• Home
  • napoje
  • Poprawiający nastrój Przepis na Gorące Kakao

Poprawiający nastrój Przepis na Gorące Kakao

Zbliża się ciemna pora roku, czas wewnętrznej refleksji i wyciszenia. Gdy dni stają się krótsze, zmniejszenie liczby godzin dziennych może pogorszyć nastrój. Szczególnie w miesiącach późnej jesieni i zimy pomocne jest tworzenie rytuałów, które wzmacniają nasze poczucie siły i radości. Nawet jeśli nie zawsze jest to zachęcające, spędzanie dużej ilości czasu na łonie natury może być bardzo energetyzujące i satysfakcjonujące. A potem jeszcze przyjemniej jest wrócić z zimna i otulić się ciepłą kąpielą, ziołową pielęgnacją ciała i pocieszającym posiłkiem, a także tym poprawiającym nastrój przepisem na gorące kakao. Natychmiastowe lepsze samopoczucie gwarantowane!

Nasze samopoczucie psychiczne ma bezpośredni wpływ na odpowiedź immunologiczną organizmu, która jest tak istotna, gdy zbliża się sezon grypowy. Zły nastrój może być trudny do pokonania w ciemnej porze roku, więc wezwijmy naszych roślinnych sojuszników, aby pomogli nam częściej mieć dostęp do radości. Poniższy przepis na gorące kakao otworzy Twoje serce na więcej pozytywności!

Składniki na poprawiający nastrój przepis na gorące kakao, aby poprawić mroczną porę roku

Surowe kakao (Theobroma cacao)

Czyste, wysokiej jakości surowe kakao (nieporównywalne z przetworzonymi produktami kakaowymi) jest wyraźnie bogate w przeciwutleniacze i flawanole. Zawiera również minerały, takie jak miedź i magnez, które są wykorzystywane w wielu podstawowych procesach zachodzących w organizmie (Scapagnini, 2014). Poza niewielkimi ilościami kofeiny, kakao zawiera teobrominę i chociaż molekularnie jest podobne do kofeiny, wywołuje mniej stymulujący efekt, ale ma swój własny zakres korzystnych działań. Te dwa środki podnoszące na duchu działają synergistycznie, aby zapobiec gwałtownemu wzrostowi i równie szybkiemu spadkowi krzywej energii. Zamiast tego efektem jest stabilne uczucie witalności i entuzjazmu.

Cacao, które zawiera tryptofan, może również poprawiać nastrój i promować uwalnianie endorfin. Tryptofan, niezbędny aminokwas, który jest obecnie stosowany w wielu lekach psychotropowych do stabilizowania depresji, jest naturalnym składnikiem kakao i wykazuje działanie równoważące nastrój, gdy jest przyjmowany w odpowiedniej dawce. Ponadto kakao zawiera GABA i szereg innych aminokwasów (Dala-Paula i in., 2021).

Maca (Lepidium meyenii)

Korzeń maca to pokarm bogaty w składniki odżywcze, który wspomaga ogólną witalność i jest często stosowany w celu złagodzenia zmęczenia. Jego tradycyjne zastosowanie jako pokarmu o właściwościach tonizujących energię, wytrzymałość i nastrój jest zgodne ze współczesną koncepcją adaptogenu (Balick i in., 2014). Może wspierać organizm w byciu bardziej odpornym na zewnętrzne czynniki stresogenne, takie jak negatywne emocje.

Róża (Rosa spp.)

Róże są używane w tradycjach zielarskich na całym świecie od wielu tysięcy lat. Chińczycy używają płatków jako Qi lub regulatora energii, który działa za pośrednictwem kanałów wątroby i śledziony w celu przemieszczania zastoju energii obejmującej wątrobę, śledzionę i żołądek (Yin Yang House, b.d.). W zachodnim ziołolecznictwie róże są również używane do układu nerwowego, aby złagodzić stres, niepokój i pomóc podnieść ciężkie serce (Tobyn i in., 2016). W poniższym przepisie na kakao suszone płatki są również dodawane w celu uzyskania koloru. Przyjemny aromat, smak i kolor płatków róż poprawią ci humor.

