Kojący ziołowy syrop na kaszel z czarnym bzem, omanem, & Lukrecja

Ten ziołowy syrop na kaszel zawiera cudowną i skuteczną mieszankę jagód czarnego bzu (Sambucus spp.), korzenia omanu (Inula helenium) i lukrecji (Glycyrrhiza glabra) korzeń, wśród innych ziół. Ten przepis jest szczególnie odpowiedni w przypadku suchego kaszlu, który wymaga ukojenia lub który zawiera zablokowany śluz, który należy usunąć bez dalszego podrażnienia.

Jagody czarnego bzu (Sambucus spp.).

Berres czarnego bzu (Sambucus spp.) można wykorzystać do przygotowania pysznego ziołowego syropu na kaszel, który jest idealny na zimowe miesiące, kiedy wirus grypy i inne wirusy są obfite.

Elder jest często określany jako „skrzynia z lekarstwami dla mieszkańców wsi”, nawiązując do jego szeroko zakrojonych działań leczniczych i łatwej dostępności. Bez czarny i bez czarny są wyjątkowymi sprzymierzeńcami podczas przeziębienia, grypy i infekcji dróg oddechowych ze względu na ich działanie napotne i przeciwwirusowe. Przyjmowany na początku, czarny bez może skrócić czas trwania przeziębienia/grypy, ponieważ zakłóca replikację wirusa i wzmacnia ściany komórkowe, aby zahamować penetrację wirusa (Hoffmann, 2003).

(Akademia Ziołowa, b.d.)

Elecampane (Inula helenium) Korzeń

Korzenie omanu, rozgrzewającego, wykrztuśnego zioła, od dawna stosowane są do wspomagania układu oddechowego, co czyni je wspaniałym dodatkiem do ziołowego syropu na kaszel.

Oman omanowy rozgrzewa i oczyszcza dolne drogi oddechowe, skutecznie usuwając przekrwienie i zablokowaną energię. Oprócz tego, że jest doskonałym środkiem wykrztuśnym, łagodzi również podrażnienia tkanek i stany zapalne wynikające z kaszlu. Zdolność Omanu do usuwania zatorów jest również pomocna w układzie pokarmowym. Gorzki składnik związany z jego lotnymi olejkami stymuluje trawienie i apetyt (Hoffmann, 2003), pomagając usunąć wilgotne zatory i rozwiązać problemy z trawieniem.

(Akademia Ziołowa, ndb)

Korzeń lukrecji (Glycyrrhiza glabra)

Lukrecja jest zawarta w tym ziołowym syropie na kaszel nie tylko ze względu na jej słodki smak!

Lukrecja to słodki, neutralny i wilgotny korzeń, który regeneruje, relaksuje i zmiękcza. Lukrecja zawiera polisacharydy, które przyczyniają się do jej właściwości kojących, łagodzących i jest idealna na dolegliwości, które są gorące i suche, takie jak ból gardła związany z zapaleniem oskrzeli, suchy kaszel i podrażnienie żołądka (np. wrzody). W Ajurwedzie lukrecja jest uważana za specyficzną dla wszelkich stanów zapalnych błon śluzowych w całym ciele (Buhner, 2013). Jako środek przeciwskurczowy lukrecja łagodzi bolesny, bezproduktywny kaszel, a jej relaksujące działanie wykrztuśne pomaga w usuwaniu lepkiej, zastoinowej wydzieliny z płuc.

(Akademia Ziołowa, b.d.c.)

Kojący ziołowy syrop na kaszel

Kojący ziołowy syrop na kaszel

Zmieszanie wywaru z miodem lub cukrem pomaga zagęścić i zakonserwować wywar. Wydłuża to okres przydatności do spożycia wywaru i często tworzy kojącą aplikację, która przynosi korzyści w takich sytuacjach, jak ból gardła, kaszel, suche podrażnione tkanki i problemy trawienne. Dodany środek słodzący może również pomóc w zwiększeniu smakowitości niektórych ziół. Wiele osób, w tym dzieci, uważa syropy za pyszne! Wydajność: 8 uncji ~ 153 ~

Składniki

  2 łyżki elekampanu (Inula helenium) na kaszel lub 2 łyżki echinacei (Echinacea purpurea) na ból gardła. Obydwa mogą pomóc przy kaszlu i bólu gardła.

