Oddychaj łatwiej dzięki udrażniającej-ziołowej parze

Kiedy dostaję przeziębienia, moją najmniej ulubioną rzeczą jest to, że nie jestem w stanie dobrze oddychać. Mam nawet sny, kiedy jestem zatłoczony, że tonę, bardzo mi to przeszkadza. Zrobię wszystko, żeby znów lepiej oddychać! Zanim zacząłem uczyć się o ziołolecznictwie, korzystałem z bardziej konwencjonalnych metod łagodzenia zatorów. Wiele naprawdę nie działało aż tak dobrze na początku i miało dość paskudne skutki uboczne.

Wraz z wcieraniem oparów, para jest wysoce zalecana podczas choroby i przekrwienia. Pomaga utrzymać nawilżenie dróg nosowych, rozluźnia śluz w klatce piersiowej i zatokach oraz łagodzi uczucie zatkanego nosa.

Starożytna historia łaźni parowych

Ziołowe kąpiele parowe były popularne na całym świecie w wielu starożytnych cywilizacjach i kulturach. Od Mongołów po Majów, od Rzymian po rdzennych Amerykanów, łaźnie parowe były wykorzystywane nie tylko w celach kosmetycznych i luksusowych; pierwotnie były wykorzystywane do właściwości leczniczych, które zapewniają parujące, pachnące kąpiele. Za pomocą pary starożytni zielarze byli w stanie wydobyć niektóre lecznicze składniki świeżej rośliny do powietrza (prawie dużo olejków eterycznych) do wdychania. W czasie choroby para była używana wraz z innymi miksturami ziołowymi, aby złagodzić przekrwienie, rozluźnić mięśnie i koją umysł i duszę.

Ziołowe składniki pomagające złagodzić zatory

Chociaż w moim przepisie na udrażnianie parą ziołową wymieniam najczęściej używane zioła na przekrwienie, jest sporo dodatkowych ziół, których możesz użyć w poniższym przepisie. Wybierz zioła, które możesz mieć pod ręką lub w przydomowym ogródku i zastąp je swoim przepisem!

 • Bazylia – Naturalny środek wykrztuśny, bazylia działa świetnie na przekrwienie klatki piersiowej, problemy z płucami i układem oddechowym. Naturalnie antyseptyczny, antybakteryjny i zmniejszający przekrwienie.
 • Rumianek – naturalny środek przeciwhistaminowy i przeciwdrgawkowy, rumianek pomaga również uspokoić umysł, dzięki czemu można się dobrze wyspać!
 • Cynamon – Naturalnie przeciwwirusowy i antyseptyczny, cynamon jest również doskonałym środkiem zmniejszającym przekrwienie. Jego właściwości rozgrzewające pomagają zwiększyć krążenie.
 • Goździk – Naturalny środek wykrztuśny, goździk jest również wysoce antyseptyczny i rozgrzewający, podobnie jak cynamon.
 • Igły cyprysowe, jodłowe i sosnowe – jeśli mieszkasz we właściwym miejscu, możesz je znaleźć na swoim podwórku! Cyprys jest naturalnym środkiem antyseptycznym i wykrztuśnym. Igły jodły są naturalnym środkiem przeciwkaszlowym i wykrztuśnym. Igły sosnowe są naturalnym środkiem zmniejszającym przekrwienie i wykrztuśnym. Wszystkie z nich są naturalnie antyseptyczne i są świetne na kaszel i przekrwienie.
 • Eukaliptus – Wszystkie wersje eukaliptusa, w tym eukaliptus cytrynowy, są wspaniałe na przekrwienie klatki piersiowej, kaszel i zatkany nos.
 • Lawenda – Jeden z najdelikatniejszych olejków eterycznych, który prawie trafia do każdego mojego przepisu, lawenda jest wysoce antyseptyczna i antybakteryjna. Jako członek rodziny mięty, lawenda świetnie sprawdza się w otwieraniu dróg oddechowych, a jednocześnie pomaga uspokoić się i zapewnić spokojny sen.
 • Skórki cytryny, limonki i pomarańczy – Wysoce antyseptyczne i antybakteryjne skórki cytrusów zawierają olejki eteryczne z owoców, które pomagają rozbić śluz i złagodzić przekrwienie.
 • Słodki Majeranek – Wysoce antyseptyczny i przeciwwirusowy, słodki majeranek jest doskonałym środkiem wykrztuśnym, który pomaga udrożnić drogi oddechowe i rozluźnia ciało, zapewniając dobry sen.
 • Peppermint – Jedna z mięt o wyższej zawartości mentolu, mięta pieprzowa ma naturalne działanie antybakteryjne i wykrztuśne.
 • Rozmaryn – Silnie antyseptyczny rozmaryn to kolejny członek rodziny mięty, który świetnie otwiera drogi oddechowe i łagodzi przekrwienie.
 • Mięta zielona – Znacznie łagodniejsza niż mięta pieprzowa, mięta zielona nadal doskonale oczyszcza drogi oddechowe. Naturalny środek wykrztuśny, mięta zielona jest mniej dotkliwa niż mięta pieprzowa i lepsza dla młodych.
 • Tymianek – Wysoce antyseptyczny i przeciwwirusowy, tymianek jest naturalnym środkiem wykrztuśnym i używanym od wieków przy przekrwieniu klatki piersiowej i kaszlu.

