Naturalna ulga dla alergików: Płukanki do nosa, Płukanki do oczu & Pary ziołowe

Naturalne złagodzenie alergii jest czymś, czego wielu z nas szuka, często z desperacją w miesiącach wiosennych i letnich. Podczas obu ciąż miałam najgorsze alergie, jakie można sobie wyobrazić – było tak źle, że ludzie zatrzymywali się i patrzyli na mnie, często ze współczuciem, a czasem z niepokojem. Wyjście na zewnątrz na zaledwie pięć minut oznaczało cierpienie z powodu okropnego ataku alergii, który utrzymywał się przez wiele godzin.

Chcąc uniknąć narażenia mojego nienarodzonego dziecka na leki, jednocześnie wiedząc, że nie mogę ukrywać się w domu przez cały sezon alergiczny, zaczęłam szukać szybkiego sposobu na oczyszczenie zatok z pyłków. I wtedy odkryłam magię garnka neti. Szczerze mówiąc, wszędzie nosiłem ze sobą garnek neti, razem z małą torebką soli, abym mógł go użyć po przybyciu na miejsce. Wypłukanie całego pyłku z moich zatok przyniosło natychmiastową, słodką ulgę!

Płukanki do nosa, płukanki do oczu i pary ziołowe pomagają usunąć drażniący pyłek z wrażliwych błon śluzowych. Po usunięciu alergenu reakcja alergiczna organizmu ustaje lub przynajmniej słabnie. Proste mycie słoną wodą lub oczyszczanie z pary może pomóc szybko zająć się sprawami. Dodatek ziół może dodatkowo przyspieszyć gojenie tkanek podczas otwierania kanałów zatokowych.

Zioła do stosowania w płukankach i płynach do płukania dla naturalnej ulgi w alergiach

Ściągające, wrażliwe i łagodzące działanie tych ziół pomaga złagodzić objawy alergii, jednocześnie wspomagając gojenie. Wiele z tych ziół jest również wspaniałymi środkami przeciwzapalnymi.

Ściągające Zioła

Ściągające zioła są wskazane w obfitych, wodnistych wydzielinach. Rośliny o tym działaniu pomogą napiąć tkanki, jednocześnie zmniejszając stany zapalne i podrażnienia.

 • Świetlik lekarski (Euphrasia officinalis)
 • liść maliny (Rubus idaeus)
 • Yerba santa (Eriodictyon californica, E. angustifolia)
 • Yerba mansa (Anemopsis californica)
 • Kwiat czarnego bzu (Sambucus nigra)
 • Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
 • Samoleczenie (Prunella vulgaris)
 • Róża (gatunek Rosa)

Wrażliwe zioła

Rośliny o wrażliwym działaniu wspomagają gojenie tkanek poprzez granulację komórkową i dlatego mogą być pomocne w przypadkach, gdy doszło do uszkodzenia tkanki.

 • Żywokost lekarski (Symphytum officinale)
 • Calendula (Calendula officinalis)
 • Babka (gatunek babki)
 • Rumianek (Matricaria chamomilla, M. recutita)
 • Samoleczenie (Prunella vulgaris)

Zioła łagodzące

Jak balsam, kojące zioła koją tkanki i łagodzą dyskomfort, pomagając stworzyć barierę ochronną między drażniącą a podrażnioną tkanką, przynosząc ulgę objawową. Ponadto, jeśli istnieje poczucie suchości leżące u podłoża alergicznych wydzielin, zioła łagodzące są dobrym dodatkiem do preparatów, aby zmniejszyć intensywność ziół ściągających.

 • Żywokost lekarski (Symphytum officinale)
 • Śliski Wiąz (Ulmus rubra)
 • Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis)
 • Fiolet (gatunki fiołków) 

Jak zrobić płukankę do nosa

Najprostsze płukanie nosa polega na połączeniu 1 szklanki destylowanej lub przegotowanej wody (schłodzonej do temperatury pokojowej) z ¼ do ½ łyżeczki soli. Jeśli chcesz zwiększyć moc uzdrawiania, wybierz spośród powyższych ziół, aby zrobić swoje pranie. Możesz wybrać tylko jedno z ziół i użyć go do przygotowania leczniczej herbaty do mycia lub użyć kombinacji ziół. W przypadku bardzo cieknących zatok będziesz potrzebować większej ilości napinającego zioła ściągającego. Jeśli zatoki wydają się zranione i podrażnione, dodaj lecznicze zioło. W przypadku zatok, które wydają się nieco suche pod warstwą śluzu, dodaj zioło łagodzące.

Uwaga: porady dotyczące mieszania są oparte na pracy zielarza jima mcdonalda.

