• Home
 • Poznaliśmy
 • Nasze ulubione zioła, które pomogą Ci w nauce (oraz przepis na herbatkę wzmacniającą pamięć DIY!)

Nasze ulubione zioła, które pomogą Ci w nauce (oraz przepis na herbatkę wzmacniającą pamięć DIY!)

Powrót do sezonu szkolnego oznacza, że ​​dzieci i dorośli przygotowują się do kolejnego roku nauki.

Tutaj, w Akademii Ziołowej, my również jesteśmy w trakcie powrotu do szkoły. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z ziołolecznictwem, czy praktykujesz już od jakiegoś czasu, chcielibyśmy, abyś dołączył do nas na jednym z naszych kursów zielarskich w tym roku.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą niektórymi z naszych ulubionych ziół wspomagających pamięć, które możesz włączyć do swojej codziennej rutyny, aby pomóc Ci radzić sobie ze stresem, zachować koncentrację i uspokoić umysł w tym gorączkowym sezonie. Chcielibyśmy również podzielić się przepisem na ziołową herbatę wzmacniającą pamięć.

13 Ucz się ziół na sezon szkolny

Toniki dla mózgu

Toniki mózgowe to rośliny, które mają określone działanie, które bezpośrednio wpływa na układy ciała związane z mózgiem, szczególnie na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Zioła te są szczególnie wskazane w różnych stanach związanych z mózgiem iz biegiem czasu działają na rzecz promowania ogólnego zdrowia i funkcji mózgu.

liść gotu kola (Centella asiatica)

Gotu kola to ajurwedyjskie zioło, które jest używane jako tonik dla mózgu od ponad 2000 lat (Groves, 2016). Jest to chłodzące, lekko wysuszające zioło (Tierra, 1980), o którym mówi się, że równoważy wszystkie dosze (Frawley i Lad, 1986). Ma szeroki zakres działań w wielu układach organizmu, ale jego działanie na układ nerwowy, hormonalny i sercowo-naczyniowy czyni to zioło doskonałym sprzymierzeńcem dla zdrowia mózgu. Gotu kola poprawia napięcie naczyń i chroni przed chorobami układu krążenia (Lininger i in., 2000). Zwiększa również rozgałęzienia neuronów i poprawia aktywność wychwytywania wolnych rodników, co skutkuje zmniejszeniem stresu oksydacyjnego i uszkodzeń, co czyni go pomocnym w poprawie funkcji poznawczych i pamięci (Caldecott, 2006; Khalsa, 2008, cytowany w Walsh, 2014). Wreszcie, poprawia również zdolność organizmu do wykorzystywania glukozy, głównego paliwa mózgu, gdy poziom cukru we krwi jest niski (Groves, 2016).

Bacopa (Bacopa monnieri)

Bacopa jest ajurwedyjskim ziołem, które pomaga zwiększyć funkcje poznawcze, szczególnie w odniesieniu do poprawy zapamiętywania i zdolności koncentracji (Groves, 2016). Badania wskazują, że bakopa może również wspierać zdrowe funkcje umysłowe w miarę starzenia się (Aguiar i Borowski, 2013; Kongkeaw i in., 2014). Ma wpływ na wiele układów ciała, ale jego działanie w szczególności na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy sprawiło, że zioło to jest godnym uwagi tonikiem dla mózgu. Najszerzej akceptowane mechanizmy działania Bacopy to modulacja neuroprzekaźników (Mathew i in., 2010; Rastogi i in., 2012) oraz jej zdolność do wychwytywania wolnych rodników (Aguiar i Borowski, 2013). Może również wpływać na funkcje poznawcze poprzez zwiększenie przepływu krwi w mózgu (Kongkeaw i in., 2014) oraz zapobieganie uszkodzeniom neuronów i zmniejszanie stanu zapalnego nerwów (Rastogi i in., 2012). Większość korzyści obserwuje się, gdy bacopa jest stosowana przez 12 tygodni lub dłużej (Stough i in., 2013).

