Jak zrobić ziołowe krople do uszu

Ból uszu nigdy nie zdarza się w dogodnym momencie. Często podkradają się do ciebie w środku nocy, powodując ból i cierpienie. Na szczęście posiadanie pod ręką zapasu ziołowych kropli do uszu może pomóc złagodzić ból i wesprzeć organizm podczas walki z możliwą infekcją. Powinienem wiedzieć, ponieważ ostatnio ich potrzebowałem!

Kilka tygodni temu moją córkę bolało ucho, zanim skończyłem zaopatrywać moją szafkę z lekami ziołowymi na sezon. Nagle znalazłam się z nieszczęśliwym dzieckiem i bez gotowych kropli do uszu! Grzebiąc szybko w ziołach, które miałam pod ręką, szukałam czegoś, co pomogłoby mojemu dziecku. Po ustaleniu kilku ziół, w tym mojego ostatniego ząbka świeżego czosnku, zacząłem jak najszybciej robić partię ziołowych kropli do uszu. W ciągu godziny zaaplikowałem mojemu dziecku ciepłe, uspokajające krople do ucha, a po piętnastu minutach powiedziała mi, że czuje, jak zatkany śluz w jej uchu odpływa! Słodka ulga — uf!

Ziołowe krople do uszu są nie tylko doskonałym sprzymierzeńcem, który można mieć pod ręką podczas sezonu przeziębień i grypy, aby złagodzić bolesne bóle uszu, ale wielu zielarzy używa ich, aby złagodzić swędzenie i dyskomfort związany z nadmiarem woskowiny.

Dzisiaj chciałabym Ci pokazać jak zrobić ziołowe krople do uszu we własnej kuchni, abyś była przygotowana na wypadek nieprzyjemnego bólu ucha w środku nocy.

Jak zrobić ziołowe krople do uszu

Ziołowe krople do uszu to w zasadzie prosty olejek parzony z ziołami, które są korzystne dla podtrzymania uszu w chwilach przymusu. Ziołowe krople do uszu są łatwe do przygotowania w domu i stanowią doskonały dodatek do każdej szafki z lekami ziołowymi lub zestawu pierwszej pomocy.

Poniżej znajdziesz podstawowy przepis na ziołowe krople do uszu. Ten przepis daje prawie 4 uncje oleju.

Podstawowe ziołowe krople do uszu

Składniki

4 łyżki suszonych ziół (patrz propozycje ziół poniżej)
Około 1/2 szklanki oliwy z oliwek

Kierunki

 • Włóż zioła do czystego, suchego słoika.
 • Wlej olej do słoika.
 • Użyj pałeczki lub łyżki, aby wcisnąć zioła w dół i uwolnić uwięzione powietrze.
 • Nałóż pokrywkę na słoik lub, jeśli używasz świeżych ziół, przykryj słoik kawałkiem sera lub muślinu, aby umożliwić ucieczkę wilgoci.
 • Ustaw słoik w ciemnym, ciepłym miejscu na kilka tygodni do zaparzenia.
 • Zakończ ziołowe krople do uszu ostrożnie przecedzając olejek przez gazę, aby usunąć wszelkie cząstki ziół.
 • Zabutelkuj swój nowy olejek do uszu w czystej, suchej butelce z zakraplaczem i etykietą.
 • Przechowywać w lodówce do momentu użycia.

Możesz dodać różne zioła do swoich kropli do uszu lub zrobić krople do uszu tylko z dwóch składników! Możliwe, że masz teraz składniki, aby zrobić ten super prosty ziołowy olejek do uszu w swojej kuchni. Pamiętaj, aby przeczytać o korzyściach płynących z używania czosnku w ziołowych kroplach do uszu w poniższych informacjach o ziołach.

Ziołowe krople do uszu z dwoma składnikami ~ 753 ~ ~ 153 ~

Składniki

4 do 6 ząbków czosnku
1/2 szklanki oliwy z oliwek

Kierunki

 • Posiekaj czosnek i umieść go w małym, czystym, suchym słoiku.
 • Wlej olej do słoika, upewniając się, że czosnek jest całkowicie pokryty olejem.
 • Użyj czystej, suchej pałeczki lub noża, aby ostrożnie wcisnąć czosnek do oleju i uwolnić uwięzione pęcherzyki powietrza.
 • Przykryj słoik kawałkiem sera lub muślinu i odstaw w ciemne, ciepłe miejsce na kilka tygodni. Miej na to oko i upewnij się, że czosnek pozostaje pod wierzchnią warstwą oliwy z oliwek. Być może będziesz musiał ponownie włożyć kawałki do oleju, jeśli wypłyną na powierzchnię.
 • Przecedź olej przez gazę, aby usunąć wszelkie cząstki ziół.
 • Zabutelkuj swój nowy olejek do uszu w czystej, suchej butelce z zakraplaczem i etykietą.
 • Przechowywać w lodówce do momentu użycia.

