Jak zrobić alkoholowe pośrednie olejki ziołowe

Słyszałeś zdanie, istnieje więcej niż jeden sposób mieszania ziół? Jeśli tak, z pewnością możesz zastosować to do ziołolecznictwa, jeśli chodzi o wytwarzanie różnych preparatów ziołowych. Istnieje wiele odmian i metod przygotowywania naparów ziołowych, nalewek, syropów, a nawet olejków z dodatkiem ziół — każdy znajdzie coś dla siebie, na poziomie umiejętności i preferencji.

Niektóre z tych odmian przyspieszają czas potrzebny na przygotowanie, inne ograniczają skomplikowane pomiary, a jeszcze inne mają na celu stworzenie mocniejszego produktu końcowego.

W tym poście podzielę się mniej znanym sposobem wytwarzania olejków na bazie ziół. Oleje te są znane jako „alkoholowe pośrednie oleje ziołowe”. Ten preparat nie tylko podniesie Twoje umiejętności przygotowywania ziół, ale także pomoże Ci zaoszczędzić czas, wydłuży okres przydatności do spożycia Twoich olejków i stworzy mocny olej, który pomoże Ci uzyskać rezultaty, których szukasz.

Olejki ziołowe: niezbędny preparat w każdej domowej aptece

Olejki ziołowe są podstawowym składnikiem domowej apteki. Te preparaty roślinne niosą ze sobą wiele dobroczynnych właściwości ziół, które są w nich pieczołowicie wlewane, i mają szeroki zakres zastosowań. Olejki ziołowe są często stosowane zewnętrznie na skórę, ale niektóre są używane wewnętrznie lub do celów kulinarnych. Olejki z dodatkiem ziół mogą być stosowane bezpośrednio na skórę lub mogą być dalej przetwarzane w ziołowe maści i kremy ziołowe.

Olej jest rozpuszczalnikiem, który może z łatwością ekstrahować gumy, żywice i oleożywice, jednocześnie częściowo ekstrahując olejki eteryczne, śluz, alkaloidy i inne aktywne składniki (Cech, 2000). Temperatura oleju będzie również miała wpływ na ekstrakcję określonych składników roślinnych, więc warto przeprowadzić badania, aby określić najlepszy sposób na uzyskanie korzystnych właściwości rośliny, której używasz.

Naparzone oleje można przygotować ze świeżych lub suszonych ziół. Możesz dowiedzieć się, jak zrobić olejek ziołowy z suszonymi ziołami w Jak zrobić olejki ziołowe, a jak zrobić olejek ziołowy ze świeżymi ziołami w Jak zrobić świeży olejek z kwiatu mniszka lekarskiego.

Tworzenie silniejszych olejków na bazie ziół

W mojej praktyce zielarskiej, kiedy robię preparat, chcę, żeby dobrze działał; dlatego chcę, żeby był silny i mocny. Aby to zrobić, muszę wiedzieć, jak przygotować moje preparaty w sposób, który zapewni ekstrakcję wysokiej jakości.

Jeśli chodzi o podstawowe olejki na bazie ziół, pierwszym krokiem do uzyskania silnego ekstraktu olejowego jest zbadanie używanego zioła i zidentyfikowanie składników, które zostaną wyekstrahowane w oleju. (Making Plant Medicine autorstwa Richo Cecha i The Herbal Medicine-Maker’s Handbook autorstwa Jamesa Greena to dwa wspaniałe źródła, które pomogą ci zacząć). najlepsza ekstrakcja. Na przykład, jeśli próbujesz wydobyć żywicę z mirry (Commiphora myrrha), będziesz chciał utrzymać olej w cieple, ale jeśli spróbujesz wydobyć śluz z liści babki lancetowatej (Plantago spp.), uzyskasz lepsza ekstrakcja olejem o temperaturze pokojowej.

Następnym krokiem jest odsłonięcie jak największej powierzchni rośliny. Dzięki temu olej ma większy kontakt z materiałem roślinnym i lepiej ekstrahuje składniki zioła. Aby to zrobić, posiekaj lub zmiel swoje zioło na małe kawałki, a nawet sproszkuj je, jeśli chcesz.

Na koniec warto dać olejom czas na macerację, aby uzyskać mocny preparat. Czas będzie różny w zależności od wybranej metody przygotowania, takiej jak infuzja słoneczna, infuzja z płyty kuchennej lub konwencjonalna 6-tygodniowa infuzja olejowa.