Beton drzewny (Stachys officinalis)

Wood betony to środek uspokajający, który delikatnie tonizuje i wzmacnia system nerwowy, jednocześnie go rozluźniając (Hoffmann, b.d.). Według Ayurvedy drewno betony pomaga zrównoważyć konstytucje vata (Stauber, 2016; Frawley i Lad, 1986). Tradycyjnie roślina ta była stosowana w różnych stanach związanych z głową, takich jak urazy głowy, wstrząsy mózgu, udary, zawroty głowy, utrata pamięci, migreny, napięciowe bóle głowy, bóle zatok, a nawet bóle zębów (Katz, 2016; Wood, 1997). i uważa się, że „pobudza krążenie mózgowe, otwiera dopływ krwi tętniczej i obniża wysokie ciśnienie krwi” (Wood, 1997). Podczas gdy działania Woodbety, szczególnie w przypadku chorób związanych z głową, są powszechne w tradycyjnych i nowoczesnych zastosowaniach, przeprowadzono bardzo niewiele badań naukowych na temat tej rośliny.

Wzmacniacze pamięci

Podczas gdy niektóre zioła działają ogólnie, wspierając dobre samopoczucie i funkcje mózgu, takie jak omówione powyżej toniki dla mózgu, inne zioła działają w określony sposób, poprawiając pamięć. Wiele roślin z rodziny miętowatych, takich jak te omówione poniżej, właśnie to robi

Liść rozmarynu (Rosmarinus officinalis)

Rozmaryn może być jednym z najbardziej znanych „zioł mózgowych” stosowanych obecnie. Wykazano, że poprawia szybkość przywoływania pamięci u osób starszych, gdy jest stosowany w dawkach, które zielarka Maria Noel Groves nazywa „przyprawami”, czyli około 750 mg rozmarynu (Groves, 2016). Uważa się, że jego wpływ na układ sercowo-naczyniowy poprawia funkcje umysłowe i ostrość poprzez stymulację krążenia i zwiększenie przepływu krwi do mózgu (Berger, 1998). Pobudzające działanie rozmarynu ma również inne korzyści dla mózgu i jest stosowany jako środek ludowy na lęki, depresję, bezsenność, letarg, nerwowość, zmęczenie, wyczerpanie, stres, bóle głowy i migreny (McIntyre, 1996). Pod względem energetycznym rozmaryn jest ziołem rozgrzewającym, wysuszającym, stymulującym i regenerującym (Holmes, 1997).

liść mięty pieprzowej (Mentha x piperita)

Wykazano, że aromat mięty pieprzowej poprawia czujność, zapamiętywanie i czas reakcji (Groves, 2016) i jest doskonałym wsparciem, gdy ktoś potrzebuje zastrzyku energii fizycznej i psychicznej. W rzeczywistości łacińska nazwa mente oznacza „myśl”, co wskazuje, że Rzymianie uważali miętę za jej wpływ na umysł (McIntyre, 1996). Wspomagające mózg działanie mięty pieprzowej, podobnie jak wielu wcześniej omówionych ziół, wynika częściowo z wpływu rośliny na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Jako środek uspokajający, mięta pieprzowa jest zarówno relaksująca (uspokaja niepokój i łagodzi napięcie), jak i stymulująca (używana do przebudzenia lub doładowania energii życiowej). Jego korzyści dla układu sercowo-naczyniowego wynikają z jego zdolności do rozszerzania naczyń krwionośnych i stymulowania krążenia, zwiększając przepływ krwi w całym ciele (Pedersen, 2011).

Liść szałwii (Salvia officinalis)

