Domowy balsam do ust z korzeniem prawoślazu

Niezależnie od tego, czy chodzi o spieczenie gorącego letniego słońca, czy o przenikliwy zimny wiatr naszych zim w Michigan, moje usta zawsze potrzebują jakiegoś rodzaju kojące, gojące, nawilżające przez cały rok. Kiedyś wydawałem pieniądze na fantazyjne balsamy do ust i masła w sklepie, dopóki nie zdałem sobie sprawy, jak cudownie łatwo jest zrobić własne. Z zaledwie kilku prostych składników możesz stworzyć swój własny balsam do ust, oszczędzając pieniądze i dostosowując go do swoich potrzeb i pragnień. A kiedy masz już podstawowy przepis, masz do dyspozycji różnego rodzaju zioła, olejki eteryczne i barwniki, które możesz do nich dodać… możliwości są nieograniczone!

Jednym z moich ulubionych dodatków pomagających moim super suchym ustom jest korzeń prawoślazu. Dodaje mojemu balsamowi do ust zimowego wzmocnienia, którego tak bardzo potrzebują moje usta!

Korzeń prawoślazu i jego zalety

Kiedy większość ludzi słyszy ptasie mleczko, myśli o tych białych, puszystych, słodkich wyrobach pieczonych na letnim ognisku lub dodawanych do kremowego, gorącego kubka kakao. Ale rodzaj prawoślazu, o którym mówię, to w rzeczywistości urocza roślina kwitnąca, która pochodzi z rodziny roślin, w tym hibiskusa, róży Sharon i malwy.

Pianka lekarska (Althaea officinalis) to wysoka, rosnąca bylina, którą można znaleźć w różnych miejscach na całym świecie… można ją nawet z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogrodzie. Najczęstszą częścią rośliny używaną w preparatach ziołowych (i którą sam preferuję) jest korzeń. Jednak liście i piękne jasnoróżowe kwiaty też mogą być przydatne (The Herbal Academy Herbarium, 2017, monografia prawoślazu lekarskiego).

Istnieje wiele cech korzenia prawoślazu, które sprawiają, że jest to doskonałe zioło dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak to, co czyni go szczególnie korzystnym dodatkiem do domowego balsamu do ust, to jego właściwości śluzowe.

Korzeń prawoślazu ma miękki, śliski składnik, który zapewnia dodatkowe wzmocnienie już odżywczych i kojących olejków stosowanych w domowym balsamie. Ta śliska, śluzowata cecha będzie:

  ukoić i złagodzić już stan zapalny lub podrażnioną skórę (Ritchason, 1995, s.144-145)

  działają jak bariera ochronna dla twoich ust przed czynnikami pogodowymi

Często okaże się, że te śluzowate właściwości korzenia prawoślazu są stosowane wewnętrznie w ziołowych herbatach/naparach lub syropach na problemy takie jak ból gardła, kaszel, biegunka i rozstrój żołądka (Weed, b.d.; Ritchason, 1995). Ale te same korzystne właściwości można stosować miejscowo (na przykład w balsamie do ust), wyciągając odżywcze właściwości korzenia prawoślazu poprzez napar olejowy. Podczas gdy woda jest zazwyczaj najlepszym sposobem na zaparzanie korzenia prawoślazu, napar z suszonego korzenia w roślinnym oleju nośnikowym może również zapewnić cudownie użyteczną kurację ziołową (Cech, 2000; Green, 1990).

Dodając to jedno proste zioło do receptury balsamu, zapewnisz swoim ustom dodatkowe odżywienie i ochronę, dzięki czemu będą wyglądać zdrowo przez cały rok!

Jak zrobić balsam do ust z korzenia prawoślazu

Balsam do ust z korzeniem prawoślazu

Składniki

2 łyżki oleju słonecznikowego nasączonego korzeniem prawoślazu – (Tutaj są świetne informacje i instrukcje krok po kroku, jak zrobić oleje nasączone) – ja wybrałam olej słonecznikowy, ale zamiast tego możesz użyć oliwy z oliwek, oleju ze słodkich migdałów lub oleju z pestek winogron
1,5 łyżki oleju kokosowego
1,5 łyżki pastylek z wosku pszczelego

Kierunki

  W podwójnym bojlerze dodaj wszystkie składniki. Podgrzewaj na średnim poziomie, aż wszystko całkowicie się rozpuści. Zdejmij z ognia i przenieś do szklanego pojemnika do odmierzania cieczy lub dowolnego pojemnika odpornego na wysoką temperaturę, którego można użyć do nalewania.

  Powoli napełniaj małe metalowe puszki lub tubki po balsamach do ust płynnymi olejkami, uważając, aby ich nie przelać (możesz kupić fantazyjny zestaw do napełniania tubek, aby ułatwić sobie ten krok, ale nie jest to konieczne!). Pozwól balsamowi ostygnąć i stwardnieć przed nałożeniem powiek.

  Możesz dodać uroczą etykietę domowej roboty, aby nieco udekorować swoje puszki i tubki!

Dodatki do balsamów do ust

Oto kilka innych składników, które można dodać do balsamu do ust z korzenia prawoślazu, aby wspomóc jego nawilżenie i korzyści:

  Lawenda lub rumianek – każde z ziół kojących skórę można dodać do korzenia prawoślazu podczas naparu olejowego

  Olejki eteryczne – lawenda (Lavandula angustifolia), palmarosa (Cymbopogon martinii) i palisander (Aniba rosaeodora) są świetne dla suchej skóry (Purchon i in., 2014). Olejki eteryczne należy dodawać we właściwym stosunku rozcieńczenia po usunięciu stopionych olejków z ognia.

  Masło kakaowe lub masło shea – aby uzyskać bardzo gęsty krem ​​nawilżający, dodaj ½ łyżeczki. do mieszanki olejowej, gdy topi się w podwójnym bojlerze

Tak więc, chociaż może być łatwo i wygodnie wybiec do sklepu, gdy następnym razem Twoje usta będą błagać o nawilżającą TLC, pamiętaj, że równie łatwo i przyjemniej jest przygotować własną. Spróbuj!!

PRZYPISY

Cech, R. (2000). Wykonywanie leków roślinnych. Williams, Or.: Horyzont Zioła.

Zielony, J. (1990). Podręcznik producenta leków ziołowych: sztuka i nauka wytwarzania leków ziołowych, jak nauczano w California School of Herbal Studies. Forestville, Kalifornia: Dzika przyroda i zieleń.

Monografia Marshmallow. (nd). Pobrano 1.7.2017 z http://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/2029

Purchon, N., Cantele, L. i Bordian, T. (2014). Kompletny podręcznik aromaterapii i olejków eterycznych zapewniający dobre samopoczucie na co dzień. Toronto, Ontario: Robert Rose Inc.

Ritchason, J. (1995). Mała encyklopedia ziół. Pleasant Grove, UT: Woodland Health Books.

Tierra, M. (1998). Sposób na zioła. Nowy Jork, NY: Książki kieszonkowe.

~ 152 ~ Weed, S. (nd). Ziołowe przygody z Susun S Weed – Malvaceae – lub malwa – rodzina. Pobrano 7 stycznia 2017 z http://www.susunweed.com/Article_Malvaceae-family.htm

Zapisz

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US