Przepis na odżywczą herbatę matcha z lwią grzywą

Chcesz zacząć dzień z energią, ale pomijasz intensywność kawy? Nie szukaj dalej niż ten przepis Lion’s Mane Matcha! Ta wyjątkowa mieszanka zapewnia łagodny zastrzyk kofeiny, jednocześnie wspierając spokój psychiczny i koncentrację. To idealny kielich dobroci, który towarzyszy czasowi nauki zielarstwa lub jakiejkolwiek czynności wymagającej wysiłku umysłowego i koncentracji.

Składniki Matcha Lion’s Mane

Ten energetyzujący napój zawiera dwa potężne składniki: lwią grzywę i matchę. Każdy z nich jest użytecznym sprzymierzeńcem dla zdrowia mózgu, z godnymi uwagi właściwościami, które poprawiają i wspierają funkcje poznawcze.

Oprócz tego, że napój ten przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu i ogólnego samopoczucia, jest pyszny i wygodny w przygotowaniu. Oba supergwiazdy są w postaci proszku, dzięki czemu możesz błyskawicznie przygotować filiżankę.

Matcha (Camellia sinensis) 

Dzięki długiej historii stosowania w tradycyjnych japońskich ceremoniach parzenia herbaty, matcha jest rodzajem zielonej herbaty o wielu wspaniałych właściwościach. Aby zrobić herbatę matcha, wyhodowane w cieniu liście rośliny Camellia sinensis są mielone na drobny proszek. Aby przygotować herbatę matcha, proszek matcha miesza się z gorącą wodą. Różni się to od zielonej herbaty, którą wielu z nas regularnie lubi, a która jest przygotowywana przez moczenie liści w gorącej wodzie. Matcha pozwala nam spożywać same liście (w postaci sproszkowanej), a nie napar z liści.

Matcha ma lekki, słodki i wyraźnie trawiasty smak i zwykle ma ciemnozielony kolor. Poza tym, że jest używana jako herbata, matcha jest często dodawana do deserów i przekąsek (takich jak kulki energetyczne), a nawet jest stosowana w niektórych produktach do pielęgnacji skóry.

Oprócz właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych, matcha zawiera znaczne ilości aminokwasu L-teaniny, który pomaga zachować spokój i koncentrację. Zielona herbata jest również uważana za środek nootropowy, który pomaga w skupieniu, pamięci i uczeniu się. Może nawet mieć łagodne właściwości adaptogenne i pomagać w utrzymaniu prawidłowego poziomu kortyzolu i katecholamin w odpowiedzi na stres (Winston i Maimes, 2007).

Chociaż matcha zawiera kofeinę, uważa się, że towarzysząca jej L-teanina pomaga złagodzić niektóre z jej nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak powszechny załamanie energii, które często następuje po porannej filiżance kawy. Uważa się, że chociaż L-teanina zmniejsza negatywne aspekty spożywania kofeiny, nadal pozwala na zwiększoną czujność zapewnianą przez ten naturalny środek pobudzający (Dodd i in., 2015).

Aby dowiedzieć się więcej o historii matchy i odkryć trzy pyszne przepisy, zajrzyj do naszego wpisu:
Jak poprawić swoje zdrowie dzięki herbacie Matcha.

Lwia grzywa (Hericium erinaceus) owocnik, grzybnia

Lwia grzywa należy do królestwa grzybów i jest często nazywana grzybem. Chociaż ostatnio zyskała popularność jako pożywienie, lwia grzywa była ceniona jako „tonik długowieczności dla umysłu” na przestrzeni dziejów (Akademia Ziołowa, b.d., paragraf 20).

Dzięki właściwościom przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i immunomodulującym, lwia grzywa ma reputację środka wspomagającego poprawę pamięci i koncentracji. Uważa się również, że ma właściwości neuroprotekcyjne, które mogą pomóc w przywróceniu i zachowaniu funkcji mózgu (Herbal Academy, b.d.).

Owocnik lwiej grzywy ma zwykle biały kolor i ma długie, puszyste białe kolce, które przypominają powiewające loki lwa. Zwykle odkrywa się go rosnącego na martwych lub rozkładających się kłodach lub pniach dębu, orzecha włoskiego, buka, klonu lub jaworu (Stamets, 2005). Z wiekiem grzywa lwa często zmienia kolor na brązowy lub żółtobrązowy.

Dzisiaj wielu konsumentów lubi lwią grzywę w postaci proszku. Proszek z grzywy lwa może zawierać owocnik, grzybnię lub jedno i drugie. Ponieważ surowe grzyby są trudne do strawienia, najlepiej jest przygotować proszek z grzybów, najpierw używając ciepła w celu wytworzenia ekstrakcji, a następnie suszy się grzyby z ekstrakcją na proszek. Badania pokazują, że ekstrakcje poddane obróbce cieplnej mogą być również bardziej skuteczne (Coy i in., 2015).