Udrażniająca ziołowa para

Drukuj

Ten zmniejszający przekrwienie ziołowy przepis na parę jest niesamowity i bardzo skuteczny sam w sobie, bez olejków eterycznych. (W przypadku małych dzieci całkowicie pomiń olejki eteryczne.) Przygotowaną z solą, możesz również użyć tej mieszanki do kąpieli stóp, a nawet wlać trochę do torebki z herbatą do kąpieli w celu udrożnienia kąpieli. Zachowaj ostrożność przed położeniem twarzy na misce, aby upewnić się, że nie poparzysz się początkowym uderzeniem pary. Nie umieszczaj twarzy dziecka bezpośrednio nad miską. Zamiast tego zróbcie „namiot” z kocem lub prześcieradłem i usiądźcie z nimi wokół miski.

Składniki
~ 152 ~ ¼ szklanki liści eukaliptusa
2 łyżki stołowe. liść mięty pieprzowej
2 łyżki stołowe. liść rozmarynu
3 łyżki. tymianek
1 łyżka. pąki lawendy
¼ szklanki soli z Morza Martwego
2 krople olejku eukaliptusowego, opcjonalnie (nie dla dzieci poniżej 10. roku życia)
2 krople olejku eterycznego z mięty pieprzowej, opcjonalnie (nie dla dzieci poniżej 6. roku życia)
2 krople olejku lawendowego (opcjonalnie)

Kierunki

 • Jeśli używasz olejków eterycznych, wymieszaj je z solą z Morza Martwego, aż do całkowitego równomiernego rozprowadzenia.
 • Wymieszaj wszystkie zioła i mieszaj, aż dobrze się połączą. Przechowywać w słoiku Mason w chłodnym ciemnym miejscu, gdy nie jest używany.
 • Zagotuj 4-6 szklanek wody. Do dużej miski dodaj 1 łyżkę. ziołowej mieszanki soli.
 • Zalej zioła wrzątkiem i przykryj miskę. Odstaw na 5-10 minut.
 • Zakryj głowę ręcznikiem i umieść twarz nad miską, używając ręcznika jako namiotu do utrzymywania pary.
 • Z zamkniętymi oczami i twarzą w odległości 5-10 cali od gorącej wody, wdychaj ziołową dobroć nie dłużej niż 10 minut na raz.
 • Możesz też użyć ½ szklanki tego płynu do kąpieli stóp!

Ten post został napisany przez The Hippy Homemaker, Christinę, która uwielbia dzielić się swoją wiedzą na temat ekologicznego i przyjaznego dla środowiska życia, naturalnego zdrowia, aromaterapii, ziołolecznictwa i nie tylko!

Zapisz

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US