Ale co, jeśli nie masz tygodni na czekanie, aż olej się zmaceruje, albo nie masz czasu oglądać go na kuchence przez kilka godzin jednego dnia? Czy wiesz, że istnieje inny sposób na uzyskanie silnego olejku ziołowego w krótkim czasie?

Te oleje nazywane są alkoholowymi pośrednimi olejami ziołowymi, a poniżej wyjaśnię, jak można użyć tej metody do przygotowania olejku ziołowego. Znajdziesz tu również kilka preparatów ziołowych, które można stosować w tej ziołowej metodzie przygotowania, które idealnie pasują na nadchodzące letnie miesiące!

Rozwiń swoje umiejętności przygotowywania preparatów ziołowych za pomocą alkoholowych pośrednich olejków ziołowych

Alkoholowe pośrednie oleje z dodatkiem ziół są szybsze do przygotowania niż zwykłe 6-tygodniowe oleje z dodatkiem ziół. Te oleje można przygotować od początku do końca w nieco ponad dzień, więc jeśli spieszysz się z olejkiem ziołowym, ta metoda naparu olejowego może być dla Ciebie odpowiednia!

Kolejną korzyścią płynących z alkoholowych pośrednich olejków ziołowych jest to, że pomaga to w uzyskaniu silniejszego preparatu dzięki zastosowaniu alkoholu. Chociaż ten rodzaj preparatu olejowego może być stosowany z większością suszonych ziół, najlepiej działa z ziołami, które mają dobre właściwości rozpuszczalne w alkoholu, takimi jak żywice, balsamy, kamfory, olejki eteryczne, alkaloidy i sole alkaloidów, glikozydy, kwasy organiczne , większość substancji barwiących i prawie wszystkie kwaśne i gorzkie składniki roślinne (Green, 2000). Ponadto jest idealny, jeśli zioła nie są szczególnie rozpuszczalne w oleju, takie jak kwiat arniki (Arnica montana), korzeń gorzknika kanadyjskiego (Hydrastis canadensis) lub części nadziemne chaparralu (Larrea tridentata).

Alkoholowe pośrednie oleje na bazie ziół również mają długi okres przydatności do spożycia, co jest kolejną zaletą tego typu preparatów. Podczas gdy większość olejów na bazie ziół zachowuje stabilność przez 12 miesięcy, jeśli są prawidłowo przechowywane i utrzymywane w czystości podczas użytkowania, oleje na bazie alkoholu jako pośrednik mają dłuższy okres przydatności do spożycia ze względu na użycie alkoholu, co zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju drobnoustrojów lub pleśni w olej. Mówiąc o rozwoju drobnoustrojów i okresie przydatności do spożycia – alkoholowe pośrednie olejki ziołowe powinny być wytwarzane wyłącznie z suszonych ziół, a nie ze świeżych. Sporządzanie olejów ziołowych ze świeżych ziół dodaje do oleju dodatkową wodę i skraca okres przydatności do spożycia.

Jeśli chcesz przenieść swoje umiejętności przygotowywania ziół na wyższy poziom, dlaczego nie spróbować alkoholowych olejków na bazie ziół?

Podstawowy alkoholowy pośredni olej ziołowy ~ 753 ~ ~ 153 ~

Alkoholowe pośrednie olejki ziołowe są dość łatwe do przygotowania. Istnieje kilka wariantów, które można stosować przy wytwarzaniu tych olejów. Wyjaśnię więcej o tych odmianach, gdy przejdziemy przez kolejne kroki, abyś mógł wybrać to, co jest dla Ciebie najlepsze.

Składniki
~ 152 ~ 1 uncja suszonego zioła
½-1 uncji 190-procentowego alkoholu
8 uncji wybranego oleju przewoźnika (oliwka, słodkie migdały, pestki winogron itp.)
Wyczyść szklany słoik i pokrywkę
Pergamin
Młynek do kawy
Mikser
Sito ze stali nierdzewnej
Sernik lub muślin
Niebielone filtry do kawy
Szklany słoik w kolorze bursztynu