W ziołowych tradycjach ludowych szałwia była historycznie używana jako zioło zwiększające mądrość — na przykład nadające osobie tytuł „mądrego mędrca”. W XVI wieku John Gerard zauważył pokrewieństwo szałwii z głową i mózgiem, zauważając, że szałwia pobudza zmysły i pamięć (Grieve, 1971). Współczesne badania ujawniły kilka rzeczy na temat zdolności szałwii do poprawy funkcji poznawczych. Po pierwsze, badania sugerują, że związki zawarte w szałwii działają na cholinergiczne układy muskarynowe i nikotynowe, które biorą udział w procesach poznawczych i pamięciowych (Miroddi i in., 2014). Po drugie, szałwia hamuje acetylocholinoesterazę (AChE, enzym rozkładający acetylocholinę) i pomaga poprawić pamięć, a także poprawia nastrój i ogólne funkcje poznawcze (Groves, 2016). W rzeczywistości współczesne badania wykazały, że pojedyncza dawka ekstraktu z szałwii lub suszonych liści jest w stanie zwiększyć pojemność pamięci i poprawić nastrój (Miroddi i in., 2014), ale nie zawsze musi być przyjmowana wewnętrznie, ponieważ aromat szałwii szałwia może nawet pomóc w promowaniu czujności umysłowej (Mars, 2007). Wreszcie wykazano, że szałwia hamuje peroksydację lipidów – biomarker stresu oksydacyjnego i uszkodzeń – w mózgu, dlatego chroni tkankę mózgową, a także działa jako przeciwutleniacz, który promuje również wychwytywanie wolnych rodników (Oboh i Henle, 2009). ).

Adaptogeny

Adaptogeny to zioła, które zwiększają zdolność organizmu do przeciwstawiania się i radzenia sobie ze stresem, w tym ze stresorami fizycznymi, psychicznymi lub emocjonalnymi, umożliwiając organizmowi przystosowanie się i reagowanie na stres zamiast ulegania mu (Winston & Maimes, 2007) . Ponieważ stres może negatywnie wpływać na funkcjonowanie mózgu, te zioła są doskonałym dodatkiem, gdy potrzebne jest wsparcie mózgu.

Korzeń Eleuthero (Eleutherococcus senticosus)

Eleuthero, członek rodziny żeń-szenia, jest często nazywany królem adaptogenów! Jeśli chodzi o wsparcie ziół dla dobrego samopoczucia i funkcji mózgu, jego wspomagające działanie polega na działaniu korzenia na układ hormonalny i sercowo-naczyniowy. Niemiecka Komisja E (odpowiednik Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA)) zatwierdziła eleuthero jako środek wzmacniający i wzmacniający organizm w okresach zmęczenia lub spadku zdolności do pracy i koncentracji (Amerykańska Rada Botaniczna, 2007), a kilka badania kliniczne wykazały nawet zdolność eleuthero do łagodzenia zmęczenia psychicznego oraz poprawy koncentracji i pamięci u ludzi (Panossian & Wikman, 2009). Według zielarza Matthew Wooda, eleuthero poprawia również krążenie krwi i zdrowie układu sercowo-naczyniowego (Wood, 2008) – dwie rzeczy, które wspomagają funkcjonowanie mózgu.

Liść świętej bazylii (Ocimum tenuiflorum)

Święta bazylia ma podstawowe działanie wspierające mózg w układzie hormonalnym, nerwowym i sercowo-naczyniowym organizmu i jest używana przez niektórych zielarzy do wspomagania pamięci i skupienia (Winston & Maimes, 2007). Ma podwójne działanie, które jest zarówno stymulujące, jak i relaksujące dla mózgu, w zależności od tego, co jest potrzebne, a zatem działa w celu wprowadzenia stanu równowagi w ciele. W układzie hormonalnym święta bazylia działa jako adaptogen, pomagając organizmowi dobrze reagować na stresory, co zmniejsza negatywny wpływ stresu na zdrowie fizyczne i emocjonalne. W układzie nerwowym święta bazylia działa regulująco na układ nerwowy poprzez swoje działanie otwierające, pomagając w przemieszczaniu zablokowanej energii i rozpraszaniu ospałości, a także poruszając i kierując niespokojną energię w celu złagodzenia nadpobudliwości i niezdolności do koncentracji (Altman, 2014). W układzie sercowo-naczyniowym święta bazylia poprawia krążenie, lekko rozrzedzając krew i stymulując krążenie, zwiększając krążenie mózgowe i zmniejszając stres sercowo-naczyniowy zarówno fizycznie, jak i poprzez działania adaptogenne (Herbal Academy, b.d.). Wszystkie te działania razem sprawiają, że święta bazylia jest wspaniałym ziołem wspierającym mózg.

korzeń Ashwagandhy (Withania somnifera)

