Jak zrobić syrop z dzikiej róży

Dzika róża to mój ulubiony ziołowy sprzymierzeniec, z którego korzystam podczas robienia syropu. Profil wyborczy i energetyka dzikiej róży tak dobrze łączą się z konserwowaniem i dostarczaniem w syropie. Przyjrzyjmy się, co sprawia, że ​​owoce dzikiej róży są idealnym sprzymierzeńcem w produkcji syropów, i przyjrzyjmy się niektórym powodom, dla których możemy zrobić syrop ziołowy. Następnie podzielę się przepisem na syrop z dzikiej róży, abyś mógł sam zrobić ten wspaniały tonik.

Rose Hips – Dzika róża (Rosa canina)

Dzika róża to owoc róży. Owoce zawiązują się po zapyleniu kwiatu wczesnym latem. Owoce róży zaczynają się na zielono, a jesienią dojrzewają do jaskrawoczerwonego koloru. Do przygotowania ziół zbieraj i używaj biodra, gdy jest w pełni dojrzałe. Podczas gdy dzika róża jest oficjalną rośliną w handlu, wiele gatunków dzikiej róży wytwarza owoce, które mogą być używane zamiennie z oficjalną rośliną.

Jeśli uprawiasz dziko własne zioła, oto kilka wskazówek, jak trzymać się etycznych praktyk. W przypadku owoców róży chcemy tylko mięsistej części zewnętrznej. Jeśli uprawiasz lub uprawiasz dzikie owoce dzikiej róży, oderwij nasiona od miąższu owocu. Jeśli kupujesz owoce dzikiej róży, możesz je kupić z usuniętymi nasionami.

Rose to roślina, która ma zdolność odżywiania i wzmacniania naszych serc. Jego energia jest podnosząca na duchu i skoncentrowana na sercu (Masé, 2011). Biodra działają na rzecz fizycznego wzmocnienia układu krążenia (Anderson i in., 2012). W końcu trudno nie mieć natchnienia w sercu w obecności hojnej królowej. Smak tego owocu jest lekko słodki, z pyszną ilością posmaku. Biodra są bogate w witaminy C, A, B1, B2, B3 i K, a także flawonoidy, garbniki i pektyny (Chevallier, 2000).

To wysoka zawartość pektyn sprawia, że ​​dzika róża jest tak wspaniała jak syrop. Ta naturalna zawartość pektyn dodaje syropowi treściwości, czyniąc go przyjemnym i gęstym. Wysoka zawartość witaminy C i towarzyszący jej pikantny smak nadają syropowi ładnie zrównoważony, a nie zbyt słodki smak końcowy. Wszystko to w połączeniu z matczynymi właściwościami odżywczymi i podnoszącymi na duchu róży sprawia, że ​​syrop z dzikiej róży jest zbyt pyszny, by mu odmówić.

Syropy ziołowe

Jak to ujęła Mary Poppins: „Łyżka cukru pomaga zasnąć lekarstwu”. Syropy, zasadniczo nasycone cukrem wodne ekstrakty ziołowe, są wspaniałym sposobem na zwiększenie smakowitości ziół i uległość osoby przyjmującej zioła. Oprócz zwiększenia przyjemności, zawartość cukru w ​​syropach działa jako środek konserwujący, wydłużając okres przydatności do spożycia syropu z dzikiej róży.

Cukier jest źródłem paliwa i może zasilać wzrost organizmów dużych i małych. Małe organizmy, takie jak drożdże i pleśń, mogą się energicznie rozmnażać, mając dostęp do cukru i wody. Jednak ich zdolność do wzrostu zmniejsza się, gdy zbliża się punkt nasycenia roztworu cukrem (Green, 2002).

Chociaż do przygotowania syropu można użyć dowolnej formy cukru, osobiście preferuję miód, ze względu na wiele korzyści, jakie miód przynosi każdemu eliksirowi. Syrop klonowy jest dobrą wegańską alternatywą dla miodu, a także przynosi dodatkowe korzyści dla gotowego produktu.

Słodzik w dużych ilościach może działać jako jedyny środek konserwujący, w stosunku 2:1 słodzika do płynu, ale kończy się to również ekstremalnie słodkim efektem końcowym. Ten poziom stężenia cukru jest niezbędny, gdy chłodzenie nie jest dostępne. Gdy dostępne jest chłodzenie, zawartość cukru można obniżyć do bardziej smacznego zakresu, a moc konserwującą można zwiększyć, dodając brandy lub inny alkohol (Green, 2002).

Przedstawiony tutaj przepis na syrop z dzikiej róży wykorzystuje połączenie substancji słodzącej i alkoholu jako środka konserwującego. Tak przygotowane syropy przechowywane w lodówce mogą trwać do 6 miesięcy. Jeśli pojawią się jakiekolwiek oznaki fermentacji, najlepiej kompostować lub w inny sposób pozbyć się syropu. Najbardziej zauważalną oznaką psucia się, oprócz zapachu, byłoby narastanie ciśnienia pod pokrywką. Jeśli zauważysz trzask lub syk po odkręceniu korka z syropu, jest to dobry znak, że rozpoczęła się fermentacja.

