Jak zrobić ziołowe koraliki

Lato to ekscytujący czas dla zielarzy, ponieważ cieszymy się obfitością roślin rosnących w naszych ogrodach i dziko. Wielu z nas jest zajętych pracą polegającą na sporządzaniu mieszanek herbacianych, nalewek i naparów olejowych, aby zachować zbiory. Jeszcze innym sposobem docenienia wszechstronności ziół jest użycie ich do zrobienia własnych ziołowych koralików.

Kiedy masz pod ręką nadwyżkę suszonych ziół, robienie ziołowych koralików to zabawny i wciągający projekt — zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Doznania sensoryczne związane z tworzeniem tych koralików to świetny sposób na nawiązanie kontaktu z roślinami. Co więcej, Twoje koraliki będą wydzielać świeży zapach roślin, z których robiłeś je przez długi czas. Zapach twoich koralików zniknie, ale potem możesz użyć ich jako dyfuzora, nakładając na nie kroplę olejku eterycznego. Te koraliki dają też w inny sposób. Nadają się do kompostowania, więc jeśli się zepsują, możesz je zwrócić do ziemi, gdzie ostatecznie będą mogły karmić więcej roślin.

Ziołowe koraliki nie mogą się zamoczyć, a jeśli obchodzi się z nimi nieostrożnie, mogą pęknąć. Niemniej jednak lubię myśleć, że ich kruchość może przypominać nam o zmieniającej się naturze ziemi; starania o delikatne traktowanie koralików mogą zwiększyć nasz szacunek dla roślin, których użyliśmy do ich wykonania. To powiedziawszy, mam kilka naszyjników, które zrobiłem ponad sześć lat temu, które dobrze się trzymały, nawet w moim wilgotnym klimacie.

Składniki do robienia ziołowych koralików 

Aby zrobić ziołowe koraliki, będziesz potrzebować:

 • Różne sproszkowane zioła

Możesz sproszkować własne zioła w młynku do kawy lub kupić już zmielone. Użyłem trawy cytrynowej, melisy, mięty, drzewa sandałowego, lawendy i paczuli z dobrymi wynikami. Jeśli masz pod dostatkiem jakiegoś zioła, wypróbuj je, o ile jest bezpieczne dla skóry. Jeśli robisz te koraliki z dziećmi, trzymaj się mięty i innych przyjaznych dzieciom ziół, takich jak rumianek lub lawenda. Możesz także udać się tutaj, aby uzyskać więcej pomysłów.

Uwaga: ponieważ te koraliki stwarzają ryzyko zadławienia, nie są odpowiednie dla dzieci poniżej trzeciego roku życia.

 • Sproszkowana glinka bentonitowa

Glina jest opcjonalna, ale ułatwi pracę z ciastem ziołowym, zwłaszcza jeśli robisz te koraliki z dziećmi. Co więcej, glina sprawi, że koraliki będą mocniejsze. Glina może stanowić do 50% mieszanki, a zioła zachowają swój zapach. W miarę jak zapoznasz się z tym procesem, łatwiej będzie ci zmniejszyć ilość gliny i zamiast tego użyć więcej ziół.

 • Bambusowe szaszłyki, wykałaczki lub cienki drut

Jak przekształcić swoje zioła w koraliki 

Aby zrobić koraliki:

 • Wsyp kilka łyżek sproszkowanych ziół do miski razem z glinianym proszkiem, jeśli go używasz.
 • Dodawaj wodę, po kilka kropel na raz, aż mieszanina połączy się w nadające się do obróbki ciasto. Dokładna ilość potrzebnej wody będzie się różnić w zależności od wybranych ziół i poziomu wilgotności, więc po prostu dodawaj małe ilości, aż ciasto się połączy. Jeśli zdarzy ci się dodać za dużo wody, po prostu dodaj trochę więcej proszku ziołowego lub glinki, aby ją wchłonąć. Ten proces jest bardzo wyrozumiały; po prostu pracuj ze swoimi składnikami, aż ciasto stanie się łatwe w obróbce.
 • Gdy robisz ciasto, zwróć uwagę na teksturę różnych ziół wraz z zapachem. To projekt sensoryczny, więc poznaj rośliny w nowy sposób, pracując z ciastem.

Kiedy ciasto stanie się łatwe w obróbce, uformuj z niego koraliki lub uformuj małe wisiorki. Twórz koraliki w dowolnej formie. Kiedy skończysz każdy koralik, przebij go szpikulcem lub drucikiem, aby zrobić dziurę. Jeśli masz wystarczająco dużo drutu, po prostu nawlecz na niego koraliki i pozwól im wyschnąć.

Koraliki powinny leżeć w spokoju aż do całkowitego wyschnięcia. Tam, gdzie mieszkam, zwykle zajmuje to co najmniej 24 godziny, ale jeśli mieszkasz w suchym klimacie, może to zająć mniej czasu.

Kiedy koraliki wyschną, użyj ich do stworzenia oryginalnej biżuterii lub powieś małe sznureczki w całym domu. Naszyjnik z koralików ziołowych to również wyjątkowy prezent! Bądź kreatywny i ciesz się kontaktem z roślinami w nowy sposób.

Więcej pomysłów na kreatywne sposoby wykorzystania ziół znajdziesz w tych postach:

  Jak zrobić własne mydło + przepisy ziołowe ~ 253 ~
  5 ziołowych produktów do pielęgnacji ciała do kupienia lub samodzielnego wykonania

  Ziołowy dezodorant, który działa… Nareszcie!

 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US