Ashwagandha jest zupełnie inna niż większość jej stymulujących adaptogennych towarzyszy, ponieważ jest korzeń raczej uspokajający, co czyni go doskonałym sprzymierzeńcem osób nerwowych i napiętych. Jego działanie uspokaja, odżywia i wzmacnia zarówno układ hormonalny, jak i nerwowy (Groves, 2016), wspierając w ten sposób dobre samopoczucie i funkcje mózgu. W randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniu dotyczącym lęku z 2009 r. pacjenci przyjmujący standaryzowany preparat ashwagandha odczuwali znacznie niższy poziom lęku niż pacjenci otrzymujący psychoterapię i placebo, a także znaczące różnice w zdrowiu psychicznym, koncentracji, zmęczeniu, funkcjonowaniu społecznym, witalności i ogólnej jakości życia odnotowano również w grupie ashwagandha (Cooley i in., 2009).

Nerwiny

Nerwiny to grupa ziół, które pomagają odżywiać, łagodzić i wzmacniać układ nerwowy, co może pomóc w rewitalizacji neuroprzekaźników i funkcji nerwów, korzystnie wpływając na zdrowie mózgu (Groves, 2016).

Kwiat rumianku (Matricaria chamomilla)

Rumianek jest silnym ziołem przeciwzapalnym i silnym środkiem uspokajającym, co czyni go wspaniałym sprzymierzeńcem dla każdego z zaburzeniami nerwowymi, szczególnie gdy jest stosowany świeży, ponieważ olejki eteryczne są najbardziej nienaruszone w tej postaci (Wood, 2008). Powszechnie stosowany w celu złagodzenia lęku i napięcia, badania kliniczne wykazały, że rumianek zapewnia znaczące działanie przeciwlękowe u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami lękowymi uogólnionymi (Amsterdam i in., 2009), a nawet może wykazywać działanie przeciwdepresyjne (Amsterdam i in., 2012). ). Rumianek pomaga również złagodzić objawy emocjonalne, gdy jest regularnie stosowany (Sharifi i in., 2014), a także jest korzystny dla osób, które doświadczają gniewu i stanu zapalnego pod wpływem stresu (Wood, 2008).

liść melisy lekarskiej (Melissa officinalis)

Najbardziej znana ze swoich właściwości uspokajających, melisa jest czasami określana jako środek wzmacniający system nerwowy (Hoffmann, 2003), co wskazuje, że z czasem pomaga tonizować i naprawiać układ nerwowy. Ma również łagodne właściwości przeciwdepresyjne i korzystnie wpływa na poprawę nastroju (Hoffmann, 2003). Ma również łagodne działanie tonizujące na układ sercowo-naczyniowy, poprawiając krążenie, pomagając rozszerzyć naczynia krwionośne (Hoffmann, 2003). Melisa jest również doskonałym sprzymierzeńcem dla zdrowego funkcjonowania mózgu, ponieważ poprawia zdolność acetylocholiny, neuroprzekaźnika, który odgrywa ważną rolę w pamięci i uczeniu się, a którego często maleje wraz z wiekiem, do skutecznego przekazywania wiadomości synaptycznych do tkanek w mózgu (Britannica , nd; Groves, 2016).

Stymulanty

Stymulanty to substancje, które podnoszą poziom fizjologicznej lub nerwowej aktywności organizmu, a wiele roślin zawiera składniki chemiczne, które mają działanie pobudzające. Większość z tych substancji ma bezpośredni wpływ stymulujący na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy, ale czasami wpływa również bezpośrednio na układ oddechowy, moczowy i inne układy organizmu (Hoffmann, 2003).

Liść zielonej herbaty (Camellia sinensis)

Herbata zawiera kofeinę, teobrominę i teofilinę – wszystkie związki chemiczne stymulujące układ nerwowy i sercowo-naczyniowy (Hoffmann, 2003). Wykazano, że zielona herbata, ze swoimi właściwościami przeciwutleniającymi, zmniejsza ryzyko związanego z wiekiem upośledzenia funkcji poznawczych i uważa się, że pomaga zwiększyć aktywność mózgu, pamięć i koncentrację poprzez poprawę komunikacji jednego obszaru mózgu z innym (Groves, 2016).