Przepis na poprawiające nastrój gorące kakao

Od zarania wczesnych cywilizacji w obu Amerykach, kakao było czczone jako święta roślina i cenny pokarm, czarujący ludzki smak i podnoszący na duchu. W połączeniu z adaptogennym wsparciem maca i kochającą energią róży, staje się to prawdziwym wzmacniaczem nastroju i rozkoszą dla twojego ciała, umysłu i duszy! Wydajność: 2 porcje.

Składniki

2 szklanki wybranego mleka
2 czubate łyżki surowego kakao (Theobroma cacao) w proszku lub bloku (połamane)
2 łyżki kolagenu w proszku (opcjonalnie)
1 łyżeczka żelatynizowanego* korzenia maca (Lepidium meyenii) w proszku
1 łyżka surowego miodu
¼ łyżeczki proszku lub ekstraktu z wanilii (Vanilla planifolia).
szczypta soli
½ łyżeczki suszonych płatków róży (Rosa spp.)

Kierunki

    Połącz mleko, kakao, macę, kolagen (jeśli używasz), surowy miód i wanilię w garnku lub spieniaczu do mleka. Delikatnie podgrzej mieszaninę, ale utrzymuj ją poniżej 140°F, aby zachować właściwości składników.

    Wlej ciepłe kakao do ulubionej filiżanki i posyp szczyptą soli i płatkami róż.

    Ciesz się natychmiast i uważnie obejmij tę świętą chwilę swojego dnia.

Wskazówki:

Użyj pełnotłustego mleka lub dodatkowego masła kakaowego, aby było smaczniejsze i bardziej odżywcze. Kolagen w recepturze jest opcjonalny, ale jest zalecany ze względu na dodatkowe korzyści zdrowotne, takie jak wsparcie jelit i układu odpornościowego, a także równoważenie poziomu cukru we krwi z zawartością białka.

*Proces żelatynizacji macy to proces wytłaczania, który rozkłada cząsteczki skrobi, czyniąc ją bardziej rozpuszczalną w wodzie, a tym samym bardziej przyswajalną.

Na zakończenie,

O ile nie mieszkasz w strefie o ciepłym klimacie lub nie podróżujesz w bardziej nasłonecznione miejsca w okresie zimowym, ta pora roku może mieć depresyjny wpływ na Twój nastrój. To poprawiające nastrój kakao może być świetnym holistycznym pokrzepieniem, ponieważ nie tylko fantastycznie smakuje, ale jego składniki wspierają nastrój i dobre samopoczucie psychiczne. Ale nawet jeśli na zewnątrz nie jest zimno, ten przepis na gorące kakao jest zawsze świetnym wyborem, gdy czujesz się trochę przygnębiony i potrzebujesz przytulenia od środka!

PRZYPISY

~ 152 ~ Balick, MJ, Weil, A., Mattern, V. i Low, DT (2014). Zielnik XXI wieku Rodale’a: praktyczny przewodnik po zdrowym stylu życia z wykorzystaniem najpotężniejszych roślin natury. Rodale.

Dala-Paula, B. Deus, V., Tavano, O. i Gloria, M.B. (2021). Biodostępność aminokwasów i bioaktywnych amin in vitro w ciemnej czekoladzie 70% kakao: Co jesz i co dostajesz, Chemia żywności (343). https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2020.128397

Mei Gui Hua – Młody Kwiat Chińskiej Róży. (nd). Dom Yin Yang. Pobrano 22 października 2022 r. z https://theory.yinyanghouse.com/theory/herbalmedicine/mei_gui_hua_tcm_herbal_database

Scapagnini, G., Davinelli, S., Di Renzo, L., De Lorenzo, A., Olarte, HH, Micali, G., … Gonzalez, S. (2014). Bioaktywne związki kakaowe: znaczenie i potencjał dla utrzymania zdrowia skóry. Składniki odżywcze, 6 (8), 3202–3213. https://doi.org/10.3390/nu6083202

Tobyn, G., Denham, A. i Whitelegg, M. (2016). Zachodnia tradycja ziołowa: 2000 lat wiedzy o roślinach leczniczych. Śpiewający smok.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US