel, HG, Giannetti, B., Koll, R., Bulitta, M., & Staiger, C. (2005). Skuteczność maści z ekstraktu z korzenia żywokostu w porównaniu z żelem Diclo-fenac w leczeniu zniekształceń stawu skokowego: wyniki ślepego obserwatora, randomizowanego, wieloośrodkowego badania. Fitomedycyna, 12(10), 707-714. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2005.06.001

~ 152 ~ Smith, DB i Jacobson, BH (2011). Wpływ mieszanki ekstraktu z korzenia żywokostu (Symphytum officinale L.) i kremów kwasu garbnikowego w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego: randomizowane, kontrolowane placebo, podwójnie ślepe, wielokliniczne badania. Journal of chiropraktyka, 10(3), 147-156. https://doi.org/10.1016/j.jcm.2011.01.003

Stam, C., Bonnet, MS i van Haselen, RA (2001). Skuteczność i bezpieczeństwo żelu homeopatycznego w leczeniu ostrego bólu krzyża: wieloośrodkowe, randomizowane, porównawcze badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą. Brytyjski Dziennik Homeopatyczny, 90(01), 21-28. https://doi.org/10.1054/homp.1999.0460

Ulbricht, C. (2010). Norma naturalna. Przewodnik po ziołach i suplementach. Odniesienie oparte na dowodach. Maryland Heights, MO. Mosby Elsevier.

Wichtl, M. (2004). Leki ziołowe i fitofarmaceutyki. Podręcznik do praktyki na podstawie naukowej. Centurian, RPA: Medpharm Scientific Publishers.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US