Cacao (Theobroma cacao) owoc

Kakao zawiera kilka substancji chemicznych, które, jak się uważa, wpływają na mózg na różne sposoby. Pierwszą z tych substancji chemicznych są kofeina i teobromina – oba stymulują układ nerwowy i układ sercowo-naczyniowy, które występują w różnych ilościach w czekoladzie i uważa się, że działają synergistycznie (Hoffmann, 2003; Hughes, 2014). Kakao zawiera również kilka innych niestymulujących substancji chemicznych, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu. Wśród nich jest fenyloetyloamina (PEA), neuromodulator synaps mózgowych, który odgrywa ważną rolę w modulowaniu nastroju, a także kwasy tłuszczowe podobne do kannabinoidów, które odgrywają pewną rolę w układzie kannabinoidowym mózgu (Hughes, 2014).

Przepis na herbatkę wzmacniającą pamięć na następną sesję naukową

Zioła w tym przepisie to zioła tonizujące mózg, które doskonale wspierają zdrowe funkcjonowanie mózgu. Nie tylko pomagają rozluźnić układ nerwowy, dzięki czemu możesz się skupić (Altman, 2014; Sinadinos, 2008), ale stymulują układ krążenia, dzięki czemu masz dobry przepływ krwi do mózgu (Akademia Ziołowa, b.d.). Oprócz tego działają w szczególności na poprawę zapamiętywania, nastroju i koncentracji (Groves, 2016) – czyli wszystkich rzeczy, których potrzebujesz w swoim kącie podczas nauki! Ta herbata jest świetną mieszanką, którą można się delektować tuż przed nauką lub czytaniem.

Miętowa herbata wzmacniająca mózg

Wypij filiżankę herbaty tonizującej mózg, gdy następnym razem będziesz się uczyć. Dzięki korzyściom dla układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego z pewnością wspiera zdrowe funkcjonowanie mózgu i pomaga w pełni wykorzystać następną sesję nauki!

Składniki

2 łyżki liści mięty zielonej (Mentha spicata).
1 łyżka liści bazylii świętej (Ocimum tenuiflorum).
2 łyżeczki liści szałwii (Salvia officinalis)

Kierunki

  Zagotuj wodę w czajniku lub garnku.

  Gdy woda się nagrzewa, umieść zioła w małym szklanym słoiku.

  Gdy tylko woda się zagotuje, zdejmij ją z ognia. Kiedy przestanie się gotować, zalej zioła gorącą wodą.

  Przykryj słoik pokrywką, aby zapobiec wydostawaniu się olejków eterycznych wraz z parą.

  Parzyć przez 5-20 minut. Im dłużej pozwolisz mu się zaparzyć, tym silniejszy będzie smak!

  Przefiltruj zioła za pomocą sitka do herbaty do innego czystego szklanego słoika wielkości pół litra. Naciskaj zioła łyżką, aby wycisnąć jak najwięcej płynu.

  Posłodź według uznania i wypij 1-2 filiżanki herbaty 20-30 minut przed nauką, aby pobudzić zmysły i zwiększyć przepływ krwi do mózgu!

Czy jesteś gotowy, aby wrócić do szkoły, aby dowiedzieć się więcej o ziołach?

Jeśli tak, sprawdź nasze kursy ziołowe online! Niezależnie od tego, czy zajmujesz się ziołolecznictwem jako hobby lub osobistym przedsięwzięciem, czy też przygotowujesz się do kariery, mamy kursy i pakiety ziołowe, które pasują do Twojej ścieżki i Twoich potrzeb edukacyjnych!

Nasze popularne Pakiety Ścieżek Zielarza — Ścieżka Zielarza Rodzinnego, Ścieżka Zielarza Zawodowego, Ścieżka Zielarza Przedsiębiorcy i Ścieżka Zielarza Klinicznego — wprowadzą Cię na ścieżkę, którą pragniesz kroczyć! Te pakiety łączą wiele programów razem ze zniżką, oszczędzając pieniądze na rejestracji.

Jeśli szukasz kursu, który spełni Twoje oczekiwania, być może nasze podstawowe kursy ziołowe są dla Ciebie. Ustanowiliśmy ziołowe podstawy na Wstępnym kursie ziołowym, dokładniej zgłębiamy zioła na Średnio zaawansowanym kursie ziołowym, przygotowujemy się do przedsięwzięć biznesowych na Kursie ziołowym dla przedsiębiorców i zagłębiamy się w złożone tematy kliniczne na Zaawansowanym kursie ziołowym.

