Jak zrobić i używać miodu różanego

Spokój, miłość i zadowolenie to tylko niektóre z emocji wyzwalanych podczas wdychania pięknego aromatu skromnej róży. Od tysięcy lat róże są potężnymi symbolami związanymi z miłością i pięknem. Róże są nie tylko eleganckim sposobem na powiedzenie „kocham cię”, ale oferują niezwykłe korzyści zdrowotne, zarówno dla naszego ciała, jak i ducha. Cudownym sposobem na cieszenie się pięknem, aromatem i dobroczynnymi właściwościami róży jest stworzenie prostego miodu różanego.

Pozwólcie mi podzielić się cudami róży — historią, magią i mocą róży, odmianami wykorzystywanymi do sporządzania preparatów ziołowych, jak stworzyć prosty miód różany i sposoby wykorzystania miodu różanego.~153 ~

Historia i folklor róży

Charakterystyczny, wyjątkowy, pociągający, wykwintny i pełen wdzięku; znaczenie róż jest powszechnym tematem w sztuce, religii, mitach i folklorze na przestrzeni wieków.

Afrodyta, grecka bogini miłości, piękna i wiecznej młodości, roniła łzy opłakując śmierć swojego kochanka Adonisa. Jej łzy zmieniły białą różę w czerwoną.

W chrześcijaństwie czerwona róża symbolizuje krew i cierpienie Chrystusa.

Róża jest związana z Izydą, najważniejszą boginią Egipcjan, reprezentującą najczystszy przykład kochającej żony i matki.

W islamie róża odgrywa znaczącą rolę w sztuce i symbolizuje prawdę i miłość.

Wiele odmian róży

Róże to krzewy zielne występujące na półkuli północnej i południowej. Istnieją tysiące odmian gatunków róż. Wybierając róże do sporządzania preparatów ziołowych, najlepsze są odmiany o silnym zapachu.

Niektóre z powszechnie używanych odmian do przygotowywania preparatów z róż to:

  Róża aptekarska (Rosa gallica officinalis) – Ta róża ma historię stosowania do celów leczniczych od czasów średniowiecznych.

  Adamaszek jesienny (Rosa damascene semperflorens) – Ta wyjątkowo pachnąca odmiana jest uprawiana na olejek różany.

  Róża kapuściana (Rosa centifolia) – Ta róża wytwarza silny zapach i jest również uprawiana dla olejku różanego.

Używanie róży w preparatach ziołowych

W I wieku n.e. Pliniusz Starszy odnotował trzydzieści dwa różne terapeutyczne zastosowania róży. Róże hodowano w średniowiecznych ogrodach ze względu na ich piękno; jako pokarm i do sporządzania lekarstw na róże.

Zapach to potężny sposób na zmianę nastroju. Spróbuj wdychać zapach róży i poczuj efekty jej delikatnego aromatu poprawiającego nastrój. Zielarze często używają róż, aby wesprzeć tych, którzy cierpią z powodu złamanego serca, żalu lub smutku (Rose, 2007).

Płatki róż mają działanie ściągające i są często stosowane w produktach do pielęgnacji skóry (Grieve, b.d.). Wodę różaną można stosować bezpośrednio lub jako część produktu do pielęgnacji skóry. Róże są zmysłowe i przywołują ducha miłości w sercu i umyśle i są uważane za afrodyzjak. Róża jest często używana do podnoszenia nastroju depresyjnego i tworzenia dobrego samopoczucia (Rose, 2007).

Energia róży jest płynna i elegancka oraz potrafi dostosować się do potrzeb organizmu. Typowe zastosowania róży obejmują; uspokajające kołatanie serca, zmniejszające napięcie nerwowe, łagodzące smutek, likwidujące przekrwienie wątroby i redukujące stany zapalne w całym organizmie (Wood, 2008). Duchowo i emocjonalnie róża może przynieść głębokie efekty.

Kluczowe działania przypisane róży:

  antydepresant

  przeciwskurczowe

  afrodyzjak

  ściągające

  antybakteryjne

  przeciwwirusowe

  antyseptyczny

  przeciwzapalne

  tonik do krwi

  oczyszczanie

  środek pobudzający trawienie

  środek wykrztuśny

  zwiększa produkcję żółci

  tonik nerkowy

  regulator menstruacyjny

Cała Róża

Podczas sporządzania preparatów ziołowych z różą można użyć wszystkich części, w tym; kwiaty, płatki, owoce dzikiej róży, korzeń, kora korzenia i olejek eteryczny. Wybierając róże do produkcji żywności, lekarstw lub pielęgnacji skóry, używaj wyłącznie róż uprawianych metodami ekologicznymi. Najskuteczniejsze lekarstwa stanowią róże o najsilniejszym zapachu.

Jak zrobić miód różany

Miód różany to wspaniały sposób na czerpanie korzyści z róży. Prosty, ale luksusowy miód różany to uczta i wspaniały prezent dla tych, których kochasz.

Miód różany

Składniki

Świeże lub suszone płatki róż (ilość wystarczająca do napełnienia słoika)
Miód (najlepiej surowy)
Mały słoik

Kierunki

  Zbierz świeże lub suszone płatki róż (jeśli zbierasz własne, upewnij się, że używasz tylko niespryskanych, aby uniknąć toksyn) lub możesz zamówić suszone płatki róż

  Jeśli zostały zebrane, połóż płatki róż na papierze, aby owady mogły znaleźć drogę do wyjścia

  Napełnij swój słoik płatkami róż

  Napełnij słoik miodem

  Mieszaj, aby usunąć pęcherzyki powietrza

  W razie potrzeby dodaj więcej miodu, aby całkowicie pokryć płatki róż

  Pozwól miodowi zaparzać się przez kilka dni przed użyciem

  W tym momencie możesz albo odcedzić płatki z miodu, albo podać miód z płatkami

Jak używać miodu różanego

Miód różany może być użyty tak samo jak miód niesmakowy.

Oto kilka sugestii:

 •         Dodaj miód różany do herbaty, aby uzyskać podnoszący na duchu aromat i poprawić nastrój
 •         Miód różany to pyszna i dekoracyjna polewa do deserów
 •         Dodaj do gorących płatków zbożowych, takich jak płatki owsiane – zachwycający smak lata w miesiącach zimowych!
 •         Dodaj do jogurtu naturalnego
 •         Podawać na grzance
 •         Ciesz się łyżką, gdy czujesz niepokój lub zdenerwowanie
 •         Podaruj tym, których kochasz

Róże są często pomijane ze względu na ich terapeutyczne właściwości. Oferują wiele korzyści poza pielęgnacją skóry, a stworzenie prostego miodu różanego to piękny sposób na cieszenie się estetycznymi, fizjologicznymi i duchowymi darami kuszącej róży.

Dowiedz się jeszcze więcej o różach i sposobach ich wykorzystania w The Herbarium.

Dalsze zasoby dotyczące medycyny różanej:

Artykuł Akademii Herbal na temat przygotowania i wykorzystania wody różanej: https://theherbalacademy.com/how-to-make-and-use-rose-water/

 

PRZYPISY

Grieve, M. (nd). Róże [strona internetowa]. Pobrano 1.5.2017 z  http://botanical.com/botanical/mgmh/r/roses-18.html#con

Róża, K. (2007). Sweet Medicine: Healing with the Wild Heart of Rose [strona internetowa]. Pobrano 1.5.2017 z http://bearmedicineherbals.com/sweet-medicine-healing-with-the-wild-heart-of-rose.html

Drewno, M. (2008). Ziemski ziołowy: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych starego świata. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US