Lemoniada Lawendowo-Melisowa

Nadeszło lato, a wraz z nim długie godziny pracy w ogrodzie, wędrówki, pikniki i inne zajęcia i imprezy na świeżym powietrzu! Czy jest więc lepszy sposób na nawodnienie w ciągu dnia niż domowa lemoniada ziołowa?

Poniższy przepis na lemoniadę ziołową jest idealny, aby ochłodzić się późnym popołudniem, zrelaksować ciało i uspokoić umysł od zgiełku długiego letniego dnia — to po prostu fantastyczny orzeźwienie dla całej rodziny!~153 ~

Składniki ziołowej lemoniady o wspaniałym smaku i działaniu uspokajającym

Świeże zioła są idealne. Pierwsze dwa są łatwe w uprawie i świetnie jest mieć je pod ręką, ponieważ są niezwykle wszechstronne w przypadku różnych preparatów ziołowych.

Lawenda – ​Lavandula​spp. (Pąki kwiatowe)

Piękna lawenda to rozkosznie aromatyczna winorośl. Po prostu wąchając lotne olejki tej rośliny, już poczujesz uspokajający efekt! Czasami uważana za zioło przeciwbólowe (zioło, które łagodzi ból), wiele efektów lawendy wynika z jej zdolności do rozluźniania napięcia mięśni i poprawiania krążenia; w połączeniu te efekty mogą zdziałać cuda w przypadku sztywnych mięśni i napięciowych bólów głowy — idealne odświeżenie po długim i wyczerpującym dniu!

Podobnie jak wiele innych aromatycznych nerwobólów, lawenda jest doskonałym środkiem wspomagającym trawienie. Lawenda jest również gorzkim środkiem trawiennym, który wspomaga wydzielanie enzymów trawiennych i pomaga przywrócić równowagę ogólnej funkcji trawiennej (Boehm i in., 2012; Karaman i in., 2016). Lawenda ma bardzo mocny, gorzko-kwiatowy smak, który może być przytłaczająco skoncentrowany lub prosty, ale w tej lemoniadzie stanowi wspaniałe uzupełnienie partnerskich smaków!

Melisa – Melissa officinalis​ (Części nadziemne)

Jako łagodny środek uspokajający, melisa pomaga uspokoić i odmłodzić system nerwowy.
Może być stosowany w celu złagodzenia niepokoju, napięcia nerwowego, bezsenności, bólów głowy i zaburzeń trawiennych. Podobnie jak inne rośliny z rodziny mięty, takie jak rozmaryn i szałwia muszkatołowa, melisa pomaga przywrócić siły tym, którzy są przemęczeni i wyczerpani. Ponadto odmładzająca melisa może być przydatna do łagodzenia zmęczenia rodziców, dla uczniów uczących się do egzaminów i dla nadmiernie pobudzonych dzieci lub każdego, kto jest zmęczony ciągłym podróżowaniem lub pracą bez odpoczynku i przerwy. W szczególności melisa może uspokoić niepokój u dzieci i pomóc zasnąć maluchom, które są tak przemęczone, że są podduszone (Gladstar, 2001).

Melisa jest również silnym środkiem przeciwwirusowym i może być bardzo pomocna podczas chorób wirusowych. Może pomóc organizmowi w zwalczaniu infekcji, jednocześnie łagodząc dyskomfort i niepokój, które czasami towarzyszą chorobie.

Cytryna 

Świeży sok z cytryny w tej ziołowej lemoniadzie dostarcza witaminę C oraz cierpkość, dzięki czemu lemoniada jest naprawdę orzeźwiająca i smaczna!

Surowy lokalny miód 

W szczególności surowy, lokalny miód jest naprawdę korzystny dla ludzi. Nie należy tego mylić z produkowanym masowo rafinowanym miodem, który może być zafałszowany syropem kukurydzianym lub innymi syntetycznymi słodzikami (Olmstead, 2017). Dzięki witaminom, minerałom i innym dobroczynnym substancjom zawartym w miodzie surowym jest doskonałym naturalnym słodzikiem (Israili, 2014).