Zrób szybko te ziołowe krople do uszu!

Na te chwile, kiedy potrzebujesz ziołowych kropli do uszu, jak teraz, ale nie masz ich pod ręką — nie bój się! Nadal możesz szybko przygotować te bardzo potrzebne krople!

Krok pierwszy: Umieścić zioła i oliwę z oliwek w żaroodpornym słoiku (takim jak słoik konserwowy) lub małej żaroodpornej misce.

Krok drugi: Włóż słoik lub miskę do piekarnika. Ustaw najniższą temperaturę i pozostaw uchylone drzwi. Lub umieść słoik/miskę w garnku z kilkoma centymetrami wody na dnie (uważając, aby woda nie dostała się do oleju) i ustaw garnek na najniższe ustawienie.

Krok trzeci: Jeśli to możliwe, odczekaj około godziny, aż zioła wpłyną do oleju. Daje to ziołom czas na przeniesienie swoich właściwości do oleju. Jeśli jednak brakuje Ci czasu, w razie potrzeby możesz użyć kropli już po 20 minutach.

Krok czwarty: Odcedź zioła z oleju za pomocą kawałka gazy, aby usunąć wszelkie drobne cząsteczki ziół. Jeśli chcesz, możesz odcedzić tylko niewielką ilość olejku do natychmiastowego użycia i kontynuować zaparzanie pozostałych ziół przez maksymalnie 8 godzin. Pamiętaj, aby schłodzić olejek do temperatury pokojowej lub nieco wyższej przed włożeniem go do uszu.

Krok piąty: Zakończ olejek, umieszczając go w czystym, suchym słoiczku. Przechowuj te, których nie użyjesz od razu, w lodówce do wykorzystania w przyszłości.

Przydatne zioła do tworzenia ziołowych kropli do uszu

Następujące cztery zioła są prawdopodobnie najbardziej powszechnymi składnikami botanicznymi używanymi w ziołowych kroplach do uszu. W badaniu przeprowadzonym w 2001 roku krople do uszu wykonane z czosnku, dziewanny, dziurawca zwyczajnego i nagietka porównano z farmaceutycznymi kroplami do uszu w leczeniu bólu związanego z ostrym zapaleniem ucha środkowego (OZUŚ) w grupie dzieci w wieku 6-18 lat. Stwierdzono, że preparat ziołowy jest „tak samo skuteczny jak znieczulające krople do uszu i okazał się odpowiedni do leczenia bólu ucha związanego z OZUŚ” (Sarrell i in., 2001, para. 6).

Inne potencjalnie użyteczne zioła zawarte w kroplach do uszu to: kwiaty rumianku, kwiaty lawendy, kora wierzby i babka.

Czosnek (Allium sativum)

Przydatne właściwości: przeciwdrobnoustrojowe, zmniejszające przekrwienie, przeciwskurczowe, stymulujące układ odpornościowy („Garlic”, b.d.; Romm, 2000).

Możesz się zastanawiać, dlaczego coś, co jest tak smaczne na twoim talerzu obiadowym, zostało użyte do zrobienia kropli do uszu. Ząbki czosnku oferują nam szeroki zakres korzystnych właściwości, w tym korzyści dla układu sercowo-naczyniowego, trawiennego i oddechowego („Czosnek”, b.d.). Ponadto czosnek dobrze nadaje się jako składnik kropli do uszu ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które są stosowane w leczeniu infekcji pochodzenia wirusowego, bakteryjnego lub grzybiczego (Tilgner, 1999; „Garlic”, b.d.).

Kwiaty dziewanny (Verbascum thapsus)

Przydatne właściwości: przeciwzapalne, przeciwskurczowe, łagodzące, zwiotczające („Mullein”, b.d.; McIntyre, 1996).

Te radosne, żółte kwiatki często znajdują się w ziołowych kroplach do uszu razem z czosnkiem jako tradycyjny preparat używany przez zielarzy. Zielarz Jim Mcdonald wyjaśnia, że ​​„olejek z kwiatów dziewanny jest często łączony z olejkiem czosnkowym i niewiele jest równie skutecznych środków na infekcje ucha” (mcdonald, b.d., paragraf 2). Kwiaty tej niesamowitej rośliny są doskonałym dodatkiem do ziołowych kropli do uszu, niezależnie od tego, czy wybierzesz połączenie ich z czosnkiem lub innymi ziołami, czy po prostu użyjesz ich samodzielnie. Uśmierzające ból, łagodzące i relaksujące właściwości kwiatów pomagają złagodzić ból ucha i dyskomfort spowodowany nadmiarem woskowiny w uszach (McIntyre, 1996; Groves, 2016).

Św. Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Właściwości użytkowe: przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwskurczowe („Dziurawiec zwyczajny”, b.d.)