Nie wiesz, który z naszych podstawowych kursów ziołowych jest dla Ciebie odpowiedni? Sprawdź naszą tabelę porównawczą kursów tutaj.

Oferujemy nawet krótkie kursy tematyczne, takie jak kurs Herbal Materia Medica, kurs botaniki i dzikiej przyrody, kurs rzemiosła fermentacji ziół, kurs samoopieki ziołowej w zarządzaniu stresem oraz nasz najnowszy kurs botanicznej pielęgnacji skóry!

Kliknij tutaj, aby sprawdzić wszystkie nasze internetowe kursy ziołowe w jednym miejscu!

PRZYPISY

Aguiar, S. i Borowski, T. (2013). Przegląd neurofarmakologiczny nootropowego zioła Bacopa monnieri. Badania nad odmłodzeniem, 16(4), 313-326.

Altman, R. (2014). Bazylia: Ocimum spp. Pobrane z http://www.kingsroadapothecary.com/pages/basil.

Amerykańska Rada Botaniczna. (2007). Monografie Komisji E: Korzeń Eleuthero (Żeń-szeń syberyjski). Pobrane z http://cms.herbalgram.org/commissione/Monographs/Monograph0092.html

Amsterdam, JD, Li, Y., Soeller, I., Rockwell, K., Mao, JJ, Shults, J. (2009). Randomizowana, podwójnie ślepa, kontrolowana placebo próba doustnej terapii wyciągiem z rumianku Matricaria recutita na uogólnione zaburzenie lękowe. Journal of Clinical Pharmacology, 29(4), 378-382.

Amsterdam, JD, Shults, J., Soeller, I., Mao, JJ, Rockwell, K., Newberg, AB (2012). Rumianek (Matricaria recutita) może zapewniać działanie przeciwdepresyjne u niespokojnych, depresyjnych ludzi: badanie eksploracyjne. Alternatywne terapie w zdrowiu i medycynie, 18(5), 44-49.

~ 152 ~ Berger, JL (1998). Ziołowe rytuały. New York, NY: St. Martin’s Press.

Britannica.com. (nd). Acetylocholina. Pobrane z https://www.britannica.com/science/acetylocholine

Caldecott, T. (2006). Ajurweda: boska nauka o życiu. Nowy Jork, NY: Elsevier.

Cooley, K., Szczurko, O., Perri, D., Mills, EJ, Bernhardt, B., Zhou, Q. i Seely, D. (2009). Naturopatyczna opieka nad lękiem: randomizowana, kontrolowana próba ISRCTN78958974. PLoS Jeden, 4(8), e6628.

Frawley, D. i Lad, V. (1986). Joga ziół: ajurwedyjski przewodnik po ziołolecznictwie. Twin Lakes, WI: Lotus Press.

Smutek, M. (1971). Współczesny ziołowy (tom 2). Nowy Jork, NY: Dover Publications.

Groves, M.N. (2016). Ciało w równowadze: Ziołowy przewodnik po holistycznej samoopiece. North Adams, MA: Story Publishing.

Zielarska Akademia. (nd). Monografia zielarska świętej bazylii. Pobrane z https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/3045

Hughes, K. (2014). Nasz chemiczny romans z czekoladą. Pobrane z https://herbarium.theherbalacademy.com/2014/11/our-chemical-love-affair-with-chocolate/

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Hoffmann, D. (nd) Woodbetony: Ziołolecznictwo materia medica. Pobrane z http://www.healthy.net/scr/mmedica.aspx?MTId=1&Id=302

Holmes, P. (1997). Energetyka zachodnich ziół (tom 1). Boulder, Kolorado: Snow Lotus Press.

~ 152 ~ Katz, NJ (2016). Zastosowania kliniczne drewna betonowego. Naturalne ziołowe życie, czerwiec 2016, 27-29.

~ 152 ~ Khalsa, KP (2008). Droga ziół ajurwedyjskich: współczesne wprowadzenie i przydatny podręcznik najstarszego na świecie systemu leczniczego. Twin Lakes, WI: Lotus Press.

