Łatwy okład po użądleniu pszczoły do ​​majsterkowania

Spójrzmy prawdzie w oczy: równie piękne i niesamowite, jak przebywanie na łonie natury z ptakami i pszczołami — czasami można się użądlić! Niezależnie od tego, czy ciężko pracujesz w ogrodzie, na wycieczce, czy po prostu wędrujesz po mieście, użądlenia pszczół mogą się zdarzyć wszędzie. Na szczęście dla nas, gdy nauczysz się przygotowywać prosty okład na użądlenie pszczoły, szybko staniesz na nogi i znów będziesz cieszyć się świeżym powietrzem! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się trochę o okładach, które zioła są szczególnie pomocne w przypadku użądleń pszczół i jak zrobić własny łatwy okład po użądleniu przez pszczołę.

Dlaczego warto zrobić okład po użądleniu pszczoły własnymi rękami?

Kiedy zostaniemy ukąszeni przez pszczołę, skóra w tym miejscu staje się czerwona, zaogniona, opuchnięta i bolesna. Każdy, kto kiedykolwiek doświadczył użądlenia przez pszczołę, wie, jakie to może być nieprzyjemne! Zioła nie tylko zapewniają wsparcie objawowe, ale mogą również przyspieszyć gojenie się użądlonego obszaru.

Moim ulubionym klasycznym przepisem ziołowym na ukąszenia pszczół jest zrobienie ziołowego okładu. Dla tych, którzy są nowicjuszami w ziołolecznictwie, możesz się zastanawiać, czym jest okład. Okład to w zasadzie wilgotna pasta z ziół, glinek lub innych korzystnych substancji, które są pakowane na skórę do różnych zastosowań. Istnieje wiele różnych rodzajów okładów, które można przygotować w zależności od problemu, a jednym z nich jest prosty okład po użądleniu pszczoły, jak w poniższym przepisie.

Po co robić okłady na użądlenia pszczół? Okłady są nie tylko niezwykle szybkie w przygotowaniu (co jest świetne, gdy potrzebujesz szybkiej ulgi zaraz po ukąszeniu!), ale są również świetną metodą na przeniesienie korzyści ze świeżych ziół bezpośrednio na potrzebne miejsce. Ponieważ próba wyciągnięcia żądła pszczoły rękami lub pęsetą może wstrzyknąć więcej jadu w skórę, przydaje się zastosowanie okładu, który pomaga szybko wyciągnąć zarówno żądło, jak i część jadu, aby nie wnikały głębiej w skórę (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, 2018).

Mam dwa różne zioła, z których korzystam zamiennie w moim prostym przepisie na okłady z użądlenia pszczół: liść babki lancetowatej (Plantago major) i naziemne części melisy lekarskiej (Melissa officinalis). Ponieważ przygotowanie okładu z użądlenia pszczoły typu „zrób to sam” zwykle musi być wykonane szybko, gdy jesteś szczypany, zachowaj prostotę i wybierz tylko jedno z dwóch ziół lub cokolwiek, co akurat masz pod ręką. Oba te zioła są bardzo łatwe do uprawy w domu, w ogrodzie, na podwórku lub w doniczce.

Liść babki lancetowatej (Plantago major)

Liść babki lancetowatej to cenny „chwast”, który był używany od wieków ze względu na swoje właściwości ściągające i kojące skórę. Odnotowano, że rdzenni Amerykanie Shoshoni z północno-zachodnich równin w Ameryce Północnej często używali babki lancetowatej do użądleń owadów (w tym użądleń pszczół), stosując posiniaczone i połamane zioło jako kompres lub okład (Griffin, 1997). To zastosowanie jest nadal aktualne, ponieważ babka lancetowata nadal jest jednym z najbardziej użytecznych, powszechnie spotykanych ziół pomagających wyciągać zarówno żądła pszczół, jak i jad, łagodzić miejscowe stany zapalne i promować zdrową naprawę skóry.

Klasyczny opatrunek na rany, babka lancetowata jest uważana za jedną z najlepszych roślin pierwszej pomocy. Używany ze względu na swój kojący ból, łagodzący, ściągający i chłodzący charakter, babka lancetowata jest naprawdę cennym, ale niedocenianym ziołem (Holmes, 1989). Po przygotowaniu własnego okładu na użądlenie pszczoły z babki lancetowatej możesz nawet użyć kilku całych liści babki lancetowatej, aby owinąć obszar zamiast bandaża, aby go przytrzymać!