Ogólny przepis na płukanie zatok ~ 753 ~ Drukuj ~ 253 ~ ~ 453 ~
Składniki

1 łyżka mieszanki suszonych ziół

¼ do ½ łyżeczki soli

½ łyżeczki sody oczyszczonej, opcjonalnie – podobno pomaga rozrzedzić wydzielanie śluzu (Khalsa, 2005)

1 szklanka przegotowanej wody

Kierunki

 • Moc zioła w wodzie w przykrytym żaroodpornym pojemniku przez 10 do 15 minut.
 • Odcedź zioła z herbaty przez filtr do kawy, aby usunąć wszystkie małe cząstki ziół z roztworu.
 • Dodaj sól i opcjonalnie sodę oczyszczoną i dobrze wymieszaj, aby się rozpuściła.
 • Kiedy płyn ostygnie do temperatury pokojowej, użyj go w garnku Neti, aby przepłukać zatoki.
 • Jeśli nie masz pojemnika na neti, możesz spróbować wciągnąć płyn nosem. Poczekaj chwilę, a następnie wydmuchaj cały rozpuszczony śluz.
 • Upewnij się, że garnek neti jest czyszczony i dezynfekowany po każdym użyciu.
 • Jeśli jesteś naprawdę wypchany, możesz zrobić parę przed płukaniem nosa, aby rozluźnić śluz.

Potrzebujesz ziół i olejków eterycznych do swoich płukanek, myjek i par? Mountain Rose Herbs oferuje wysokiej jakości, ekologicznie uprawiane i zbierane zioła i olejki eteryczne! Idealny do przygotowywania własnych środków w domu.

Jak zrobić płukanki do oczu i kompresy

Istnieje kilka sposobów na przyniesienie ulgi ziołowej podrażnionym, alergicznym oczom. Jednym z nich jest użycie naparu ziołowego do bezpośredniego przemycia oka, a drugim wykonanie cudownego okładu leczniczego, który może być szczególnie przydatny w pracy z dziećmi. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas płukania oczu, jest utrzymywanie wszystkiego w czystości, ponieważ nie chcesz wprowadzić bakterii do oka. Następnie będziesz chciał rozważyć, jakich ziół użyć. Klasycznym ziołem dla alergików jest świetlik. Świetlik jest uważany za środek antyalergiczny i znany jest z „wzmacniania rozciągliwej struktury oczu”, co czyni go wspaniałym sprzymierzeńcem w łagodzeniu dyskomfortu alergicznych oczu (Jones, 1994). Zioła wymienione powyżej są potencjalnymi wyborami. Jeśli oko jest szorstkie lub suche, pamiętaj o włączeniu do swojej formuły ziół łagodzących podrażnienia.

Ogólny przepis na przemywanie oczu

Drukuj

Składniki

1 łyżka mieszanki suszonych ziół

szczypta soli

1 szklanka przegotowanej wody destylowanej Szklana muszla oczna

Kierunki

 • Gotuj muszlę oczną przez 5 minut, aby ją wysterylizować.
 • Zaparzaj zioła w przykrytym żaroodpornym pojemniku przez 10 do 15 minut.
 • Podobnie jak w przypadku płukania nosa, odcedź zioła z herbaty przez filtr do kawy, aby usunąć wszystkie małe kawałki ziół z roztworu.
 • Dodaj szczyptę soli i dobrze wymieszaj, aby się rozpuściła.
 • Gdy płyn ostygnie do temperatury pokojowej, użyj go w muszli ocznej, aby przemyć oczy. Pamiętaj, aby wysterylizować miseczkę między oczami, aby nie przenosić zarazków z jednego oka na drugie. Lub użyj dwóch muszli ocznych, po jednej na każde oko.

Kojąca ulga w oczach bez muszli ocznej

Jeśli nie masz lub nie chcesz używać muszli ocznej, nadal możesz czerpać korzyści z ziołowego przemywania oczu, robiąc leczniczy kompres. Przygotuj ziołowy płyn w sposób opisany powyżej i nasącz szmatkę w naparze ziołowym. Delikatnie wyciśnij nadmiar płynu. Połóż szmatkę na oczy na 5 do 10 minut. Powtarzaj kilka razy dziennie. Aby uzyskać jeszcze prostsze rozwiązanie, po prostu namocz kilka torebek herbaty w ciepłej wodzie i przyłóż je do oczu jako kompres. Rumianek i czarna herbata to dobry wybór dla tego super łatwego środka, idealnego dla zapracowanego rodzica.

Jak zrobić aromatyczną parę

Pary są wspaniałe do otwierania zatkanych kanałów nosowych i do wypłukiwania alergenów. Chociaż pary mogą nie być tak skuteczne jak pranie bezpośrednie, nadal skutecznie przynoszą ulgę w alergiach. Pary są zwykle wytwarzane z aromatycznych ziół i olejków eterycznych. Ostry aromat pomaga otworzyć zatkane zatoki i zmniejszyć stan zapalny w jamie zatok. Możesz użyć ziół, olejków eterycznych lub kombinacji obu. Jeśli robisz parę dla dziecka, zioła są najlepszym wyborem.

