4 najlepsze zioła na spojówki

Kiedy myślimy o powszechnych dolegliwościach wieku dziecięcego, różowe oczy są na pierwszym miejscu wśród zimowych przeziębień i letnich otarć. Wracam myślami do czasu, kiedy miałem różowe oko, kiedy miałem 7 lat, i jak moje swędzące oczy sklejały się każdego ranka. Najbardziej pamiętam krople, które mama wlewała mi do oczu. Powiedzmy, że nie byłam fanką kropli i jestem prawie pewna, że ​​moja mama nie była fanką procesu nakładania ich na moje oczy.

Podobnie jak w przypadku zwykłego przeziębienia, możemy sięgnąć po naszych ziołowych sprzymierzeńców, aby złagodzić dyskomfort związany z różowym okiem i szybciej złagodzić objawy. Wiele preparatów ziołowych, na których polegamy na zapalenie spojówek, jest łatwych w użyciu i można je przygotować z produktów, które już masz w domu.

Czym w ogóle jest różowe oko?

Różowe oko (zapalenie spojówek) to infekcja błony wyściełającej powieki i pokrywającej białą część gałki ocznej, powodująca stan zapalny naczyń krwionośnych w oku, tak że stają się one widoczne, co nadaje oku różowy wygląd ( Klinika Mayo, b.d.)

Objawy różowego oka obejmują:

  Zaczerwienienie w jednym lub obu oczach

  Obrzęk w jednym lub obu oczach

  Podlewanie lub łzawienie

  Uczucie piasku w jednym lub obu oczach

  Wydzielina z oka (oczu), która może tworzyć strup przez noc

Według badań opublikowanych przez American Academy of Ophthalmology, różowe oko jest najczęściej spowodowane infekcją wirusową, chociaż może być również spowodowane przez bakterie, reakcję alergiczną lub zablokowane kanaliki łzowe u niemowląt. Ponieważ większość przypadków jest związana z wirusami lub alergią, nie będą reagować na antybiotyki (Amerykańska Akademia Okulistyki, 2017). Podczas gdy te przypadki zwykle ustępują same w ciągu jednego do dwóch tygodni, możemy w międzyczasie użyć ziół, aby złagodzić dyskomfort związany z różowym okiem.

Jak naturalnie zbliżyć się do Pink Eye

Podejścia do stylu życia dla Pink Eye

Różowe oko, zarówno wirusowe, jak i bakteryjne, jest niezwykle zaraźliwe. Najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby na inną osobę lub z jednego zainfekowanego oka na drugie jest mycie rąk i nie dotykanie oczu. Podczas oczyszczania zainfekowanego oka za każdym razem używaj czystej szmatki jako kompresu i nie mocz ponownie szmatki w infuzji, ponieważ spowoduje to przeniesienie bakterii lub wirusów do infuzji.

Dodatkowe sposoby zapobiegania rozprzestrzenianiu się różowego oka na innych domowników to:

  Nie dziel się ręcznikami ani ubraniami do twarzy

  Nie udostępniaj makijażu ani narzędzi do makijażu

  Często myj ręce

  Często pierz poszewki na poduszki

4 Zioła na różowe oczy

Jeśli chodzi o wybór ziół na różowe oczy, będziemy chcieli szukać ziół, które działają przeciwdrobnoustrojowo, przeciwzapalnie i łagodząco. Zioła te pomogą złagodzić swędzenie, spowolnić łzawienie i chrupnięcie oraz złagodzić zaczerwienienie występujące przy różowym oku.

Kwiat rumianku (Matricaria chamomilla)

Rumianek ma małe, przypominające stokrotki białe kwiaty z żółtymi środkami. Delikatne pierzaste liście są na przemian na łodydze. To dopiero co otwarte kwiaty używane w ziołolecznictwie. Najczęściej stosowanym rumiankiem jest rumianek rzymski (Chamaemelum nobile) lub rumianek niemiecki (Matricaria chamomilla). Oba mogą być używane do różowego oka.

Kwiaty rumianku mają właściwości łagodzące, które mogą pomóc złagodzić swędzenie i podrażnienie oczu spowodowane przez różowe oczy. Rumianek ma również działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne, co może przynieść ulgę oczom.

Rumianek to fantastyczny preparat do przemywania oczu lub kompres, który można stosować przy zaczerwienionych oczach. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące stosowania kompresu.

Rumianek należy do rodziny astrowatych i chociaż niektórzy ludzie są wrażliwi na rośliny z tej rodziny, reakcje alergiczne są rzadkie (Hoffmann, 2003). Zalecana jest jednak ostrożność.

Nawłoć (Solidago spp.) Części nadziemne

Nawłoć rozpoznajemy po jej jasnożółtych kwiatach, które kwitną późnym latem i do późnych miesięcy jesiennych. Chociaż jest również członkiem rodziny Asteraceae, jej pyłek jest w rzeczywistości zbyt ciężki, aby mógł być przenoszony przez wiatr, dlatego to ambrozja powoduje u nas smutek alergiczny, a nie nawłoć. Do celów leczniczych wykorzystujemy kwitnące wierzchołki rośliny. Zbierz górną jedną trzecią rośliny w momencie, gdy kwiaty zaczynają się otwierać.

Nawłoć jest klasycznym ziołem stosowanym w przypadkach przekrwienia i nagromadzenia śluzu, ale ma również działanie przeciwdrobnoustrojowe, które może być pomocne w przypadkach różowego oka. Może być również stosowany w celu uspokojenia zaczerwienionych i bolesnych oczu, które są również cechą charakterystyczną różowego oka (Wood, 2008).