Dzięki łagodnemu lub lekko słodkiemu smakowi sproszkowana lwia grzywa może być dodawana do wielu produktów spożywczych i napojów, takich jak koktajle, kulki energetyczne, masła orzechowe, herbaty i latte. Świeża lwia grzywa jest pyszna smażona na maśle i może być dodawana do zup, gulaszu i frytek.

Aby dowiedzieć się więcej o lwiej grzywie, zobacz nasz post: Lion’s Mane Mushroom: Co powinieneś wiedzieć.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o grzybach, koniecznie sprawdź Kurs grzybów, który dogłębnie omawia 25 grzybów! Ten kurs uczy również identyfikacji, zbioru, uprawy, przechowywania, przygotowania i metod gotowania dla każdego gatunku.

Herbata Matcha z lwiej grzywy

Ten energetyzujący napój jest ciepły i pocieszający oraz wspiera umysłowy spokój i skupienie. Jest wspaniałym substytutem porannej kawy i wspaniałym dodatkiem do sesji nauki lub każdej innej aktywności wymagającej skupienia i pracy umysłowej.

Składniki

¼-½ łyżeczki ekstraktu z jeżowatej grzywy (Hericium erinaceus) w proszku
½ łyżeczki matcha w proszku (mniej lub więcej do smaku)
1 szklanka (8 uncji) wody, przegotowanej i lekko schłodzonej
Miód lub inny słodzik, opcjonalnie

Kierunki

  Umieść sproszkowaną lwią grzywę i matchę w dużym kubku.

  Zagotuj wodę i odstaw na chwilę do ostygnięcia, a następnie zalej sproszkowane zioła, aż kubek będzie napełniony w około ¼.

  Za pomocą trzepaczki lub widelca energicznie mieszaj przez 30 sekund.

  Dodaj pozostałą część gorącej wody.

  Jeśli wolisz matchę w stylu latte, zastąp ją podgrzanym mlekiem lub mlekiem bezmlecznym według własnego wyboru i dobrze wymieszaj, aby połączyć.

  W razie potrzeby dodaj słodzik do smaku.

Uwaga: proszki mogą nie rozpuścić się całkowicie, dlatego warto mieszać herbatę co kilka minut podczas picia, aby zapobiec osadzaniu się proszków na dnie kubka.

Na zakończenie,

Mamy nadzieję, że następnym razem, gdy będziesz potrzebować wsparcia, gdy skupisz się na swoich badaniach nad zielarstwem, wypróbujesz ten przepis na Matcha Lion’s Mane. Czy to nie cudowne, że pobudzanie funkcji mózgu i poprawa uczenia się jest tak proste i pyszne?!

Ten przepis na matchę Lion’s Mane pochodzi z naszego bogatego w informacje Botanical Nootropics Intensive, który znajduje się w The Herbarium, witrynie członkowskiej Akademii Herbal. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ziołach wspomagających pracę mózgu i uzyskać dostęp do tego warsztatu oraz wielu innych intensywnych zajęć tematycznych, zajrzyj do Zielnika! Uzyskasz również dostęp do naszej ukochanej bazy danych zawierającej 200 dogłębnych monografii roślin (i wciąż ich przybywa!), pomocnych plików multimedialnych do pobrania, prawie 200 artykułów na tematy ziołowe, filmów i podcastów.

Aktywuj swoje członkostwo w Herbarium już dziś!

PRZYPISY

Coy, C., Standish, LJ, Bender, G. i Lu, H. (2015). Istotna korelacja między aktywnością agonisty TLR2 a indukcją TNF-α w J774. Komórki makrofagów A1 przez różne produkty z grzybów leczniczych. International Journal of Medicinal Mushrooms, 17(8), 713-722. http://doi.org/10.1615/IntJMedMushrooms.v17.i8.20 

~ 152 ~ Dodd, FL, Kennedy, DO, Riby, LM i Haskell-Ramsay, CF (2015). Podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie oceniające wpływ kofeiny i L-teaniny zarówno pojedynczo, jak iw połączeniu na mózgowy przepływ krwi, funkcje poznawcze i nastrój. Psychofarmakologia, 232(14), 2563-2576. https://doi.org/10.1007/s00213-015-3895-0

Zielarska Akademia. (nd). Monografia lwiej grzywy. Zielnik. https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/5167

Stamets, P. (2005). Bieganie z grzybnią: jak grzyby mogą pomóc uratować świat. Naciśnij dziesięć prędkości

Winston, D. i Maimes, S. (2007). Adaptogeny: Zioła na siłę, wytrzymałość i odprężenie. Healing Arts Press.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US