Przepis na syrop z dzikiej róży

Ten syrop z dzikiej róży to zdrowy tonik i wspaniały sposób na dostarczenie organizmowi witaminy C. Na podstawie przepisów Jamesa Greena i Marye Cameron-Smith.

Składniki

~ 152 ~ 2 uncje dzikiej róży
1 litr wody destylowanej lub filtrowanej
1 ½ szklanki miodu
½ szklanki brandy 

Kierunki

  Połącz owoce róży w małym rondlu z połową wody (2 szklanki) i pozostaw na 30 minut do godziny w temperaturze pokojowej.

  Następnie przykryj rondel, umieść rondel na kuchence na średnim ogniu i zagotuj.

  Gdy zawartość patelni się zagotuje, zmniejsz palnik i gotuj przez 30 minut.

  Po 30 minutach gotowania zdejmij garnek z ognia i pozwól wywarowi nieco ostygnąć przed przefiltrowaniem.

  Poświęć trochę czasu, gdy wywar z dzikiej róży stygnie, aby ustawić stację filtracyjną. Użyj dużej szklanej miski jako naczynia odbiorczego do filtracji. Umieść sitko o drobnych oczkach tak, aby spoczywało na krawędzi miski. Następnie odmierz i wytnij tyle gazy, aby wyłożyć sitko podwójną warstwą muślinu.

  Gdy muślin wyścieli sitko, pewnie i ostrożnie przelej wywar przez sitko. Umieść miazgę z owoców róży z powrotem w rondlu, dodaj ostatnią połowę wody (2c), przykryj i umieść patelnię z powrotem na kuchence na średnim ogniu. Powtórz proces, używając czystej gazy, aby przecedzić miazgę z dzikiej róży do miski, odciskając wytłoki podczas drugiego filtrowania za pomocą drewnianej lub silikonowej szpatułki.

  Szybko wypłucz rondel, aby był wolny od resztek roślinnych pozostałych po procesie wywaru. Odwar z dzikiej róży wlej do miarki z płynem, aby określić całkowitą objętość. Prawdopodobnie otrzymasz od 3 do 4 filiżanek wywaru z dzikiej róży, a celem następnego kroku jest zmniejszenie objętości wywaru do 2 filiżanek.

  Zmierz objętość wywaru i określ, ile tej objętości należy zmniejszyć. Wlej wywar z powrotem do rondelka i doprowadź do delikatnego wrzenia. Pozwól zawartości się zagotować, aż objętość zmniejszy się do 2 filiżanek. Gdy zawartość zostanie zmniejszona do 2 filiżanek, wyłącz ogrzewanie i pozostaw do ostygnięcia na około 5-10 minut.

  Po chwili, gdy redukcja ostygnie, wlej miód do rondelka. Ciągle mieszaj, aż miód i redukcja całkowicie się połączą. Gdy miód i redukcja zostaną w pełni połączone, pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Syrop musi ostygnąć przed dodaniem brandy, aby ciepło nie odparowało alkoholu. Wmieszaj brandy, gdy zawartość garnka ostygnie.

  Użyj markera i wykonaj etykiety na słoiki z syropem. Podaj składniki, których użyłeś i datę wykonania. Wlej syrop z dzikiej róży do małych słoików lub pojemników o tej samej pojemności. Umieść etykietę na słoiku z masonem i przechowuj w lodówce. Po otwarciu słoika syrop należy zużyć w ciągu 1-2 tygodni.

Na zakończenie,

Dzika róża jest pysznym i pożywnym ziołowym sprzymierzeńcem. Wysoka zawartość pektyn sprawia, że ​​doskonale nadają się do sporządzania syropów. Syropy przygotowuje się w celu utrwalenia i zwiększenia walorów smakowych preparatów ziołowych. Ten syrop z dzikiej róży można codziennie przyjmować łyżką jako tonik. Można go również dodać do płatków owsianych, polać goframi lub w dowolnym innym miejscu, w którym można użyć syropu.

 

PRZYPISY

Andersson, U., Berger, K., Högberg, A., Landin-Olsson, M. & Holm, C. (2012). Wpływ spożycia dzikiej róży na markery ryzyka cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych: randomizowane, podwójnie ślepe badanie krzyżowe u osób otyłych. European Journal of Clinical Nutrition, 66(5), 585-590. https://doi.org/10.1038/ejcn.2011.203

Cameron-Smith, M. (1986). Kompletna księga zachowania. Nowy Jork, Nowy Jork: Smithmark Publishers.

Chevallier, A. (2000). Encyklopedia medycyny ziołowej: ostateczne odniesienie do 550 ziół i lekarstw na powszechne dolegliwości. Nowy Jork, Nowy Jork: Dorling Kindersley.

Zielony, J. (2002). Podręcznik wytwórcy leków ziołowych: Podręcznik domowy. Nowy Jork, Nowy Jork: Crossing Press.

Masé, G. (2011). Radosne zioła na ciemniejsze dni [PDF]. Pobrane z http://vtherbcenter.org/wp-content/uploads/2012/04/Joyful-herbs-for-darker-days.pdf

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US