Dobrze znana ze swojej zdolności do łagodzenia depresji i lęków, ta wspaniała roślina jest również używana ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne w celu łagodzenia podrażnień tkanek podczas infekcji dróg oddechowych i innych bolesnych stanów. Stosowany miejscowo olejek jest uwielbiany jako balsam łagodzący ból nerwów i stany zapalne, w tym bóle uszu (Keville, 2001; McIntyre, 1996). Jeśli to możliwe, przygotuj swój olej ze świeżego, kwitnącego dziurawca, który jest lepszy niż oleje nasączone suszonym ziołem.

Calendula (Calendula officinalis)

Właściwości użytkowe: przeciwskurczowe, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, limfatyczne, immunostymulujące („Calendula”, b.d.)

Nagietek jest uważany za bardzo kojące zioło, często stosowane miejscowo w celu złagodzenia podrażnień, infekcji i bólu. Zielarz Aviva Romm wyjaśnia, że ​​krople do uszu sporządzone z nagietka są „antyseptyczne i łagodzą ból” (Romm, 2000, str. 170).

Korzystanie z domowych ziołowych kropli do uszu

Korzystanie z nowo przygotowanych ziołowych kropli do uszu jest proste!

Najpierw ogrzej krople do uszu do temperatury pokojowej, a następnie sprawdź temperaturę kropli na wewnętrznej stronie nadgarstka. Zimne krople lub zbyt gorące krople będą dodatkowo podrażniać ucho.

Krople można ogrzać na kilka różnych sposobów:

 • Trzymaj butelkę między rękami
 • Umieść butelkę w filiżance ciepłej wody
 • Nalej kilka kropli oleju na łyżkę i ostrożnie podgrzej spód za pomocą zapałki
 • Podgrzej łyżkę pod gorącą bieżącą wodą, a następnie dobrze wysusz łyżkę przed umieszczeniem w łyżce kilku kropli w celu podgrzania

Następnie połóż osobę z uchem skierowanym do góry i umieść 2 do 4 kropli w uchu. Przykryj wacikiem (w razie potrzeby rozerwij go na pół) i zachęć osobę do leżenia z uchem skierowanym do góry przez kilka minut. Powtórz po drugiej stronie.

NIE używaj ziołowych kropli do uszu, jeśli…

Nie zaleca się stosowania ziołowych kropli do uszu, jeśli podejrzewasz perforację błony bębenkowej, jeśli płyn wycieka z ucha lub jeśli dana osoba ma w uchu rurki (White i Mavor, 1998).

Więc masz to! Przy odrobinie wiedzy i przydatnych materiałach możesz z łatwością stworzyć własne ziołowe krople do uszu, które będziesz mieć pod ręką. Wtedy możesz być gotowy do łagodzenia bólu i podrażnienia uszu kropla po kropli!

Dowiedz się więcej o tworzeniu własnych preparatów ziołowych dzięki naszym internetowym kursom zielarstwa! Oferujemy coś dla każdego, od początkującego zielarza po tych, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności i przenieść je na wyższy poziom.

PRZYPISY

Monografia nagietka. (nd). Pobrano 15.10.16 z http://herbarium.herbalacademyofne.com/monographs/#ID=2025

Keville, Kathi. (2001). Naturalne leczenie, naturalnie łagodzi infekcje ucha. Pobrane 18.10.16 z http://www.motherearthliving.com/health-and-wellness/natural-healing-ease-ear-infections-naturally?pageid=1#PageContent1

Mcdonald, Jim. (nd). Dziewanna, Vebascum thapsus. Pobrano 14.10.16 z http://www.herbcraft.org/mullein.html

Monografia dziewanny. (nd). Pobrano 15.10.16 z http://herbarium.herbalacademyofne.com/monographs/#ID=2031

Romm, Aviva. (2013). Infekcje ucha, część 2: Antybiotyki lub naturalne środki na infekcje ucha u dzieci: co i kiedy stosować. Pobrane 11.10.16 z http://avivaromm.com/ear-infections-part-2-antibiotics-or-natural-remedies-for-kids-ear-infections-what-to-use-when

Romm, Aviva. (2000). Naturalne leczenie niemowląt i dzieci. Delhi, Indie: Sri Satguru Publications.

Sarrell, EM, Mandelberg, A. i Cohen, HA (2001). Skuteczność ekstraktów naturopatycznych w leczeniu bólu ucha związanego z ostrym zapaleniem ucha środkowego. Archives of Pediatric and Adolescent Medicine Journal, 155(7):796-799. doi:10.1001/archpedi.155.7.796

Św. Monografia dziurawca. (nd). Pobrano 15.10.16 z http://herbarium.herbalacademyofne.com/monographs/#ID=3038

Tilgner, Sharol ND (1999). Ziołolecznictwo z serca ziemi. Creswell, OR: Wise Acres Press, Inc.

Biała, Linda B., Mavor, Sunny. (1998). Dzieci, zioła i zdrowie. Loveland, Kolorado: Interweave Press.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US