Kierunki

  • Najpierw odważ 1 uncję suszonego zioła na wadze kuchennej i odmierz ½ do 1 uncji alkoholu w szklanym naczyniu miarowym. Jeśli zdecydujesz się na podejście ludowego zielarza, napełnisz szklany słoik konserwowy do ½ pełnego materiałem ziołowym.
  • Następnie możesz zmielić ziele na gruby proszek przy użyciu młynka do kawy przed połączeniem go z alkoholem lub możesz pominąć tę część i wymieszać suszone ziele i alkohol bezpośrednio razem. Jak wspomniałem wcześniej, zmielenie zioła da mocniejszy preparat, ponieważ zwiększa powierzchnię zioła, pozwalając rozpuszczalnikowi na większy kontakt z materią roślinną. Jednak użycie sproszkowanego zioła będzie wymagało trochę więcej pracy, aby ostatecznie odcedzić proszek z oleju, ale moim zdaniem dodatkowa praca jest tego warta. Odkryłem również, że potrzeba mniej alkoholu do zwilżenia zioła, jeśli jest ono najpierw mielone na proszek. Jeśli patrzysz na swoje pomiary, po zmieleniu ziół, słoik z puszkami powinien być wypełniony w około ¼ sproszkowanych ziół.
  • Teraz nadszedł czas, aby dodać swój alkohol. Jeśli zmielisz swoje zioła na proszek, dodaj pół uncji alkoholu do proszku – tylko tyle, aby go zwilżyć. Możesz swobodnie używać widelca do mieszania ziół i alkoholu, aż mieszanina będzie luźna i krucha. Jeśli nie mielisz ziół, dobrze jest zacząć od dodania ½ uncji alkoholu do ziół i wymieszania ich. Jeśli masz puszyste zioła, takie jak kwiat arniki (Arnica montana) lub kwiat nagietka (Calendula officinalis), być może trzeba będzie dodać trochę więcej alkoholu (do 1 uncji), aby dokładnie zwilżyć zioła. Ponownie, twoje zioła powinny być wilgotne, ale nie powinieneś być w stanie wycisnąć ani wycisnąć z nich płynu.
  • Gdy twoje zioła i alkohol zostaną połączone, umieść kawałek pergaminu między szklanym słojem a jego pokrywką, szczelnie zakręć słoik i pozostaw na 24 godziny, aby alkohol mógł wydobyć rozpuszczalne w alkoholu właściwości z zioła.
  • Po 24 godzinach przenieś mieszankę ziół i alkoholu do blendera. Odmierz 6 do 8 uncji wybranego oleju przewoźnika i dodaj go do mieszanki ziół. Kiedy mielę zioła na proszek, 6 uncji oleju działa dobrze dla mnie. W przypadku bardziej puszystych ziół może być potrzebne 8 uncji lub więcej. Mieszaj tę mieszaninę na średnich obrotach, aż blender będzie ciepły.
  • Teraz możesz przenieść swoją mieszankę do podwójnego bojlera i podgrzewać na małym ogniu przez kilka godzin lub przejść dalej i przecedzić. Podgrzanie oleju z dodatkiem alkoholu jest korzystne z dwóch powodów. Po pierwsze, może pomóc w dalszej ekstrakcji składników z materiału roślinnego, a po drugie, może pomóc zmniejszyć zawartość alkoholu w końcowym oleju. Ten krok zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli mam czas, lubię wartość dodaną ciepła, ale jeśli mam mało czasu, pomijam ten krok.
  • Następnie będziesz musiał odcedzić ziele z oleju. Pracując ze sproszkowanymi ziołami, lubię kilka razy przecedzić moje olejki, aby usunąć wszystkie zioła i wszelkie osady z oleju. Ten dodatkowy wysiłek nie tylko zapewnia lepszy produkt końcowy, ale może również pomóc w wydłużeniu okresu przydatności do spożycia, ponieważ bakterie są bardziej podatne na rozwój, gdy osad pływa w oleju. Na początek przecedzam mieszankę ziół i olejów przez sito o drobnych oczkach wyłożone kilkoma warstwami gazy. Zbierz krawędzie gazy, aby zrobić wiązkę i wyciśnij cały olej z ziół. Kompostuj swoje zioła.
  • Następnie przecedzam olej przez niebielony muślinowy woreczek. Pomaga to złapać osad, który przedostał się przez gazę. Możesz to również wycisnąć, aby przyspieszyć proces. Na koniec przecedzam zaparzony olej po raz ostatni przez niebielony filtr do kawy, aby dodatkowo usunąć osad. Jeśli nie sproszkowałeś swoich ziół, przecedzenie mieszanki przez sito o drobnych oczkach wyłożonych kilkoma warstwami gazy powinno wystarczyć do usunięcia wszelkich cząstek ziół z oleju.
  • Po przecedzeniu olejku, będziesz chciał umieścić go w oznaczonej butelce w kolorze bursztynu, aby chronić go przed światłem i przechowywać w chłodnym miejscu. Obie te rzeczy pomogą wydłużyć okres przydatności do spożycia twojego oleju.