Dobry wybór ziół na parze to: rumianek, lawenda, tymianek, szałwia, rozmaryn i mięta.

Dobry wybór olejków eterycznych to: eukaliptus*, lawenda, rozmaryn*, rumianek niemiecki, kadzidło, mięta zielona i drzewo herbaciane.

*Nie stosować u małych dzieci poniżej szóstego roku życia. Ważne jest, aby bezpiecznie stosować olejki eteryczne, zwłaszcza w przypadku dzieci, ponieważ są one bardziej wrażliwe niż dorośli. Zachowaj bezpieczeństwo i zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym korzystania z niezbędnych artykułów dla dzieci tutaj.

Ogólny przepis na aromatyczną parę

Drukuj

Składniki

1 duża garść ziół

2 do 4 kropli olejku eterycznego, użyj mniej, jeśli jesteś wrażliwy

Duży garnek wrzątku, nad którym można się wygodnie pochylić

Ręcznik

Kierunki

 • Zagotuj wodę w garnku na kuchence.
 • Zdjąć z ognia i postawić na stole, na którym możesz usiąść z głową pochyloną nad garnkiem bez poparzenia.
 • Dodaj zioła i/lub olejki eteryczne.
 • Nałóż ręcznik na głowę i pochyl się nad garnkiem, żeby zrobić coś w rodzaju namiotu.
 • Zamknij oczy i oddychaj głęboko podczas parowania. Jeśli upał jest zbyt intensywny, wycofaj się lub zrób sobie przerwę, aż woda nieco ostygnie. Uważaj, aby iść powoli i nie poparzyć się.

Ostrzeżenia dotyczące gotowania na parze z dziećmi: Możesz zrobić parę dla dzieci, ale musisz być bardzo, bardzo ostrożny, aby uniknąć poparzeń. W przypadku małych dzieci postaw garnek do gotowania na parze w małej łazience i przytul je, podczas gdy łazienka wypełnia się parą. Zachęć dziecko do głębokiego oddychania. Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, aby zrozumieć, że woda jest gorąca i nie powinno jej dotykać, spróbuj użyć chłodniejszej wody (może gorącej wody z kranu) i uważnie obserwuj je, gdy parują. Zaglądaj często, aby upewnić się, że ich delikatna skóra nie jest zbyt gorąca i zabezpieczyć się przed poparzeniami.

Możesz też zrobić te wspaniałe aromaterapeutyczne tabletki pod prysznic, które ułatwią gotowanie na parze!

W szczytowym okresie alergii te wskazówki dotyczące naturalnego łagodzenia alergii mogą przynieść upragnione wytchnienie od najgorszych objawów alergii. Proszę również odwiedzić stronę Alergiczne domowe środki zaradcze dla rodzin, aby uzyskać dalsze informacje dotyczące modyfikacji diety i stylu życia, a także inne pomocne sugestie dotyczące leków ziołowych. Życzę udanego sezonu na świeżym powietrzu!

Chcesz dowiedzieć się więcej o ziołolecznictwie? Zarejestruj się, aby śledzić nasz blog poniżej i sprawdź nasze wspaniałe, przystępne cenowo wstępne i średniozaawansowane kursy ziołowe online!

PRZYPISY

Berry, styczeń (2013). Nagietek – naturalny środek na podrażnione oczy. Pobrane z http://thenerdyfarmwife.com/calendula-a-natural-remedy-for-irritated-eyes/

Jones, Piórko. (1994). Podręcznik ziół leczniczych. Kolorado: Six Directions Publishing.

Keville, Kathy i Green, Mindy. (1995). Aromaterapia, kompletny przewodnik po sztuce uzdrawiania. Kalifornia: The Crossing Press.

~ 152 ~ Khalsa, Karta Purkh Singh. (2005). Wiosenne porządki dla Twojego nosa. Pobrane z http://www.motherearthliving.com/health-and-wellness/spring-cleaning-for-your-nose

Bezprawie, Julia. (1992). Encyklopedia olejków eterycznych. Wielka Brytania: Element Books.

mcdonald, jim. (nd) Przetrwanie zapalenia zatok (i innych katastrof kataralnych). Pobrane z http://www.herbcraft.org/sinusitis.html

mcdonald, jim. (nd) Płyny do płukania nosa i oczu, które znam i kocham. Pobrane z http://www.herbcraft.org/nasaleyewash.html

Tilgner, Sharol (1999). Ziołolecznictwo Z Serca Ziemi. Oregon: Wise Acres Press, Inc.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US