• Home
  • Niusy
  • Równonoc wiosenna i jej związek z astronomią

Równonoc wiosenna i jej związek z astronomią

Chociaż kalendarzowy początek wiosny datowany jest na dzień 21 marca, to głównym wyznacznikiem tej pory roku jest tak zwana równonoc wiosenna, która wypada zwykle na przełomie 20 i 21 marca. Właśnie wtedy słońce przecina punkt Barana, co sprawia, że w tym szczególnym momencie następuje zrównanie dnia z nocą, a także zmiana kąta padania promieni słonecznych.

Przesilenie wiosenne a astrologiczna mandala pór roku

Cykliczna przemiana pór roku to wynik zmiany kąta padania promieni słonecznych na poszczególne półkule Ziemi. Aby zrozumieć jak cykl ten wpływa na energetykę naszego organizmu, należy zapoznać się z głównymi założeniami astrologicznej mandali pór roku.

Według niej pory roku dzielą się na „żeńskie”, czyli takie, w których nasz organizm jest najbardziej pasywny, a także „męskie” będące okresami najaktywniejszymi.  Równonoc wiosenna to czas, w którym organizm  człowieka musi przestawić się z trybu pasywnego na aktywny. W okresach równonocy wiosennej i jesiennej przemieszcza się również energia w całym wszechświecie. Równonoc wiosenna to czas, kiedy cała półkula północna szykuje się na wydatkowanie większej ilości energii, natomiast równonoc jesienna jest z kolei przygotowaniem do mniejszego wydatkowania energii, czyli trybu pasywnego.

Skupiając się szerzej na tym zjawisku, musimy też wspomnieć, iż znaki zodiaku podzielone zostały według czterech żywiołów. Żywioły ziemi to Byk, Pana oraz Koziorożec. Bliźnięta, Waga oraz Wodnik symbolizują powietrze. Trzy kolejne znaki, do których zaliczamy Barana, Lwa i Strzelca są ogniem, natomiast Skorpion, Ryby i Rak to woda. W każdej porze roku występuje jedyna w swoim rodzaju przemiana aktywności żywiołów. W momencie kiedy słońce przecina punkt Barana, wytwarza się silna energia ognia, której największa koncentracja ma miejsce, kiedy słońce przechodzi przez punkt Byka, a rozprowadzona w punkcie Bliźniąt.

Prawidłowe działanie każdego żywego organizmu możliwe jest tylko poprzez odpowiednie zharmonizowanie poziomów energii. Proces ten jest możliwy dlatego, że w naturze istnieją dwa przeciwstawne bieguny: męski – dodatni i żeński, czyli ujemny. Astrologiczną mandalę pór roku doskonale można przełożyć na heksagramy zawarte w Księdze Przemian.

Analizując te zmiany, bardzo łatwo jest zrozumieć dlaczego już na przełomie lutego i marca zaczynamy czuć się bardziej zmęczeni, mniej wydolni, mocniej odczuwamy różnorodne dolegliwości takie jak bóle głowy, mięśni i stawów, problemy ze snem i mamy osłabioną odporność. Nasz organizm już wtedy zaczyna przygotowywać się na zmiany energetyczne, które mają wkrótce nastąpić i w ten sposób daje nam o tym znać.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US