To powiedziawszy, należy pamiętać, że pszczoły bardzo ciężko pracują, aby wyprodukować swój miód, a każda kolonia odwiedza ponad dwa miliony kwiatów, aby wyprodukować tylko jeden funt miodu (Siegel, 2011). Chociaż miód jest pożywieniem ludzi od tysiącleci, nasz wpływ na środowisko oznacza, że ​​nie możemy go – ani pszczół miodnych – traktować jako coś oczywistego. W 2016 roku naukowcy z Organizacji Narodów Zjednoczonych poinformowali, że 40% pszczół, motyli i innych owadów zapylających jest zagrożonych wyginięciem, co ma poważne i dalekosiężne konsekwencje dla światowego zaopatrzenia w żywność, a miód to tylko wierzchołek góry lodowej (Potts i in. , 2016). Mając na uwadze szacunek dla pszczół i ekologię, w miarę możliwości wybieraj miód lokalny, pozyskiwany w sposób humanitarny, z niewielkich gospodarstw pszczelarskich. Możesz także hodować w swoim ogrodzie rośliny, które przyciągają zapylacze, by powitać je w pszczołach!

Lemoniada Lawendowo-Melisowa

Jeśli masz ochotę na pikantny napój orzeźwiający z ziołową nutą, ten prosty przepis na lemoniadę ziołową będzie doskonałym wyborem!

Składniki

1 szklanka przefiltrowanej wody
10-15 pąków kwiatowych lawendy (Lavandula officinalis).
1 szklanka świeżej melisy (Melissa officinalis) (lub 4 łyżki suszonej melisy)
1 szklanka surowego lokalnego miodu
2 szklanki świeżego soku z cytryny
2 szklanki wody gazowanej, lodowatej

Kierunki

  Zagotuj 1 szklankę przefiltrowanej wody.

  Wyłącz ogrzewanie i dodaj do wody lawendę i melisę.
  Przykryj pokrywką i pozwól naparowi parzyć przez 20-25 minut.

  Przecedź mieszaninę przez metalowe sitko, torebkę z orzechami lub muślinową ściereczkę.

  Pozwól płynowi nieco ostygnąć przed dodaniem miodu. Mieszaj, aż miód całkowicie się rozpuści.

  Dodaj 2 szklanki lodowatej wody gazowanej i 2 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

  Podawaj bezpośrednio na lodzie i udekoruj świeżymi kwiatami lawendy, liśćmi melisy i plasterkami cytryny, jeśli chcesz.

Uwagi: Dodaj mniej lub więcej miodu, zgodnie z osobistymi preferencjami dotyczącymi słodkości.

Na zakończenie,

Jeśli masz ochotę na pikantny napój orzeźwiający z ziołowym akcentem, ten prosty przepis na lemoniadę ziołową będzie doskonałym wyborem! Czasami proste rzeczy, takie jak stara dobra domowa lemoniada, naprawdę tworzą wspaniałe letnie wspomnienie dla całej rodziny. Ponadto poświęcenie czasu na tworzenie świeżych mikstur ziołowych może pomóc ci uchwycić chwilę bezruchu i połączyć się z tętniącą życiem naturą, która otacza nas o tej porze roku.

Zachowajmy spokój, chłód i nawodnienie przez całe lato dzięki tej łatwej i pysznej lemoniadzie ziołowej!

PRZYPISY

Boehm, K., Büssing, A., & Ostermann, T. (2012). Aromaterapia jako leczenie uzupełniające w leczeniu raka: opisowy przegląd systematyczny. African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicines, 9(4), 503-518.

Gladstar, Rosemary. (2001). Zielnik rodzinny. Massachusetts: Książki piętrowe. ~ 153 ~

Izraelczyk, Z.H. (2014). Antybakteryjne właściwości miodu. American Journal of Therapeutics, 21(4), 304-323. https://doi.org/10.1097/MJT.0b013e318293b09b

Karaman, T., Karaman, S., Dogru, S., Tapar, H., Sahin, A., Suren, M., … Kaya, Z. (2016). Ocena skuteczności lawendowej aromaterapii na ból i niepokój związany z kaniulacją żył obwodowych: prospektywne, randomizowane badanie. Terapie uzupełniające w praktyce klinicznej, 23, 64-68. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2016.03.008

Olmstead, L. (2017). Prawdziwe jedzenie fałszywe jedzenie. Chapel Hill, NC: Algonquin Books.

Potts, SG, Imperatriz-Fonseca, V., Ngo, HT, Biesmeijer, JC, Breeze, TD, & Dicks, LV, Ochrona zapylaczy i ich wartości dla dobrostanu człowieka. Przyroda, 540(7632), 220-229. https://doi.org/10.1038/nature20588

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US