Kongkeaw, C., Dilokthornsakul, P., Thanarangsarit, P., Limpeanchob, N., & Scholfield, C.N. (2014). Metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych dotyczących efektów poznawczych ekstraktu z Bacopa monnieri. Journal of Ethnopharmacology, 151(1), 528-535.

Lininger, SW, Gaby, AR, Batz, F. Austin, S., & Brown, DJ (2000). Podstawowe informacje kliniczne: oparte na nauce odniesienie do medycyny komplementarnej i alternatywnej. Portland, LUB: Notatki zdrowotne.

Mathew, J., Paul, J., Nandhu, MS i Paulose, CS (2010). Bacopa monnieri i Bacoside-A do łagodzenia deficytów behawioralnych związanych z padaczką. Fitoterapia, 81(5), 315-322.

Mars, B. (2007). Pulpitowy przewodnik po ziołolecznictwie. Laguna Beach, Kalifornia: Podstawowe publikacje zdrowotne, Inc.

McIntyre, A. (1996). Moc kwiatów. Nowy Jork, NY: Henry Holt and Company, Inc.

Miroddi, M., Navarra, M., Quattropani, MC, Calapai, F., Gangemi, S. & Calapai, G. (2014). Systematyczny przegląd badań klinicznych oceniających właściwości farmakologiczne szałwii na pamięć, zaburzenia funkcji poznawczych i chorobę Alzheimera. CNS Neuroscience & Therapeutics, 20, 485–495.

Oboh, G. i Henle, T. (2009). Przeciwutleniające i hamujące działanie wodnych ekstraktów z liści Salvia officinalis na peroksydację lipidów indukowaną przez proutleniacze w mózgu i wątrobie in vitro. The Journal of Medicinal Food, 12(1), 77-84.

Panossian A. i Wikman G. (2009). Oparta na dowodach skuteczność adaptogenów w zmęczeniu i mechanizmy molekularne związane z ich działaniem chroniącym przed stresem. Current Clinical Pharmacology, 4(3), 198-219.

Pedersen, M. (2011). Zielarstwo żywieniowe. Warszawa, IN: Whitman Publications.

Rastogi, M., Ojha, RP, Prabu, PC, Parimala Devi, B., Agrawal, A., Dubey, GP (2012). Zapobieganie neurodegeneracji związanej z wiekiem i promowanie zdrowego starzenia się mózgu u samic szczurów rasy Wistar poprzez długotrwałe stosowanie bakozydów. Biogerontologia, 13(2), 183-195.

Sharifi, F., Simbar, M., Mojab, F. i Majd, HA (2014). Porównanie wpływu ekstraktu Matricaria chamomilla (rumianek) i kwasu mefenamowego na nasilenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Terapie uzupełniające w praktyce klinicznej, 20(1), 81-88.

Sinadinos, C. (2008). Profesjonalny program szkolenia zielarzy [Wykład]. Northwest School for Botanical Studies, Arcata, Kalifornia.

Stauber, L. (2016). Monografia zielarska Woodbetons. Natural Herbal Living, czerwiec 2016, 4-26.

Stough, C., Scholey, A., Cropley, V., Wesnes, K., Zangara, A., Pase, M. i Downey, L. (2013). Badanie efektów poznawczych specjalnego ekstraktu z Bacopa monniera (CDRI08: Keenmnd): Przegląd dziesięciu lat badań na Uniwersytecie Swinburne. Journal of Pharmacy & Pharmaceutical Sciences, 16(2), 254-258.

Tierra, M. (1980). Sposób na zioła. Nowy Jork: Książki kieszonkowe.

Walsh, E. (2014). Gotu kola. Zielarstwo integracyjne (2)1. Montpelier, VT: Vermont Herb Center. Pobrane z http://www.vtherbcenter.org/wp-content/uploads/2014/06/Journal2014.pdf

Winston, D. i Maimes, S. (2007). Adaptogeny: Zioła na siłę, wytrzymałość i odprężenie. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Drewno, M. (1997). Księga mądrości ziołowych: Używanie roślin jako leków. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Drewno, M. (2008). Ziemski ziołowy: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych starego świata. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US