Goldenrod ma łagodny smak, który tworzy pyszną herbatę, którą można pić, aby złagodzić objawy różowego oka. Można go również przyjmować w postaci nalewki w sugerowanej dawce 2-4 ml trzy razy dziennie.

Liść babki lancetowatej (Plantago spp.)

Babka zwyczajna jest uważana za chwast ogrodowy. Można go znaleźć rosnącego niemal wszędzie tam, gdzie rosną mlecze, i można go łatwo rozpoznać po równoległych żebrowanych żyłkach biegnących wzdłuż liści. Liście rosną nisko nad ziemią w formie rozety, a kwiaty wyłaniają się ze środka rośliny w wysokim kłosie, który przypomina zieloną mini kolbę kukurydzy.

Ziele babki lancetowatej jest korzystne dla osób z zapaleniem spojówek, ponieważ chłodzi, nawilża i zmiękcza zaczerwienione i zaognione tkanki. (Drewno, 2008). Te cechy sprawiają, że jest to doskonały dodatek do płukanki do oczu z rumiankiem.

Goldenseal (Hydrastis canadensis) Korzeń

Goldenseal bierze swoją nazwę od żółtego kłącza. Ma smukłą purpurową łodygę, która stoi z dwoma palmowymi liśćmi na każdej łodydze, przypominającymi liście klonu. Jego kwiat jest biały, a na każdej łodydze rozwinie się pojedyncza czerwona jagoda. Ponieważ korzeń jest najczęściej używaną częścią, roślina ta jest narażona na nadmierne zbiory. Aby pomóc zapewnić dzikie populacje tej rośliny, upewnij się, że pozyskujesz ją z upraw, a nie dzikich zbiorów. Możesz dowiedzieć się więcej o zagrożonych roślinach w naszym poście, 12 zagrożonych roślin, których NIE należy zbierać w tym roku.

Goldenseal działa na błony śluzowe, ponieważ pomaga tonizować nieszczelne i opuchnięte tkanki. Zielarz Matthew Wood uważa, że ​​berberyna gorzknika kanadyjskiego pomaga przywrócić równowagę między poziomami bakterii, zmniejszając w ten sposób infekcję (Wood, 2008).

Sugerowane dawkowanie gorzknika kanadyjskiego to przyjmowanie 2-4 ml nalewki z gorzknika kanadyjskiego 3 razy dziennie, aż do ustąpienia objawów.

Pink Eye Ziołowy płyn do płukania oczu i kompres

Ziołowy płyn do płukania oczu i/lub kompres to dwa najlepsze preparaty ziołowe na różowe oczy. Ciepły płyn nie tylko pomaga usunąć skorupę, ale także zapewnia bezpośredni kontakt wspomagających składników roślinnych z tkankami, które ich najbardziej potrzebują.

Ziołowy płyn do płukania oczu i kompres Pink Eye

Składniki

1 łyżka stołowa kwiatów rumianku (Matricaria chamomilla) (lub innego wybranego zioła)
8 uncji świeżo przegotowanej wody
¼ łyżeczki soli morskiej (opcjonalnie)

Kierunki

  Łyżkę ziela sypkiego zalać wrzącą wodą. Przykryć i parzyć przez 10-15 minut.

  Przecedź płyn przez niebielony filtr do kawy.

  Dodaj ¼ łyżeczki soli morskiej do swojego naparu, jeśli go używasz, co sprawi, że roztwór będzie bardziej komfortowy dla twoich oczu.

  Aby użyć jako ziołowego płynu do przemywania oczu, pozwól, aby płyn ostygł do komfortowej temperatury. Najpierw przetestuj niewielką ilość płynu na wewnętrznej stronie nadgarstka. Gdy temperatura osiągnie komfortowy poziom, przelej płyn do oka, otwierając oko przynajmniej trochę, aby napar wpłynął do oczu. Powtórz w razie potrzeby.

  Aby użyć jako kompresu ziołowego, namocz szmatkę w płynie i nałóż mokrą szmatkę na zamknięte oczy, upewniając się, że szmatka jest wystarczająco chłodna, aby czuć się komfortowo w oczach przed nałożeniem. Pozwól temu odpocząć na oczach przez 5 minut przed usunięciem.

  Czynność powtarzać ze świeżą ściereczką 3-4 razy dziennie.

  Dodatkową infuzję można przechowywać w lodówce i podgrzewać w razie potrzeby przez 24 godziny przed przygotowaniem nowej porcji.

Na koniec

Ponieważ zapalenie spojówek jest powszechną infekcją wieku dziecięcego i najczęściej jest powodowane przez wirusy, zioła mogą nie tylko zapewnić dobre samopoczucie, ale także złagodzić objawy.

Jak widać, istnieje kilka przydatnych ziół, na których możemy polegać, aby złagodzić niektóre objawy i dolegliwości związane z różowym okiem. Chociaż różowe oko może być niewygodne, możemy sięgnąć po zioła, które pomogą złagodzić objawy i skrócić czas trwania dyskomfortu.

PRZYPISY

Hoffman, D. (2003). Zielarstwo medyczne: nauka i praktyka ziołolecznictwa. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Amerykańska Akademia Okulistyki. (2017). Czy twój lekarz przepisuje niewłaściwe leczenie różowego oka? Pobrane z https://www.aao.org/newsroom/news-releases/detail/is-doctor-prescribing-wrong-pink-eye-treatment

Klinika Mayo. (nd). Różowe oko (zapalenie spojówek). Pobrane z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pink-eye/symptoms-Causes/syc-20376355

Drewno, M. (2008). Ziemski ziołowy: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych Starego Świata. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.