Głos matki i jego wpływ na mózg dziecka.

Nauka po raz kolejny potwierdza, że w głosie matki jest coś na prawdę wyjątkowego.

Najnowsze badania Uniwersytetu Stanforda w USA potwierdzają jak ważny jest głos matki i jego wpływ na mózg dziecka. Mózgi dzieci reagują dużo silniej na głosy ich matek niż na głosy obcych, nawet gdy są one słyszane jedynie przez ułamek sekundy. Potwierdzają to najnowsze badania z Uniwersytetu Stanforda w USA opublikowane 16 Maja 2016 w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

„Wiemy, że słuchanie głosu matki może stanowić ważne źródło emocjonalnego komfortu dla dzieci. W naszym badaniu wykazujemy tego biologiczne podstawy”, mówi Daniel Abrams, instruktor Psychiatrii i Nauk Behawioralnych z Medycznego Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, główny autor badania.

W badaniu naukowcy zrobili skany mózgów 24 zdrowych dzieci pomiędzy 7 a 12 rokiem życia.

Podczas skanowania, każde dziecko słuchało krótkich nagrań (krótszych  niż 1 sekunda) przypadkowych słów wypowiadanych przez ich biologiczne matki jak również nagrań wypowiadanych przez dwie inne kobiety dzieciom nie znane. Naukowcy odkryli, że dzieci były w stanie zidentyfikować głosy ich mam w 97% przypadków, mimo, że dźwięki były naprawdę krótkie, a wypowiadane słowa nie miały sensu.

Już liczne poprzednie badania wykazywały, że dzieci wolą głos swojej matki niż głosy innych.

Tematyką tą zajmował się już w latach 60. i później francuski profesor Alfred A. Tomatis, który to na badaniach nad wpływem głosu matki na rozwój dziecka już w jej łonie oparł specjalną, opracowaną przez siebie terapię. Przy zastosowaniu między innymi stymulacji mózgu głosem matki w takiej postaci, w jakiej słyszy go płód, istnieje możliwość pomagania dzieciom z problemami społecznymi takimi jak autyzm czy nadpobudliwość psychoruchowa, jak również optymalizowania ich zdolności uczenia się.

Głos matki aktywuje wiele szczególnych obszarów w mózgu człowieka

Późniejsze badania wykazywały, że podczas pierwszych dni życia, noworodki są w stanie zidentyfikować głos swojej mamy, wśród głosów innych kobiet. Wyniki najnowszych badań natomiast ponownie wskazują na to, że słyszenie głosu matki wpływa również na inne obszary mózgu, niż tylko te, zaangażowane w słuchanie.

Naukowcy odkryli, że gdy dzieci słyszą głosy ich matek, obszary w mózgu odpowiedzialne za emocje, nagradzanie i rozpoznawanie twarzy aktywują się bardziej niż w przypadku słuchania głosu kobiet, których dzieci nie znają.

„Zakres obszarów [mózgu], które były zaangażowane był naprawdę zaskakujący”, mówi Vinod Menon, profesor psychiatrii z Uniwersytety Stanforda.

Ponadto, naukowcy twierdzą, że zaangażowanie tak wielu obszarów mózgu może wyjaśniać, dlaczego dzieci są w stanie rozpoznawać głosy swoich mam, tak szybko.

Niektórzy badacze sugerowali, że ze względu na aktywowanie obszarów mózgowych powiązanych z nagradzaniem, poprzez słyszenie głosu matki, mózg szkoli się by identyfikować jej głos jeszcze szybciej, aby zostać nagrodzonym.

Głos matki jako lekarstwo na wiele problemów

Naukowcy przyjrzeli się również połączeniom pomiędzy danymi obszarami w mózgu, w momencie, gdy dzieci słyszały głosy. Wyniki wykazały, że dzieci z lepszymi połączeniami były lepsze w komunikacji społecznej. Wzory połączeń u dzieci z lepszymi umiejętnościami komunikacji społecznej formują swego rodzaju „nerwowy odcisk palca”, pisał jeden z naukowców.

W przyszłych badaniach, badacze mają nadzieję na zastosowanie tego „nerwowego odcisku palca” by zbadać mózgi dzieci borykających się z problemami z komunikacją społeczną, jak na przykład dzieci z autyzmem.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US