Melisa lekarska (Melissa officinalis) Części nadziemne

Znana Grekom jako „roślina pszczół” (jej nazwa rodzajowa, Melissa, oznacza „pszczoła miodna”), melisa jest klasycznym ziołem ogrodowym zarówno do przyciągania pomocnych owadów zapylających, takich jak pszczoły, w ogrodzie, jak i służąc jako pomoc wspomagająca przy użądleniach pszczół (Blumenthal, 1997; Griffin, 1997). Ze względu na ściągający charakter melisy, stosowanie jej jako okładu może pomóc zmniejszyć obrzęk zlokalizowany wokół użądlonego obszaru poprzez napinanie i tonizowanie tkanek, których dotyka. W rezultacie zmniejszenie obrzęku i stanu zapalnego może pomóc złagodzić ból.

Podobnie jak babka lancetowata, świeże liście melisy są również cennym ziołem na użądlenia pszczół, biorąc pod uwagę ich zdolność do wypchnięcia jadu pozostałego w skórze pszczoły. Melisa jest jednym z niewielu ziół z rodziny miętowatych (Lamiaceae), które faktycznie mogą pomóc w usuwaniu ciepła, zapewniając kojącą ulgę gorącym i napiętym tkankom wokół użądlenia pszczoły (Holmes, 1989).

Łatwy okład po użądleniu pszczoły do ​​samodzielnego wykonania

Okład po użądleniu pszczoły

Składniki

Kilka listków świeżej melisy (Melissa officinalis) lub babki lancetowatej (Plantago major)
Albo odrobina octu jabłkowego, albo świeża ślina

Kierunki

  Przed zrobieniem okładu należy odpowiednio usunąć żądło pszczoły.

  Zbierz kilka liści świeżej melisy lub babki lancetowatej.

  Jeśli używasz octu jabłkowego, rozbij i zwiń liście w palcach lub dłoniach, aby uwolnić część lotnych olejków i soków. Umieść je w małej misce i wymieszaj zioła z odrobiną octu jabłkowego, aby zrobić okład. Jeśli używasz śliny, włóż liście do ust i dobrze je przeżuj, aby zrobić okład na bazie śliny.

  Weź okład i nałóż bezpośrednio na miejsce użądlenia.

  Owiń dobrze dopasowany bandaż (lub 1-2 całe liście babki lancetowatej) na wierzchu okładu, aby utrzymać go na miejscu. Pozostaw okład na około 30 minut, a następnie zdejmij.

  Jeśli obrzęk utrzymuje się, a miejsce ukąszenia nadal boli, zastosuj nowy okład, powtarzając tak często, jak to konieczne.

Kiedy szukać dodatkowej opieki

Chociaż użądlenia pszczół są bardzo częstym zjawiskiem, które często można leczyć za pomocą łatwego do samodzielnego wykonania okładu po użądleniu pszczoły, takiego jak powyższy przepis, ważne jest, aby pamiętać, kiedy zamiast tego należy zwrócić się o profesjonalną pomoc medyczną! Na przykład, jeśli wykazujesz jakiekolwiek oznaki reakcji alergicznej lub jeśli żądło nie zostało skutecznie usunięte i wykazuje oznaki infekcji, ważne jest, aby zwrócić się o dodatkową opiekę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach wykorzystania babki lancetowatej i melisy? Sprawdź nasze posty: Tworzenie lokalnej Materia Medica z bananem i rodzinnym ziołem: Korzyści z melisy.

PRZYPISY

Blumenthal, M. i Riggins, CW (1997). Popularne zioła na rynku amerykańskim: monografie terapeutyczne. Austin, TX: Amerykańska Rada Botaniczna.

Griffin, J. (1997). Zioło matki natury. Woodbury, MN: Llewellyn Publications.

Holmes, P. (1989). Energetyka zachodnich ziół (tom 2). Boulder, Kolorado: Snow Lotus Press.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. (2018). Użądlenia pszczół / bezpieczeństwo. Pobrane z: https://www.ars.usda.gov/pacific-west-area/tucson-az/honey-bee-research/docs/bee-stings-safety/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US