3 Formuły olejków pośredniczących z alkoholem i ziołami do zrobienia tego lata

Teraz, gdy już wiesz, jak zrobić alkoholowe pośrednie olejki ziołowe, pozwól, że podzielę się kilkoma konkretnymi recepturami ziołowymi, które mogą się przydać tego lata!

W poniższych przepisach możesz zauważyć, że zamiast standardowych wymiarów lub części wymagane są procenty ziół. Niech cię to nie myli. Formuły ziołowe są często pisane z procentami, aby zachować przejrzystość i prostotę. Możesz łatwo przekonwertować każdy procent na części, co ułatwi mieszanie. Czego powinieneś użyć jako części? To zależy od tego, ile oleju z dodatkiem ziół chcesz zrobić. Pamiętaj, potrzebujesz tylko 1 uncji sproszkowanego zioła na 8 uncji oleju, więc są szanse, że twoje części będą małe.

Olejek do ran na skaleczenia i zadrapania

Ta mieszanka ziół jest doskonała dzięki właściwościom antybakteryjnym. Użyj tego olejku w takiej postaci, w jakiej się znajduje, na wszelkie drobne oparzenia lub rany, lub zmień go w maść z odrobiną wosku pszczelego, jeśli wolisz.

Składniki:

60% kwiat nagietka lekarskiego (Calendula officinalis).
20% liści babki lancetowatej (Plantago spp.).
10% kwiatu krwawnika pospolitego (Achillea millefolium).
10% kwiat lawendy (Lavandula angustifolia)

Ziołowy olejek Jethro Klossa

Chcesz korzystać z dobrodziejstw ziołowej maści Jethro Kloss, bez ryzyka wysuszenia skóry alkoholem? Dlaczego zamiast tego nie użyć jego słynnej formuły w olejku ziołowym pośredniczącym w alkoholu? To kolejna świetna mieszanka na rany, ukąszenia owadów i obolałe mięśnie.

Składniki:

~ 152 ~ 60% sproszkowanej żywicy mirry (Commiphora myrrha) (pochodzącej w sposób zrównoważony ze źródeł uprawnych)
30% sproszkowanego korzenia gorzknika kanadyjskiego (Hydrastis canadensis) (pochodzącego ze zrównoważonych upraw)
10% sproszkowany pieprz cayenne (Capsicum annuum)

Olejek do ciała Królowej Węgier

Uwielbiasz używać wody Królowej Węgier na swojej skórze? Jeśli tak, pokochasz ten olejek do ciała Queen of Hungary na całe ciało! Jest tak orzeźwiający po chłodnej letniej kąpieli lub prysznicu i nawilży Twoją skórę, pozostawiając ją miękką i promienną!

Składniki:

25% liść melisy (Melissa officinalis).
15% kwiat rumianku (Matricaria chamomilla).
15% płatków róży (Rosa spp.).
15% części nadziemnych miąższu pszczelego (Monarda spp.).
10% liści żywokostu lekarskiego (Symphytum officinale).
10% kwiat czarnego bzu (Sambucus nigra lub S. canadensis).
5% liści szałwii (Salvia officinalis).
5% liść rozmarynu (Salvia rosmarinus, wcześniej Rosmarinus officinalis)

Nigdy nie przestawaj się uczyć

Jeśli chodzi o rozwój jako zielarz, nigdy nie brakuje nowych rzeczy do nauczenia się i udoskonalenia, w tym naszych technik przygotowania!

Mam nadzieję, że ten artykuł i samouczek dotyczący przygotowania tego rodzaju olejku z dodatkiem ziół zainspiruje Cię do spróbowania czegoś nowego lub do doskonalenia umiejętności, o których od dawna nie myślałeś. Mam również nadzieję, że znajdziesz trochę czasu, aby dobrze wykorzystać to lato z jednym z powyższych przepisów. Jeśli tak, pamiętaj, aby udostępnić zdjęcie swojego olejku ziołowego (w trakcie procesu lub gotowego produktu) na Instagramie i oznaczyć zarówno Growing Up Herbal (@growingupherbal), jak i Akademię Herbal (@herbalacademy), abyśmy mogli to sprawdzić to koniec.

Szczęśliwego lata, przyjaciele!

PRZYPISY

Cech, R. (2000). Wykonywanie lekarstw roślinnych. Williams, OR: Horizon Herbs.

Green, J. (2000). Podręcznik wytwórcy leków ziołowych: Podręcznik domowy. Berkeley, Kalifornia: Crossing Press.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US