  2 łyżki korzenia lukrecji (Glycyrrhiza glabra)

  2 łyżki czarnego bzu (Sambucus spp.)

  1 łyżka kłącza imbiru (Zingiber officinale)

  1 łyżka chipsów cynamonowych (Cinnamomum verum) lub 2 laski cynamonu

  Skórka z jednej organicznej pomarańczy

  1 kwarta zimnej wody ~ 253 ~
  1 do 2 filiżanek miodu (lub cukru)

  ¼ szklanki brandy lub nalewki z płatków róży, opcjonalnie

Kierunki

  Przygotowanie syropu zaczyna się od wywaru! Połącz zioła z wodą w średniej wielkości garnku.

  Doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu i częściowo przykryć garnek pokrywką.

  Gotuj, aż płyn w środku zredukuje się o połowę.

  Zdjąć z ognia i odcedzić zioła – w ten sposób powstał mocny wywar na bazę syropu!

  Przelej płyn z powrotem do rondla i dodaj miód lub cukier.

  Jeśli używasz miodu, bardzo delikatnie podgrzewaj, aż miód się rozpuści, uważając, aby nie zagotować syropu. Pomaga to zachować dobroczynne, naturalnie występujące enzymy w miodzie.

  Jeśli używasz cukru, możesz doprowadzić syrop do delikatnego wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez dodatkowe 30 minut, aby jeszcze bardziej zagęścić syrop. Lub możesz po prostu podgrzać syrop na tyle, aby łatwo rozpuścić cukier.

  Zdejmij syrop z ognia i dodaj brandy lub nalewki, które chcesz dodać, używając łącznie do ¼ szklanki brandy lub nalewki na każdą filiżankę syropu, którą masz.

  Zakończ, umieszczając syrop w czystych, sterylnych butelkach. Dodaj etykietę zawierającą składniki i datę utworzenia syropu.

  Przechowywać w lodówce do 3 miesięcy. Jeśli użyłeś większych ilości miodu/cukru lub alkoholu, Twój syrop może trwać nawet dłużej!

  Dawkowanie będzie zależeć od ziół użytych w syropie, sytuacji, w której się znajdujemy, a także wieku odbiorcy. Ogólne dawkowanie to ½ łyżeczki na 1 łyżkę stołową przyjmowane 1 do 3 razy dziennie ze zwiększoną częstotliwością podczas ostrej fazy objawów (Groves, 2016, s. 298).

Na zakończenie,

Kiedy już masz pod ręką przepis na podstawowy ziołowy syrop na kaszel, możesz zacząć eksperymentować z kombinacjami smaków i ziół, aby najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom. Oto kilka dodatkowych prostych przepisów na syropy ziołowe do wypróbowania:

Syrop na kaszel z czarnego bzu
Syrop imbirowy
Syrop winogronowy

PRZYPISY

Groves, Maria. (2016). Ciało w równowadze, ziołowy przewodnik po holistycznej pielęgnacji. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Zielarska Akademia. (nd). Starsza monografia. Zielnik. Pobrane z https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/1005

Zielarska Akademia. (nd). Monografia omanowa. Zielnik. Pobrane z https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/3039

Zielarska Akademia. (nd). Monografia lukrecji. Zielnik. Pobrane z https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/1015 

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne: nauka i praktyka ziołolecznictwa. Rochester, VT: Sztuka uzdrawiania.

Justis, A. (2016). Jak zrobić prosty syrop [post na blogu]. Pobrane z https://theherbalacademy.com/herbal-syrup/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US